PDA

Arată versiune întreagă : Situatia din Italia

Vlad
07.11.2007, 18:44
Nu stiu cum sunteti voi,dar eu sunt foarte ingrijorat de ce se intampla in
Italia cu romanii.....si dupa cum vad eu lucrurile,situatia se inrautateste pe
zi ce trece.
Deci sa recapitulam ce s-a intamplat: Un tigan a jefuit si omorat o
femeie,care sa intamplat sa fie si sotia unui ofiter itaian.Stirea a fost
foarte exploatata de mass-media din Italia.Foarte putin s-a mentionat in
presa internationala faptul ca acel roman era de etnie...un tigan....pentru
ei era un roman...si atat.Daca ar fi fost numai un caz izolat....sunt convins
ca nu ar fi asa mare tambalau...crime si jafuri sunt destule aproape in
fiecare zi oriunde in lume.Problema este,dupa parerea mea,faptul ca
romanii,cu tiganii in frunte,au ajuns sa fie "campioni" la furturi si talharii
prin Europa si prin intreaga lume.Am un fost coleg care locuieste langa
Venetia,si care imi spunea nu de mult ca este socat cate stiri despre
romani care fura...jefuiesc sau comit tot feluri de crime,sunt in ziarele
italiene.
Stiu ca sunt de 10 ori mai multi romani plecati peste hotare care fac
cinste Romaniei....dar din pacate de cele mai multe ori nu e de
ajuns.Uitati-va si la noi......daca intalnim un american care nu stie unde e
Romania pe harta....spunem imediat ca toti americani sunt niste inculti.....

FidelKatzo
07.11.2007, 20:16
Nu vad nici un motiv de ingrijorare..La vremea cand am inceput sa vizitez Roma i-mi povestea unchiul lui nevasta-mea foarte mandru,ca romanii au o biserica unde se aduna la slujba de dumineca..In majoritatea cazurilor erau intre 8-10 persoane..La plimbarile pe care le faceam prin Roma cu singurul italian din familie,tipul i-mi arata prin piete grupuri de filipinezi ,africani,arabi,etc..,pe care zi de zi ii vedeai acolo..Cu fata transfigurata de scarba i-mi spunea tipul ca toate crimele si talhariile sant opera acestor persoane ..Italia nu mai este ce a fost odata si asta este vina politicienilor..Rudele mele au avut parte de doua spargeri..Ultima data s-a presupus ca afost o banda de cehi..,asta a fost prin 85-86...In ultimii ani talhariile si crimele nu au mai fost puse in contul asiaticilor sau a altor natii care au avut sansa sa ajunga inaintea noastraacolo,pentru-ca au fost asimilati..Acum santem noi la rand..Din cate tin minte, ultima data auzisem ca sant vreo 8 biserici romanesi in Roma si la slujbele de dimineca stau oamenii pe afara cu nu au toti loc inauntru..Nu mai luati chiar totul la suflet..,dureaza pina ne asezam cu totii..In 15-20 de ani o sa fie altii la rand sa fie "campionii".. Ar fi posibil sa ne duca la disperare tiganii americani care o sa ne invadeze tara..

Ps.Referitor la tiganii americani stiu ca o sa zimbiti neincrezator..Poata sa-mi spuna cineva daca acum 25 de ani cineva in Ro.putea sa creada ca cetateanul roman se va putea plimba dupa pofta inimii prin Europa si va exista o moneda unitara.?

08.11.2007, 07:18
Nu stiu cum sunteti voi,dar eu sunt foarte ingrijorat de ce se intampla in

Italia cu romanii.....si dupa cum vad eu lucrurile,situatia se inrautateste pe

zi ce trece.

Deci sa recapitulam ce s-a intamplat: Un tigan a jefuit si omorat o

femeie,care sa intamplat sa fie si sotia unui ofiter itaian.Stirea a fost

foarte exploatata de mass-media din Italia.Foarte putin s-a mentionat in

presa internationala faptul ca acel roman era de etnie...un tigan....pentru

ei era un roman...si atat.

Pe mine ma ingrijoreaza ca nu sint in stare sa ne deosebeasca ,chiar
credeti ca exista criterii dupa care ar trebuii (sau ar putea)ei sa ii
recunoasca ?! Procentajul tiganilor care fura probabil ca este foarte
mare in comparatie cu procentajul romanilor ,dar totusi exista si un
procentaj de romani care fura ..Hm

08.11.2007, 09:59
Situatia din Italia este destul de grava,pentru ca ne priveste si afecteza pe toti cetatenii romani.Vi se pare corect ca sa fim judecati toti dupa aceleasi criterii?Cat la suta din imigrantii romanii din toate tarile,sunt peroane corecte si cati sunt criminali? De ce din cauza unor nelegiuiti sa fim bagati toti in aceiasi oala??? Sunt miloane de romani care lucreaza in strainate ca oameni cinstiti,respecta legile si isi platesc contributiile fata de stat.Dar din cauza unor oameni fara de lege si Dumnezeu,suntem catalogati ca oameni rai..Deja cand pomenesti numele de roman,se vede schimbarea pe fata oamenilor.Nu este de ajuns sa vorbim anumite chestii,ci trebuie sa fi mai uniti ca natie,ca popor..Ne lipseste foarte mult increderea...unirea...De ce?

Este o mare problema care nu trebuie ignorata!

angeline
08.11.2007, 10:07
...Nu este de ajuns sa vorbim anumite chestii,ci trebuie sa fi mai
uniti ca natie,ca popor..Ne lipseste foarte mult
increderea...unirea...De ce? Este o mare problema care nu trebuie ignorata!

catwoman, te rog sa ma scuzi daca poate nu iti cant in struna ...sunt lucruri adevarate si altele neadevarate, sunt lucruri bune si lucruri nu mai putin bune ci de-adreptul rele dar sunt si indemnuri care nu au nimic comun cu increderea, unirea...

hazel
08.11.2007, 12:29
Nu este de ajuns sa vorbim anumite chestii,ci trebuie sa fi mai uniti ca natie,ca popor..Ne lipseste foarte mult increderea...unirea...De ce?

Este o mare problema care nu trebuie ignorata!

Iaca mi-a sosit sorocul sa fiu si eu de acord cu Angeline. Sa fim uniti in ce? cu cine? in cine sa ne incredem? cu astia care ne strica fatza sau cu cine? Cum ne ajuta unirea si increderea intr-o situatie ca aceasta? Adica hei rup, dar pentru ce?

08.11.2007, 17:34
Este drept,nu se poate face nimic la nivel personal,pentru a schimba parerea negativa,si sa nu unim,n-avem cum.Ceea ce putem face este sa ne vedem de treaba ca si pina acum.Oricum cei care au angajati romani de zeci de ani(sau si de mai putini ani)stiu ca sint persoane la locul lor,care se supara daca nu le dai de lucru nu atunci cind este mult de lucru.In rest,n-au decit sa-i puna pe avion pe toti cei care sint in afara legii si sper ca o vor face spre binele tuturor celor care respecta legile statului in care traiesc.

fl%rin
08.11.2007, 19:32
Ce ma irita pe mine este asa-zisa cuviosenie crestin ortodoxa. Vad ca se adauga sintagma de "oameni fara dumnezeu" tuturor nenorocitilor. Ma dau ca exemplu pe mine, pentru ca ma cunosc. Eu sunt un asa-zis "om fara dumnezeu", dar nu am furat in viata mea nici macar 1 leu, ca sa nu zic de fapte mai grave. De unde pana unde toti hotii si criminalii sunt oameni fara dumnezeu, si prin inversare toti cei fara dumnezeu sunt hoti si criminali? Si de unde pana unde mersul la biserica este un semn de moralitate si de cinste? Ce daca sunt bisericile romanesti pline? Ce dovedeste asta? Conform statisticilor, in Romania sunt peste 90% credinciosi. Asta se reflecta in lipsa de infractionalitate si in moralitatea desavarsita a marii majoritati, nu? Nu are nimic de-a face una cu alta. Infractionalitatea este de cele mai multe ori rezultatul lipsei de educatie, al dezvoltarii in familii disfunctionale sau cu antecedente penale, al anturajului etc. Romanii sunt mai credinciosi decat italienii sau francezii de exemplu, dar asta nu se reflecta si in nivelul de coruptie si infractionalitate, ba as spune ca este invers. Cred ca solutia la nivelul ridicat de infractionalitate din Romania, ale carui rezultate se fac simtite si prin strainatate, este adoptarea unor legi mai dure si aplicarea lor si educatia, coroborate cu epurarea ministerului public ( procurori ), a celui de justitie si a celui de interne. Nu poti rezolva astfel de probleme externe, cum este cea din Italia, pana nu rezolvi situatia la tine acasa. In cazul acesta nu merge sa peticesti situatia.

FidelKatzo
08.11.2007, 21:44
Si de unde pana unde mersul la biserica este un semn de moralitate si de cinste? Ce daca sunt bisericile romanesti pline? Ce dovedeste asta?

Florine cred ca m-ai inteles gresit..M-am referit la faptul ca in anii aceiaputeai sa numeri romanii din Roma pe degete..Nici eu nu amfurat la viata mea nici macar un capat de ata..Nu stiudaca este bine sa ma las cuprins de mila pentru ceisaraci lipiti care incearca sa schimbe ceva in viata lor,pentru-ca am tendinta sa trec cu vederea gainarii marunte ca de ex. furtul unui colt de paine...Cred ca a fost acum doi ani ..un caz a facut valva in presa italiana...Intamplator ma aflam in vizita la rude..Un roman de al nostru a vrut sa se adaposteasca de frig sisi-a facut culcusul intr-un tomberon de gunoi..Probabil ca a bautceva ca sa nu simta frigul ,pentru-ca dimineata nu a auzit masina salubritatii,l-au aruncat cu gunoi cu tot in masina, unde a murit..Acasa in tara il astepta o fetita care era crescuta de bunici..Nu vreau sa vatrezesc milacu povesti triste..Ma gandesc ,daca soarta a fost generoasa cu mine in ce masura pot eu sa-i judec pe altii care au fost mai putin norocosi..Din fotoliile noastre confotabile care ne protejeaja hemoroizii ,putem sa filozofam la nesfarsit..Nu cred ca legi mai severe vor aduce schimbarea mult dorita in mentalitatea oamenilor..Se stie de cand e lumea ca cel mai repede il schimba pe om banul..

light
08.11.2007, 23:01
paulantoniu,nu stiu ce sa spunin ce priveste comentariile noastre. daca nu am comenta sine-am vedea fiecare de treburile noastre mai importante, am inchide forumul, ca ce altceva facem aici? Si in momentul in care romanul inceteaza sa "filozofeze" inceteaza sa mai fie roman. E pacat ce s-a intimplat cu amaritul ala, Dumnezeu sa-l ierte, dar tu ce ai vrea sa se intimple? Aia-i regula? Nu cred. Cred ca regula e cea cu cei fara de dumnezeu care terorizeaza pur si simplu. Eu te inteleg ca prin "cei fara dumnezeu" nu te referi la cei care nu cred in Dumnezeu, ci la neispraviti, si sper ca si florin sa inteleaga sensul. Si mai cred ca noi ca romani cu constiinta trebuie sa facem ceva, pt ca lucrurile nu se vor schimba de la sine. Fetele au atins punctul si-i adevarat ca in situatia asta nu-i vorba de a fi uniti. Uniti in ce, cu cine? Cu tilharii? S-avem pardon. Cred ca opinia publica romana e inexistenta, si atita vreme cit situatia sta asa, vom fi condamnati in masa. Elliane, cit despre patronii italieni, cred ca fiecare in parte gindesc ceva de genul: ce norocos sint ca uite romanul asta e muncitor, nu ca ceilalti. In America inca nu ne-a ajuns meninginea tziganilor, netrebnicilorsi hotilor, dar sint aici. Parca ieri melina postase ceva despre un Graure, criminal de drept comun in tara si aici. In tara nimeni nu se atingea de el, dar aici nu merge asa. Sa fi fost prima data cind a reactionat asa? Ma indoiesc. Am auzit ceva din partea diasporei romane? Nu, tacem chitic, si ne bucuram ca cei din jururl nostru nu prea stiu multe despre romani. Parerea mea e ca Vlad are tot dreptul, ba chiar obligatia sa fie ingrijorat, si noi toti ar trebui sa fim la fel, altfel va fi pus senul de egalitate intre romani si rromi. Si nu sariti ca asta-i ignoranta din partea strainilor. Ia ginditi-va citi ati facut diferenta intre chinezi si coreeni cind au inceput afacerile in Ro. Ori intre pakistanezi si indieni, ori cei din Shiri Lanka. Pt noi erau la fel. Asa-i si pt straini: cu totii sintem cetateni romani.

zolizota
09.11.2007, 05:24
Proprietatea implica furt si futul implica proprietate spunea un grec acum.. .Dar "furtul organizat "al pietelor de desfacere provocat de lumea vestica .Totul are o motivatie economica ...Ei ar vrea numai sa vanda ..Si turcii au aceeasi problema ...Adica out

fl%rin
09.11.2007, 07:51
Da Paul, se pare ca te-am inteles gresit, scuza-ma. Pe Catwoman insa nu cred ca am inteles-o gresit. Cat despre semnul de egalitate dintre romani si tigani, acesta exista de mult in afara Romaniei. Daca se confunda indienii cu pakistanezii, care sunt de natii diferite ( ma rog, asa cum sunt romanii si basarabenii ), va dati seama cum se confunda romanii cu tiganii, acestia din urma fiind cetateni romani. Atunci cand sunt intrebati ce sunt, ce credeti ca raspund? Ca sunt tigani? Nu, raspund ca sunt romani. Intr-o mare masura asa este de fapt, pentru ca tiganii sunt cetateni romani. Ba as adauga, mai sunt si mandri de asta.

zolizota, sa ma pici cu ceara si nu inteleg ce vrei sa spui. Care este legatura?

10.11.2007, 02:54
Am gasit intamplator aceste impresii recente de calatorie.
http://www.mediafax.ro/blog/general/cu-vize-dar-cu-capul-sus (http://www.mediafax.ro/blog/general/cu-vize-dar-cu-capul-sus/) /

ramos
10.11.2007, 04:29
Am citit articolul propus de transit. Mi-e sila si mai mare, atat de toata tiganimea cat si de cei care se pretind romani dar se dau cehi sau alte natii. Uite cine clameaza normalitatea! Lasitatea si obedienta. Trist cu adevarat este ca acestea doua se regasesc din plin in cei care ar trebui sa salveze Romania din marasmul in care se scalda. Vedeti si voi ce propune un formator de opinie (m-au mai linistit cateva comentarii lucide de pe acel blog): Romania, patrie a tiganilor, hotilor si criminalilor. Am cunoscut o Romanie in care era rusine sa fii hot sau criminal. Nu frica de pedeapsa legii ci doar rusine.

shogunelu
10.11.2007, 07:51
Oare s-o intreba cineva de ce tocmaiin Italia au pus stapanire pe peisaj otrepele?Sa n-aibe oare nici o legatura cu coruptia,disfunctiile sistemului si nepasarea care bantuie Peninsula de multa vreme?

angeline
10.11.2007, 08:39
Sa n-aibe oare nici o legatura cu coruptia,disfunctiile sistemului si nepasarea care bantuie Peninsula de multa vreme?
Daca punem sub lupa posibilitatilor si aceasta varianta este si aceasta o explicatie...cat despre radacinile si tentaculele caracatitei corupte si sistemul judiciar defectuos s-ar putea sa detinem performante chiar mai remarcabile decat peninsularii si atunci nimic nu mai devine suspect exploatand si lipsa de comunicare dintre parti.
Realitatea este ca romii nu au fost descriminati ca si etnie si aceasta se deovedeste prin dreptul de libera circulatie in spatiul european.

luckylord
10.11.2007, 08:39
Nu vreau sa par rasist dar stau si ma intreb cateodata :de ce nu a mai putut trai Antonescu inca un an doi?Si pe mine ma deranjeaza foarte in primul rand ca multi nu fac distinctie intre romani si romi.Lebedele de prin austria le`au mancat,in germania au fost in top cu spargerile,in franta au dat`o cu cersitul ....si din cauza unui dobitoc de asta sufera sute de mii,chiar o natie intreaga.Pe de alta parte,zicea ceva shogunelu mai sus,as vrea sa adaug ceva:ani buni la rand i`au tinut in palme pe romi europenii,ca sunt saraci,ca sunt minoritari ca stiu eu mai ce.Le-au facut acte,le-au dat ajutor social.Acum pot sa ii pupe undeva.Lor le-a trebuit

10.11.2007, 09:05
Oare s-o intreba cineva de ce tocmaiin Italia au pus stapanire pe peisaj otrepele?Sa n-aibe oare nici o legatura cu coruptia,disfunctiile sistemului si nepasarea care bantuie Peninsula de multa vreme? Nu cred ca este cazul sa-i scoatem tot pe italieni vinovati.Tiganii au fost peste tot ,nu numai in Italia.O sa-i scoata acum si italienii,cum au facut nemtii,francezii si curind si spaniolii.O sa dureze ceva timp.Spuneau azi ca au emis deja 100 de ordine de exzpulzare,s-au executat doar 7!Daca turistul roman din articolul postat de tranzit este jenat de nationalitatea lui,i-as propune sa nu mai iasa din tara,se vede ca acolo nu-i este rusine.....

Raven
10.11.2007, 10:35
Oare s-o intreba cineva de ce tocmaiin Italia au pus stapanire pe peisaj otrepele?Sa n-aibe oare nici o legatura cu coruptia,disfunctiile sistemului si nepasarea care bantuie Peninsula de multa vreme?

N-as fi chiar asa de transant, la urma urmei tara aia e condusa mafiotic, ca si RO de altfel. Diferenta fiind ca RO e condusa conform constitutiei reseriste (care era art. 1? - ala cu partidul unic si rolul conducator) si a indicatiilor pretioase, cu sprijinul nemijlocit al serviciilor (Merce la Bruxelles etc.), iar Italia e condusa conform constitutiei nescrise a familiilor.
Servicii intr-o parte, familii in cealalta, seamana.

In Italia numai omul de pe strada e indreptatit sa se planga de situatia asta cu borfasii, dar dupa cum se vede tocmai aia care n-au motive de nemultumire tipa mai indarjit ca de', trebuie sa atinga si sa depaseasca profit marginsurile - niste stahanovisti capitalisti.

Cum ziceam, n-am auzit de nimeni de-acolo (la mass media ma refer) sa-i la intrebari pe politicieni vis-a-vis de root cause: cum au intrat miile alea de borfasi si mai ales cum de s-au stabilit de atatia ani acolo?

10.11.2007, 13:43
Citisem o postarea unui roman din Germania care spunea ca acolo nu ar fi posibil asa ceva pentru ca politia lor este mult mai dura cand vine vorba de locuinte improvizate si, mai ales, de straini ("auslander raus!"). Sa dea zeii sa aiba dreptate, nu de alta dar seful meu e acum acolo, in "business trip".
Cert este ca si relaxarea oamenilor legii din cizma a favorizat aceasta situatie exploziva. Cand au evacuat tabara e-Mailatilor in Italia am vazut un filmulet pe Internet unde aratau pe la "restroom" ca un horn facut din caramizi pe pamant, cu un capac de WC deasupra si care imi place sa cred ca avea macar o litza care sa-l impiedice sa fie luat de briza. Nu stiu adancimea de foraj dar, ce sa zic, "the bold look of Kohler"! La mine in judet pe unde sunt am remarcat ca "gaborii" nu prea au simtul umorului ptr. ca repeta la nesfarsit povestioara aceea cu "Miranda rights" si apoi invita la contorsionism (nu, nu din experienta personala zic asta). Pot zice cu mana pe inima (desi nu vreau confirmarea) ca daca in zona poposea stolul (cu sau fara Visa Waiver) se alegea cu un Taser in poponetz si bastoane de cauciuc peste cantonament inca din primele zile. Pana si ilegalii mexicani traiesc cate 20 intr-o camera. dar nu fac camping, iar homeless-ii au o mobilitate de invidiat datorita"shopping carts"-urilor. Sunt prea multi cersetori intr-o zona? OK, poti interzice cersitul si politia face o comanda consistenta de "bratari". Zona din Italia unde a avut loc talharia nu putea fi la origine extrem de rau famata din moment ce era pe traseul zilnic al unei sotii de ofiter de marina.
La fluxul de pasari migratoare din Italia (de ordinul a zeci de mii pe luna?) a contribuit cred eu si ideea ca "sunt bai ca noi, astia din geanta latina" (de pe Gange?). Nici clima mai calda nu cred ca a fost de lepadat pentru ca se pot bucura de "the great outdoors". Si totusi, daca alaiul lui Basescu a detectat vreo 2 exemplare pe la Oslo care isi exersau trilul in sezonul rece, chiar avem de ce sa ne temem.

E vorba aia care imi place si zice sa rezolvi problemele complicate ca si cand ar fi simple si invers.

10.11.2007, 13:58
toata chestie e politica...guv. vrea sa scoata camasa acum, si romanii/tiganii sau nimerit sa fie la momentul neoportun... motivul lor de munca subita are si tenta ca nationalistii de gen vadim, fac capital politic pe sa ceva...putea sa fie orice nationalitate, ca doar italienii sau saturat de albanezi pina peste cap, iar africanii nu sint mai prejosi.

iar chestia cu guv. romaniei e ca, am vazut o stire cu 5-6 miliarde de dolari trimisi in tara de emigranti anul trecut..astia sin bani , pe care au nevoie si ei..si mai bine tineii voi in italia pe toti si sa trimita fiecare banii la familie..sau caetofoane de masina.

dixy2k
10.11.2007, 17:11
Nu iau de loc apararea tiganilor pt ce s-a intimplat, dar haide-ti sa vedem si alte lucruri care s-au intimplat in Italia anul acesta si au trecut "neobservate". Sint situatii in care romanii au fost victime.

http://www.adevarul.ro/articole/roman-aruncat-la-gunoi-de-pa tronul-italian/316314 (http://www.adevarul.ro/articole/roman-aruncat-la-gunoi-de-patronul-italian/316314)

luckylord
10.11.2007, 17:36
Am citit si eu articolul.Pai nu au fost de tot rahatul cei de la consulat in acel caz?Si inca mai sar unii in sus ca nu ne iubim patria.Pai in cazul de mai sus se vede clar cate de mult ne iubeste ea pe noi.Uite caz concret la americani,cand un cetatean de al lor are probleme (nu vreau sa dezbat un caz pe care il stim cu totii) automat sunt acolo si il scot,il ajuta,indiferent in ce tara ar fi.Pe cand aici ii da un sfat acelei doamne sa ii dea in judecata.Jalnic.Dar banii care banuiesc ca i-a trimis in tara timp de 6 ani nu se mai tin cont....cat despre italieni:caz similar:prin 2000 lucram ca sofer la o firma de transport din italia,am avut un coleg care lucra si el la negru,a plecat in concediu in romania,la intoarcere venind cu cineva cu un camion,au avut accident pe autostrada,camionul lor era incarcat (nu mai stiu cu ce,caramizi parca,nu sunt sigur),in urma impactului i-a strivit pe amandoi pur si simplu.A venit fratele lui din tara deoarece mai avea de luat banii de pe o luna de munca si ce credeti ca i-a zis italianul?:"Nu mai are de luat bani,avusese ceva daune.....desi putea sa il dea in judecata,se putea demonstra ca a lucrat fratele sau acolo,nu a facut-o...

dixy2k
10.11.2007, 18:07
Consulatele sa ajute? Cred ca glumesti smileys/smiley54.gif. E greu sa dai de cineva la consulat chiar si cind ai intrebari simple; pe site la ei mentioneaza ca programul cu publicul este 9:00-1:00 daca te duci la ei, si pina la ora 4:00 prin tel. Nimeni nu raspunde niciodata, nici inainte si nici dupa ora 1:00. A fost nevoie de 2 sapt pt ca frate-miu sa reuseasca sa dea de cineva la tel de la consulat care i-a raspuns cu sila aruncind un "alo" de parca era resedinta particulara nu institutie publica. Cred ca se saturase ca tot fie agasat pt ca frate-miu a sunat constant pt 1 hr smileys/smiley36.gif. Daca ei sint agasati de "tupeul" cetatenilor romani de a suna cind au intrebari, de ce am avea naivitatea ca ne vor ajuta cind avem nevoie de ei? smileys/smiley7.gif

fl%rin
10.11.2007, 19:54
Ohoho... asta cu functionarii publici si serviciile lor ireprosabile catre oamenii care au nevoie de ei este legendara la romani. La noi pana si vanzatorii din magazine se poarta de parca ti-ar face o mare favoare ca se deranjeaza sa iti vanda ceva, ce sa mai vorbim de functionarii publici. Unde mai pui ca astia care lucreaza prin consulate au si salariile destul de mari ( fata de nivelul din Romania ). Altii isi ajuta cetatenii chiar daca au gresit prin tari straine ( vezi cazul cu Teo Peter, ca tot s-a pomenit aici ). Si ca veni vorba de consulate, o anumita parte din vina pentru situatia din Italia apartine si consulatului ( sau consulatelor ) romanesc de acolo. Ar trebui sa monitorizeze cat de cat situatia, avand in vedere ca sunt atat de multi romani acolo, si sa comunice acasa faptul ca este plin de cersetori, escroci si hoti pe acolo. Doar exista Interpol, unde mai pui ca Romania este acum si membru al UE, ar putea face putina curatenie printre pungasii romani de acolo, macar asa, de obraz. Dar ce tot spun eu!? Romanii nu sunt in stare sa faca ordine nici macar la ei acasa... Vreau sa recunosc, desi asta ma va face si mai antipatic, ca si mie imi este rusine ca sunt roman.

shogunelu
10.11.2007, 20:22
http://www.romanialibera.ro/a110590/wall-street-journal-a-fi -roman-nu-poate-deveni-dintr-o-data-infractiune-in-italia.ht ml (http://www.romanialibera.ro/a110590/wall-street-journal-a-fi-roman-nu-poate-deveni-dintr-o-data-infractiune-in-italia.html)

Uite ca incet-incet se cam lamureste lumea cum sta de fapt situatia in Italia,ce este adevar si ce este lucratura.Cu greu se putea gasi un titlu si un articol cu mai mult bun simt.Si e scris de americani,nu prea cred ca sunt partinitori.

10.11.2007, 21:12
Deocamdata au fost semnate 100 de ordine de expulzare,din care s-au realizat,7 si daca este sa intoarcem manusa pe dos,atunci sa-i expulzeze pe toti cei care nu vor sa fie in rindul"oamenilor".Chiriile sint mari salariile in comparatie cu restul UE sint mici,nu mai exista nici o piedica legala sa te pui in regula cu actele,cu conditia sa ai casa si servici in regula.La italieni le convine sa te tina "la negru"ca sa nu plateasca taxe si unora le convine sa stea ca sa cistige 1 euro in plus.S-a ajuns in sud la 25 de euro pe zi!In agricultura!Echipe de zilieri moldoveni care stau in baracile proprietarilor cite 10 intr-o camera,barbati si femei,toti la negru.Cetateni Eu.Admiterea Ro in comunitate a adus si acest fenomen,dupa mine ireversibil.

11.11.2007, 03:40
shogunelu, ce vezi tu lucratura? te referi - daca teinteleg bine - la ideea ca unii politicieni italieni si-ar cauta capital politic pe seama expulzarii romanilor? asta e cel mai normal lucru, peste tot in lume e la fel. ce-i care vor sa-i expulzeze pe romani nu actioneaza pt. ca au ceva cu romanii, ci doar pt. a-si proteja proprii cetateni.

N-am fost in Italia, dar imi inchipui ca problema romanilor (incluzand tiganii) a atins asemenea proportii incat poate sa afecteze economia tarii pe ansamblu; aici poate exagerez,dar macar economia unor anumite regiuni poate fi afectata.

in plus, e evident gradul de criminalitate si periculozitate al romanilor - cum sa nu vrei sa te scapi de ei? Chiar pe pagina pe care ai dat-o cu articolul e un link catre alt articol pe tema asta - scrie ca un roman din italia a fost mazilit (probabil) de alti romani ca s-au certat cand imparteau prada dupa un jaf. http://www.romanialibera.ro/a111044/roman-ucis-in-italia.htm (http://www.romanialibera.ro/a111044/roman-ucis-in-italia.html) l

sauzimdebine
11.11.2007, 05:33
O sa fie bine in Italia, pentru cetatenii romani, fie romani, fie tigani, fie unguri, fie mai stiu eu ce alte neamuri de-i adapostim pe la noi de veacuri.
Pe de o parte necesitatea acceptarii romanilor este de natura economica. Cu ei au ceva probleme de ordine si liniste publica. Fara ei au ceva probleme ... de "profit". Si cum orice politica ca si filozofie trece mai intai prin portofel, ca sa nu zic stomac spre dezamagirea intelectualilor forumului, Italienii care conteaza, cei de fac si desfac in acea tara, vor zice basta cat se poate de repede la aceasta indepartare a mainii de lucru foarte ieftina de sunt romanii.
Pentru politicienii italieni si mai ales pentru politicianistii italieni, de care si structurile lor sunt pline ca si ale noastre, vor aparea cat de curand alte probleme mult mai presante. Si cum imaginea la "bobor" si scaunul caldut este ce-i mana si pe ei la lupta, vor sari repede din vagonul emigratiei spre celalat vagon abia sosit in gara.
Iar fratii italieni, latini si ei, nu ne lasa la greu. Asa ca au si inceput sa o faca ... de prima pagina:

atalanta-milan-suspendat-dupa-7-minute (http://www.prosport.ro/articole/atalanta-milan-suspendat-dupa-7-minute/66320)

shogunelu
11.11.2007, 06:38
Pergamon,lucratura este exact acolo unde ai vazut-o:campania desantata dusa impotriva romanilor,exagerand mult amploarea unui fenomen,altfel reprobabil.De afectat e adevarat ca romanii afecteaza economia italiana.Mai exact produc aprox.1% din PIB!

11.11.2007, 07:09
OK, cine si de ce? ar duce o campanie impotriva romanilor.
Eu asta nu inteleg.

shogunelu
11.11.2007, 10:11
Romanii au devenit un laitmotiv,folosit in scopuri politicianiste.Vezi declaratiile tembele ale lui Walter Veltroni.Folosirea xenofobiei pt a deturna atentia populatiei de la adevaratele probleme ale unei societati nu este noua,este o tehnica veche si folosita des si inca cu mare eficienta.

shogunelu
11.11.2007, 14:31
http://www.ziare.ro/articol.php?id=1194817406

fl%rin
11.11.2007, 18:49
Pergamon,lucratura este exact acolo unde ai vazut-o:campania desantata dusa impotriva romanilor,exagerand mult amploarea unui fenomen,altfel reprobabil.De afectat e adevarat ca romanii afecteaza economia italiana.Mai exact produc aprox.1% din PIB!

Sigur ca da, romanii saracii... Ii asupresc fascistii astia de italieni.Chestia asta cu Mailat a fost singura infractiune comisa de romani, sa-i manance tata de cuminti ce sunt. Toti spalatorii de parbrize, cantaretii de prin autobuze, hotii de buzunare, manuitorii de alba-neagra, escrocii ( teparii ) si alte categorii nu sunt romani, dar vorbesc romaneste doar ca sa ne discrediteze pe noi. Este o conspiratie mondiala la mijloc, asta cu discreditarea romanilor. Ce or fi zis strainii astia: :" Ia invatati voi toti borfasii din Italia sa vorbeasca romaneste, si asa o sa creada lumea ca sunt romani". Extraordinar cum de nu am vazut complotul asta pana acum. Mersi cane-ai deschis ochii.

shogunelu
11.11.2007, 19:38
Inchideti-i la loc,ca va uitati degeaba.

FidelKatzo
11.11.2007, 21:45
Pot zice cu mana pe inima (desi nu vreau confirmarea) ca daca in zona poposea stolul (cu sau fara Visa Waiver) se alegea cu un Taser in poponetz si bastoane de cauciuc peste cantonament inca din primele zile.

Si totusi, daca alaiul lui Basescu a detectat vreo 2 exemplare pe la Oslo care isi exersau trilul in sezonul rece, chiar avem de ce sa ne temem.

transit,nu m-am mai distrat de mult ca la citirea mesajului tau..Depinde in ce zona vine seful tau ..In sudul Germaniei nu este asa de dezastruos..Pericolul ca tuciuriii sa-i cante in tramvai sefului tau o melodioara care sa-i mearga la inima,nu este..Autoritatile au totul sub control...Sant insa si zone unde autoritatilese pare ca incep sa duca lipsa de idei si solutii la rezolvarea anumitor probleme..Neuk

12.11.2007, 00:40
Ouch! Seful meu e mai in Nord. Este un tip extrem de delicat si mai mult ca sigur ca n-o sa-mi spuna nimic desi unele gesturi l-ar putea trada. In 1999 eram intr-o universitate americana si am inceput sa remarc ca lumea imi facea loc pe culoare extrem de prompt. Pe vremea aceea nu mai urmaream actualitatea romaneasca absolut deloc si nici nu prea ma uitam la TV aici. Ulterior aveam sa aflu ca se daduse "batalia de la Costesti" pe CNN, cu mineri pe post de Mel Gibson (din Braveheart). Poate orice rau e spre bine..

FidelKatzo
12.11.2007, 22:17
Am sa-ti tin pumnii,ca seful tau la intoarcere sa nu aibe privirea unuia care a fost rapit de extraterestrii..

light
13.11.2007, 12:27
<DIV class=titlu_articol>Studiu Gallup: [b]79% dintre rom

shogunelu
15.11.2007, 18:00
OK, cine si de ce? ar duce o campanie impotriva romanilor. Eu asta nu inteleg.
<DIV>Pergamon,uite cine si de ce duce campania asta desantata:

(http://www.ziua.net/display.php?id=229474&amp;data=2007-11-16)http://www.ziua.net/display.php?id=229474&amp;data=2007-11-1 6

Un articol foarte interesant,merita citit!

15.11.2007, 19:45
Am tot incercat in zadar,sa ma abtin de la comentarii aici pentru simplul motiv ca la fel ca si compatriotii mei care traiesc in alte tari de cit Ro,cunosc realitatea de zi cu zi.In Italia,ca si in alte parti,toate minunile dureaza trei zile.Poate ar trebui vazute lucrurile si prin prisma lor.Nici unui cetatean roman,cu conditiile prevazute de lege(casa si servici in regula),nu i s-a refuzat dreptul de sedere in Italia.Ba mai mult,cei cu rezidenta demonstrabila de patru ani,au primit dreptul de sedere permanent.Fara nici un fel de asigurare privata,un cetatean ro,cu rezidenta,beneficiaza de toata asistenta sanitara nationala.Pot sa va spun asta pentru ca,au fost cazuri in familia mea.Mentionez ca mama mea nu munceste,este in intretinerea mea.Nu ma intereseaza manevrele lor politice,dar in mod sigur daca nu erau hoti si criminali nu se ajungea aici.

fl%rin
15.11.2007, 20:09
Nu ma intereseaza manevrele lor politice,dar in mod sigur daca nu erau hoti si criminali nu se ajungea aici.

Se spunea mai devreme ca italienii ( guvernul lor ) profita de un caz izolat pentru a castiga capital politic. Sa admitem pentru moment ca ar fi asa. Pai asta nu ar dovedi decat renumele destul de prost pe care il au romanii ( datorita unor borfasi, nu atat de putini la numar ) acolo, pentru ca incidentul cu Mailat ar fi numai pretextul pentru a exploata sentimentele anti-romanesti ale unei parti din populatie. Aceste sentimente nu se nasc intr-o zi, trebuie lucrat ceva pentru a se ajunge acolo, lucru pe care l-au si facut cu spor toti infractorii romani din Italia in ultimii ani. Asa cum ne deranjeaza pe noi spalatorii de parbrize, cersetorii care nu stiu ce inseamna "nu iti dau", cantaretii de prin autobuze, hotii de buzunare etc., asa ii deranjeaza si pe altii, prin tarile carora ajung specimenele astea. In felul asta cred eu ca s-a cladit "faima" romanilor prin unele tari, iar un incident precum cel cu Mailat, care ajunge sa fie puternic mediatizat, nu face decat sa scoata la lumina zilei iritarea oamenilor. Ce tari au fost pana acum? Austria, Germania, Franta, intr-o masura Elvetia, Anglia si acum Italia. Si parca este din ce in ce mai rau. Care mai urmeaza? M-as aventura sa ghicesc si as spune ca Spania. O sa vedem.

15.11.2007, 20:43
Florin,se pare ca sintem de acord.Personal,nu am ce sa-i reprosez acestei natiuni.Cum este si firesc,a trebuit sa ma adaptez eu la stilul lor si nu ei la al meu,dar mi-au dat posibilitatea sa o fac.Am putut sa studiez ceea ce m-a interesat,ca orice alt cetatean al tarii,platindu-mi taxele universitare si avind aceleasi beneficii acordate de lege(dar si aceleasi obligatii).Cu bunele si relele lui,acest stat ne-a dat posibilitatea sa traim aici,si nu vad de ce sa dam cu piciorul in tot ce am construit de-a lungul anilor.Pe mine ma doare la fel cind se vorbeste rau despre romani si Romania ca si cind se vorbeste rau despre italieni si Italia.Padure fara uscaturi nu este,si asta trebuie acceptat din ambele parti.Cred ca orice cetatean roman,care traieste cinstit intr-o alta tara a lumii,vede aceea tara ca a doua casa,si nu vrea sa arunce nimeni cu oua clocite in ea.

light
15.11.2007, 22:34
elliane, ca de obicei, cu mult bun simti si judecata.

florine, Spania a fost mai demult pe lista. In urma cu 4 ani am fost in concediu acolo, si culmea am fost jefuiti de "rrrromani". Nu, nu erau tzigani, dar erau borfasi. Si asta se intimpla ziua in amiaza mare, in spatiu public. Noroc cu cetatenii spanioli. Politia a fost acolo intr-o clipa, si surprise, surprise: oamenii nostrii erau romani. Cumva au aflat ca eu sint romanca, si vreau sa-ti spun ca toata lumea ne-a intors spatele. Nu le-o fi placut ochii mei? Nu cred. Cunosc persoane stabilite in Spania de ani de zile si stiu ca s-au mutat de citeva ori in zone tot mai putin notorii pt a scapa de umbra borfasilor si repercusiunile aferente. Si curind acelasi lucru se va intimpla si aici, oricit de toleranti sint americanii. Acum citva ani era o satra de cortorari care jefuiau magazinele de bijuterii, apoi au fost cei cu ATM in NY, si acum astept sa vad cine fura de zeci de mii $ de la Victoria Secret, si n-as fi surprinsa sa aud ca tigani.

shogunelu
16.11.2007, 04:23
Cred ca n-ar strica sa se citeasca cu putina atentie articolul din ziarul 'Ziua",pe care l-am postat putin mai sus.Cred ca poate ajuta mult ca lumea sa vada dincolo de aparente,sa nu accepte manipularea si deturnarea atentiei,care de altfel au fost incercate intr-un mod destul de grosolan si neprofesional.Fiti convinsi ca avand in vedere gravitatea situatiei,serviciile speciale romanesti sunt deja la fata locului si descalcesc itele incurcate ale acestei afaceri,desi trebuie spus ca in prima faza au gresit,neputand sa prevada si sa previna aceasta situatie.Eu zic sa fim cu mintea deschisa si sa ne asteptam in perioada imediat urmatoare la inca multe alte dezvaluiri.

16.11.2007, 05:40
Italia si UE, un filmulet super, m ai ales concluzia

http://www.infonegocio.com/xeron/bruno/italy.html (http://www.inf&#111;negocio.com/xer&#111;n/bruno/italy.html)

lordul
16.11.2007, 07:02
Si curind acelasi lucru se va intimpla si aici, oricit de toleranti sint americanii. Acum citva ani era o satra de cortorari care jefuiau magazinele de bijuterii, apoi au fost cei cu ATM in NY, si acum astept sa vad cine fura de zeci de mii $ de la Victoria Secret, si n-as fi surprinsa sa aud ca tigani.

Ne-am facut-o cu mina noastra. Daca nu se ridicau vizele de voyage en Europe , acum nu aveam satrele de tigani in toata Europe. Ar mai fi o problema , si anume , de ce statul roman ofera pasapoarte la tigani ? Sper ca USA si Canada nu vor ridica niciodata vizele de intrare pentru Romania , altfel vom fi invadati si noi aici , de toti hotii , borfasii si vioatorii din Europe.

fl%rin
16.11.2007, 09:27
light, eu ma refeream la momentul in care or sa inceapa si ziarele din Spania o campanie contra romanilor. Oricum, referitor la ce ti s-a intamplat, este foarte iritant sa fii furat intr-o tara straina si sa afli ca hotii sunt romani. Infractorii astia romani parca sunt omniprezenti.

lordule, si eu sper ca nu se vor desfiinta vizele pentru romani, pentru ca altfel ar fi jale. Cei cu buna credinta care vor sa vina in vizita o vor face, asa cum au facut-o si pana acum, cu viza. Daca ai de ales intre doua rele, alegi raul cel mai mic.

shogunelu
16.11.2007, 13:32
Bravo domnilor,bine ca v-ati vazut voi cu sacii in caruta,da-i dracului pe restul!Halal sa va fie...Daca v-ar vedea lumea de prin tara,ce puteti spune...

keyframe14
16.11.2007, 13:44
Bravo domnilor,bine ca v-ati vazut voi cu sacii in caruta,da-i dracului pe restul!Halal sa va fie...Daca v-ar vedea lumea de prin tara,ce puteti spune...
Shogunele, cine vrea sa-si puna sacii in caruta si-i pune, nu?!si cu vize...tu ti i-ai pus, noi ni i-am pus...ce i-ar tine pe ei?!comoditatea?!

fl%rin
16.11.2007, 14:05
Halal sa va fie...Daca v-ar vedea lumea de prin tara,ce puteti spune...

Pai halal sa ne fie ca ne vede lumea. Multi forumisti sunt din Romania, asa ca vad ce scriem. Poate gresesc cand gandesc asa, nu stiu... Daca autoritatile romane ar fi mai selective cu romanii care ies din tara, ar fi alta situatie.Si daca legile din Romania ar fi mai dure, sa-i tina dracului in inchisoare pe infractorii recidivisti, nu sa-i trateze ca pe infractorii primari, ba sa le mai dea si voie sa paraseasca tara. Trebuie sa fie capete seci granicerii daca isi imagineaza ca borfasii pleaca pe afara sa se indrepte. Sau ca piranda pleaca cu 5 copii dupa ea pentru a lucra ca dadaca....

shogunelu
16.11.2007, 14:23
Pai,oameni buni,nici eu nu debordez de bucurie la gandul ca o sa vezi tigani romani cersind pe Fifth Avenue,dar cum sa spun ca m-as bucura sa nu se scoata vizele,cand astfel ar suferi mii de alti oameni care n-au nici un fel de vina?!Eu nu pot si nu vreau sa gandesc asa vizavi de conationalii mei.In alta ordine de idei,cred ca realizeaza toata lumea ca scoaterea vizelor este doar o chestiune de timp.Probabil ca cele de Canada vor cadea chiar ceva mai repede,datorita presiunilor exercitate de Uniunea Europeana,pe filiera britanica.

usdream
16.11.2007, 16:51
Si care ar fi solutia ? Cum si-au rezolvat altii problema asta ? Sau Romania e singura tara in situatia asta ?

sauzimdebine
16.11.2007, 17:03
Au rezolvat problema folosind puterea de convingere a focului, a infometarii, a securii calaului, a palosului, a streangului, a camerelor de gazare si a gloantelor.

usdream
16.11.2007, 17:13
asta stiam si eu .....smileys/smiley32.gif.....dar acum traim intr-o alta lume, in care infractoriisi criminalii au drepturi care trebuie respectate - chiar daca nu ne convine uneori. De fapt tocmai asta nu ne convine noua acum , ca au aceste drepturi - dar asta e pretul democratiei.

keyframe14
16.11.2007, 18:06
.... ca au aceste drepturi - dar asta e pretul democratiei.
Asta e pretul omeniei, nu al democratiei..

fl%rin
16.11.2007, 20:06
Au rezolvat problema folosind puterea de convingere a focului, a infometarii, a securii calaului, a palosului, a streangului, a camerelor de gazare si a gloantelor.

Si mai nou a pedepselor de sute de ani de inchisoare pentru faptele foarte grave si chiar a pedepsei ultime: moartea ( vezi USA ). Se pare ca pedeapsa este singura modalitate de civilizare a omului.

pentru_tine
16.11.2007, 20:44
Sau ca piranda pleaca cu 5 copii dupa ea pentru a lucra ca dadaca....

unde ai vazut tu piranda sa munceasa? nu stii ca de la munca ei se albesc?!

light
17.11.2007, 02:56
Nu vad de ce va certati pt ceva ce nu depinde de noi. Credeti ca guvernul american va va intreba daca sa scoata ori nu vizele? Va mai trece multa apa pe Dimbovita pina atunci. Si cred ca totusi ceva putem face sa-i ajutam: sa ramina mai putini peste viza. Atita timp cit refuzurile de viza vor fi peste 10% din cereri (banuiesc ca stii cit sint acum), pregatiti-va cu tutun si rabdare sa bateti la portile ambasadei usa pt vize. Sint alte tari europeene care-s cu mult inaintea Romaniei, si care inca au nevoie de vize.

http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1262.html#2

lordul
17.11.2007, 06:20
scoaterea vizelor este doar o chestiune de timp.Probabil ca cele de Canada vor cadea chiar ceva mai repede,datorita presiunilor exercitate de Uniunea Europeana,pe filiera britanica.

N-as prea crede.

Dimpotriva. Cu cit romanii fac mai multe crime si jafuri in Europe , cu atit Canada &amp; USA vor fi mai reticente in acordarea vizelor.

Uite si ceva mai nou , ieri s-a intimplat ...

http://www.ziua.net/display.php?data=2007-11-17&amp;id=22952 (http://www.ziua.net/display.php?data=2007-11-17&amp;id=229529) 9

Incep sa cred ca Ceausescu avea dreptate , stia el ce stia , cind nu ne lasa sa plecam in Occident ...

shogunelu
17.11.2007, 21:42
Pe cat facem pariu?

shogunelu
22.11.2007, 11:38
http://www.antena3.ro/index.php?left_choose=ext&amp;id=42228 (http://www.antena3.ro/index.php?left_choose=ext&amp;id=42228&amp;ext=1) &amp;ext=1

I-auzi dom'le ce chestie!Pai,pana acum tipau ca nu mai stiu ce sa se faca cu toti infractorii aia romani!Uite ca au ocazia sa faca acum curatenie,de ce n-o fac?As spune eu,dar cred ca de-acum multi au inteles...Te doare mintea cata fatarnicie si praf in ochii lumii!..