PDA

Arată versiune întreagă : cum ajungi in sua?

alexthegreat
24.10.2007, 04:04
as vrea sa pun si eu o intrebare ce ma deranjeaza de mult desigur multi ar putea zice k ajungi simplu in sua dar pentru mine e foarte greu deoarece acolo nu am siguranta care mi-o ofera romania.intrebarea mea este pentru romanii care au plecat in sua astept sa-mi povestiti si mie cum s-a intamplat si cat de greu v-a fost primele luni sa va integrati in comunitatea americana sa zic asa. astept opini despre cum as putea reusi sa ma mut in sua si cum as putea sa ma descurc

light
24.10.2007, 04:49
citeste pe forum, s-a scris destul. Nu numai adaptarea-i grea si de durata, citiva ANI, nu luni, dar mai ales sa AJUNGI aici. Nu vreau sa te descurajez, dar e bine sa stii la ce sa te astepti.

livia
24.10.2007, 04:57
poti sa incepi cu asta: http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=988 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=9889&KW=vlad) 9&KW=vlad

daca ai rabdare sa citesti, vei gasi, cum ti-a recomandat si light, multe informatii utile pe forum.

alexthegreat
24.10.2007, 07:01
da va multumesc dar totusi ceva mai clar cum ati reusit voi cum ati ajuns acolo si vreau si eu sa stiu daca plec din tara e posibil sa am acolo un viitor mai bun decat aici in romania.va multumesc mult si pentru mine oricum voi sunteti acele persoane care au reusit ce si-au propus si de aceea va respect.v-am pupat si sa aveti grija de voi

light
29.10.2007, 01:51
Alex, daca bine imi amintesc, tu ai o matusa cetatean american. Cea mai sigura cale (nu si cea mai scurta) ar fi ca ea sa aplice pt familia ta. Tu fiind sub 21 de ani si necasatorit ai putea veni odata cu parintii, din pacate cam in 7 ani. O alta cale ar fi ca matusa ta sa te sponsorizeze sa studiezi in usa. Adica sa garanteze ca va plati pt studiile tale. Dupa ce termini colegiul va fi mult mai simplu de a ramine aici legal, mai ales daca ai face si un master. Daca de exemplu, for some reasons matusa nu te sponsorizeaza, invata si dupa terminarea facultatii in Romania, poti aplica pt un master aici. Cam astea iti sint sansele.

alexthegreat
03.11.2007, 21:59
light dar de exemplu alta solutie nu ar mai fi sa zicem ca poate matusa mea nu ar vrea sa ma "sponsorizeze" pt studii acolo ce alta cale ar mai fi sa vin acolo singur si sa obtin si viza de munca adica sa nu stau degeaba sa ma duc doar ca turist.iti multumesc mult pentru explicatiile de mai sus