PDA

Arată versiune întreagă : Ce sanse am cu o viza de tip H2B

mariusd
25.03.2005, 02:34
Este un forum excelent si sper ca ma poate ajuta si pe mine cineva.

Vin in SUA in Mai cu o viza de tip H2B si as dori sa ramin.

Mentionez ca sint tehnician in telecomunicatii (VSAT) cu o experienta in electronica si telecomunicatii de peste 18 ani.

As dori sa stiu si eu daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi cum as putea sa schimb viza in H1B sau sa aplic pentru Green Card.

Daca imi poate sponsoriza cineva o viza de tip H1B sau sa ma indrume catre un sponsor.

Va multumesc foarte mult.

observator
27.03.2005, 05:53
Buna ziua,

In prima faza trebuie sa facetzi niste prelungiri la viza pe care o avetzi. Apoi, angajatorul dv. actual (in anumite conditzii speciale) poate sa transforme postul respectiv (careeste in prezent doar temporar)intr-unul permanent si sa va sustzina in obtzinerea unei certificari de muncapermanente si implicit a green cardului. Este foarte greu de realizat acest lucru, dar nu e imposibil. Sunt mai multzi pasi ce trebuie urmatzi si consider ca trebuie sa fitzi asistat de un avocat, altfel nu cred ca va descurcatzi in hatzisul legilor si chichitzelor de care trebuie sa tzinetzi seama.

In timp ce suntetzi aici sub viza H2B avetzi ragazul necesar sa va cautatzi singur un alt angajator/sponsor care sa va ofere un loc de munca permanent.

Toate cele bune si daca mai avetzi intrebari nu ezitatzi sa le punetzi. Ma putetzi contacta si direct la tel:248-830-0610.