PDA

Arată versiune întreagă : Vorbe de cuget

11.10.2007, 15:14
Nu exista multime in care sa nu te pierzi..

Intr-o lume agitata in care singuratatea devine singurul mod de relaxare,
dispari pur si simplu.Pasii repezi ai timpului care parca ne imping tot mai mult
spre o lume pustie si infinita se amplifica din ce in ce mai mult blocind pina si micile portite ramase spre libertate si refulare.Se spune ca societatea evolueaza ,oare evoluarea inseamna autodistrugere?!stiinta , nevoia de cunoastere a devenit un drog care circula prin venele retelelor non stop.Lumea noua este cea virtuala ,un nou univers care ne inghite pe zi ce trece pina ce imaginea noastra reala va fi stearsa de tot...
</span>

fifi
04.11.2007, 03:01
trebuie sa recunosc, am trecut pe la sectiunea asta acum sa vad ce-a scris Lore... si am vazut acest topic singuratic al tau, melina. Am citit o data si apoi inca o data si inca o data ce ai scris tu aici si stii ceva?! mi-a placut cum suna cuvintele(gandurile) tale.Erai poate trista si melancolica atunci cand le-ai scrissi daca asa e, mie imi placesa te citesc atunci cand esti asa. Nu stiu de ce ai lasat topicul asa si nu mai scri, eu una te-as citi cu placeresmileys/smiley1.gif

15.11.2007, 18:42
Tu stinca neagra ,stinca rece
De vesnic stai la capul meu
Pentru ca timpul nu mai trece
Si ma-ntelegi ca-mi este greu.

Am disparut in disperare
Uitind sa las un ultim gind
Si sa-l sarut pe-acela care
Odata va urma la rind.

Tirziu ne ducem spre culcare
Si dimineata ne trezim
Gasind o lume-n cautare
Dar nu ne pasa ca noi stim.

08.04.2008, 06:07
There is no
time to think about the time I lost.</span>

lebada
28.04.2008, 08:18
Pacea unei nopti tarzii

In imensitatea noptilor cu vise albastre
par o scoica ce-si inchide definitiv perla,
pierind.
Sunt zile, ce-i drept, mai rare
cand nu stiu, nu pot, nu vreau
sa ma bucur de nimic.
Ma doare nepasarea mea
dar atunci imi simt sufletul
fragil ca o picatura de roua
pe o petala de crin.
Deunazi,
in pacea unei nopti tarzii
m-am vazut undeva departe
sus pe un munte
intr-o bisericuta de lemn
uitata de lume.
Acolo m-am intalnit cu Divinitatea
mai aproape de zenit.
Am intrat in odaia Domnului
si am inchis usa in spatele meu.

lebada
28.04.2008, 08:24
Eterna intrebare

toamne, primaveri de meditatii
tristetea lumii pentru care am venit
in oceanul de lacrimi sa descoperim pe cineva
pe care sa-l facem fericit.
un crampei din framantarile mele
numai spre stiinta ta.
usa s-a deschis si a patruns felinarul
care sta stins in odaia singuratica unde
tristetile mele au un capat
atunci cand vreau si trebuie sa invat
sa traiesc macinata de nelinisti si temeri.
Dar intr-o zi descoperii amurgul
atAct de frumos.
o noua toamna...
am invatat ceva de la Maestrul Suferinta, adica tu
armonie, compasiune, stabilitate.
iti sunt recunoascatoare

Melina
14.05.2009, 15:29
populatia nu poate fi reciclata

Melina
03.12.2009, 11:46
Lipsa exteriorizarii , un nou model , un nou tipar , intr-un cuvint boala secolului . O gaura care poate nu se vede dar cit de mult se simte. A parcurge mult timp fara sa poti sa fii tu insuti , fortat , incatusat ,ajungind sa te indoiesti ,ajungind sa crezi altceva , ajungind sa vrei altceva , dar mereu intorcindu-te la tine. Fuga , mereu o fuga care mai tirziu sau mai devreme te va ajunge si vei cadea epuizat intr-o nestiinta , intr-o nesimtire de care numai tu stii dar vrei sa uiti de ea fiindca stii ca nu exista cale de intoarcere si nici nu ai ajuns la capat , nu exista decit iar si iar pina la capat , la urma urmei tot tu esti . Tu cel singur , cel incercind sa fi in 2 , cel incercind sa fi familie , cel incercind sa fi in societate, insa mereu acelasi tu, cel singur ,fiindca nu se pierde nimic din noi decit daca lasam.

Loniia
04.12.2009, 13:05
Lipsa exteriorizarii , un nou model , un nou tipar , intr-un cuvint boala secolului . O gaura care poate nu se vede dar cit de mult se simte. A parcurge mult timp fara sa poti sa fii tu insuti , fortat , incatusat ,ajungind sa te indoiesti ,ajungind sa crezi altceva , ajungind sa vrei altceva , dar mereu intorcindu-te la tine. Fuga , mereu o fuga care mai tirziu sau mai devreme te va ajunge si vei cadea epuizat intr-o nestiinta , intr-o nesimtire de care numai tu stii dar vrei sa uiti de ea fiindca stii ca nu exista cale de intoarcere si nici nu ai ajuns la capat , nu exista decit iar si iar pina la capat , la urma urmei tot tu esti . Tu cel singur , cel incercind sa fi in 2 , cel incercind sa fi familie , cel incercind sa fi in societate, insa mereu acelasi tu, cel singur ,fiindca nu se pierde nimic din noi decit daca lasam.
Inseamna sa ai/avem curajul deciziei tale/noastre...:)

Melina
04.12.2009, 13:28
Inseamna sa ai/avem curajul deciziei tale/noastre...:)
inseamna ca intodeauna avem de ales intre bine si rau