PDA

Arată versiune întreagă : Boca Raton.. Fort Lauderdale

wolv4hill
08.10.2007, 09:10
Salutari! Sunt Alin, am fost anul trecut in FL cu work and travel, in
Fort Walton Beach. Imediat dupa ce termin facultatea, in iulie 08,
vreau sa ma reintorc acolo dar in zona orasului Boca Raton. smileys/smiley17.gif

Ce stiti despre aceasta zona? M-am documentat un pic si am vazut cat de
frumos este acolo, salarii mari, low rate crime si restul..

Stiu ca Horia Tecau, jucator in echipa Davis a Romaniei, are resedinta acolo. smileys/smiley2.gif

Daca imi puteti da orice informatie despre aceasta zona, v-as fi recunoscator! Multumesc anticipat! :) Bafta la romani! smileys/smiley4.gif

catavencu1
02.02.2008, 15:12
Alin,

Boca Raton este o zona frumoasa, dar e scumpa, una din cele mai scumpe din cate stiu.Odata am locuit in Fort Lauderdale, in 98 cred si mi-a fost greu sa gasesc de lucru. Se cerea atunci bilingual, Spanish, si salariile era cam mici la ce am gasit atunci, secretara sau pe acolo. Ma plateau atunci $8-9/hr.

Horia Tecau are bani, si de aceea s-a mutat in Boca.

Good luck!

gabi&serban
11.02.2008, 23:01
salutare

nu am stat in Boca dar am un var care locuieste acolo si din cate stiu nu e chiar asa scumpete mare. eu am locuit in cel mai nasol oras din florida si am supravituit. daca vrei sa muncestiin Bocatrebuie sa iti cauti de munca ca si ospatar sau bartender.e florida sicand turismul e in floareatunci si banii sunt pe masura.

bafta multa!

wolv4hill
13.02.2008, 11:57
Multumesc mult pentru sfaturile voastre.. imi sunt de ajutor :)..
acum sa vedem cum o sa fie la ambasada mai intai .. o sa incerc si o viza de turist in paralel cu una de munca J1 pt inceput.. apoi o sa fac un H2B..
da, gabi, cam in domeniul restaurantelor as vrea sa lucrez pentru inceput..sa strang niste banutzi sa fac un master ceva acolo sa-mi iau o diploma. iar apoi o sa se existe si ordine in lucruri :)
bafta si voua!

gabi&serban
13.02.2008, 23:03
salutare

acum nu stiu daca a fost o eroare sau te-ai grabit sa scrii dar fi cu bagare de seama ca J1 nu e viza de munca, H2B este intradevar viza de munca sezoniera cu posibilitatea de prelungire pana la 3 ani.

revenind la J1, este o viza care presupune un fel de pregatire profesionala, adica un fel de exchange cultural, ca te duci tu si muncesti si faci over time asta e cu totul altceva si ca sti tu si doar angajatorul. dar nu uita orice oficialitati oricine te intreaba tu esti un fel de student ca te scot astia din SUA cat ai zice peste.

nu vreau sa te sperii dar ai mare grija. avantaje la J1 este ca in florida la taxe platesti doar federal si nu state sau social. la H2B platesti pana si un fel de medical tax. si recuperare mai mica. dar vezi si tu.

hai bafta

wolv4hill
21.02.2008, 04:59
Ms pt raspuns gabi&serban.
Pai o sa folosesc J1 la inceput pentru ca e viza de Work&Travel.. e pe 3 luni si pot sa lucrez in fast food si restaurante. Asta stiu pentru ca am mai fost acolo tot la munca cu J1.

Totusi evident ca dupa primele 3 luni nu mai pot lucra cu J1 si intervine necesitatea unei H2B pe care o voi procesa imediat cum am ajuns acolo. Numai sa ma hotarasc pt ce loc de munca o sa-mi fac H2B.

Acum mi-a trecut o alta idee prin cap.. Mi-as face si o viza de vizitator.. (e pe 10 ani, dar viza in sua se pune pe 6luni).. in caz ca nu imi soseste viza H2B la timp acolo sa nu fiu totusi cu un status expirat la J1(si astfel illegal imigrant), ci sa am viza de vizitator de rezerva.. ca mai fiu pe un status legal. asta ar merge?

Laura.H
22.02.2008, 05:51
nu ca stiu multe, insa pe asta o stiu sigur.....din momentul in care tu aplici pt schimb de viza, aici j1 in h2b, chiar daca ti se depaseste termenul vizei j1 pana ti se elibereaza h2b, nu e nicio problema. intre timp, ei iti elibereaza un act prin care se atesta ce tu esti in "case in pending", deci nu o sa ai probleme ca o sa fii "ilegal".

si inca ceva...insa nu chiar sigur....nu o sa ti se puna alta viza in pasaport pt h2b...in schimb se elibereaza o hartie (i-194 i guess) care sa dovedeasca acel "change".

acum, nu prea am inteles exact ce vrei tu sa faci cu viza turist si h2b. vrei ca din j1 sa schimbi in turist si apoi in h2b? caci, daca e asa, nu prea cred ca poti trece din turist in h2b....but who knows

multa,multa bafta!!