PDA

Arată versiune întreagă : Un sfat util si pentru cei din R. Moldova

cristaila
06.10.2007, 05:45
<DIV> Buna la toti cei care iubesc limba romanasmileys/smiley1.gif!!!!</DIV>
<DIV>As vrea sa imi zic si eu problema..Vreau sa ajung si eu in Canada ,dar din pacate este doar un vis ,pe care cu multa munca sper sa se realizeze.Sint din Republica Moldova si am intrat in net sa aflu cite ceva despre emigrarea in Canada ,pentru ca sa afli de la cineva in ce consta toata aceasta procedura e dificil,din motiv ca in Moldova sint foarte putini cei care au plecat in Canada.Spre deosebire de cei din Romania ,aici, abia cu aprox. 3 ani in urma au inceput sa depuna actele de emigrare si nu are cine sa-ti dea un sfat.Care este etapa incipienata va rog sa ma ajutati</DIV>
<DIV> Am sa dau citeva date generale despre mine:</DIV>
<DIV>am 23 ani,necasatorita(dar daca e cazul se poate sa ma casatoresc si acum,avem planuri in primavara),studii superioare,Facultatea,,Litere",specialitaea romana/engleza,lucrez de 1 an,merg pe al 2-lea in calitate de profesor pe aceeasi specialitate....franceza o cunosc bine,engleza dupa parerea mea fluent.(alte limbi:rusa fluent,greaca putin,dar nu cred ca conteaza)...daca sa vorbesc de viitorul sot abia in 2008 va finisa Facultaea de Drept si cu limbile straine nu prea bine o duce</DIV>
<DIV> Astept cu nerabdare un raspuns de la cineva!!!!</DIV>
<DIV> smileys/smiley17.gif</DIV>

fifi
06.10.2007, 06:34
cris, nu conteaza ca aplici din R. Moldova sau congo, pt ei conteaza punctajul.

click aici (http://206.162.174.213/dpi/index.jsp?languageCode=fr)sa-ti facitestul online pt quebec, procesul e mai rapid si mai ieftin zic eu... alte info despre emigrarea in canada, partea franceza, quebec gasesti aici (http://www.immigrati&#111;n-quebec.gouv.qc.ca/fr/immigrer-installer/travailleurs-permanents/index.html)

iti pot da info si pt varianta federala dar dureaza mult mai mult si costa mai multi verzishori.

fa-ti punctajul si zi-ne rezultatul, de acolo mai vedem smileys/smiley2.gif

cristaila
06.10.2007, 07:51
<DIV>din pacate mi-s-a zis ca nu am trecut testul...am inteles ca ei dau prioritate celor care is casatoriti e adevarat?,eu atita citind pe forum deja am fost cointeresata de Green card oare nu e mai bine decit emigrarea in Canada?sau se poate face paralel?ce parere ai fifi?</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Multumesc tare mult de sfat...esti tare de treabasmileys/smiley9.gif</DIV>

07.10.2007, 08:27
</span>..Green card oare nu e mai bine decit emigrarea in Canada?
As tinde sa zic ca nu. Motivul este ca procedeul de obtinere a rezidentei permanente (imigrare) in SUA este de milioane de ori mai dificil si de durata decat in Canada. Asta ti-o spune un om (adica eu) care a trecut prin ambele procese. Canada are o politica a imigrarii deschisa (sau cum se spune "merit-based") si poti imigra acolo pe baza de punctaj, fara sa trebuiasca sa ai la sosire (la "landing") un loc de munca asigurat. SUA sunt o tara in principiu inchisa imigrarii dar, evident, au niste exceptii. Ca sa imigrezi prin "employment"/job trebuie ca un angajator de aici sa faca dovada ca nu a gasit nici un american dornic sau capabil sa-i faca munca ptr. care vrea sa te ia. Asadar angajatorul american iti face dosarul de imigrare (in faza initiala cel putin). Singurele cai rapide de imigrare in SUA sunt prin legaturi de familie (indeosebi casatoria cu o persoana de cetatenie americana) si castigarea loteriei vizelor (si care este chiar o loterie cu slabe sanse sa-ti iasa) :
http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.htm (http://travel.state.gov/visa/immigrants/types/types_1318.html) l
Canada are imigrare pe partea de Quebec (ce ti-a postat fifi mai sus) dar si pe partea engleza (sau "federala"). Este adevarat ca partea federala costa mai mult si dureaza tot asa. Cand zic costa ma refer si la banii de care trebuie sa faci dovada ca ii ai la sosirea in Canada si care iti vor servi sa te sustii financiar pana gasesti job. Punctajul la "federal" ti-l poti face la:
http://www.cic.gc.ca/EnGLIsh/immigrate/skilled/assess/index (http://www.cic.gc.ca/EnGLIsh/immigrate/skilled/assess/index.asp). asp
cu mai multe detalii despre sistemul de punctaj la:
http://www.workpermit.com/canada/individual/skilled.htm
In afara de "skilled workers" stiu ca exista programe de imigrare separate ale proviciilor canadiene. Adica daca Alberta, sa zicem, spune ca te vrea atunci guvernul federal zice OK. Acolo (pe partea provinciala) poti evita testul cu punctaj dar trebuie sa faci dovada ca ai o calificare de care are nevoie provincia respectiva (de ex. am auzit ca in Alberta este penurie de personal calificat in petrol &amp; gaze). Pe partea asta poate mai multe detalii iti pot da chiar cei care stau in Canada ca eu sunt acum mult prea la sud ca sa ma dau competent.
De multe ori pentru a imigra, fie in SUA, fie in Canada, multi aleg sa-si faca studii postuniversitare (masterate/doctorate venind cu viza de student) si asta le faciliteaza imigrarea dupa absolvire. Problema este ca studiile se platesc si pentru unii mai ca noi trebuie sa-si gaseasca un "assistantship" la o universitate, lucru ce nu este floare la ureche deoarece trebuie sa iesi putin in evidenta.
Mai multe intrebari despre imigrare in SUA poti sa pui direct pe sectiunea SUA a forumului sau pe Private Messenger iar eu sau altii iti vom raspunde in masura in care stim sau am trecut prin asa ceva.

PS Daca e sa-mi dau cu parerea (oarecum competenta datorita experientei mele) as zice totusi ca piata muncii in SUA este per ansamblu mai buna ca in Canada. Asta e si motivul pentru care multi canadieni veritabili au imigrat in SUA lasand astfel loc pentru o politica de imigrare mult mai deschisa in Canada.

PS Daca vei mai cere pareri despre SUA, evita sa le iei de la persoane care sunt aici si lucreaza ilegal. Eu unul as prefera sa ma intorc in Romania decat sa lucrez in SUA ilegal. Nu pentru ca m-au invatat ai mei sa fiu cinstit ci pentru ca asa as duce-o mai bine in viata. Unii romani fac greseala sa confunde EU cu NAFTA si deschiderea pe piata muncii de care fiecare bloc economic este dispus sa faca dovada cand vine vorba de Roman<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

fifi
09.10.2007, 00:35
imi pare rau ca nu ti-a iesit punctajul minim dar am vazut ca pomenesti despre un viitor sot, daca aveti perpective de casatorie si e si el de acord sa emigreze cu tine, de ce nu incercati impreuna, fie casatoriti, fie concubini, concubinajul e recunoscut si perfect legal in canada cat timp il poti demonstra.

e buna si varianta US-Canada-US in urmatoarea ordine:

aplici si iei o viza in US(de care-o fii, nu ma pricep la vizele pt US de nici un fel smileys/smiley17.gif), o viza care sa-ti confere un statut legal in US pe cel putin un an, iti gasesti un job bun si imediat, din US depui aplicatia pt Canada de la buffalo, dureaza cam un an, nu trebuie sa te duci in Ro si dupa aceea esti rezident permanent in canada. Dupa 3 ani esti cetatean(daca stai in canada acesti 3 ani) si apoi poti pleca unde vrea mushchiul tau in lume.

o sa ma intrebi ca odata ce ai o oarece viza in US si un servici de ce ai mai aplica pt canada si atunci eu si altii iti pot spune ca de la o oarece viza limitata in US e cam greu sa-ti obtii green cardul(echivalentul rezidentei permanente in Canada) si mult mai greu, cetatenia americana. In afara de asta, viza cu care ai ajuns in USmai expira si cred ca e cam greu s-o reinnoiesti sau sa treci la un alt statut, printr-un alt tip de viza. In legatura cu asta, sper sa te lamureasca mai bine cei din US.

noroc in toate!

kiddy
09.10.2007, 05:53
<div>din pacate mi-s-a zis ca nu am trecut
testul...am inteles ca ei dau prioritate celor care is casatoriti e
adevarat?</div>

Nu cristaila</span>, nu e adevarat, cunosc destule cazuri care au venit singuri cuc. Si daca tot zici ca urmeaza in curand sa va "luati", cu atat mai bine. Sa fiti sanatosi! Dar ce vreau sa-ti spun, studiaza un pic problema si vezi unde ti-ai mai putea ameliora punctajul. Esti sigura ca nu ti-a iesit OK punctajul? Hmmm, ma mira...

De fapt nu, stai ca m-am uitat mai bine. Pai inca nu sunteti suficient de copti fratilor!smileys/smiley1.gif Lasati si voi sa mai treaca vreo 2 ani, intre timp va si casatoriti, mai acumulati ceva experienta in campul muncii iar viitorul tau sot are timp sa se puna cu burta pe franceza sau/si engleza, dupa caz. Si atunci o sa va bage in seama. smileys/smiley2.gif

Dupa 3 ani esti cetatean(daca stai in canada acesti 3 ani) si apoi poti pleca unde vrea mushchiul tau in lume.

S-avem pardon fifi</span>, pe ce lume traiesti? Ai uitat ca s-a inventat si-n Canada birocratia? Acum trebuie sa mai pui un an la cei 3. Cam atat dureaza pana te cheama baietii la interviu ca sa depui juramantul.
Atentie mare, "canadienii" care inca nu si-au scos pasapoarte canadiene! Daca aveti de gand sa va plimbati prin Romania si la intoarcere sa le fluturati autoritatilor romane cartea de cetatean canadian, nu mai merge! Trebuie pasaport canadian! Cunosc vreo doua cazuri care s-au fript vara asta, au pierdut vreo saptamana pana au rezolvat la ambasada Canadei.

cristaila
11.10.2007, 09:56
<DIV>Buna la toti!!!!!!!!!si ce Kiddi daca sint tinara...eu vreau cit mai repede sa obtin ceva in viata!!!!smileys/smiley17.gif</DIV>
<DIV>Nu am de gind sa stau prea mult prin ,,Moldova mea..." cea frumoasa si sa astept inca vreo 10 ani pina va vom ajunge si pe voi din urma... cu badaranii astia de la noi nici aer nu poti respira normal ca si pe asta nu ai cu ce-l cumpara...Vreau multe ,dar iata nu stiu cu ce sa incep...iata vreau luni sa plec la Ambasada sa ma interesez mai sigur de treaba asta ca aici la noi nu stie nimeni nimik,sau o dau cu fugitii cind le ceri ajutorul,nu stiu...???smileys/smiley5.gif</DIV>
<DIV>Cit despre punctaj poate eu nu am calculat corect?????smileys/smiley5.gifaici mult conteaza care e venitul tau,si de cum te descurci la interviu...Aici trebuie sa ai si un contract de munca incheiat cu cineva din state sau nu???atitea reguli ca deja ma incurc si eusmileys/smiley9.gifSper sa ma intelegeti daca ceva par cam taranoaica...</DIV>
<DIV>Si acuma ce sa astept inca 2 ani nici nu vreau sa ma gindesc!!!!!!!!</DIV>
<DIV>Mai scriti-mi ceva...ca astept cu nerabdare....Va pup...pasmileys/smiley2.gif(kiddi,fifi)</DIV>
<DIV>(se pare ca sunteti niste mosi Craciuni aici)</DIV>
<DIV></DIV>

kiddy
11.10.2007, 11:38
cristaila</span> draga, stai ca ma (cel putin pe mine) iei prea repede. Pai hotaraste-te, incepi topicul cu emigratul in Canada, iar acum pomenesti de State.
Daca vorbesti despre Canada, la interviu nu prea conteaza venitul tau, conteaza sa ai banii cu care sa emigrezi. Bani ce pot fi si sub forma de o proprietate imobiliara pe numele vostru si care sa valoreze cei vreo 6000$ in cazul vostru. Dar pana sa te cheme la interviu, trebuie sa intrunesti anumite conditii, printre care si varsta. "C'est la loi..." smileys/smiley6.gif
La care ambasada vrei sa pleci luni? Vezi sa nu bati drumul de pomana, doar daca n-ai vreun "appointment", pentru ca nu prea stau aia de vorba cu tine altfel. Si timp si bani pierduti...
Cat despre Mosh Craciun, mai ai putintica rabdare, pana vine cel adevarat.smileys/smiley2.gif

cristaila
12.10.2007, 07:06
<DIV> Salut!!!!smileys/smiley1.gif</DIV>
<DIV>Pai Kiddy am de gind sa ma duc la Ambasada SUA de la noi din Chisinau,ca pe citi intreb ...nimeni la noi nu stie nimic...dupa cite ti-am zis sint foarte putini din Republica Moldova care au plecat in colo si nu prea am pe cine sa intreb.Voi sunteti informatorii mei(acest forum m-a luminat un pic)smileys/smiley1.gif</DIV>
<DIV> In ceea ce priveste ,,Pai hotaraste-te, incepi topicul cu emigratul in Canada, iar acum pomenesti de State.",cind am intrat in forum eram cu un gind si apoi am mai aflat cite ceva foarte util,,,desigur ca emigrarea in Canada ma intereseaza,dar ma omoara faptul ca trebuie sa astept vreo 2 ani pina se va primi ceva...si inca nu e sigur,ei dar cu rabdare treci si marea,asa ca trebuie sa am si putintica rabdare...pina cind acum am rugat un cunoscut sa ma ajute la completarea formularelor pentru green card,ca nu e nimik daca incerc,poate imi bate norocul la usa intimplator...</DIV>
<DIV> La tine cum Kiddy ?mai scrie ceva ,astept cu nerabdare un semn dragut de la tine !!!! Va pup, pa!!(totusi ai fi bun de mos Craciun....)http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif
</DIV>
<DIV> </DIV>

kiddy
12.10.2007, 08:00
cristaila</span>, SUA vs Canada, ca sa
emigrezi, pentru una iti trebuie un pic de noroc - loteria vizelor -
multa bafta! Cealalta e mai palpabila, numai ca trebuie sa intrunesti
anumite conditii, printre care si varsta, asa ca trebuie sa mai astepti
un pic.

Daca te incapatanezi intr-atat sa parasesti Moldova ta cu orice pret si nu mai ai
rabdare, iti sugerez Romania... E si mai aproape, cica sunt
oportunitati nenumarate si se mai si indreapta spre un viitor mai bun. Bashca ca o sa ai si o satisfactie finala...smileys/smiley2.gif

La tine cum Kiddy ?mai scrie ceva ,astept cu nerabdare un semn dragut de la tine !!!! Va pup, pa!!(totusi ai fi bun de mos Craciun....)http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif
La mine, acum ploua, la propriu.smileys/smiley17.gif In rest e bine.
Cat despre mos Craciun, sa o iau ca pe-un compliment? Imi vine in minte melodia "Andrelelor"...smileys/smiley36.gif

fifi
12.10.2007, 17:42
cristaila, cu atatea pupicuri sa stii ca si mie-mi place de tine, vezi ca ti-am lasat datele mele, ym id si toate cele pe PM, asta in caz ca nu te-a furat "uraciosul" asta de kiddy inaintea measmileys/smiley9.gif

kiddy daca atentezi cumva la borcanul cu "miere" te invit afara s-o dam parte in parte ca barbatii smileys/smiley2.gif

poate am inteles eu gresit dar deja nici nu ma mai rad si-mi las mustata sa-mi creasca, alba, nu de alta dar vreau sa fiu un Mos Craciun tzantzos smileys/smiley4.gif

cristaila
14.10.2007, 01:52
<DIV> Buna!!!!!</DIV>
<DIV> Pai as vrea eu cu mare placere sa merg in Romania...ca viitorul la sigur e mai tentace decit aici...insa Canada ma aventureaza mai mult,poate daca ati fi voi prin tara m-as ruga invitata de voi...smileys/smiley2.gif</DIV>
<DIV>Nu stiu de ce PM vorbesti tu acolo Fifi insa nu am primit nimic....smileys/smiley5.gif</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>poate ajunge mesajul o data cu Craciunul??smileys/smiley17.gif</DIV>
<DIV>Mai scriti cite ceva...astept...si iarasi va pup + o imbratisaresmileys/smiley2.gif</DIV>

cristaila
14.10.2007, 01:53
AAAAAAAAAAAAAA,uitasem sa va zic la noi ieri a fost Ziua vinului si azi e cramul Chisinaului...pacat ca sinteti in alta tara ca va invitam la un paharel!!!!!smileys/smiley17.gif

kiddy
15.10.2007, 11:45
...pacat ca sinteti in alta tara ca va invitam la un paharel!!!!!smileys/smiley17.gif

Nu-i nici o problema, ne poti invita si virtual...smileys/smiley2.gif A iesit bun anul asta?

Apropo, ati reluat exporturile de vin dincolo de Nistru?

... deja nici nu ma mai rad si-mi las mustata sa-mi creasca, alba, nu de alta dar vreau sa fiu un Mos Craciun tzantzos smileys/smiley4.gif
fifi</span>, da' eu te credeam mai tanara, de unde atata mustata alba? smileys/smiley17.gif Ca doar nu ti-o fi albit si mustata de la schimbul ala de priviri din statia de autobuz...smileys/smiley5.gif
Si mai e si vorba cantecului, moshule, ce tanar esti...smileys/smiley2.gif</span>

cristaila
16.10.2007, 07:10
<DIV> Pai virtual te pot invita Kiddy zilnic insa ar fi mult mai tentace pe adevaratelea....vinul e gustos si limpede ca roua diminetii,numai ca nu prea e posibil de exportat ca timpitii astia nu au mai regulat problema trecuta...cica rusii au permis importul ,dar nu se vede nimik...astia nici macar vinul nu-l pot livra ce sa mai zice de celelalte ne inglodam complet....ce mai vorba</DIV>
<DIV> Ei in fine nu conteaza...la tine cum,sanatos tun?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gifLa mine e ok...iata e cam frig si nu-mi place...Hai te pup pa</DIV>

kiddy
18.10.2007, 06:18
Cristaila</span>, nu-mi pot retine zambetul citindu-ti postarea. Fii atenta ca
limba romana are multe, multe... intelesuri. Ca sa nu mai amintesc ce
efect poate avea o litera in plus, ca in cazul de fatza:

...timpitii astia nu au mai regulat problema trecuta...

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Te las pe tine sa corectezi.

Cu asta insa, m-ai cam bagat in ceatza:

Pai virtual te pot invita Kiddy zilnic insa ar fi mult mai tentace pe adevaratelea....
tentace=tentant, presupun?

Una peste alta, se pare ca s-a cam deviat de la topic si ar trebui sa ramanem in limitele categoriei topicului. Altfel, riscam sa intram in vizorul "autoritatilor" de pe forum...smileys/smiley2.gif

cristaila
18.10.2007, 07:40
<DIV>Ei Kiddy m-ai dat la pamint ce mai vorba...smileys/smiley4.gifAcum nici nu am curajul sa-ti mai scriu ceva...IATA GRESEALA DIN CAZUL DOI AM INTELES-O PE PRIMA NU prea(si foloseam cuvintul asta in exprimare ....nu pricep cum de nu am verificat in dictionar???)...m-am facut ca oul de pasti cind am citit...bine succes tie in toate si multa rabdare ,ca prinde bine</DIV>
<DIV> Pa,pasmileys/smiley1.gifDupa atita rusine nici nu stiu ce sa-ti mai scriu...</DIV>

cristaila
18.10.2007, 07:43
<DIV>Recitind iata am vazut greseala..REGLAT pai asa si e corect,se pare ca din repezeala am cam comis greseli.</DIV>
<DIV></DIV>

fifi
19.10.2007, 04:41
ei, ia mai lasati si voi ale greseli, dar cum facem cu vinul pe care-l lauda cristaila? smileys/smiley92.gifca eu nu am de gand sa merg de curand in romania, kiddy vad ca n-a dat fuga sa-si ia bilet de avion...

kiddy, cristaila, sugestii ceva?!

cristaila, eu am o nedumerire, acolo in R Moldova nu s-a introdus in scoli scrierea cu

cristaila
20.10.2007, 08:17
<DIV> cei Fifi ,chiar am 23 ani,daca asta are vreo importanta,vad ca tare va mai place sa va amuzati pe greselile mele,incercam si noi sa ne debarasam de rusismele prezente in vocabularul nostru si sa vorbim si noi atit de corect ca voi,poate ne va reusi ,cine stie...Iar despre vin...se zice cica munte cu munte se intilneste,d-apoi om cu om,asa ca poate ajungi si gusti si un vin moldovenesc in viitorsmileys/smiley17.gif</DIV>
<DIV> Hai tie bafta !!!ah da ....si tie Kiddy un weekend placut!!!smileys/smiley2.gif</DIV>

kiddy
22.10.2007, 05:28
kiddy vad ca n-a dat fuga sa-si ia bilet de avion...

kiddy, cristaila, sugestii ceva?!

fifi</span>, doar numai pt. a incerca vinul lui cristaila</span>, parca nu m-as indura sa dau atatia bani pe-un bilet de avion... Se pare ca m-am facut tare avar de cand pe-aici.smileys/smiley87.gif

Dar, de curiozitate, am sa-ncerc pe la SAQ, poate au ceva produse moldovenesti. Mare mi-ar fi surpriza...

La capitolul sugestii, fifi</span>, as sugera ca cristaila</span> sa puna deoparte vreo 2 clondire pentru vreo 2 ani, pana o sa fie si ea "majora" smileys/smiley17.gif ca sa traverseze Atlanticul si sa le arunce si alea in bagaje... Si poate vom da ochii cu ea, cine stie? Vezi cristaila </span>ca
n-ai voie mai mult de 11 de vin de caciula, sa introduci fara taxe.
Asta teoretic... cunosc cazuri care au venit cu damigene fara sa
plateasca un sfantz in plus. Dar pana acolo, sa-ti ajute Dumnezeu sa te vezi cu viza!

<div> vad ca tare va mai place sa va amuzati pe greselile mele</div>

Nu trebuie sa-ti fie cu suparare asta si e bine ca vreti sa va
debarasati de rusismele din vocabularul vostru. Ceea ce, totusi cred,
ca nu veti reusi vreodata. Rusificarea la care ati fost supusi pentru
cateva generatii si-a lasat amprenta. Face deja parte din cultura
voastra si nu trebuie sa va considerati cu nimic mai prejos pentru
asta. Gasesc insa stupida initiativa fosilei de Voronin de a promova si
a inregistra limba moldoveneasca. Se pare ca unii sunt chiar prea
tampiti pentru a realiza ca sunt tampiti.

Ma mira totusi anumite greseli ce le faci, pentru cineva cu o facultate
de litere, specializare romana. Dar poate ca nu traiesti intr-un mediu
in care sa-ti pui in practica cunostintele dobandite. Dar ai ocazia
aici, cu noi.smileys/smiley2.gif

....si tie Kiddy un weekend placut!!!smileys/smiley2.gif
Multumesc, chiar daca o fac cu intarziere, sa stii ca a fost un week-end placut.smileys/smiley1.gif

lordul
23.10.2007, 17:48
ca de la o oarece viza limitata in US e cam greu sa-ti obtii green cardul(echivalentul rezidentei permanente in Canada) si mult mai greu, cetatenia americana

Dar daca se marita cu cineva careeste dejacetatean american , nu primeste si ea imediat cetatenie americana ?

Ori prin casatorie , primeste automat numai rezidenta permanenta in US(green cardul) si abia pe urma , dupa citiva ani ( a propos , de citi ani este nevoie de rezidenta in USA , ca sa poti primi cetatenia americana ?) i se acorda si cetateniaUSA ??smileys/smiley5.gif

In Canada , in urma cu aproape 20 de ani , se acorda cetatenie la rezidenti permanent dupa numai 3 ani de locuit in Canada, iar acum cred ca s-a modificat la 5 ani , sau este in proiect de lege

lordul
23.10.2007, 17:55
Atentie mare, "canadienii" care inca nu si-au scos pasapoarte canadiene! Daca aveti de gand sa va plimbati prin Romania si la intoarcere sa le fluturati autoritatilor romane cartea de cetatean canadian, nu mai merge! Trebuie pasaport canadian!

Kiddy, daca doresc sa intru in Romanica cu pasaport canadien , am nevoiesa iauviza de turist (90 jours) de la ambasadasau consulatul Ro , inainte sa decolez ? Asa am auzit despre un roman care s-a dus in Ro, insa cu pasaport canadiansmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

kiddy
24.10.2007, 06:02
In Canada , in urma cu aproape 20 de ani , se acorda
cetatenie la rezidenti permanent dupa numai 3 ani de locuit in Canada,
iar acum cred ca s-a modificat la 5 ani , sau este in proiect de
lege

Nu Lordule</span>, tot dupa 3 ani in Canada. 5 ani in US.

Kiddy, daca doresc sa intru in Romanica cu pasaport canadien , am nevoiesa iauviza de turist (90 jours) de la ambasadasau consulatul Ro , inainte sa decolez ? Asa am auzit despre un roman care s-a dus in Ro, insa cu pasaport canadiansmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif
Pai nu e normal? Faptul ca stii sa vorbesti romaneste nu inseamna ca esti si cetatean roman, cel putin nu in ochii politiei de frontiera.
O idee buna poate, ar fi sa-ti iei amandoua pasapoartele.

cristaila
24.10.2007, 10:06
Buna la toti...eu am o confuzie nu pot pricepe de ce atunci cind accesez saitul pentru aplicare la Green Card dupa o etapa de trecere imi zice ca e cu taxa si saitul e luat de aici de pe forum Sorin mi l-a scris nu intele...si inca o taxa de 100 euro Parca toti zic ca e gratis.Ajutati-ma please si ziceti care-i adevarul...Cum la tine Kiddy? Fifi???

sorin
24.10.2007, 10:37
pentru loterie vizelor se aplica aici:

http://www.dvlottery.state.gov/

este gratuita inscrierea si nu stiu de unde ai scos-o ca e de pe siteul meu si ca exista taxa de inscriere. poti posta linkul de pe forum unde ai gasit asa ceva, ca sa corectam daca tu zici ca ai gasit asa ceva.

in alta ordine de idei, aici esti pe subforum de Canada, asa ca ar trebui sa discuti de loteria vizelor pe subforumul de loteria vizelor smileys/smiley2.gif