PDA

Arată versiune întreagă : cat timp e valabila o viza turistica?

puiut
03.10.2007, 11:40
Buna ! Ma numesc Anca. Intentionez sa vin in decembrie in Canada, dar as dori sa aplic pentru viza saptamana viitoare. Imi poate spune cineva daca - presupunand ca voi obtine viza- isi va pastra valabilitatea timp de doua luni si jumatate? Ce ma sfatuiti- sa aplic personal sau prin curier? Specific ca am 42 ani, sunt casatorita (dar in proces de divort-ceea ce nu se specifica in formular) si sunt director de vanzari. Nu intentionez sa raman fraudulos acolo, ci, daca imi va place, sa ma intorc in tara si sa aplic pentru emigrare. Ce sanse credeti ca am sa primesc viza fara interviu ? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

fifi
03.10.2007, 14:08
Viza turistica, din momentul cand a fost pusa pe pasaport are valabilitate 6 luni, asa stiam eu, 6 luni in care poti parasi tara, iar viza de sedere in Canada ti se pune la intrare in tara, in functie de motivul vizitei, de obicei dau 3 luni de sedere in canada, in cazul in care vii la prieteni si nu la rude.

Poti aplica si prin curier dar pun pariu ca de interviu tot nu scapi in conditiile explicate de tine. Mai mult, as zice eu, e chiar posibil sa nici nu-ti dea viza, daca persoana care te invita nu-ti e ruda, ci doar o cunostinta, prieteni....

daca totusi ajungi la interviu sa nu le spui ca vii sa vezi cum e in vederea immigrarii ulterioare caci sigur vei fii refuzata si sa nici nu le spui ca esti in divort cu sotul, ca iar nu vezi viza. Daca te intreaba(foarte posibil) ca el de ce nu merge, sa nici nu pomenesti ca nu va aveti bine ci sa spui ca nu poate din cauza serviciului.

daca te intreaba daca ai vrea sa ramai in canada sa raspunzi ca nu pt ca ai familie si servici in ro si nu vrei sa le pierzi, ahh, era sa uit sa duci dovada de la servici ca lucrezi acolo si ca pe perioada vizitei tale in canada(care ar fii bine sa nu spui ca e mai lunga de 2 saptamani) ai concediu de odihna sau ma rog alt fel de concediu...

la fel e bine sa aduci dovezi si ca esti casatorita, eventual ca ai casa...motive pt care esti legata de romania si nu ai ramane sa lucrezi ilegal in canada.

ps. ai fost cam dura cu termenul "fraudulos", ramanerea peste viza in canada este ilegala dar asta nu inseamna ca este o infractiune criminala smileys/smiley2.gif

bafta la interviu daca nu ne mai vedem pana atunci iar daca mai dai pe aici si mai ai intrebari, cu toata increderea smileys/smiley1.gif

lordul
05.10.2007, 12:42
Varianta cea mai buna pentru Puiut (ANCA) ar fi sa-si gaseasca vreun male in Canada , deoarece si asa , mariajul ei din Romanica nu functioneaza. Insa pentru cautare ,ar avea nevoie demai mult de 2 saptaminide sejour. Daca ramine illegal in Canada , o va duce mai rau decit in Ro , deci nu face nici o afacere buna . Bafta multa!

fifi
05.10.2007, 14:21
si ce sa faca bre cu male-ul din canada caci si daca de el, tot trebe sa ramana ilegal, sau la ce te referi ca nu inteleg?! smileys/smiley92.gif

oricum, cele scrise de tine nu raspund la niciuna din intrebarile Ancai, femeia a spus din start ca nu are de gand sa ramana ilegal ci doar sa vada despre ce e vorba, ca apoi sa ia decizia daca isi depune dosar de emigrare sau nu. Tu, ori ai imaginatia prea bogata ori esti total in afara problemei si iaca, ma molipsesti si pe mine:

semneaza acilea cele scrise, fifi smileys/smiley94.gifmeditand si visand la...cai verzi pe pereti.

puiut
06.10.2007, 08:30
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Joi imi iau inima in dinti si ma duc la ambasada cu dosarul, probabil ma vor invita si la interviu in aceeasi zi. Va comunic rezultatul de indata. Sper sa am noroc... Am emotii cam cat... Casa Scanteii.smileys/smiley1.gif
Cat priveste male-ul ... ar fi o solutie, dar nu cea mai buna. Prefer sa nu ma leg la cap fara sa ma doara. Oricum, daca voi aplica pentru emigrare, stau fara grija, caci am punctaj bun.

puiut
06.10.2007, 08:36
... Si... Lordule, in Romanica eu chiar o duc bine, am o situatie materiala buna, o cariera in ascensiune, dar vreau o schimbare in viata mea si m-am gandit ca aceasta ar putea fi Canada.

lordul
06.10.2007, 09:55
Puiut ,

daca ai o situatie materiala buna , poate ar fi mai bine sa investesti aici . De ex. in immobilier , locuintele dela noi, costa mai ieftin decit sa cumperi casa in Romanica. Teren liber este destul si nu costa prea mult .. Uite mai jos un link pentru provincia Quebec (casele costa mai ieftin aici , decit in celelalte provincii anglofone), dar mai sint si altele .. http://www.immopq.com/index.php?ctn=cat&cat=Maisons& (http://www.immopq.com/index.php?ctn=cat&cat=Maisons&debut=255) debut=255

puiut
06.10.2007, 10:20
Multumesc, Lordule! Suna interesant si o iau ca pe o tema de casa. Dar, oricum, primul lucru pe care trebuie sa-l fac este sa vin sa vad cu ochii mei si sa si discern- eventual- ce e mit si ce-i realitate din ceea ce am auzit despre Canada.
Orice informatie referitoare la interviu mi-ar fi de un real folos. Multumesc!

shogunelu
06.10.2007, 11:53
Pt cine are o situatie financiara buna cred ca cel mai potrivit loc pt a-si investi banii este de departe Romania.Randamentul investitiei in imobiliare este la ora asta unul din cele mai bune din lume,mult peste cel obtinut in Europa de Vest sau America de Nord,altfel nu ar intra atatea fonduri de investitii straine cu sume care de multe ori ating miliardul de euro.Climatul asta favorabil va mai continua dupa opinia analistilor inca 4-5 ani.

puiut
11.10.2007, 11:15
M-am intors in seara asta de la Bucuresti, de la ambasada, dezamagita, pentru ca "ofitereasa" de viza a avut dubii in ceea ce ma priveste, sa nu ma duc pentru vreo intalnire romantica si sa raman acolo. Asa ca, mi-a cerut sa-i trimit o noua invitatie facuta de cunostinta mea si de sotia lui- invitatia anterioara fusese facuta doar de el- si copie dupa cartile de munca ale sotului meu si a mea, in termen de 30 zile, pasaportul meu ramanand acolo. Desi mi s-a facut lehamite, voi incerca sa le trimit aceste acte, dar nu cred- dupa aroganta- ca voi primi viza. Daca as fi intentionat sa raman in Canada, cu siguranta as fi primit-o, dar asa...
Ceva pareri, sfaturi ?

fifi
11.10.2007, 14:21
Anca, faptul ca te-a banuit ca pui la cale vreo intalnire romantica nu e ceva de mirare, pana si Lordul a "mirosit" ceva de a scris ce a scris si, sincer, si eu dar nu am vrut sa fac nici un pacat smileys/smiley17.gif

sincer, acum, ce amicitie poate fii intre un barbat si o femeie, incat sa-i asigure o vizita in canada... Daca te invita sotia lui, iti garantez ca nu aveai asa mari probleme.

in fine, sper sa nu crezi ca te judec, departe de mine gandul si acum sa revenim sa vedem cum rezolvam problema ca totusi sa ajungi in Canada. Daca prietenul tau care te invita, are o sotie si poate semna invitatia si ea este perfect. Aducerea copiilor dupa cartile voastre de munca nu ar trebui sa fie o problema si lasa lehamitea, oricum cauza nu-i pierduta definitiv, daca nu avea de gand absolut sa-ti dea viza, te refuza PE LOC.

cat despre cat a fost "ofitereasa" de suspicioasa cu tine, nu lasa sa te afecteze si n-o lua personal, ei sunt platiti acolo sa nu greseasca si, slava Domnului, au "gresit" destul, adica au vazut foarte multe cazuri ca ale tale si inca mai convingatoare care i-au mintit si s-au razgandit pe parcurs...isi face doar datoria, n-o baga in seama si a doua oara, daca ai tot ce ti-a cerut, mergi cu zambetul pe buze...

deci nu prea mai ai nevoie de parareri sau sfaturi de pe aici, daca poti procura actele cerute, trimite-le si atunci o vei convinge ca s-a indoit degeaba de tine si-ti va da viza imediat.

lehamite nu as vede de ce ti s-ar face si probleme nu vei avea decat in cazul in care amicul tau are alte intentii cu tine si e divortat sau separat de sotie si nu poate obtine invitatia semnata si de ea.

daca sotul tau nu lucreaza sau nu are nimic in cartea de munca poti spune ca nu vrea sa mearga cu tine pt ca este in cautari pt un nou job si nu poate lipsi sa piarda vreo oferta sau mai vezi tu ce mai spui.

si apropos, tu cum te-ai prezentat la interviu sa spui ca ai nu stiu ce servici fara sa aduci dovada, adica o copie dupa cartea de munca, pe cuvant nu te crede nimeni, poti sa spui ca esti si prim ministru...

si unde mai pui ca tu te gandeai sa trimiti actele prin curier, hehe smileys/smiley18.gif

lordul
11.10.2007, 16:05
Fifi , chiar daca ar fi asa , si fata ar veni in vizita la vreun barbat , care este problema romanceicare elibereaza vizala ambasada ? De cind o romanca n-are voie sa vina in Canada la prietenul ei ? Atita timp cit tipul da invitatie ca fata va locui la el si suporta celellalte cheltuieli necesare pentru sejourul doamnei , ei n-ar trebui sa nu-si dea okayul.

puiut
11.10.2007, 17:59
Cartea de munca a sotului nu-i o problema, fac rost de ea. Nu am avut copie dupa cartea mea de munca , pentru ca nu mi-a cerut nimeni, dar am avut adeverinta de la servici si recomandare de la seful meu. Voi face o copie oricum si o voi trimite. Problema este invitatia comuna, sot- sotie, pentru ca tipul care m-a invitat este divortat. Culmea este ca eu chiar nu am nici o treaba cu el, avand de fapt o familie de prieteni comuni la care urmeaza sa stau, dar care au venituri relativ mici, de aceea nu am folosit invitatia lor.
Daca mi se refuza acum viza, credeti ca mai are rost sa aplic cu invitatie de la aceasta familie ?

puiut
11.10.2007, 18:03
Amicul meu se intelege foarte bine cu fosta sotie si ar putea sa o convinga, cred sa-mi faca o invitatie comuna, ea purtand acelasi nume. Dar domiciliul lor e diferit. Si mie nu-mi place sa mint si cu atat mai putin sa-i conving pe altii sa o faca...

light
12.10.2007, 00:14
Puiut, incearca sa nu iei totul personal. Asa cum spunea si fifi, functionara isi facea datoria si nimic mai mult. Am totusi o nedumerire: cum de ti-a cerut invitatie de la "sotia" omului? Si daca a facut-o, trebuia sa-i spui pe loc ca nu-i casatorit, si probabil ca-ti cerea altceva, ori...poate lua decizia pe loc si te scutea de alta alergatura. Acum daca te duci si-i spui ca omul nu are sotie, va fi suspicioasa. Si are tot dreptul sa fie: adica nu ai stiut asta? Pai ce fel de prieteni sinteti daca nu stii asa ceva? Ori daca mergi pe ideea ca ai stiut, se va intreba de ce n-ai spus? Avem noi o arta de a complica lucrurile, asa ca personal ii inteleg pe cei de la ambasada. Nu uita ca buna parte a deciziei e luata pe baza prestatiei tale. Iti doresc succes.

fifi
12.10.2007, 15:56
foarte complicata situatia, Anca.

nu, sa mai incerci cu familia care nu are venituri ca sa-ti faca invitatia de la bun inceput nu mai are rost, ofiterul consular va trage imediat concluzia ca esti disperata si incerci pe orice cale sa ajungi in canada, cazurile in care au cea mai mica indoiala in legatura cu asa ceva le refuza fara sa stea la prea multe discutii...

imbarligaturile la care ati recurs tu si familia care voia sa te aduca in canada, adica sa te prezinti la ambasada canadei cu invitatia de la acel tip nu ti-a facut decat rau. Nu vei putea dovedi relatia de prietenie sincera cu el si cu familia lui(sotia) pt ca si daca o convinge el pe sotie sa semneze o alta invitatie, va trebui sa-si puna si ea o copie dupa id si atunci domiciliul diferit sau pura curiozitate sa faca un search va dovedi ca sunt divortati si ca tu ai mintit. Minciuna pentru canadieni este mai grava decat furtul, vei fii in recordurile lor pt multi ani de zile, pastreaza in computere atatea informatii, fiecare cuvant pe care l-ai spus,incat minciunile tale te vor afecta pt orice tip de viza ai aplica pt multi ani de acum incolo.

eu, sincer, in acest moment nu stiu cum e mai bine sa faci, pot sa-ti spun doar unde ai gresit, trebuia sa incerci de la bun inceput cu familia care nu are un venit prea mare si care zici ca te-ar tine la ei.Apeland la acel tip, un strain detine, nu ai facut decat sa risti foarte mult. Sau, puteai sa-ti incerci norocul si sa spui de la bun inceput catu si acel tip v-ati ingregostit, nu stiu, la ultima lui vizita in ro, pe net si ca vreti sa va cunoasteti mai bine. Cred ca deja delirez, de necaz ca nu vad nici o solutie de iesire cu bine in cazul tau sau poate, de necaz ca ne-ai mintit, efectiv si pe noi si D`zeu mai stie, si pe tine...

oricum, noi am fii tinut si tinem cu tine si nu cu canadienii si daca ne spuneai adevarul de la inceput, poate te puteam ajuta mai mult. smileys/smiley18.gif

gandeste-te bine si hotaraste ce vrei sa faci cu viata ta si apoi mai scrie-ne, noi nu plecam nicaieri dar pe tine un ceas de "lehamite" te poate costa cam mult.

fifi
12.10.2007, 16:02
Fifi , chiar daca ar fi asa , si fata ar veni in vizita la vreun barbat , care este problema romanceicare elibereaza vizala ambasada ? De cind o romanca n-are voie sa vina in Canada la prietenul ei ? Atita timp cit tipul da invitatie ca fata va locui la el si suporta celellalte cheltuieli necesare pentru sejourul doamnei , ei n-ar trebui sa nu-si dea okayul.

Lordul, tie nu-ti raspund acum imediat pt ca tu, deocamdata esti in canada dar daca ai de gand sa-ti aduci vreo porumbitza din romanica da-mi de stire sa te ajut cu ce stiu despre asta, nu e vorba de loogica noastra sau de omenie in cazul asta ci de vorba veche, "Ca sa treci puntea, te faci frate si cu dracu`"

cred ca voi risca sa muncesc putin si sa deschid un topic pe aici despre cum gandesc cei de la CIC si de ce anume ia anumite decizii carenoua ni se par nedrepte, sigur celor interesati nu le va prinde rau.

lordul
12.10.2007, 16:46
Fifi , n-am priceput un lucru, daca se poate sa ma luminezi [i]beaut

puiut
12.10.2007, 19:20
Fifi, nu am mintit pe nimeni ! Cu persoana care m-a invitat am o relatie de amicitie de 7 ani ( cu el, nu cu fosta lui sotie, pe care nu o cunosc)
, pentru ca sunt divortati de 8-9 ani). Atentie, amicitie, nu altceva ! In schimb, prietenii la care vreau sa ajung mi-au fost colegi de liceu si de facultate. Si nu am mintit, nu am afirmat nici o clipa la interviu ca ar fi impreuna cu sotia lui inca sau nu, pentru ca nici nu am fost intrebata. Nici cand mi s-a spus ca au dubii in ceea ce priveste mariajul meu, ca as putea fi in divort, nu am dat nici un raspuns-asa cum m-ai sfatuit chiar tu, pentru ca ori ar fi trebuit sa mint, ori as fi spus adevarul si- dupa cum mi-ai spus, nu as fi primit viza- dar mi-a permis formularea sa fac asta, deci sa evit un raspuns.
Lehamitea mea nu vine din faptul ca ofiterul de viza si-a facut datoria, in final, ci din atitudinea pe care o avea si din insinuarile pe care le facea. De exemplu, nu trebuia -cred eu- sa insinueze ca o mint in legatura cu functia si veniturile mele pana nu verfica acest lucru (abia astept sa ii trimit copia de la cartea de munca). De aici vine gustul meu amar, de la aerul de ruda bogata, care e nehotarata daca sa-si invite la masa ruda saraca sau nu, de la intentia ei certa de a umili...

puiut
12.10.2007, 19:25
Cand am afirmat ca nu am nici o treaba cu tipul care m-a invitat ma refeream la faptul ca nu am o relatie amoroasa cu el, nu ca nu ne cunoastem.

fifi
13.10.2007, 02:15
poate nu am inteles eu bine de la inceput, Anca si imi cer scuze daca am tras concluzii pripite sau mi-am dat drumul la imaginatie, ori tu esti de vina ca ne-ai spus detaliile putin cate putin si ne-ai tinut in ceata...

noutatile aduse de tine nu prea schimba situatia ta, sale spui acum ca e divortat cred ca e cam tarziu, depinde si de ce ai raspuns despre asta la interviu, daca atunci ai fost evaziva si ai zis, da o sa aduc invitatie semnata si de sotia lui, vor crede ca nu-l cunosti mai deloc pe tip din moment ce n-ai stiut de la inceput ca-i singur... Nu stiu, sincer cum sa procedezi acum ca sa iese bine smileys/smiley5.gif

daca face un efort el si iti trimite invitatie semnata si de fosta sotie e ca si cum v-ati juca cu focul pt ca va pot prinde foarte usor, ar fii totusi o solutie sa explice daca e intrebat, el sau tu ca au divortat dar s-au impacat ulterior si traiesc inca impreuna. Si asa e grele pt ca daca iar are aia o mica indoiala, il va pune sa dovedeasca asta...

daca te faci ca-ti ploua de invitatie si trimiti decat actele tale, iar nu e bine dar poti incerca si daca te intreaba sa incerci sa tragi de timp sa spui ca dureaza pana ti-o trimite. Poate se indura si-ti da viza pana atunci dar la fel de posibil e sa astepte pana vine si invitatia si sa te tina in asteptare.

daca renunti cu totul si nu mai trimiti nimic, iti va ramane un semn de intrebare in recordurile lor si daca mai aplici vreodata pt vreo viza in canada tot ti se vor cere explicatii de ce ai renuntat...

daca incerci sa trimiti acum o alta invitatie de la familia cu care ai zis ca ai fost colega, nu da bine, mai ales daca la interviu nu ai pomenit nimic de ei si oricum de intrebat tot vei fii intrebata de ce a renuntat amicul care te-a invitat initial...

eu nu-ti dau sfaturi ca nu vreau sa te am pe constinta dar daca as fii in locul tau as lasa-o acum moarta, adica as trimite actele mele pt confirmarea celor spuse despre venit si sot dar as spune ca renunt sa mai doresc momentan sa merg in canada deoarece....amicul meu are o problema de sanatate sau mai stiu eu ce.....ca tu ai o problema de sanatate sau ca.....

as lasa sa treaca ceva timp, de ex 6 luni si apoi as aplica din nou cu acea familie.

fa cum crezi tu ca e mai bine, Anca.

puiut
23.10.2007, 09:02
Astazi am primit pasaportul , cu viza turistica, viza ce este valabila timp de 3 luni. Ieri am trimis documentele solicitate, prin email si tot ieri mi-au emis viza.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi!

light
23.10.2007, 11:03
Felicitari, puiut! Poate ne spui si ce , cum, sa foloseasca si altora. Personal nu am inteles cum trimiti documentele prin email. Te rog nu te supara , nu vreau sa insinuez nimic, doar nu stiu.

lordul
23.10.2007, 16:33
Felicitari, Puiutsmileys/smiley17.gif daca ajungi prin toronto sau montreal , da-ne si noua un e-mail smileys/smiley2.gif, si sa-l faci fericit pe baiatul acela smileys/smiley36.gif

Light , cred ca documentele se pot scana in format .jpeg si trimite ainsi prin e-mail . Asa cred ca ar merge ...smileys/smiley5.gif

light
23.10.2007, 23:40
Lord, stiu si eu ca se pot scana si trimite via email, ma intreb insa daca le accepta, avind in vedere ca nu se poate dovedi autenticitatea. Nu spun ca nu se poate, am intrebat de curiozitate, si m-am gindit ca informatia poate fi folositoare mai ales celor din provincie.

A propos, invitatia-i valabila si pt noi ? smileys/smiley2.gif

puiut
24.10.2007, 07:31
Light</span>, incepand de vineri am tot incercat sa trimit documentele prin fax, asa cum mi s-a cerut ( e vorba de cele solicitate suplimentar: joint invitation, cartea mea de munca si cartea de munca a sotului meu) si numarul de fax prezenta mereu ton de ocupat- am incercat inclusiv dupa orele 22:00, de vineri pana luni la pranz. Vazand acest lucru, le-am scanat si le-am trimis prin email, explicand de ce le transmit astfel. Dupa aceea am tot incercat pe fax, in continuare, iar luni, spre seara, am reusit sa le transmit si prin fax, dar sunt convinsa ca, la ora aceea, viza mea fusese emisa deja( marti, in jurul orei 12:00, mi-a ajuns pasaportul cu viza).
Lordule,</span> iti multumesc pentru grija! Chiar nu exista nici un barbat, la momentul acesta ,pentru care ma duc acolo, iar intentia mea este -cu siguranta- aceea de a ma intoarce in R. in termen legal. Dar, daca se va intampla sa cunosc pe cineva si sa-mi placa, voi incerca sa-l fac fericit. Insa nu-mi voi complica viata, doar pentru o viza permanenta, cand exista alte posibilitati mai simple( aplicarea pt. emigrare, de exemplu). Voi ajunge in Toronto la jumatatea lui decembrie si va voi trimite un mesaj. Dar, pana atunci, ne vom mai intalni pe forum...smileys/smiley1.gif

lordul
24.10.2007, 13:48
Insa nu-mi voi complica viata, doar pentru o viza permanenta, cand exista alte posibilitati mai simple( aplicarea pt. emigrare, de exemplu)

Puiut - procedura individuala de emigrare nu-i chiar atit de usoara pe cit pare, si devine din ce in ce mai exigenta dela an la an .Punctaj, job care se cauta in Canada, limba vorbita , nivelul limbii franceza/engleza, bani de buzunar , starea sanatatii, cazier judiciar din Ro, etc, etc. Ideea mea era ca daca tot te duceai in vizita la baiatul acela , iar el este singur (asa cum spui ) , pai "bate fierul cit e cald" smileys/smiley36.gif. Cu toate ca e nevoie ca atractia si nevoile sa fie reciproce .. Nici daca te-ai marita cu el , ar trebui sa revii in Ro si sa faci de acolo cerere de emigrare (reintregire de familie la naoul tau sot) , insa scapi de celelalte punctaje cum ar fi cunostinte de limba , jobul . Anyway , este viata ta , faci asa cum crezi tu ca trebuie , io nu mai zic nimic ... Bafta si vizita placuta !smileys/smiley2.gif

lordul
24.10.2007, 13:52
Lord, A propos, invitatia-i valabila si pt noi ? smileys/smiley2.gif

cum sa nuuuu ???smileys/smiley17.gif

fifi
24.10.2007, 18:15
felicitari pentru viza, Anca, dar totusi pana la urma noua invitatie trimisa de tine de catre cine a fost facuta?

te invit la o cafea cand vii in toronto smileys/smiley1.gifsi atunci, oricum te voi descoase de detalii pe toate partile smileys/smiley17.gif

puiut
26.10.2007, 10:44
Noua invitatie a fost facuta de amicul care mi-a facut-o si prima data si de fosta lui sotie , care si-a pastrat acelasi nume si dupa divort. Acum, daca ma gandesc bine, parca incep sa iau in calcul ce scria Lord mai sus...smileys/smiley1.gif Efortul facut mi se pare cam mare pentru cineva complet dezinteresat... Poate ma place si eu nu stiu... Hai , cred ca o cam iau razna !smileys/smiley2.gif
In alta ordine de idei, Fifi , mi-ar face mare placere sa bem o cafea impreuna cand ajung acolo! Scrie-mi doar cum sa te contactez. Pana atunci ne mai "intalnim " pe forum.smileys/smiley102.gif

fifi
26.10.2007, 11:19
cand stii sigur data cand vei ajunge in toronto sa imi spui si-ti voi lasa nr meu de telefon pe pm sa ma suni, pana atunci eu pun cafeaua la fiert smileys/smiley1.gif

lordul
26.10.2007, 11:35
pana atunci eu pun cafeaua la fiert smileys/smiley1.gif

da in foc si se arde .... :)))) nu este buna ........

fifi
26.10.2007, 13:56
Lordule, cred ca la acest capitol pot sa bag mana in foc pentru mine, daca n-o iesi buna cafeaua sa nu-mi dea Anca nici un ban, iar tu nici macar...buna ziua smileys/smiley2.gif

tu, insa, vad ca nuai tinutcont de sfaturile mele sa nu mai bei cafea noaptea si te iei de mine pe la sugestii. desi unii "crede" ca as sta mai rau cu nervii decat ei, se inseala,te "mananc" si pe tine si pe "unii" cu rabdarea mea smileys/smiley1.gifsi stiti din ce cauza? pt ca am ajuns la convingerea ca ceea ce nu te omoara, te face mai puternic smileys/smiley2.gif

puiut
01.11.2007, 09:41
Mi-am luat biletul de avion : sosesc pe 12 decembrie !!!!smileys/smiley2.gif

blu3eyes
03.11.2007, 02:05
Salutari tuturor!Sunt novice pe aici dar as vrea sa imi dau si eu cu parerea daca se poate:D Am trecut si eu prin d'astea de cateva ori pot sa spun..e o poveste chiar amuzanta cand ma gandesc acum..dar am plans de oftica nu numai o data la momentul respectiv:))Se intampla acum 1 an si jumatate cand printr-o minune am reluat legatura cu un fost coleg de sc primara.Plecase in Canada cu familia pe cand eram in clasa a 5-a:)) Nu am tinut legatura evident dar prin intermediul serviciului meu(care presupunea legatura cu oameni din Ca si SUA)l-am gasit si l-am contactat din pura curiozitate.Si uite asa au trecut cateva luni in care am tot vorbit la telefon/e-mail/messenger si dupa cateva luni m-a intrebat daca vreau sa vin in vizita sa vad cum e in Canada si sa imi petrec concediul/vacanta acolo.Initial nu am acceptat doar pentru ca nu ma vedeam ducandu-ma atat de departe pt o vacanta.Dupa mai multe insistente am zis ok,haide sa incerc.Nu neg ca incepuse sa se infiripe ceva intre noi---totusi tin sa mentionez ca aveam 20 de ani abia impliniti si el tot 20,eram la facultate si nu aveam nici un gand de stabilire in Canada sau de maritis:=)) am fost mi-am depus dosarul de vizita,aveam tot ce imi trebuie de la dovezi de peste tot pana la proprietate pe numele meu pe care o detineam de cativa ani nu era recenta sa aiba motive de indoiala cum ca ar fi un pretext.Am fost la amabasada si am zis ca mi-e indiferent daca dau interviul in engleza sau in romana atata timp cat ma duc doar intr-o vizita ce ar putea sa ma intrebe.M-au facut cu ou si cu otet.S-au purtat ca si cu o carpa.Mi-au spus ca nu am suficiente motive sa ma intorc in tara,ca nu am raspuns sincer la intrebari si ca eu de fapt vreau sa ma marit si sa raman acolo definitiv:))M-a pufnit rasul pe loc cand am auzit(inca o data nici prin cap nu imi trecea)nici macar nu mi-au rasfoit dosarul!!!!M-a sucit pe toate partile cu diferenta dintre "appartament" si "flat" (ultimul termen nu il stiam) care nu inteleg ce relevanta avea.Sa nu mai zic ca la faza asta m-a pus pe buturuga intrebandu-ma daca vreau sa "switch to romanian":)).Am zis ca asa ceva nu e posibil.Mi-am luat lucrurile si am plecat.De aici povestea devine mai interesanta cum ca el a venit la cateva zile pe neasteptate in vizita si la o saptamana NE-AM CASATORIT!si acum ii dau dreptate tipei care m-a intervievat--dar tot am nervi cat casa pentru ca sunt 100% convinsa ca nu m-as fi casatorit in Canada!!!Casatoria la mine are un cu totul alt sens ,nu inseamna disperare.Ca dovada ca acum locuiesc in Canada intr-adevar,si am venit aici in Februarie anul acesta si tot m-am intors in iunie in tara cu sotul meu sa facem cununia religioasa!!!

Deci--se presupune ca cei care fac interviul sunt psihologi pe deasupra (din cate stiu eu) asa ca un sfat de la mine ar trebui sa se duca sa mai citeasca o carte-doua pana sa isi dea cu parerea ca stiu ce e in mintea omului,cum ca "prevad" ei ce se va intampla!!!:)

Sper sa va fi adus asa un zambet pe buze cu povestea mea tragico-comica!:)

light
03.11.2007, 04:01
blu3eyes, casa de piatra. Bine ai venit pe forum. Interesanta poveste, desi asa cum spui tu poate cei de la ambasada nu s-au purtat cu manusi. Dar asa cum spui si tu, sint psihologi, si nu te supara pe mine, spuneai (si te cred) ca nu aveai de gind sa te mariti in canada. Ei, cred ca uneori nici noi nu stim ce vrem, si cum vom reactiona. Nu crezi ca odata ajunsa acolo, dupa o saptamina minunata petrecuta cu cel drag, nu ti-ai fi schimbat planul? Eu cred ca-i posibil. Nu e vorba doar de dorinta ta de a fi cu cel iubit, dar poate si de daruirea ta, poate nu ai fi vrut sa-l faci sa sufere vazind cit de mult v-ati atasat. Oricum, felicitari!

andreipavel
03.11.2007, 10:25
Am citit tot topicul cap-coada ca pe un capitol de roman (politist? smileys/smiley1.gif )...
Ai ramas o pesimista convinsa mai fifi, dar nu bag mana-n foc ca eu as fi dat altfel de sfaturi, avand in vedere cat de bine ii cunosc pe "prietenii" mei de la amb. can. smileys/smiley45.gif - sincer nu credeam ca Anca o sa-si ia viza dupa abureala aia initiala, desi daca ti se opreste pasaportul, deja cam 90% esti cu viza luata, statistic vorbind...

Anyway, totul e bine cand se termina cu bine, asa ca felicitari doamna (viitoare domnisoara smileys/smiley1.gif ) Anca Radu! Si mare atentie! daca ai o situatie ok in Romania, n-o sa-ti placa in Canada in mod deosebit smileys/smiley2.gif. Sa n-ai cumva niscai deceptii!

a, era sa uit!
hats off Lordule! we have the same "smileys/smiley35.gifck the system" blood...

blu3eyes
03.11.2007, 13:41
Mersi mult pentru urari,:) mai nu stiu ce sa zic...sincera sa fiu mie nu mi-au lasat o impresie f buna.m-a deranjat faptul ca m-au privit de sus!E normal sa isi faca probleme dar sincera sa fiu nu cred nici acum ca m-as fi casatorit aici...si sincera sa fiu dacanu era el..nici ca veneam!!!pentru el am venit aici nu pentru "posibilitati"..si poate ca nu eram casatorita daca nu ma refuza!!Asa ca NU REGRET ca m-au refuzat!!!:))

fifi
04.11.2007, 01:38
blu3eyes, esti tanara, viata abia acum incepe pt tine, uita acel nefericit incident, n-o sa faca decat sa-ti amarasca sufletul. In timp vei mai avea mici deceptii si nemultumiri in legatura cu sistemul si altele prin canada, trebuie deci sa ai nervii tari si sa fii pregatita pt orice. La ambasada isi fac doar meseria, inceteaza sa crezi ca au ceva personal cu tine si gandeste-te ca sunt platiti sa faca ce li se spune. Cat despre faptul ca ti s-a parut ca s-a uitat la tine de sus...uita-te doar in jurul tau, in canada la ceilalti emigranti si vei vedea ca tu esti mult mai bine dacat altii, vorba ceea blu3eyes, "De toata lumea sa asculti, dar din minti sa nu-ti iesi" smileys/smiley2.gif

fifi
04.11.2007, 01:47
andy, pesimista-nepesimista, eu as zice ca "frica pazeste via" si nu strica sa stii si bune si rele si sa pui si raul inainte asa incat in cazul unui esec sa nu ai un soc prea mare.

totusi nu pot sa nu constat si eu, oricat as fi de pesimista, ca s-au mai indulcit nitel autoritatile canadiene in ceea ce priveste acordarea vizelor de turist pt aplicantii tineri. Sa fie asta doar o intamplare, mici scapari, exceptii si cazuri disparate sau o subtila strategie de incurajare?! smileys/smiley92.gifVom vedea noi, in timp, ce mai au "in cuptor"...

Anca, sper sa nu ma "uiti" cand ajungi pe aici smileys/smiley1.gif

puiut
06.11.2007, 09:51
Cu siguranta , nu te "uit" , Fifi</span> ! Dar sa nu uiti tu, sa-mi trimiti numarul de telefon pe pm</span> !

fifi
12.11.2007, 15:42
anytime, "puiutz"you cancall me at 416-514-0959 smileys/smiley1.gif

puiut
14.11.2007, 03:53
Thanks, Fifi</span> ! I'll call you ! Keep in touch !

eni25
25.11.2007, 20:35
salutari
..am 27 de ani , am terminat anul acesta facultatea si acum fac masterul..am un servici care nu e platit prea bine ..dar ai mei au o situatie materiala destul de buna .si vreau sa merg in vizita in Canada la o prietena din copilarie( este casatorita ), si ea si sotul ea au rezidenta permanenta de Ca. Am vorbit cu ei, si urmeaza sa imi trimita chemarea in decembrie, el castiga mai bine si are o pozitie buna, ea lucreaza part time, si era hotarat sa imi faca chemare el..dar din cate am citit mai sus nu este indicat..am sa le spun sa imi faca impreuna chemarea ..dar daca imi trimit chemarea in decembrie , eu pot sa aplic pentru viza in februarie, de exemplu ? cat are valabilitate chemarea de la ei ?in legatura cu situatie mea ..nu am proprietati pe numele meu....pot sa imi pun bani in banca ..cam cati credeti ca ar trebui sa am sa pot sa imi iau viza de turist ?
Astept orice sfat !
Va multumesc !

fifi
27.11.2007, 12:26
eni, chemarea LOR este un act cam neoficial si poate avea valabilitate mult timp, de 6 luni te pot asigura eu, poti aplica in febr asa cum ai zis tu, de bani in banca nu ai nevoie, acea familie care te invita isi asuma raspunderea sa te intretina pe perioada vizitei tale in canada, totusi pentru reusitaobtinerii vizei de turistciteste cateva din topicele despre viza de turist pe acest forum, n-o sa-ti prinda rau! smileys/smiley2.gif

eni25
28.11.2007, 23:49
mersi fifi, ..am citit toate topicele legate de viza de turist..de aceea am zis ca eu neavand proprietati pe numele meu, nici salariul nu este mare ( doar atat ca lucrez in niste conditii foarte bune, cu niste oameni deosebiti si imi place foarte mult ) , de aceea am spus ca pot sa imi puna ai mei in banca pe numele meu bani ..ca sa se vada ca am cat de cat o situatie buna si ca nu vreau sa raman in Canada..chiar nu vreau , oricum mai am de terminat si scoala..in toamna ma marit...deci nu am cum sa raman in Canada.... si nu o sa am concediu decat maxim 3 saptamani ...din cele citite de mine pe acest forum , cu situatia nu prea am sanse la viza de turist ca nu sunt credibila..dar eu totusi am sa incerc , chiar imi doresc mult sa merg in concediu la prietena mea.
Toate cele bune !

fifi
29.11.2007, 11:36
ca ai un servici bun, care-ti place, ca ai scoala de terminat, ca te mariti, alea sunt lucruri mai importante cu care poti dovedi ca esti legata de Romania pentru viza turistica, eni25, nu banii. Trebuie sa aduci, insa, ceva dovezi care sa confirme cele spuse de tine, la fel cum ar fi bine sa poti dovedi si ca o cunosti pe prietena ta de atata timp, ca sa te poata crede ca pt ea mergi in canada si nu pt alte "chestii".

si tie numai bine!

puiut
21.12.2007, 03:57
am ajuns si imi place aici ! cand ma intorc in tara voi aplica pentru emigrare. ceva sfaturi ?!

fifi, dupa ce ma dezmeticesc putin, te sun smileys/smiley1.gif!

light
21.12.2007, 08:07
Bine ai venit, puiut. Bucura-te de fiecare clipa.

puiut
23.12.2007, 00:32
Multumesc mult, light ! Asa voi face ! Si multumesc mult, inca o data, tuturor celor care m-au ajutat cu un sfat , sa ajung aici !

fifi
23.12.2007, 09:09
tot astept sa ma suni, puiut, sper sa te dezmeticesti repede si-ti doresc si eu sa-ti placa toronto si canada desi nu prea vad ce e de placut

23.12.2007, 13:46
Bravo fifi , pe puiut il astepti in Canada cu bratele deschise ii mai dai si nr de telefon si pe mine nici n-ai vrut sa ma bagi in seama.Bine ca ti-am aflat nr de telefon -ce zici pot spera sa te sun intr-o zi sau intr-o seara?

fifi
23.12.2007, 16:42
mai Clark mai, pe puiut il asteptam demult in Canada pt ca e fata, o cheama Anca smileys/smiley36.gif, superficialule, n-ai avut macar rabdare sa citesti tot ce am scris noi la acest topic. Ma poti suna oricand vrei tu, daca sunt acasa iti raspund tie, sau oricui altcuiva smileys/smiley1.gif.

24.12.2007, 10:09
Multumesc fifi-poate te voi suna daca nu deranjez.N-am stiut ca puiut e fata si o cheama Anca.Uneori sunt foarte distrat-recunosc.

fifi
28.12.2007, 01:29
Pt Anca, uite aici pagina exact

puiut
28.12.2007, 07:40
Fifi, se intampla ceva ! Nu pot sa trec de Work Experience , nu imi explic ce problema e cu site-ul sau unde gresesc eu. Multumesc, oricum !

fifi
29.12.2007, 07:55
Nu se