PDA

Arată versiune întreagă : Casatorie cu durata limitata

28.09.2007, 06:18
Recent s-a propus in Germania votarea unei legi prin care casatoria sa se poata anula dupa 7 ani daca se doreste .Cred ca ideea asta le-a venit pentru a incuraja oamenii sa se casatoreasca fara frica,dupa cum stiti sau poate nu stiti in Germania nu prea se mai casatoreste lumea preferindu-se concubinajul.Ce parere aveti ?!

28.09.2007, 06:50
Lumea nu prea se mai casatoreste pe nicaieri,dar oricum nu este nevoie de un "pasus"ca sa te simti legat cuiva,asa ca sint de acord cu casniciile de fapt.

mirabela
28.09.2007, 07:00
Eu sunt foarte de acord si mi se pare o idee asa de buna ca ma mir cum de nu mi-a venit mie smileys/smiley36.gif. Desi poate ca 7 ani e o perioada cam lunga, cred ca 3 ar fi suficienti .

Pisoi
28.09.2007, 07:28
..... cred ca 3 ar fi suficienti .

...unde in Germania sau US?smileys/smiley92.gif...am inteles ca in Germania cetatenia se ia mult mai greusmileys/smiley36.gif

28.09.2007, 07:50
Si io am auzit ca in Germania dureaza vreo 7 ani pana iei cetatenia smileys/smiley36.gif

28.09.2007, 07:51
Parerea mea este ca o casatorie este pentru totdeauna.Daca nu simti lucrul acesta de la inceput mai bine nu faci pasul.

mirabela
28.09.2007, 08:05
Daca nu simti lucrul acesta de la inceput mai bine nu faci pasul.

Sidaca la inceputsimti lucrul "acesta" si pe urma nu il mai simti ? smileys/smiley36.gifTie nu ti-a fost niciodata cald si pe urma sa te fi racorit ? smileys/smiley36.gif

lara_iulia
28.09.2007, 08:11
50 de bani, toti/toate asa simt la inceput (ma refer la casatoriile facute din dragoste), dar pe parcurs foarte multe se schimba, inclusiv caracterul omului. Te casatoresti cu cel/cea pe care il/o iubesti din tot sufletul ca mai apoi, totul, sa se duca de paragina din diferite motive. De la dragoste la ura este doarun singur pas dar depinde cat de repedeeste facut.Si atunci, de ce sa te sacrifici pentru o viata intreaga, doar pentru amintirile placute avute impreunasau de gura lumii?! Viata este reala nu un vis si dupa un timp obosesti...sa traiesti doar din amintiri...Mai greu este candsunt copii.

28.09.2007, 08:31
De la dragoste la ura este doarun singur pas dar depinde cat de repedeeste facut.Si atunci, de ce sa te sacrifici pentru o viata intreaga, doar pentru amintirile placute avute impreunasau de gura lumii?! Viata este reala nu un vis si dupa un timp obosesti...sa traiesti dar din amintiri...Mai greu este candsunt copii.
Tocmai de asta nu am facut pasul asta pana acum si am avut dreptate.A mers un an,doi trei si dupa aiasmileys/smiley18.gif.Eu inca mai astept.

28.09.2007, 09:01
Eu sint contra.Nu a spus nimeni ca este usor ,tocmai asta este farmecul.Este usor sa gasesti iubirea ,mai greu este sa o mentii ,iar daca stii ca este doar pentru o perioada incepi sa dai cu piciorul din instinctsmileys/smiley36.gif.

28.09.2007, 09:03
e o idee buna. Germanii intotdeuna au fost open minded. Cred ca 5 ani ar fi mai bine. Nu o hartie trebuie sa ii tina pe nisteoamebni impreuna. Brilliant idea. Sper sa se aplice in toata Europa si de ce nu in toata America curand.

28.09.2007, 09:05
Si atunci ce rost mai are?! doar la plesneala?!smileys/smiley36.gif
P.s. si cum ramine cu cununia religioasa? biserica ce spune?! sau nu mai faci cununie religioasa?smileys/smiley9.gif

lara_iulia
28.09.2007, 09:06
Melina, cand iubesti sincer, atunci nu mai exista "daca stii ca este doar pentru o perioada incepi sa dai cu piciorul din instincthttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif."

Poti sa-ti reinnoiesti/prelungesti contractul daca relatia este ok.smileys/smiley2.gif

28.09.2007, 09:09
pai are rost sa se vada daca sunt compatibili. Unii se arunca cu capul inainte si dupa aceea e cam greu sa se desparta mai ales cand au bills, copii, samd impreuna. Si isi duc viata nefericiti. Cred ca legea aceasta ar fi cea mai mare realizare a secolului.

Biserica? Cununia religioasa? Ei si asta e un aspect dar dupa cum au schimbat ei regulile sa accepte casatorii intre homosexuali...legea asta ar fi floare la ureche.

28.09.2007, 09:11
Nu stiam ca exista si iubire nesincerasmileys/smiley36.gif.Dar daca iubesti poti sta in concubinaj de ce sa mai reinoiesti o hirtie ?!La ce -ti mai trebuie hirtia tie lara -iulia daca iubesti sincer si ai inima lui ?!

28.09.2007, 09:13
Ma mir cum de tocmai voi religiosii (lara ,adyC) sustineti aceasta legesmileys/smiley9.gif

Dcei dintr-un eveniment decisiv se va transforma intr-un eveniment inutil dupa parerea measmileys/smiley36.gif.Dar ce te faci ca doar odata in viata esti fata mare?!smileys/smiley36.gif

mirabela
28.09.2007, 09:15
La ce -ti mai trebuie hirtia tie lara -iulia daca iubesti sincer si ai inima lui ?!

Ca sa-l ai la mana smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

lara_iulia
28.09.2007, 09:17
Mai nou, intr-adevar ca nu se mai pune accent pe hartie. Dar, in cazul in care te hotaresti sa devii parinte, atuncite gandesti ca ar fi bine sa aiacea hartie. Dar mentalitatea este in continua schimbare, asa ca nimic, nu ma mai mira.

Sunt cazuri ca au trait impreuna 10 ani iar dupa casatorie la un an au divortat. Deci nu hartia este importanta ci sentimentele.

lara_iulia
28.09.2007, 09:22
Melina, tu crezi ca Dumnezeu doreste ca noi sa suferim? Nu ti se pare mai mare pacat ca doua persoane care nu mai au nimic in comun sa sufere unul langa celalalt? La cununia religioasa depui juramantul pentru persoana pe care o iubesti, iar daca ea pe parcurs se schimba si nu mai este aceeasi de care te-ai indragostit, ti se mai pare valabil acel juramant?

28.09.2007, 10:00
Ca sa-l ai la mana smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Te inseli ,hirtia poate fi anulata nu te opreste nimeni sa divortezi ,ca sa il ai la mina ii faci un copilsmileys/smiley36.gif

28.09.2007, 10:05
Melina, tu crezi ca Dumnezeu doreste ca noi sa suferim? Nu ti se pare mai mare pacat ca doua persoane care nu mai au nimic in comun sa sufere unul langa celalalt?
Eu cred ca singurii care sufera intr-o relatie esuata (cu hirtie sau fara) fara se aiba nici o vina sint copiii ,rodul dragosteismileys/smiley9.gif.

kiddy
28.09.2007, 10:05
Dar ce te faci ca doar odata in viata esti fata mare?!smileys/smiley36.gif

Melina</span>, dac-ai sti cat a evoluat medicina...smileys/smiley36.gif

La cununia religioasa depui juramantul pentru persoana pe care o iubesti, iar daca ea pe parcurs se schimba si nu mai este aceeasi de care te-ai indragostit, ti se mai pare valabil acel juramant?

lara</span>, dar ce te faci daca pe parcurs te schimbi</span> tu? crezi ca noi suntem perfecti si numai partenerul se schimba? de la sine? fara sa ne dam seama, poate prin actiunile noastre, rutina de zi cu zi, ajutam</span> pe celalalt sa se schimbe. casnicia este o loterie, nu toti sunt castigatori.
cat despre ideea nemtilor, e bine si nu e bine. nu stiu daca moravurile se pot schimba intr-o generatie, moravurile fundamentale. iar cei care trec si pe la biserica sa spuna da, ar trebui sa se gandeasca mai bine inainte. depui un juramant daca nu fata de Dumnezeu si de cel care-l alegi sa-ti fie aproape, macar fata de tine.

28.09.2007, 10:06
Melina</span>, dac-ai sti cat a evoluat medicina...smileys/smiley36.gif

Sa nu spui ca si tu esti ginecologsmileys/smiley36.gif

lara_iulia
28.09.2007, 10:16
kiddy, imi pare rau daca am lasat sa se interpreteze ca doar barbatii se pot schimba. Tot asa este valabil si pentru femei si totodata si pentru mine.

Dupa cum ai spus,casnicia este o loterie, dar, odata cu trecerea dragostei, nu este totuna in ce se schimba... in prietenie si respect, in obisnuinta sau in resentimente.

kiddy
28.09.2007, 10:29
Sa nu spui ca si tu esti ginecologsmileys/smiley36.gif

Nu, din pacate nu.smileys/smiley117.gif In ciuda faptului ca unele "materii" le-am "invatat" cu placere.smileys/smiley36.gif

P.S. Da' mai e cineva ginecolog pe-aici?smileys/smiley87.gif

kiddy
28.09.2007, 10:31
kiddy, imi pare rau daca am lasat sa se interpreteze ca doar barbatii se pot schimba. Tot asa este valabil si pentru femei si totodata si pentru mine.

n-ai lasat sa se interpreteze asta lara</span>, am vorbit la modul general.

nicoletamihaela
28.09.2007, 16:33
Dragii mei eu sunt pro,ca neamtu-i neamt si intotdeauna ce a facut a facut cu cap...pai chinul este si cu hartie si fara hartie...Cand dispar sentimentele,intervine rutina, duce la plictis si la actiuni nedorite din partea ambelor parti...Este ca un joc casatoria,din ala "sus -jos"....

Si daca va referiti la mostenitori,dragii mei decat sa creasca intr-un mediu,care sa nu le ofere nici o caldura a unei familii bine inchegate,in care sa aibe un exemplu ,sa se construiasca psihologic pentru societate si viata,mai bine raman la unul dintre parinti..Pentruca acela cu siguranta,se va mobiliza in cresterea si educarea lor,si isi va face treaba de parinte cu constinciozitate...Nu este solutia ideala evident,dar din 2 rele,alegi una...Pe cea mai convenabila pentru copii...

Si Lara..Si in Romania exista in procent foarte mare,pot spune de 75%,cupluri care nu au de gand sa-si autentifice relatia la primarie..Deja exista credite in banci pentru cumpararea de locuinte,pentru cupluri care nu doresc sa-i oficializeze relatia...

Sincer...Poate este mai bine...Iar durata impusa de nemti,este super..Probabil ca au facut un studiu ei,si au verificat impactul familial intre parteneri,dupa 7 ani..Si au constatat ca se plicisesc unul de altul...

Cat despre biserica si religie,juraminte in fata altarului....Dumnezeu sa stii ca da cat da,si cand nu mai este de dat,nici el nu mai face eforturi sa sustina o cauza pierduta..Ca altfel ar face el cumva,sa le indrepte gandurile celor care gresesc in casnicie....

fifi
28.09.2007, 16:43
cata RISIPA de... toate pe acest topic, ce greu mi-e sa ma abtin... dar chiar riscand sa fiu offtopic cum de inca nu s-a inteles ca poll urile nu se deschid la "Discutii generale" si topicul inca sta pe aici?! smileys/smiley11.gif

sorin
28.09.2007, 16:52
cum de inca nu s-a inteles ca poll urile nu se deschid la "Discutii generale" si topicul inca sta pe aici?! smileys/smiley11.gif

corect. imi insusesc critica, pentru ca nu l-am mutat la timp. smileys/smiley9.gif

28.09.2007, 19:37
Eu am votat "neutru",dar ideea mi se pare interesanta in vederea contracararii urmatorului fenomen:

Unele personaje(in general de sex feminin)isi schimba comportamentul in mod subit si absolut surprinzator odata ce se vad "cu sacii in caruta".

Oricum daca te ieisi stii capoti anula oricand ..care-i farmecul mai bine stai potolit in concubinajsmileys/smiley36.gif Depinde cum se impart copii, etc in cazul asta, ca altfel daca nu-s copii siaverichestii care are...ori ca divortezi ori ca anulezi tot una e. Ah.. revii la statusul de single in loc de divorcedsmileys/smiley1.gif

NicolleXXX
29.09.2007, 00:04
Eu sunt contra. Nu mi se pare corect sa stai pur si simplu cu cineva si dupa 7 ani te hotarasti subit ca de fapt nu vrei sa fi casatorit si...fiecare-si vede de treaba, sau sa astepti cu nerabdare aia 7 ani. Nu, daca se ajunge la divort sa se suporte consecintele si stresul ca sa avem ce invata, o experienta in plus nu strica niciodata. Si macar sa simti ca ai fost casatorit...
Ehhh... daca as fi in situatia respectiva cu siguranta as gandi altfel dar avand in vedere ca de curand am jurat dragoste vesnica... impreuna la bine si la rau... ...sunt contrasmileys/smiley108.gif

29.09.2007, 02:22
foartela subiect..

http://www.youtube.com/watch?v=ex2E4vyGem0

29.09.2007, 02:39
Suna penibil.Ca o afacere.Bati palma pe 7 ani,daca e profitabil continuam inca 7.Sunt si situatii cand intr-adevar nu mai merge.Dar decat o astfel de lege eu cred ca ar trebui mai degraba sa fie obligatorie o consiliere periodica a cuplurilor sa se vada ce anume scartaie in relatie decat sa arunce vina de la unul la altul.Eu cred ca obisnunta de a convietui cu o persoana ar trebui sa-ti dea o stare se siguranta si incredere nu de plictiseala.Eu ma simt mai bine cu o pereche de papuci vechi decat cu pantifi cu tocuri noi.Poate nu e chiar cea mai nimerita comparatie dar e destul de sugestiva.

FidelKatzo
29.09.2007, 05:45
Deputata Dr.Gabriele Pauli(deputata CSU Bavaria) este o tipa trasnet la 50 de ani ,care pe langa ca arata foarte bine este si foarte inteligenta..Din cate am inteles a cerutca legea de baza care defineste in constitutie notiunea de familie, sa se extinda si asupraaltor forme de convietuire in comun,deci este ceva spre binele copiilor.Vor fi mai putini copii dezavantajati din punct de vedere financiar si mai putina discriminare..Propunerea ei referitor la casatoria limitata pe termen a fost criticata in randurile partidului cu vehementa si reprezentanti bisericii catolice au reactionat la fel de indiganati ...Totusi au fost si cativa care au spus ca propunerea ei referitor la casatoria pe termen,a prins populatia nepregatita..Cu alte cuvinte propunerea ei a venit mai devreme decat trebuia, cu cel putin 100 de ani..

Raven
29.09.2007, 08:24
Melina, cand iubesti sincer, atunci nu mai exista "daca stii ca este doar pentru o perioada incepi sa dai cu piciorul din instincthttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif."

Poti sa-ti reinnoiesti/prelungesti contractul daca relatia este ok.smileys/smiley2.gif

Ca la inchirierea unui apartament: extension.

Casatoria (din dragoste) mi se pare opusul unui contract, ca e facuta pe baze opuse.

29.09.2007, 08:47
Sper sa nu se ajunga in cele din urma ca la un credit bancar.Inainte sa spui DA si sa semnezi sa te intrebe:pe cati ani doriti?3,5,7?

NicolleXXX
29.09.2007, 09:48
Sper sa nu se ajunga in cele din urma ca la un credit bancar.Inainte sa spui DA si sa semnezi sa te intrebe:pe cati ani doriti?3,5,7?

Sa ma tavalesc de ras nu alta. Intr-adevar suna penibil...
Total impotriva!!!

FidelKatzo
29.09.2007, 21:45
Si eu m-am tavalit de ras cand am auzit prima data cu ce-si pierd timpul unii..Dar dupa un timp insa,am inceput sa intrevad pentru noi barbatii o gramada de avantaje..In primul rand copilul nu va mai fi folost ca mijloc de santaj pentru obtinerea unor avantaje...Aviz amatoarelor care fac copiii pe banda rulanta cu diferiti barbati ,pentru pensie alimentara si intretinere..Vreme de sapte ani va domina o atmosfera de respect reciproc in casatorie si fiecare va cauta sa se concentreze asupra familiei ..(constienti ca dupa sapte ani se mesteca cartile din nou),ca dupa trecereatermenului sa fie ambii la fel de motivati sa-si continue martiriumul..

Forumistelor care inca nu s-au incumentat la pasul decisiv..,le sfatuiesc sa o faca pina mai sant legile vechi in vigoare..

lara_iulia
30.09.2007, 03:37
Casatoria (din dragoste) mi se pare opusul unui contract, ca e facuta pe baze opuse.

Asa si este, dar, cati/cate dupa ce s-au casatorit din dragoste, situatia li s-a inrautatit? Cati au trecut ani de zile prin procese de divort fiindca unul sau celalalt nu dorea sa-i acorde divortul. Cati copii au fost expusi traumelor psihice de a umbla prin Tribunale ca si martori?! As putea continua...dar ma opresc aici.

Dragostea mai devreme sau mai tarziu trece, dar depinde ce ramane in urma ei.

ramos
30.09.2007, 14:49
Dragii mei eu sunt pro,ca neamtu-i neamt si intotdeauna ce a facut a facut cu cap...

A nu se confunda o curvistina din bundestag cu poporul german. E adevarat ca tinara generatie e spalata pe creier ca mai peste tot in lume. Au ramas insa destule minti luminate care sa-si scoata conationalii din marasm.

Melina, sunt intru totul de acord cu ce ai spus mai sus. Mie-mi pare clar ca lumina zilei ca propunerea legislativa face parte dintr-un amplu concert de desfiintare a familiei. Ca atare spun categoric: Nu.

30.09.2007, 16:38
cum de inca nu s-a inteles ca poll urile nu se deschid la "Discutii generale" si topicul inca sta pe aici?! smileys/smiley11.gif

corect. imi insusesc critica, pentru ca nu l-am mutat la timp. smileys/smiley9.gif
Mai da pisaloaga esti fifi smileys/smiley36.gif.Tot nu s-a inteles pina acum c anu exista buton NEW POLL aici smileys/smiley11.gif.Cind o sa exista aici o sa il deschidsmileys/smiley4.gif

FidelKatzo
30.09.2007, 21:27
Cati au trecut ani de zile prin procese de divort fiindca unul sau celalalt nu dorea sa-i acorde divortul. Cati copii au fost expusi traumelor psihice de a umbla prin Tribunale ca si martori?!

Din 959 de voturi posibile Dr.Pauli a primit 24..Cu alte cuvinte propunerea legislativa privitoare la modernizarea familiei a suferit un esec total..Ma intreb daca deputatii care au votat pentru Dr.Pauli au facuto pentru-ca s-au lasat impresionati de curul tuguiat al doamnei deputat, sau si-au luat timp sa analizeze in liniste si cu toata seriozitatea posibilitatea unei reforme si o impartire mai dreapta a responsabilitatilor din cadrul familiei..

lara_iulia
01.10.2007, 06:20
Deputata Dr.Gabriele Pauli(deputata CSU Bavaria) este o tipa trasnet la 50 de ani ,care pe langa ca arata foarte bine este si foarte inteligenta.

Ma intreb daca deputatii care au votat pentru Dr.Pauli au facuto pentru-ca s-au lasat impresionati de curul tuguiat al doamnei deputat.

Oare ce te-o fi determinat sa-ti schimbi atitudinea fata de d-na deputat?!

A nu se confunda o curvistina din bundestag cu poporul german

M-a surprins felul in care te-ai exprimatsmileys/smiley5.gif. Dar asta e...smileys/smiley18.gif

p.s. Ma bucur ca sunt persoane care nu-s de acord cu aceasta Lege. Ferice de ei.

FidelKatzo
01.10.2007, 07:08
Oare ce te-o fi determinat sa-ti schimbi atitudinea fata de d-na deputat?!

Chiar daca unele curvistine au curul tuguiat,tind sa cred caDr.Pauli a primit cele 24 de voturidin alte considerente..

ps.Cred ca nu m-ai inteles..,nu mi-am schimbat de loc atitudinea..

mirabela
01.10.2007, 07:33
Ar mai fi o varianta , in momentul incheierii casatoriei sa poti alege una din cele 2 variante : pe durata nedeterminata sau pe durata de 5( 7) ani cu posibilitate de prelungire... ar fi ambele tabere multumite smileys/smiley36.gif

lara_iulia
01.10.2007, 07:47
paulantoniu, la inceput vorbeai de ea cu admiratie si pot sa zic cu respect, ca mai apoi s-o iei in desconsiderare. Chiar ca nu inteleg, de ce acea intorsatura?

Din pacate asa este catalogata o femeie frumoasa, ca fiind curvistina. Acest lucru o poti afirma doar daca ai vazut-o cu ochii tai in vreo ipostaza compromitatoare si nu din ce zic altii. Dar asa ne place noua sa catalogam prin speculatii.smileys/smiley18.gif

FidelKatzo
01.10.2007, 21:18
Din pacate asa este catalogata o femeie frumoasa, ca fiind curvistina. Acest lucru o poti afirma doar daca ai vazut-o cu ochii tai in vreo ipostaza compromitatoare si nu din ce zic altii. Dar asa ne place noua sa catalogam prin speculatii.smileys/smiley18.gif

Oricat ai incerca sa-mi zgandari constiinta..,nu ma simt cu musca pe caciula..Eu zic sa nu ne mai pierdem timpul cautind o victima pentru salvarea onoarei neamului pisicesc,si sa ne concentram atentia asupra unor lucruri mai importante..Casatoria pe termena fost propusa de o femeie care are o experienta politica de peste 30 de ani ,si a fost distinsa de nenumarate ori pentru activitatea ei..Ma intreb cum ati fi reactionat daca propunerea venea din partea unui barbat...?

02.10.2007, 02:54
Cred ca pe acel barbat nu l-ar fi spalat toata apa Muresului si Timisului,impreuna.Ba de aici mai adaugam si Po-ul.Cu acte sau fara acte,cu acorduri pre matrimoniale sau fara,cind s-a terminat s-a terminat,si nici un contract sau acord,nu te poate obliga sa traiesti alaturi de o persoana pentru care nu mai simti nimic.

02.10.2007, 06:56
cind s-a terminat s-a terminat,si nici un contract sau acord,nu te poate obliga sa traiesti alaturi de o persoana pentru care nu mai simti nimic.

Asta poti s-o mai spui odata!

ramos
02.10.2007, 12:20
Din pacate asa este catalogata o femeie frumoasa, ca fiind curvistina.

Frumusetea exterioara nu e de ajuns. Uraciunea launtrica ii sifoneaza femeii ambalajul si apoi tot ea se mira de ce primeste calificativele de rigoare. Gabriele Pauli a starnit revolta a peste 3/4 din populatia Bavariei. Vad insa ca printre romani are mai multi sustinatori. Poate si pt ca atunci cand se casatoresc, romanii nu jura ca nemtii: "Bis das der Tod eusch Scheidet", ceva de genul "pana cand moartea ne va desparti".

PS: deputata GP are doua divorturi la activ. Nici ca se putea gasi alt politician pt astfel de propunere legislativa.

keyframe14
02.10.2007, 12:45
PS: deputata GP are doua divorturi la activ. Nici ca se putea gasi alt politician pt astfel de propunere legislativa.
Fa-ma si pe mine sa inteleg Ramos ce implicatie ar avea intr-o casnicie de acest gen, din ce parte a venit propunerea de lege?
Cred ca intr-o propunere de lege cel mai putin important e cine a propus-o..continutul ar trebui sa intereseze, daca e o propunere buna poate veni si din partea unei "curvistine"(vad ca place termenul asta)...

ramos
02.10.2007, 15:36
keyframe14, odata ce propunerea ar fi fost adoptata, indiferent din partea cui venea, implicatiile, intr-adevar, erau aceleasi.Noroc ca, pe moment, nu s-a intamplat asa.

Sa-ti dau exemple din legislativul Romaniei. Din partea cui crezi tu ca a venit propunerea privind retrocedarea caselor nationalizate? Din partea vreunui mahar comunist care a ocupat zeci de ani ditamai viloiul luat cu japca de regimul al carui slugoi era? Sau cine crezi tu ca s-a opus studierii arhivelor securitatii? Fostii detinuti politici? Pt mine, cel putin, a trecut vremea cand mai credeam in valorile democratiei. Poate ca si femeia deputat din Bavaria a avut ceva experiente traumatizante de pe urma divorturilor, poate ca proiectul legii nici nu-i apartine, dar ca urmare a ce am spus adineaori, l-a imbratisat ca pe o salvare si o razbunare.De ce vrei tu sa eludezi jocul de interese care domina peste tot in lume si ale carui victime suntem toti?

fifi
02.10.2007, 23:17
[QUOTE=sorin]...Mai da pisaloaga esti fifi smileys/smiley36.gif.Tot nu s-a inteles pina acum c anu exista buton NEW POLL aici smileys/smiley11.gif.Cind o sa exista aici o sa il deschidsmileys/smiley4.gif

melina, iti dau dreptate, cateodata nu ma suport nici eu smileys/smiley36.gif
radem noi si glumim dar daca e precum spui tu ca nu ai butonul "New Poll" aici e de rau, ceilalti cum il au, inseamna ca e vreo problema de la tine din pc, de ce nu incerci s-o rezolvi?

FidelKatzo
03.10.2007, 00:06
Fa-ma si pe mine sa inteleg Ramos ce implicatie ar avea intr-o casnicie de acest gen, din ce parte a venit propunerea de lege?
Cred ca intr-o propunere de lege cel mai putin important e cine a propus-o..continutul ar trebui sa intereseze, daca e o propunere buna poate veni si din partea unei "curvistine"(vad ca place termenul asta)...

Fiecare cu parerea lui....Fostul cancelar alGermaniei Schr

03.10.2007, 00:19
Modernizarea societitii,emanciparea femeii(si de ce nu si a barbatului)a adus cu sine si aspectul divortului frecvent.Nu mai avem timp si vointa sa accetam compromisuri.M-a inselat,n-a fost destept si l-am prins(am prins-o)rezolv imediat,divortez.Ori stim ca mai demult lucrurile nu erau atit de simple.Se statea cu capul greu de coarne,pina la moartea clinica,numai sa nu rida lumea.Acum un divort nu mai este un "eveniment" pentru nimeni,o casnicie de lunga durata este un "eveniment".A r fi o idee pt un topic nou,citi din noi au divortat cel putin odata!Considerind ca este un subiect dureros,ma abtin.

03.10.2007, 04:14
ideea e ca uneori oamenii se casatoresc si dupa aceea unii se schimba sau isi dau seama ca nu sunt compatibili. Nu ma luati acum ca trebuiau sa isi dea seama inainte de casatorie ca nu sunt compatibili.

Mai ales cei ce se casatoresc pe la 20 de ani, nu stiu prea multe...si cum se aprinde beculetul se si casatoresc. Decat sa treaca printr-un divort care ii pune eticheta refuzat...mai bine aceasta casatorie cu durata limitata.

Este in dezavantajul femeii..pentru ca valabilitatea unei femei dupa 40 de ani cam expira,,,din pacate. smileys/smiley1.gif

Raven
03.10.2007, 04:38
[QUOTE=paulantoniu]"Fa-ma si pe mine sa inteleg Ramos ce implicatie ar avea intr-o casnicie de acest gen, din ce parte a venit propunerea de lege?
Cred ca intr-o propunere de lege cel mai putin important e cine a propus-o..continutul ar trebui sa intereseze, daca e o propunere buna poate veni si din partea unei "curvistine"(vad ca place termenul asta)..." (keyframe14)

Fiecare cu parerea lui....Fostul cancelar alGermaniei Schr

FidelKatzo
03.10.2007, 21:33
"Nimeni nu s-a indoit de capacitatea" etc. - poate. Si ce e sigur e ca i-a scazut ceva din credibilitate.

Asta e de fapt ce conteaza: credibilitatea. Restul vine pe urma.

Daca n-ai incredere in cineva, poate sa fie cineva-ul ala orice si oricine, poate sa fie si perfect ca e degeaba - in sensul ca este privit cu neincredere.

Sa nu-mi spuneti ca daca propunerea de lege venea din partea unei persoane cu o viata familiarafara cusur,aveaalta rezonanta in randurile populatiei..Tocmai pentru-ca tipa a avut anumite experiente negative in viata a vrut sa atraga atentia asupra deficientelor in sistemul legislativ..Cred ca a fost cea mai in masura sa o faca..Atata doar ca a ales momentul cel mai nepotrivit ,si felul spectacular in care a facut-o a trezit dezaprobarea din partea majoritatii populatiei..

CSU-ul a avut timp vreme de aproape 30 de ani sa-i dea de inteles ca are credibilitatea ramponata din cauza divorturilor..Daca dansa in continuare in rand cu ceilalti nimeni nu se interesa de viata ei particulara..

lara_iulia
05.10.2007, 08:54
Frumusetea exterioara nu e de ajuns. Uraciunea launtrica ii sifoneaza femeii ambalajul si apoi tot ea se mira de ce primeste calificativele de rigoare.

Sa inteleg ca o cunosti personal, de aceea iti permiti sa-i aduci asemenea calificative, iar daca este adevarat, atunci tu, cum poti fi numit?!

PS: deputata GP are doua divorturi la activ. Nici ca se putea gasi alt politician pt astfel de propunere legislativa.".

Deci, din punctul tau de vedere, datorita faptului ca are doua divorturi la activ, iti permite ca s-o faci curvistina. Si cum se numeste acea femeie care este casatorita (fara nici un divort) iar din 2-3 copii nu este nici unul al sotului ei, sau "umbla" cand cu unul cand cu altul...Ma gandesc ca-ti ridici palaria in fata lor, ca doarsunt doamne casatorite si nu au divortat.

Pacat ca nu te-ai gandit, ca poate exact de aceea a venit cu acea propunere fiindca stie cum este sa treci printr-un divort. Sunt sigura ca nu a divortat de bine ce i-a mers. Dar ma rog, fiecare cu mentalitatea lui.

ramos
05.10.2007, 10:19
lara_iulia, n-ai priceput. I-am dat tovarasei deputat (doamna nu ma poti obliga sa o numesc. De altfel proiectul legii este scris clar cu mana stanga)calificativulcu pricinapentru propunerea facuta. Abia mai tarziu, discutand cu prieteni din Germania, am aflat de viata ei privata, dupa care am zis doar atat: "Nici ca se putea gasi alt politician pt astfel de propunere legislativa." Data viitoare, cu siguranta, vor fi mai atenti si vor obtine mai multe voturi. Si tot asa, pana cand barbatii si femeile nu vor mai trebui sa se casatoreasca pt a nu mai divorta. Pentru ca dupa logica dumnealor, inoculata deja in mintea multora,cauza divorturilor este insasi casatoria.

Ma/te intrebi eu cum pot fi numit?! Ce zici, popandau natang mi se potriveste?

Raven
05.10.2007, 12:31
Si tot asa, pana cand barbatii si femeile nu vor mai trebui sa se casatoreasca pt a nu mai divorta. Pentru ca dupa logica dumnealor, inoculata deja in mintea multora,cauza divorturilor este insasi casatoria.
Ca si cauza obezitatii: mancatul &lt;period&gt; (nu cat/cum/cand).
Nu mananci, nu te-ngrasi. Simplu? Da, daca s-ar putea trai cu apa si aer, calorii ~0.

Ma/te intrebi eu cum pot fi numit?! Ce zici, popandau natang mi se potriveste?
Nu coane, te numesti anti-"modernist", traditionalist, incapabil de adaptare la "nou", old-fashioned, aleaalea.

Un outlaw.

Welcome to the club.

05.10.2007, 13:59
melina, iti dau dreptate, cateodata nu ma suport nici eu smileys/smiley36.gif
radem noi si glumim dar daca e precum spui tu ca nu ai butonul "New Poll" aici e de rau, ceilalti cum il au, inseamna ca e vreo problema de la tine din pc, de ce nu incerci s-o rezolvi?
Care ceilalti ?!ca nu ,toti care au putut deschide au deschis la general si a fost mutat ulterior aici ,iar ceilalti nu au renuntat cind au vazut ca nu se poate cum a fost celalb.PC_urile mele merg foarte bine ,daca ai vreo nelamurire vorbeste cu adminulsmileys/smiley2.gif

Nu pot sa incep un "poll" dar ma refer la ANTONESCU si ZELEANU. smileys/smiley2.gif

editat de sorin: mai exista si butonul de "post reply", nu doar de "quote" smileys/smiley2.gifhmm, altii au putut deschide sondaje.</font>

lara_iulia
05.10.2007, 18:26
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center>
<T>
<TR>
<TD class=bold>ramos wrote:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff>
<T>
<TR>
<TD class=text>Ma/te intrebi eu cum pot fi numit?! Ce zici, popandau natang mi se potriveste?</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

Ei, nici chiar asa. Ma gandeam ca poate esti o dovada si atunci n-as mai fi avut nimic de comentathttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Abia mai tarziu, discutand cu prieteni din Germania, am aflat de viata ei privata,

Deci tu dai curs barfelor. Am crezut totusi ca esti mai tipicar si-ti place sa te lamuresti singur. Si eu am avut perioade cand credeam ce mi se spune, dar, dupa ce m-am ars, m-am lamurit ca nu tot ce zboara se mananca.smileys/smiley2.gif

fifi
06.10.2007, 02:12
melina, hai sa lamurim treaba asta, aici ca tare nu-mi da pace. Sper ca o sa te comporti ca un adult ce esti si sa nu iei in nume de rau cele ce-ti voi spune in continuare:

stiu ca ai mai multe pc uri caci altfel nu-ti puteai face clonele respective, smileys/smiley4.gifjk.Si eu am 3 dar din respect pentru forum ma loghez numai de peunul din ele.

eu nu am ce lamuri cu adminul pentru ca nu este problema mea. Tu, insa de cand te stiu tot la Discutii generale deschizi Poll urile. sorin te tot atentioneaza si le tot muta aici dar tu la fel faci. Sincer, la inceput am crezut c-o faci din nesimtire si desconsiderare pentru ei dar acum ca ai zis ca nu ai optiunea sa deschizi un nou poll aici, mi-am dat seama ca trebuie sa fie vorba de o defectiune tehnica, se mai intampla, da, cum ai zis si tu si altii mai au probleme. Totusi in afara de tine si celalb, nu am mai auzit pe altcineva sa se vaite de asa ceva, esti sigura ca te-ai uitat bine pe acolo?

sa zica sorin ce crede si el, eu una, in cazul de fata nu vreausa fac mishto si nici rea nu vreau sa fiu, ci vreau doarsa te ajut.

ramos
06.10.2007, 03:15
Nu coane, te numesti anti-"modernist", traditionalist, incapabil de adaptare la "nou", old-fashioned, aleaalea.

Un outlaw.

Welcome to the club.

Club numesti tu rezervatia din minunata lume noua?

Multumesc, oricum, de primire!

Raven
06.10.2007, 06:47
Club numesti tu rezervatia din minunata lume noua?
Nope, e clubul alora enumerati mai sus, anti-"modernistii", neconsumatorii, din aia.

ramos
09.10.2007, 13:24
Ma gandeam ca poate esti o dovada si atunci n-as mai fi avut nimic de comentathttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Pe cand asa, lara_iulia, ai comentat, ca dovada ca nu (te-)ai gandit.

09.10.2007, 18:29
Cred ca ai fost obosit, Ramos, cand ai scris ultima replica. Incerc sa-ti gasesc circumstante atenuante, fata de Lara, caci am vrut sa te intreb in privat, dar ai pm-ul plin :Tu esti un baiat de treaba, nu? de ce ai fost, atunci, rautacios?

E adevarat ce spui ca "frumusetea exterioara nu e de ajuns" , in pagina anterioara a topicului, cred si eu asta, dar , stii ceva? Uneori frumusetea se poate vedea numai din exterior, n-ai cum s-o vezi si altfel. Si virtualul, de exemplu, cam asta e, dupa parerea mea, o fumusete sau nu neaparat, contemplata sau nu, fiind cunoscuta numai din exterior, nu?

Cat despre proiectul de lege, daca tot am picat aici, ca musca-n lapte, pe nepusa masa, uite, sunt de parerea ta. Spun Nu, categoric! Dar e bine ca a aparut ideea aceea, ne face , pe fiecare din noi, sa ne dam seama mai bine, ce credem despre casatorie, in general.

PS: Iarta-ma, Ramos, daca am fost impertinenta cu mesajul acesta, si trebuia sa-mi vad de treaba. Recunosc, cateodata ma ia gura pe dinainte, si spun ce gandesc. Dar si inima ma indeamna uneori, si stii, doar un prieten te va critica, nu un dusman, sau unul care ti-e indiferent, am mai zis eu asta, pe undeva.

Iardaca voi primi avertisment, pt. folosirea cuvantului "rautacios", pe care n-am cum sa-l inlocuiesc,ca nu gasesc altul,deoareceasta e ce am simtit eu vizavi de replica lui Ramos, data Larei, nici-o grija, nu ma supar deloc !

ramos
10.10.2007, 02:21
Iarta-ma, Ramos, daca am fost impertinenta cu mesajul acesta, si trebuia sa-mi vad de treaba.

Lore, nu te scuza,n-ai fost nicicum, ti-ai vazut doar de treaba.

lara_iulia
10.10.2007, 05:36
Pe cand asa, lara_iulia, ai comentat, ca dovada ca nu (te-)ai gandit.

Si ti-au trebuit aproape 4 zile, ca sa ajungi la o concluzie daca (m-)am gandit sau nu.

Ei bine, am banuit ca poate ai avut vreo legatura direct cu ea din moment ce o discreditezi cu atata convingere, fiindca altfel, n-ai avea nici o scuza ca sa faci asemenea clasificari gratuite, doar in cazul in care ai fost vreo victima de-a ei.

Dar m-ai lamurit, tu te iei doar dupa ureche, asa ca numerita sa mai aduc vreun comentariu.
Lore..., Nu-l dojeni prea aspru pe ramos, el in incercarea de a apara o cauza, din pacate, se foloseste de [I]

ramos
10.10.2007, 11:35
[QUOTE=lara_iulia]
ramos,in incercarea de a apara o cauza, din pacate, se foloseste de [I]

lara_iulia
11.10.2007, 04:52
ramos, mai are omul certitudinea in ziua de azi ca dupa ce s-a incheiat casatoria, este pe viata? Intr-adevar, atunci cand esti indragostit iti doresti sa se opreasca timpul in loc si crezi ca toata viata ti-o vei trai alaturi de persoana iubita. Dar, din pacate, sentimentul dedragoste la foarte putine cupluri supravietuieste.

In ideea in care s-ar aproba acea Lege, parerea mea ar fi ca poate atunci cuplurile ar avea o perioada de acomodare in care si-ar putea da seama daca sunt compatibili de a-si continua viata impreuna sau nu, si atunci nu ar mai fi atata suferinta si trauma datorita divorturilor.

Cand iubesti cu adevarat, nu te mai deranjeaza daca faci o casatorie pe perioada determinata sau nedeterminata, fiindca nu acea hartie te leaga. Sentimentele, nu tile determina o hartie sauo verighetacisufletul tau...el este cel care da verdictul (parerea mea)

...m-as (re)casatori chiar maine daca sa avea cu cine. Cu tine, pe sapte ani, categoric nu.

M-ai facut sa zambesc. Ti s-ar parea prea mult pe sapte ani?smileys/smiley36.gif

11.10.2007, 06:07
mai are omul certitudinea in ziua de azi ca dupa ce s-a incheiat casatoria, este pe viata? Intr-adevar, atunci cand esti indragostit iti doresti sa se opreasca timpul in loc si crezi ca toata viata ti-o vei trai alaturi de persoana iubita. Dar, din pacate, sentimentul dedragoste la foarte putine cupluri supravietuieste.

Nu trebuie sa ai certitudinea ci credinta ca va fi pe viata (certitudine nu exista atita timp cit nu cunosti viitorul ) .Cind iubesti intradevar chiar crezi ca va fi pe toata viata ,asta este diferenta intre iubire si atractie.Dragostea este ceva unic nu ceva comun si trebuie tratata ca atare ,unitatea de timp nu-si are rostul ,asta este doar parerea mea.

ramos
11.10.2007, 18:14
M-ai facut sa zambesc. Ti s-ar parea prea mult pe sapte ani?smileys/smiley36.gif

Vezi tu, lara_iulia, omul vechi, ala pe care eu il pretuiesc, se inchina in fata a ceea ce nu intelegea. Omul modern (nu spun nou din alte pricini) ia in deradere. Casatoria, pentru mine, este inca o taina neintelesa pe deplin. De vrei sa razi sau sa te inchini, e alegerea ta.

lara_iulia
11.10.2007, 20:01
Vezi tu, lara_iulia, omul vechi, ala pe care eu il pretuiesc, se inchina in fata a ceea ce nu intelegea.

Si de aceea oamenii pe vremea aceea sufereau si mai mult. Casatoriile aranjate intre parinti, care nu-i dadeau libertatea ca copilul devenit adult sa-si aleaga partenerul/partenera si-si traiau viata impeuna fiindca pe acea vreme divortul era un subiect tabu. Sau, dupa casatorie partenerul/partenera isi arata coltii si iarasi nu se putea divorta ci trebuiau sa rabde. Ti se pare corect?!

Omul modern (nu spun nou din alte pricini) ia in deradere.

Nu ia in deradere, ci pur si simplu nu mai este dispus sa sufere, mai ales dupa ce s-a ars.

De vrei sa razi sau sa te inchini, e alegerea ta.

Am rassmileys/smiley9.gif, fiindca ai zis cu atata patima de parca m-ai cunoaste personal. Te rogn-o lua ca siofensa.

12.10.2007, 01:41
(...)din pacate, sentimentul dedragoste la foarte putine cupluri supravietuieste. (...)

Cand iubesti cu adevarat, nu te mai deranjeaza daca faci o casatorie pe perioada determinata sau nedeterminata (...)

Lara draga,eu vad casatoria in sine,ca pe o taina. Nu toticei cununati, reusesc sa pastreze taina casatoriei "pana cand moartea iiva desparti", e adevarat.Si nici macar nu judec eu asta, departe de mine gandul!

Dar mi se pare ca , "punand" casatoria pe perioada determinata, ingradim din insasi libertatea noastra, aceea de a iubi pe perioada nedeterminata, pe care o avem (sau cel putin eu asa cred, facand abstractie, nu? , de casatoriile de convenienta, din start determinate), in momentul intemeierii unei familii.

12.10.2007, 01:50
Eu as indrazni sa ma incadrez in cea de a doua categorie, sustinand in continuare ideea casatoriei traditionale. Uite, ca sa nu mai dai atat cu presupusu, m-as (re)casatori chiar maine dacaas avea cu cine.

Ah, Ramos, atat de dezamagit esti, in privinta femeilor, incat ai zis a "nu avea" cu cine te (re)casatori ? Sau inca mai cauti , si n-ai gasit acea persoana? Aaa, atunci succes!

Si, inca ceva ... Casatoria traditionala ?Iarta-ma, dar cum ar fi aceea ?

lara_iulia
12.10.2007, 09:24
...mi se pare ca , "punand" casatoria pe perioada determinata, ingradim din insasi libertatea noastra, aceea de a iubi pe perioada nedeterminata, pe care o avem (sau cel putin eu asa cred, facand abstractie, nu?

Eu sunt exact de parere contrara. Multi dupa ce se casatoresc se sperie ca sunt ingraditi ca nu mai au libertate, si de aceea devin recalcitranti. Pana acum casatoria era considerata un drum fara iesire. Te-ai casatorit si ai reusit in casnicie, ferice de tine, dar daca nu, atunci ai rabdat pana la sfarsit. Cati si-au distrus viata si sanatatea atat a lor cat si a copiilor?! doar pentru simplul motiv ca era o rusine sa divortezi. Sa rabzi nu era o rusine nici sa suferi, nici sa fii nefericit/a, nimanui nu-i pasa, dar daca divortai atunci deveneai in centrul atentiei. Parerea mea este ca fiecare constientizeaza ca nu o hartie iileaga de persoana aleasa ci faptul ca amandoi doresc sa fie impreuna iar eu zic ca acest lucru este important sa iubesti si sa fii iubita. Chiar crezi ca o persoana ar fi mai iubita daca face o casatorie pe perioada nedeterminata decat pe una determinata? Nu cred, sentimentele nudepind dehartiiele sunt si nu le poti controla, pot sa tina o vesnicie, pot sa tina mai putin, dragoste cu forta nu se poate. Cum am mai zis, dragostea este ca si o floare, care trebuie ingrijita ca sadainuiasca.

12.10.2007, 10:25
Lara draga, cum spuneam intr-un mesaj anterior, cred ca proiectul acela de lege, ne-a facut pe fiecare dintre noi( sau pe unii, care l-au luat in considerare, intr-un fel sau altul), sa ne dam seama mai bine ce credem despreesenta casatoriei. Eu spuneamca o consider o taina. Care se intemeiaza, din iubire ! Din dorinta de a avea o familie, cu cel/cea pe care-l/-o iubesti . Daca aceasta taina, se rupe, la un moment dat, dintr-un motiv sau altul, eu nu condamn pe nimeni! Nu sunt impotriva divorturilor ! Dar sunt, ca si altii, nu?impotriva casatoriei pe durata limitata ...atata tot!

Pentru mine casatoria inseamna "pana cand moartea ne va desparti''... Dar, numai Dumnezeu stie, daca voi avea intradevar, parte de asta.

Iar dragostea, ai dreptate, este o floare care trebuie, nu numai ingrijita, dar si pretuita si oferita, intotdeauna, cu toata inima, celuilalt! Adica, daca dragostea exista, se pot invinge toate obstacolele! Daca a murit acea floare (caci probabil, cineva, a uitat s-o ude cu insasi dragostea sa, adica daca lipseste reciprocitatea in iubire) , atunci desigur ca acea casatorie se va destrama...

keyframe14
12.10.2007, 10:49
Eu sunt exact de parere contrara. Multi dupa ce se casatoresc.........................</span>
Te felicit Lara pentru modul de gandire...smileys/smiley32.gifImpartasesc aceeasi parere

lara_iulia
14.10.2007, 02:53
Lore..., si eu mi-am exprimat doar punctul meu de vedere in legatura cu acest proiect de lege. Am incercat sa si explic de ce consider caar fiin avantajul cuplurilor.

Am sa povestesc pe scurt o intamplare reala de mai demult. O batranica de 75 de ani dupa ce si-a luat inima in dinti, s-a dus la avocat sa inainteze divortul. Dupa ce si-a zismotivele avocatului, acesta a intrebat-o: "dar bine bunicuta, acum doresti dumneata sa divortezi? Nu stiti cate mai zile aveti impreuna de ce nu mai rabzi inca putin?" la care raspunsul batranei a fost..."Paichiar de aceea doresc sa divortez,cate zile voi mai avea, sa mi le pot trai in liniste."

Multumesc keyframe,darmi-ar fi placut daca nu as fi ajuns la acest mod de gandire.

keyframe14
14.10.2007, 04:15
Multumesc keyframe,darmi-ar fi placut daca nu as fi ajuns la acest mod de gandire.
Poate ai dreptate Lara, in schimb inca de la o varsta frageda constientizam ca viata nu e o savarina cu o cireasa in top si ca oamenii, atata timp cat sunt supusi schimbarii si influentati de tot ce e in jur, un asemenea mod de gandire este foarte realist si sanatos...
Da, tuturor ne-ar placea ca cerul sa fie albastru si copacii verzi..dar in realitate totul e schimbator...

lara_iulia
14.10.2007, 04:36
Da keyframe, asa este. Poate datorita faptului ca divortul era ceva de neconceput multi abuzau din plin de acest lucru.In legatura cu ceea ce zice Biserica... despre divort, cand pe vremuri (nici nu asa de demulte)erai un fel de paria a societatiidaca divortai. Ceea ce sustin ramos si Lore... ca esteo blasfemie de a face o casatorie pe perioada determinata fiindca Biserica nu accepta asa ceva. Ar fi ceva senzational ca toti sa ne gasim partenerul/a pe viata, dar din pacate foarte putini se pot lauda cu acest lucru. care sa traiasca 40-50 intr-o casnicie si sa spuna ca au fost fericiti impreuna. In ziua de azi oamenii sunt mai razvratiti si considera ca nu maisunt obligati ca sa sufere intr-o casnicie nereusita, dar acest lucru inseamna sfidarea unor reguli religioase. Si de aici incep anumite neconcordante cu cei care incep sa se transforme din crestini in agnostici sau ateisti.

In ziua de azi poti sa divortezi, fara a fi desconsiderat, Biserica pierzand teren vizibil, darintervineun alt aspect, costul ridicat al divorturilor, taraganarea, impotrivirea, tot jocul murdar prin care trebuie sa treaca un cuplu. sa-si spele rufele in public. Cu aceasta Lege omul ar avea dreptul la intimitate in care sa nu-i fie terfelita sufletul si tot ce a fost frumos...candva...in acea relatie.

Raven
14.10.2007, 06:25
Cum am mai zis, dragostea este ca si o floare, care trebuie ingrijita ca sadainuiasca.
Ingrijita cat timp, cat scrie in contractul pe 7 ani?

Treaba asta cu casatoria pe durata limitata bine definita e un nonsens. Ar merge daca n-ar fi casatorie, ci partnership sau ipoteca definita ca raspuns la intrebarea "pe cat timp e contractul?".

Motive intemeiate pt. despartire pot apare dupa 3, 7 sau 20 de ani. Cam ca la suspendarea permisului de conducere.

14.10.2007, 08:35
Ceea ce sustin ramos si Lore... ca esteo blasfemie de a face o casatorie pe perioada determinata fiindca Biserica nu accepta asa ceva. Ar fi ceva senzational ca toti sa ne gasim partenerul/a pe viata, dar din pacate foarte putini se pot lauda cu acest lucru. Care sa traiasca 40-50 intr-o casnicie si sa spuna ca au fost fericiti impreuna.

Lara draga, vorbesc in numele meu si al nimanui altcuiva!

Eu n-am afirmat niciodata ca ar fi o "blasfemie" casatoria (chiar si de ar fi pe 7 ani, caci nu poti sa stii niciodata,poate mor inainte de a implini macar atatia ani de casnicie,sau poate divortez, sau poate se aproba legea, mai stii, dar in nici-un caz n-as considera casatoria o blasfemie, crede-ma!). Am afirmatdoar ca nu sunt de acord cu cea pe perioada determinata! E o diferenta, fata de ce ai spus tu , si-mi pare rau ca ai inteles altfel. In ceea ce priveste atitudinea Bisericii fata de casatoria pe perioada determinata, tu ai adus in discutie, draga Lara, acest aspect, eu mi-am spus parerea mea si numai a mea!

Iar partea cu care ai continuat, este tocmai dovada ca ar trebui totusi, casatoria -ca si concept, lasata asa cum e, in prezent, macar de dragul celor care reusesc sa ajunga chiar la 50 de ani de trai impreuna! Iar afirm, totusi, n-am spusca as aveaceva impotriva divorturilor. Fiecare e liber sa procedeze cum ii spune inima!

lara_iulia
14.10.2007, 09:09
Raven, chiar crezi ca mie nu mi-ar conveni sa-mi gasesc perechea pana la adanci batraneti? Te inseli! Dar nu mai pot avea increderesi din acest motiv sunt foarte sceptica. Poti s-o numesti pesimism sau cum doresti.Stii Raven, cand suferi, doare si doare al naibii de tare, mai ales cand rana iti este provocata de persoana pe care o iubesti. Stii, nu pot asemana durerea cu nimic...fiindca nu este o durere fizica ci una sufleteasca care te chinuie mai mult decat orice alta durere. Cand esti dezamagita de persoana careia i-ai acordat incredere deplina si nu dupa un an, doi, trei....ci dupa mai multi ani, timp in care ai avut incredere in ea, i-ai pus sufletul pe tava in care simteai ca impreuna cu ea formezi intregul...ca dupa aceea totul sa se spulbere... Cum sa mai pot avea incredere in cineva? Cum sa mai pot construi sperante cu cineva de lunga durata?

Lore..., poate m-a luat elanul cand am scris, dar nu a fost cu rea intentie. Nici unul nu a mentionat cuvantul blasfemie, dar tinand cont ca sunteti evlaviosi (daca gresesc atunci te rog sa ma rectifici) ma gandeam ca poate datorita acestui aspect sunteti impotriva acestui proiect de lege cu ceea ce Biserica nu ar fi de acord.

Lore..., ramos, imi cer scuze daca am dat cu batul in balta, dar asa am inteles citind in spatele randurilor.

ramos
14.10.2007, 09:22
Raven, chiar crezi ca mie nu mi-ar conveni sa-mi gasesc perechea pana la adanci batraneti? Te inseli! Dar nu mai pot avea incredere

......

Lore..., ramos, imi cer scuze daca am dat cu batul in balta, dar asa am inteles citind in spatele randurilor.

lara, cui i-e frica de apa nu manca peste (eventual de la alimentara, dar n-are acelasi gust). Daca tu consideri ca ai dat cu batul in balta, inseamna ca mai ai o sansa. Data viitoare da cu undita!

lara_iulia
14.10.2007, 09:41
ramos, poate ai dreptate, poate nu. Iar cu alte sanse...poate cand voi fi pregatita din nou, dar cum am zis...doar poate. Ii invidiez pe cei care trec usor peste un esec, eu din pacate nu pot. Vezi de aceea imi este frica sa ma mai indragostesc ca sa nu mai am motiv de suferinta. Eu nu ma exteriorez, dar ma macin interior si este mult mai rau.

Te invidiez ramos, ca mai poti spera,...eu nu. Iti doresc mult succes.Perioada mea de fericire a trecut...acum e randulaltuia. M-am vaitat destul, poate de vina este vremea, care m-a facut mai melancolica dupa vremurile dedemult ... dar acum am sa pun punct.

Imi sustin punctul de vedere cu casatoria pe perioada determinata.

14.10.2007, 10:17
Cand esti dezamagita de persoana careia i-ai acordat incredere ...

Lore..., poate m-a luat elanul cand am scris, dar nu a fost cu rea intentie.

...imi cer scuze ...

Lara draga, nici nu mi-a trecut prin cap ca ar fi cu rea intentie, crede-ma ! Dar, poate nu ma facusem corect inteleasa... Insa nu e cazul sa-ti ceri scuze, n-ai gresit cu nimic , te asigur!

Cat despre dezamagirea ta, o regret nespus, si sper sa gasesti iarasi persoane ( sau chiar o persoana anume, de ce nu, draga Lara? )ce sa-ti merite increderea , caci forta de a incerca aceasta, sunt siguraca o ai!

Numai bine!

Raven
15.10.2007, 00:06
Raven, chiar crezi ca mie nu mi-ar conveni sa-mi gasesc perechea pana la adanci batraneti? Te inseli! Dar nu mai pot avea increderesi din acest motiv sunt foarte sceptica. Poti s-o numesti pesimism sau cum doresti.

Cum era cu optimismul? Vrei sa fii optimista, dar nu esti. Majoritatea celor care se declara optimisti nu sunt decat optimist wannabes (nu stiu cum s-ar zice asta in romaneste) - spun ca sunt, vor sa fie, dar nu sunt.

Crezi ca tratand casatoria ca pe un contract cu durata determinata (si prelungibil) o sa rezolve ceva? O sa rezolve poate conturile notarilor si deficitul bugetului national, asta numai daca vor fi suficiente reinnoiri de contract.

Si daca 7 ani e prea mult? Ca daca e prea putin atunci e destul de clar: notarii incaseaza (gras), bugetul creste (sa se-ngrase birocratia bruxelliana) si partile contractante se cred fericite.

Daca tot e transformatacasatoria in contract de inchiriere, atunci macar sa fie pe termen determinat de partile contractante (cu un termen minin, de ex. 2 ani)si nu de vreun politician.

Stii Raven, cand suferi, doare si doare al naibii de tare, mai ales cand rana iti este provocata de persoana pe care o iubesti. Stii, nu pot asemana durerea cu nimic...fiindca nu este o durere fizica ci una sufleteasca care te chinuie mai mult decat orice alta durere. Cand esti dezamagita de persoana careia i-ai acordat incredere deplina si nu dupa un an, doi, trei....ci dupa mai multi ani, timp in care ai avut incredere in ea, i-ai pus sufletul pe tava in care simteai ca impreuna cu ea formezi intregul...ca dupa aceea totul sa se spulbere... Cum sa mai pot avea incredere in cineva? Cum sa mai pot construi sperante cu cineva de lunga durata?

Da - si un contract pe durata predeterminata de politicienii in goana dupa voturice-o sa rezolve?

lara_iulia
15.10.2007, 03:57
Raven, parerea mea este ca atunci oamenii ar fi mai deschisi unul fata de celelalt si cu mai multa siguranta de sine. Nu s-ar simti in casnicie ca intr-o "fortareata" ci ar fi constienti ca ceea ce-i tine impreuna este simplul fapt ca doresc.

Politicienii trebuie sa voteze acest proiect de lege, altfel cum ai dori s-o aplici? Nu poti sa faci intelegere tacita, fiindca oricum in cazul unui divort esti nevoit sa-ti speli rufele in public.

FidelKatzo
15.10.2007, 04:11
.

Crezi ca tratand casatoria ca pe un contract cu durata determinata (si prelungibil) o sa rezolve ceva?

Sa fiu sincer ,la inceput cand am auzit de propunerea de lege a d`nei Dr.Pauli m-a pufnit rasul..Am incercat sa-mi imaginez daca d`na Dr. i-a venit idea dupa o noapte de betie ,sau din frustratie cavreunul din amanti nu a reusit sa-i indeplineascao dorinta sexuala iesita din comun..Dupa un timp insa am inceput sa intrevad o multime de avantaje..,pentru ambii parteneri ,odata intrata legea in vigoare..La ce sa mai platesti avocati si notari pentru divort ,cind dupa sapte ani si asa se expira contractul..Vrei sa convietuesti mai departe cu persoana respectiva,cu trei luni inainte de expirarea termenului o cerere f.simpla ,si totul merge mai departe..Parerea mea ca dupa asa o lege sau se dubleza numarul casatoriilor ,sau se vor reduce drastic..

Ps.Nu pot sa-mi dau seama daca d`na Dr.Pauli a avut chef de mistocareala sau a tratat problema cu toata seriozitatea..Un lucru este sigur;este o femeie inteligenta si curajoasa..

Loniia
15.10.2007, 05:58
Ajungand in acest punct discutia despre casatoriile cu durata limitata ,chiar ar dispare cu totul "divortul " ?ar fi o separare ameabila de ambele parti?O forma ideala de separare! Divortul pocedura uratacare implica traume partilor "beligerante" si mai alesunde sunt copii ,care iubindu-i pe ambii parintii sunt pusi in situatia de a alege...nu credeam sa si scriu pe acest topic,de citit il citesc cu interes .smileys/smiley2.gif

Raven la tine ori e alba ori e neagrasmileys/smiley2.gif alta nuanta nu exista ? in ce zona a lumii se poate traii asa?...smileys/smiley36.gif

15.10.2007, 07:41
In zona in care libertatea este obiectiva,perceputa in toate colturile lumii,la fel de catre toti.

Loniia
15.10.2007, 08:24
wow Eliane ,ma uitam de doua ori la postare ,mi se parea ca Raven a dat raspunsul tau...smileys/smiley36.gifca un deja vu ,sper ca stii de gluma smileys/smiley1.gif

Raven
16.10.2007, 01:20
Raven, parerea mea este ca atunci oamenii ar fi mai deschisi unul fata de celelalt si cu mai multa siguranta de sine. Nu s-ar simti in casnicie ca intr-o "fortareata" ci ar fi constienti ca ceea ce-i tine impreuna este simplul fapt ca doresc.

Politicienii trebuie sa voteze acest proiect de lege, altfel cum ai dori s-o aplici? Nu poti sa faci intelegere tacita, fiindca oricum in cazul unui divort esti nevoit sa-ti speli rufele in public.

Cum ziceam, in cazul in care casatoria devine un contract atunci merge ca la abonament: durata minima pre-determinata cu posibilitate de prelungire.

Si daca durata contractului e de 7 ani, ca in propunerea respectiva, dar probleme insuportabile apar dupa sa zicem 3 ani sau dupa 5 ani sau dupa 8 ani (la un an dupa prelungire)? Si daca exista copii atunci cum se "rezolva", nu se ajunge tot la avocati si tribunale?

Lasand la o parte sectiunea spirituala, considerand casatoria strict ca pe un contract, unde e practicalitatea? Nu-i mai simplu sa se schimbe procedura de divort?

Intrebarile astale pun si pt. paulantoniu.

Raven la tine ori e alba ori e neagrasmileys/smiley2.gif alta nuanta nu exista ? in ce zona a lumii se poate traii asa?...smileys/smiley36.gif

Alta nuanta nu exista, nu in realitate. In imaginatie e altceva, acolo e posibil cam orice.

Toata lumea traieste in alb-negru, viata-moarte. Ca majoritatea percepe realitatea dupa cum vrea si nu dupa cum e, asta e clar.

In zona in care libertatea este obiectiva,perceputa in toate colturile lumii,la fel de catre toti.

Si cum majoritatea vorbeste de libertate fara sa stie ce-i aia (ca astatine de practica, nu de teorie) rezulta ca majoritatea traieste in inchisoareagandurilor din dotareferm conduse de catre propriile dorinte. Inchisoare care e perceputa, bineinteles cape un penthouse cu piscina siplaja privata, toate sub un cer rozaliu cu baloane colorate pe post de nori.

Asta e normal, traim in era domniei cantitatii.

light
16.10.2007, 04:15
De ce-i nevoie de casatorie pe perioada determinata? Oare nu-i mai practic sa nu te casatoresti deloc? Pina la urma si casniciile astea cu durata determinata sint tot atit de legitime, morale, cum vreti voi sa le spuneti ca si concubinajul. Mie mi se par ca si condamnarile. Daca lucrurile nu merg bine, atunci ma simt constrins sa-mi maninc zilele cu celalalt pt inca N ani. Ori daca-s fericit, traiesc cu frica-n sin ca poate in N ani totul se va termina, ca celalalt poate rezilia contractul. Si casnicia ca si atitea alte lucruri in viata reala cer efort continuu nu numai sa-ti duci partenerul la altar, dar mai ales sa mentii "institutia" asta. Desigur nu toate zilele-s fericite, si uneori poate-ti vine sa lasi totul balta, dar n-o faci pt ca ai RATIUNE si stii ca miine iti va trece, si de fapt te leaga sentimente profunde. Si nu-i numai vorba de IUBIRE, de sentimentul de la 20 de ani, ci mai ales de respect, intelegere, incredere deplina, grija pt celalalt, si multe altele. Si mai presupune si vointa, puterea de a face compromisuri de dragul celui de linga tine, de dragul copiilor, a stabilitatii pe care ti-o da familia. Ma surprinde ca toti sint de acord ca in cazul divorturilor copiii sufera cel mai mult. Atunci ce ne impiedica sa-i ocrotim de suferinta asta, pt ca pina la urma orice parinte isi iubeste copiii (cu unele exceptii)?

Cred ca egoul nostru si incapacitatea de a accepta mici compromisuri ne va duce la autodistrugere, adica la divort, insingurare, suferinta. Oare asta ne dorim? Daca am constientiza urmarile, cred ca ne-am stapini si orgoliile.

Nu cred ca ne putem permite sa ne traim viata sub imperiul impulsurilor. In viata de zi cu zi avem nevoie de ratiune, si-s convinsa ca toti o folosim.

Ca sa fac o analogie, as spune ca nu ne putem da demisia ori de cite ori ne supara seful, pt ca foarte curind nu vom mai gasi de lucru, si oricit de mult ne-am dori sa huzurim acasa, trebuie sa muncim. Ori daca pot face compromisuri pt job, atunci cum nu pot sa fac la fel si pt casnicia mea? E chiar atiti de greu?

Sint de acord ca in cazuri justificate divortul e singura solutie. Dar asta doar in ultima instanta, dupa ce s-a incercat reconcilierea.

Din pacate nu ne nastem numai cu calitati, si unele le dobindim pe parcursul vietii, le platim scump. Tot din pacate familia si societatea nu fac prea multe in sensul pregatirii tinerilor pt viata. Si nu in ultimul rind, din pacate Romania e in stadiul de acceptare a tot ce e nou si strain, de multe ori fara discernamint.

16.10.2007, 05:18
[QUOTE=Loniia]

wow Eliane ,ma uitam de doua ori la postare ,mi se parea ca Raven a dat raspunsul tau...smileys/smiley36.gifca un deja vu ,sper ca stii de gluma.Era un "deja vu".S-a discutat acum citeva zile.Nu era vorba de piscine,si femei de tip Barbie,ci de modul de a percepe libertatea.

ramos
16.10.2007, 17:42
Si nu in ultimul rind, din pacate Romania e in stadiul de acceptare a tot ce e nou si strain, de multe ori fara discernamint.

Romania, ca si America sunt tari in care viata imita filmul. In fapt, romanii imitandu-i pe americani imita o imitatie (repetia nu a fostdeloc intamplatoare). Modul de (ne)gandire al maselor este influentat decisiv de mass media si industria cinematografica. Nu sunt deloc off-topic daca va propun spre lecturare o trecere in revista a peliculelor prezentate la festivalul international de film Chicago 2007. Cu foarte putine exceptii, subiectele predilecte au fost: familii dezbinate, violenta (infantila), adulter, homosexualitate, avort (cei mai tari au fost romanii), prostitutie, crima. Nebun sa fii sa te pretinzi normal in asa o lume!

http://www.chicagofilmfestival.org/pdfs/full_schedule_2007.p (http://www.chicagofilmfestival.org/pdfs/full_schedule_2007.pdf) df

hazel
17.10.2007, 13:52
De ce-i nevoie de casatorie pe perioada determinata? ......

Light, super comentariul tau, si analogiile mi-au placut! Subscriu cu totul la ce spui.

FidelKatzo
17.10.2007, 21:12
Raven,ar fi o idee sa se schimbe ceva la procedura de divort..Eu in primul rand as schimba ceva lasepararea de spatiu ,separarea de bunuri,as face-o mai echitabila pentru barbati..,si as renunta la anul de pasuire de la inaintarea divortului ,si pana la divortul propriuzis..Dar pentru asta avem nevoie de un contract prenuptial ..Deci pe undeva ajungem din nou la intrebarea care ne framanta ;Daca forma actuala de convietuire in comun numita monogamie ,care este la bazasi defineste familiain lumea crestina si civilizata ,are sanse de supravietuire sau este deja in faza de transformare..

18.10.2007, 04:45
Cu contract prenuptial,sau fara,aici timpul de gindire este de trei ani.Esti separat trei ani si orice s-ar intimpla unuia dintre soti,celalalt este obligat sa-l sustina pentru ca divortul n-a fost pronuntat.Absurd.