PDA

Arată versiune întreagă : Carnagiul din Minessota

Ana Tofan
22.03.2005, 21:29
Apropos, ce credeti despre acest lucru. Cum e posibil ca in secolul XXI sa se intample asa ceva.Cred ca stiti despre liceanul care a omorat mai multi colegi si profesori dintr-un liceu din Minessota. Nu credeti ca nuar trebui acordat cu asa de mare usurinta permisul de port-arma. Apropos,Angela,tu care esti in tema cu treburile acestea ,ce crezi despre acest lucru?

aconi
22.03.2005, 22:34
Uneori prea mlta libertate strica. Mai precis unii indivizi devin periculosi daca au totala libertate.

Ar fi oare o ingradire a Drepturilor Omului daca si in USA
ar fi necesar o examinare medicala de specialitate inainte de a
intra intr-un magazin sa cumperi o arma? eu cred ca nu. am auzit
ca acolo si armele se cumpara si se poarta precum pantofiismileys/smiley19.gifaconi

Onedingodog
22.03.2005, 23:04
Daca s-ar interzice portul de arme printre americ. / s-au sa se aplice legi mai dure , abia atunci s-ar diminua nr . actelor de genul acestuia .

angela
23.03.2005, 05:22
Aici va contrazic pe toti, deoarece nu armele omoara oamenii, ci oamenii omoara oamenismileys/smiley2.gif

Noi avem o artilerie grea acasa destul de mare dar asta nu inseamna ca
ne apucam sa iesim in strada si incepem sa impuscam lumea. Aici ai
dreptul la arme prin constitutie, totusi acest drept este un privilegiu
si odata ce ai pierdut acest drept nu mai poti cumpara. Sa nu uitam de
asa zisa " piata neagra" de unde iti faci rost de ce vrei fara sa fie
legal. Doar drogurile nu se vand in supermarketsmileys/smiley2.gif

Deci recapitulam : oamenii omora oameni nu armele.

tonita
23.03.2005, 06:19
oamenii omora oameni nu armele...

La care as adauga, cu arme tot mai sofisticate si pentru motive din ce in ce mai ... neintemeiate !

angela
23.03.2005, 06:28
Arma poate fii de mai multe feluri :

Arme albe ( cutite , sabii si asa mai departe )- toata lumea poate
cumpara un cutit, nu iti trebuie aprobare pentru asta. Daca esti nebun
si il folosesti in alte scopuri decat culinar atunci ce va trebui sa
facem? Interzicerea cutitelor????

Un banal autoturism - daca acel volan cade in mainile unui tembel
caruia nu ii pasa de viata sa si da cu masina peste 30 de oameni, ii
ucide atunci ce va trebui sa facem?? Scoatem masinile de pe piata???

Daca esti nebun nu iti trebuie motiv intemeiat, gasesti tu un motiv oricumsmileys/smiley2.gif, poti zice ca erai ofticat ca cerul nu era foarte albastru in aceea zi si uite asa s-a mai nascut un motiv.

E foarte trist ceea ce se intampla in lume dar e trist sa dam vina pe
arme, nu ele sunt de vina. Tigarile de ex, nu sunt ele de vina ca stau
in pachet acolo frumos ci oamenii care le cumpara. Nu iti baga nimeni
mana in buzunar sa cumperi tigari si sa faci poate o frumusete de
cancer. Toata lumea stie ca fumatul este daunator sanatatii dar asta nu
ii impiedica sa renunte la fumatsmileys/smiley2.gif

tonita
23.03.2005, 06:48
Te inteleg Angela, intrebarea mea filozoficasmileys/smiley36.gifesteinsa "Ce rol auarmele : aparare sau atac ? Eu unul ma bucur ca in privintaarmelor legislatia in Germania nu e ca in us .Nebuni sunt tot la fel de multi !

Ps Intrebarea poate fi extinsa la: "Ce a fost mai int

angela
23.03.2005, 06:54
Da, Toni a fost gainasmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif, dar inainte de arme a fost Adamsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

rossa
30.03.2005, 01:22
[/url] Eu unul sunt pentru portul armelor . In Romania infractorii oricum isi fac rost de arme ( de orice fel chiar si AK-47) iar eu cu ce ma apar . Cu prastia ? Sau ma duc sa fac plangere la politie , asta din (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)urma este cea mai sinistra gluma ! Poate nu s-ar mai spargeatatea apartamente daca infractorii ar sti ca in interior ar putea gasi un posesor de arma . Dar in Romania este greu si asa , daca-l prinzi pe unul in casa si-l ciomagesti acesta te poate actiona in judecata pentru vatamare corporala . Auzi gluma , sa mori de ras nu alta . Morala este ca poate si castiga un asfel de proces ....!

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/14/14_6_12.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO) http://smileys.smileycentral.com/cat/14/14_6_18.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO) http://smileys.smileycentral.com/cat/12/12_9_7.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)

30.03.2005, 02:28
Nu credeti ca nuar trebui acordat cu asa de mare usurinta permisul de port-arma. Apropos,Angela,tu care esti in tema cu treburile acestea ,ce crezi despre acest lucru?

In primul rand Jeff Weise, copilul despre care vorbesti, avea numai 16 ani si deci nu putea sa aiba permis de arma. Depinde de la stat la stat, dar in general trebuiesaai cel putin 18 anipentru permis de arma. Inal doile rand, Jeff a furat arma de la bunicul lui care era politist. Asa ca discutia despre modalitatea in care se acorda permisele de arma in relatie cu cazul descris de tine este inutila.smileys/smiley2.gif

agora
31.03.2005, 04:01
Pt Angela

Am auzit si eu lozinca aia cu "nu armele omoara oamenii, ci oamenii omoara oameni" dar desi e simpatica si pare logica e totusidoar o lozinca. Cred ca a lansat-o un patimas in utilizarea armelor sau vreo firma producatoare si din pacate se poate ajunge chiar sa crezi in ea.

Nu trebuie scoase cutitele sau masinile de pe piata dar daca preferi o analiza prin exemple extreme iti propun sa iti imaginezi cum ar arata lumea fara arme de foc. In State in numele libertatii se fac afaceri bune si au loc excese pe masura.

Pentru a evaluaorice act criminal ai nevoie de cateva elemente de analiza: agresor, victima, context (temporo-spatial) si mijloacele agresiunii. Fiecare din aceste elemente sunt foarte importante. Daca ai doar unele dintre ele nu ai agresiune. Un agresor ce are o arma dar nu are nici o victima la indemana nu mai poate comite un act criminal ci cel mult unul suicidar sau de auto-mutilare. Un context periculos (cartier rau famat) in care se plimba un turist neinformat nu duce la nimic ireversibil daca agresorul e absent, etc., etc. Ideea e ca daca analizezi lucrurile in acest fel vei constata ca si mijloacele agresiunii (din care fac parte si armele) au un rol important in actul criminal.

Un obiect folosit ca arma e cu atat mai periculos cu cat e mai eficient in a produce leziuni vitale. In plus, ca orice element de tehnologie o arma are si calitatea de a amplifica capacitatea de a actiona a unui individ. O minte putina, sau un tip nervos poate leza cu mainile goale cel mult cativa indivizi inainte de a fi oprit, in schimb aceeasi persoana inarmata cu un automat poate cauza evenimente mult mai grave atat ca numar cat si ca si consecinte. Acel adolescent din State daca nu ar fi avut acces la o armae putin probabil ca arfi putut cauza atatea victime.

Faptul ca armele sunt o realitate comuna in State nu inseamna ca e si un lucru bun. Statisticile arata ca mult mai multi oameni sau familiile lor sufera accidente din cauza propriilor arme decat din cauza unor infractori.

hazel
04.04.2005, 14:43
Pt Angela

Am auzit si eu lozinca aia cu "nu armele omoara oamenii, ci oamenii omoara oameni" dar desi e simpatica si pare logica e totusidoar o lozinca. Cred ca a lansat-o un patimas in utilizarea armelor sau vreo firma producatoare si din pacate se poate ajunge chiar sa crezi in ea.

Agora, acea lozinca este lansata de sustinatorii NRA (National Rifle Association (http://www.nra.org/))

Daca dai un search pe google pentru NRA - primul link care apare este insotit de textul : "For more than 125 years the NRA has provided generations of Americans with programs focused on safety, education and responsibility."

Asta imi aduce aminte de programele si sfaturile anti-fumat lansate de Phillip Morris :-)

Apreciez interventia ta, aceeasi opinie o am si eu.

angela
05.04.2005, 09:01
Cati dintre voi au arme de foc in casa? Stiu ca asta este un subiect sensibil si fiecare are parerea sa, e si normal sa fie asa. Cand am venit prima data in State gandeam aproape la fel, dupa cateva ture in poligon a inceput sa imi placa. Nu o mai vad ca pe un lucru extrem de rau. Sunt de acord cu voi ca o arma de foc ucide mai repede decat orice arma alba, dar cum am mai spus, nu e vina armei respective ci a manei ucigase smileys/smiley2.gif

Vlad
05.04.2005, 09:45
Eu nu am arme de foc in casa....dar am un arc si doua sabii.Mai trebuie sa-mi cumpar niste "stelute",un costum negru si o sa devin un "adevarat" NINJA.

P.S. Inainte sa fac armata,eram foarte pasionat de arme....dupa aia mi-am revenit....am vazut ce pot sa faca.

hazel
05.04.2005, 10:42
Draga Angela, cu tot respectul, nu vad legatura intrebarii tale anume aceea daca cineva dintre noi detine arme in casa, cu subiectul de fata. Adica detinerea armelor te face mai intelept, mai prudent, sau cum? Nu vad legatura intre faptul ca a inceput sa iti placa tie sa manuiesti o arma de foc in urma lectiilor de tir si faptul ca detinerea de arme e legalizata in US si mai oricine poate sa detina si sa foloseasca dupa bunul plac o arma de foc. Si eu am tras cu arma in facultate, mi-a placut teribil. Asta nu inseamna ca voi fi in veci de acord cu detinerea de arme de catre populatie. Da, o arma nu poate ucide singura. Doar daca este folosita. De catre oameni care au acces cu usurinta la ele si care de multe ori nu se afla in deplinatatea functiilor mentale sau la varsta cand pot sa faca un good judgement call.
Mugatu a punctat mai sus ca acel copil care a facut crimele de care se mentioneaza in thread a pus mana pe arma bunicului care lucreaza in politie. Asta a fost un caz. Dar cel din Columbine? Si in alte shootings unde au fost implicati copii sau adolescenti? Dar crime care se petrec zilnic in marile orase unde poti fi omorat pentru simplul motiv ca detii asupra ta o hartie de $20?

angela
05.04.2005, 10:48
Cred ca nu m-am exprimat binesmileys/smiley9.gif, bineinteles ca nu sunt de acord cu cazurile in care oameni nevinovati cad victime. Hazel nu uita un lucru totusi, multi dintre criminali nici macar nu mai au dreptul sa detina o arma. Un idiot daca vrea sa isi procure o arma de foc o poate face cu acordul sau nu al legii. Acete scursuri ale societatii nu au nimic de a face cu legea, nu ii intereseaza din pacate. In Ro iti procuri usor o arma doar ca iti trebuie bani si atata tot, nici macar nu iti trebuie permis. Daca vrei sa o obtii legal atu7nci nu prea poti decat in anumite conjucturi.

Well nu am fost si nici nu am sa fiu vreodata de acord cu crimele indiferent cu ce fel de arme sunt facute acesteasmileys/smiley19.gif

agora
05.04.2005, 22:57
Mersi de sursa, Hazel, se pare ca nu am fost prea departe de adevar in ceea ce priveste provenienta lozincii.Era o chestie prea frumoasa dar si manipulativa in acelasi timp pentru a fi produs colectiv spontan.

E drept ca armele au ceva in ele, (sa fie oare puterea pe care o inspira?) care ne atrage. Ani buni am fost un tragator excelent in poligon (am ajuns acolo datoritaspecificului locului de munca), am vazut reviste cu arme si produsele unor maestri armurieri ca am pierdut ore bune pana m-am desprins de ele dar asta tot nu m-a convins ca sunt un lucru bun sau necesar.

Cum zice si Vlad, dragul de arme iti trece cand vezi ce pot sa faca. Sunt convins ca daca pe langa reclamele cupersonaje virile si rebele sau spioni supercerebrali ar posta si imagini cu plagi prin impuscare sau ar lua interviuri despre durerea fizica sau psihica pe care au cauzat-o armele unor oameni apetitul pentru ele ar scadea semnificativ. La fel de drept ar fi insa si ca unii tot s-ar ambitiona sa spuna ca armele sunt bune; poate pentru simplul fapt ca desi cei mai multi reusesc sa invete din experienta altora unii chiar au nevoie sa simta ceea ce li s-a spus.

Problema cu armele e ca dupa ce sunt folosite, adesea raul facut e ireparabil. Preventia si limitarea in utilizarea armelor e o varianta mult mai logica dar cred ca sunt mult prea multe interese economice in joc pentru a asista in curand la o modificare a legii asupra armelor in State.