PDA

Arată versiune întreagă : Documente pt (job) interviu

Lari
24.09.2007, 08:07
Intrebarea mea este legata de subiectul diplome, dar mai mult referitoare la aspectul acestora in cazul aplicarii pt un job.

Intrebarea mea este : nou venita fiind, ma intrebam ce fel vor diplomele sa fie pt (job) intreviu si ce alte acte se cer aici in eventualitatea ca au intentia sa ma amgajeze; as vrea sa am totul pregatit si sa nu fiu luata prin surprindere cu noi traduceri sau legalizari.

Multumesc multpt eventualele raspunsuri.

Sa aveti o saptamana minunata!

Lari, WA

Double A
26.09.2007, 08:23
buna Lari

vreau sati spun ca la aplicarea pentru un job ai nevoie de un resume, </span>in unele cazuri si cover letter,</span> care trebuie sa includa experienta care o ai in alte domenii(joburi) si toate institutiile de invatamint care leai absolvit ,e bine sa le ai toate traduse in engleza

dar de obicei e nevoie de HIGH SCHOOL diploma , depinde pentru ce job aplice!!!

succes

Lari
28.09.2007, 13:30
Multumesc Double A pt raspunsul tau,

dar intrebarea mea era mai mult referitoare ladiplome universitaresitraducerile necesare pt eventualitatea unui job de inginer.

Multumes mult si mai astept poate altcinevaimi va raspunde strict referitor la situatiarespectiva.

O zi buna!

sorin
28.09.2007, 16:43
de regula, diplomele de ingineri nu trebuie traduse si/sau echivalate, dar e posibil sa depinda si de ce fel de inginerie este vorba. pentru ingineri mecanici iti spun sigur ca nu prea se oboseste nici un angajator sa ceara asa ceva.

Lari
28.09.2007, 17:44
Multumes mult, Sorin pt raspuns,

mai exactar fivorba de aerospace, tu ce zici in cazul asta?

Sa ai un weekend placut!

sorin
28.09.2007, 18:10
nu cred sa ai probleme, dar nu sunt 100% sigur. desi eu am avut traduceri legalizate, dar nu le-am folosit niciodata, nu spun nimanui ca ar strica sa le aiba. mult mai important dupa parerea mea este sa ai un resume foarte bine facut, acesta reprezentand cel putin 50% din orice slujba, pentru ca pe baza acestuia se face preselectia candidatilor, cele care nu ies in evidenta ajungand la marele...cos smileys/smiley1.gif

29.09.2007, 06:21
Americanii la job interview te cred pe cuvant tot ce zici despre diplomele obtinute. Copie dupa diploma (poate si legalizata) probabil ca-ti va cere numai HR (human resources) dupa ce s-au hotarat toti cei care te-au interview-at sa te angajeze la compania respectiva. Pana atunci asta ar trebui sa fie ultima ta grija.

PS Mare grija cu "aerospace jobs" in caz ca n-ai green card! De obicei nu au voie sa angajeze nerezidenti dar cel mai bine ar fi sa afli de la cineva din "interior" ca doar esti in WA si Boeing-ul la fel

Lari
29.09.2007, 08:39
Multumesc inca o data pt raspunsuri

Eu inca sunt in asteptarea green cardului (via mail)

Referitor la cineva din interior nu stiu pe nimeni la Boeing sau companiile adiacente; speranta mea este ca poate eventual aici pe forum ar fi cineva si-mi poata da mai multe detalii in sensul asta; mai ales cadin cauza faptului ca sunt nou venita, iarresursele mele sunt foarte limitatein ceea ce priveste romanii din zona.

O alta intrebare ar fi daca recomandati facutul resumeului de o companie professional?

O zi super!

29.09.2007, 12:48
OK, daca ai green card atunci ti-se vor deschide nenumarate usi - mai putin deocamdata cele unde ai nevoie de security clearances.
Chestia cu resume-ul scris de profesionisti depinde mult de cate stii tu si cata engleza. In tehnica se iarta mai multe chestii de forma si conteaza fondul. Asa ca fa un research pe Internet (diferenta intre resume si CV, diferenta cu Europa si sa nu-ti pui hobbies sau varsta sau poza, etc..). As tinde sa zic ca nu merita sa dai bani pe ceva ce poti invata singura intr-un timp rezonabil. Nu uita ca scopul unic al unui resume este sa te faca sa obtii un interview (intai telefonic apoi on-site) si atat. Daca insa te gandesti la recruiters-i, la astia nu dai nici un ban - vor fi platiti de companii in caz ca te angajeaza. Iti vor gasi singuri resume-ul pe jobsites si te vor suna ptr. un "screening".
Nu te grabi sa trimiti orice - rumega bine resume-ul vreo cateva saptamani ('sleep on it"). Important in resume sa ai niste cuvinte cheie pentru ca odata ce ti-l vei posta pe jobsite-uri (generale sau ale companiilor) va fi cautat automat dupa aceste keywords si nu trebuie sa lipseasca cele ce ti-se potrivesc. Este chiar posibil sa-ti faci 2 resume-uri si sa le postezi in locuri diferite. Fiecare va sublinia un set de "skills" (este o greseala sa zici ca esti buna la orice ca nu te crede nimeni ca esti om orchestra). Cat despre cover letter, da se practica (desi este mai ciudat sa postezi asta pe site-uri chiar daca au prevazut loc special - este indispensabil doar daca trimiti in plic, cu "snail mail"). Pe mine m-au angajat de fiecare data fara acest cover letter (ca nu avea nimeni timp de el- nici eu si nici ei) si as zice ca ar trebui sa te concentrezi pe resume. Totusi, daca se intampla sa trimiti e-mail si sa atasezi resume-ul atunci trebuie sa pui cateva fraze care subliniaza ceea ce trebuie sa ramana in capul cuiva dupa ce iti citeste resume-ul.
Sa inteleg ca ai diploma de la politehnca din Ro? Ar fi bine sa ajungi la Boeing ca acolo iti platesc Masterat-ul (de fapt orice mare companie o face ptr. angajatii ei). Vezi aici intr-o o discutie despre Boeing, dar ptr. California si IT position, entry level:
http://episteme.arstechnica.com/eve/forums/a/tpc/f/599009962 (http://episteme.arstechnica.com/eve/forums/a/tpc/f/599009962631/m/898003709731/p/1) 631/m/898003709731/p/1

light
29.09.2007, 13:56
Eu as opta pt un resume intocmit de profesionisti in cazul in care nu ai pe cineva apropiat care sa stie cum sa intocmeasca un resume. Pe linga forma, nu uita ca aici fiecare sa "lauda" cu realizarile. Sa nu intelegi ca "infloresc" faptele. Doamne fereste. Vreau sa spun ca in resume trebuie sa spui exact ce ai facut in fiecare pozitie, si mai ales cum ti-ai adus aportul in compania la care ai lucrat. Daca ai avut pozitie de management, e de mentionat numarul de subalterni, mai putin volum de activitate, ca cifrele din Ro nu vor impresiona. Daca ti-ai adus aportul la sporirea eficientei/profitului, e de preferat procentual. Din proprie experienta ti-as sugera recruters. Ei vor avea grija sa-ti slefuiasca resumeul, sa-ti dea informatii f utile in legatura cu interviul, plus ca ei vor negocia salariul, nu tu. Interesul lor e sa-ti obtina un salariu cit mai bun, pt ca comisionul lor e procentual la salariul tau. Ei stiu cit e salariul rezonabil pt poitia in cauza, stiu cit de mult sa ceara ca sa nu fie refuzati. Vorbind de Boeing, si GC, nu prea stiu ce sa spun. Cred ca nu-s sanse la o pozitie pe care probabil ti-o doresti. Ti-as sugera sa accepti un post inferior calificarii, si odata ajuns/a acolo sa avansezi incet, incet, iar dupa obtinerea cetateniei, portile-ti vor fi probabil deschise. Poti sa-ti traduci diploma si eventual s-o legalizezi, desi mi se pare o cheltuiala inutila. Daca nu ai o diploma obtinuta in strainatate, ori/si studii postuniversitarema indoiesc ca vei obtine o pozitie acceptabila. Dar asa cum s-a spus, companiile te ajuta financiarla obtinerea unui master, si apoi poti fi promovat corespunzator. Daca nu ai inca drept de munca, orienteaza-te unde poti voluntaria, vei avea nevoie de recomandari de la cineva de-aici. Succes.

jhon
29.09.2007, 21:24
ma bucur pt voi,sunte-ti in state si stiti atat de multe,eu sunt in romania si nu stiu mare lucru. bafta smileys/smiley5.gif

light
30.09.2007, 02:32
jhon, nu fi trist. Sieu am fost in Ro, si nici macar in cele mai dulci vise n-am visat sa ajung aici. Indrazneste, construieste-ti o strategie, munceste din greu, si visul va deveni realitate. Numai bine.

Lari
30.09.2007, 06:42
multumesc pt obiectivele voastre raspunsuri si pt timpul acordat topingului lansat de mine.

Probabil ca voi face o medie a raspunsurilor si din cauza faptului ca engleza mea este suficient debuna poate ca ma voi baza pe resumeul facut de mine si eventul o sa merg la o recruitment company sa mi-l slefuiasca si sa ma ajute cu plasarea.

Multumes si pt linkul referitor la joburi tech, este foarte bun.

Va urez o saptamana super la toti!

Lari