PDA

Arată versiune întreagă : Canada stransa cu usa de EU

provancouver
18.09.2007, 08:21
Cred ca de data asta lucrurile sunt mai serioase. Ziua cand romanii nu mai trebuie sa treaca pe la ambasada Canadei pentru viza pare sa se apropie, desi asta nu se va intampla chiar maine.

http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20070917 /visa_travel_070917/20070917?hub=Canada (http://www.ctv.ca/servlet/ArticleNews/story/CTVNews/20070917/visa_travel_070917/20070917?hub=Canada)

editat de sorin: am editat eu linkul, si functioneaza acum, asa ca am sters textul

kiddy
01.10.2007, 16:42
Eu sper ca ziua aia sa fie cat mai departe si, daca s-ar putea, sa nu vina niciodata. Vreau sa mai profit de "linistea" de pe-aici. Deja exista cateva "rara avis" prin imprejurimi.

shogunelu
01.10.2007, 18:08
Mai,da' ce baiat fain esti mai nea kiddy!Nu vrei sa se scoata vizele de care s-ar bucura o multime de oameni,ca nu cumva sa te deranjeze pe Maria-ta,vezi doamne!Bine c-ai ajuns tu in Canada,dupa tine potopul,este?Bravo taticu',mai ai multe d-astea prin repertoriu?

kiddy
02.10.2007, 04:40
Nu vrei sa se scoata vizele de care s-ar bucura o multime de oameni,ca nu cumva sa te deranjeze pe Maria-ta,vezi doamne!Bine c-ai ajuns tu in Canada,dupa tine potopul,este?

Yeap, you got it!smileys/smiley9.gif

Bravo taticu',mai ai multe d-astea prin repertoriu?

Posibil, depinde de situatie.smileys/smiley2.gif

lordul
07.10.2007, 15:09
Mai bine sa nu se scoata vizele de intrare in Canada , altfel vom fi invadati de toti tiganii care vor veni la cersit . Si asa , numele de roman este discreditat deja de anumite persoane venite din Ro la furat si falsificat credit cards.smileys/smiley7.gif

shogunelu
07.10.2007, 19:55
Asa baieti,sa nu se scoata vizele,da-i dracului pe toti,bine ca v-ati vazut voi cu sacii in caruta(vorba vine).Ma doare capul cand vad d-astia ca voi,noroc ca nu sunteti prea multi.

kiddy
09.10.2007, 05:00
Shogunelu</span>, cred ca daca ai sta sa numeri intr-adevar, ai avea o mare surpriza... o sa-ti trebuiasca cam multe antinevralgice...smileys/smiley36.gif
Nu stiu prin ce colt de lume se gaseste zona asta a ta "neutra", dar afla ca multi din cei care au luat calea pribegiei au invocat si problema asta ca unul din motive, referitor la ce spunea Lordul</span>.

09.10.2007, 06:07
Problema nu sunt atat romanii propriu-zis care vin la furat si alte alea,cat tiganii care au impanzit deja Europa si au devastat tot, ca lacustele. Ca, fie ca noua ne place sau nu, sunt cetateni romani cu pasaport romanesc. Deja in Europa cine aude "roman" gandeste "tigan", si asta declanseaza imediat o reactie adversa... Ar fi ideal sa se poata face o triere, sa se scoata vizele numai pentru cei mai putin "colorati" smileys/smiley4.gif, dar din pacate nu se poate, regimul de vize este valabil pentru toti cetatenii unei tari.

Cred ca de asta le e mai mult frica romanilor din Canada. Daca ajung rromii nostri si pe acolo la furat si cersit, e foarte posibil ca toti romanii sa inceapa sa fie priviti cu alti ochi. Pana acum canadienii nu au avut de-a face cu minoritarii nostri, si nu prea stiu ei ce-i asteapta... smileys/smiley36.gif

shogunelu
09.10.2007, 06:15
Durerea mea de cap e la figurat,nu la propriu,kiddy,in schimb alora multi sau putini care gandesc asa le-ar trebui niste medicamente,tot pt cap,numai ca nu algocalmin.Zona mea neutra e in California,am trecut-o asa pt ca nu ma umfluin pene ca altiica stau in SUA sau Canada.Ma umflam in pene daca stateam in tara mea,dar asa nu e nici o falosenie.

kiddy
09.10.2007, 07:21
Durerea mea de cap e la figurat,nu la propriu,kiddy,in schimb alora multi sau putini care gandesc asa le-ar trebui niste medicamente,tot pt cap,numai ca nu algocalmin.Zona mea neutra e in California,am trecut-o asa pt ca nu ma umfluin pene ca altiica stau in SUA sau Canada.Ma umflam in pene daca stateam in tara mea,dar asa nu e nici o falosenie.

Stai linistit, mi-am dat seama ca vorbesti la figurat.
Si totusi ma incapatanez sa te asigur ca nu am nevoie de medicamente pentru cap in privinta asta.
N-am vizitat California, dar imi vine greu sa-mi inchipui "conationali" de-ai nostri umbland nestingheriti prin down-town in San Diego, LA, San Francisco, Sacramento si mai stiu eu prin ce oras mai important de pe-acolo. Ca-n alea mai micutze... inutil sa mai amintesc cum i-ar privi comunitatile locale. Bineinteles, asta dupa ce s-a depasit faza initiala, cea de mirare, de curiozitate. Chiar, ai putea sa-ti imaginezi o piranda cu vreo 2 plozi atarnand pe ea, luand la pas Sunset Blvd. dintr-un capat in altul si batand din poarta-n poarta, cersind cate ceva? Fara a uita sa mentioneze ca sunt romani? Sau sa-i vezi spargand seminte pe Walk of Fame? Eu cred ca pana si Arnold Schwarzenegger</font> ar uita ca e imigrant.smileys/smiley36.gif
Shogunelu</span>, uneori incerc sa-mi mai dau o parere celor ce-i intereseaza venirea in Canada. Iar faptul ca in dreptul avatar-ului meu scrie Canada, ma gandesc eu ca-i face sa creada ca mai am ceva habar de ce-i pe aici si nicidecum ca ma umflu in pene. Dar fiecare e liber sa creada ce vrea.smileys/smiley2.gif

lordul
09.10.2007, 14:11
Eu cred ca pana si Arnold Schwarzenegger ar uita ca e imigrant.smileys/smiley36.gif

Poate il clonam pe Schwarzenegger si-l trimitem in Romanica , ca un fel de antidot pentru tiganii nostri smileys/smiley2.gif.

shogunelu
09.10.2007, 17:45
kjddy,si eu vreau sa te asigur ca nu sunt deloc aparatorul tiganilor,jigodiile dintre ei nu ma enerveaza cu nimic mai putin ca pe altii,dar pe de alta parte am si prieteni printre ei cu care faci de zece ori mai multa treaba decat cu un roman si sunt si mai seriosi decat acestia din urma.Ce vreau eu sa subliniez este ca,la cate molime sociale are America,mafie italiana(pe duca),rusa,cecena(maaama mama),Triadele chinezesti,bandele de cartier de hispanici sau negri,gata sa ucida la orice ora fara sa clipeasca,prapaditii de gabori si pirande cu puradeii lor n-ar putea decat sa starneasca rasul,eventual cateva injuraturi si binemeritate suturi in fund.Sunt destule nationalitati in America ,care au produs aici destule nenorociri si vad ca sunt bine mersi,nu si-au facut nici un nume rau,asa ca hai sa fim seriosi,lasati-o jos p-asta cu tiganii.Priviti lucrurile putin mai larg si nu cu ochelari de cal si ganditi-va la atatia oameni care ar beneficia de pe urma scoaterii vizelor.

Lordule,pe Schwarzenegger il admir si eu pt pozitia in care a ajuns,emigrant fiind,nu mai vorbesc de faptul ca e culturist de-al meu,dar de venit in Romania sa rezolve problema tiganilor,poate veni cand o rezolva problema bandelor din East LA sau din Oakland,de exemplu.Pana atunci solutia pt aceasta problema este una singura:educatia.

ramos
09.10.2007, 18:15
Ma umflam in pene daca stateam in tara mea,dar asa nu e nici o falosenie. shogunelu, te-am citat doar ca sa dau o sansa in plus unora sa-ti (re)citeasca replica. Multi ar trebui sa ia aminte la ce ai spus. Am fost lasi cand ne-am parasit tara, suntem lasio data in plus acum cand aratam cu degetul intr-acolo.

In privinta tiganilor, sa plece toti(cu exceptiile de rigoare, bineinteles)din Romania, sa se duca acolo unde le sunt strigate mai tare drepturile de minoritari persecutati, in occident, US si Canada.

keyframe14
09.10.2007, 18:40
Multi ar trebui sa ia aminte la ce ai spus. Am fost lasi cand ne-am parasit tara, suntem lasio data in plus acum cand aratam cu degetul intr-acolo.

N-am sa inteleg niciodata "patriotismul" asta.Zic "patriotism"ca ambii interlocutori daca erau asa patrioti nu paraseau tara aia de-o ridica in slavi atat...personal nu am nici o recunostinta pt Romania, nu a facut nimic pentru mine, mai mult decat atat mi-a incalcat foarte multe drepturi si privilegii.Doar pt ca m-am nascut acolo nu cred ca trebuie sa o si ridic in slavi daca nu am de ce...Cati dintre voi daca ar fi fost sa alegeti tara in care sa va nasteti a-ti fi ales Romania...as fi foarte curios...si mai ales Romania acelor vremuri...
Cand spui Romania, te referi la romani, te referi la sistem, te referi calitatea vietii, si nu in ultimul rand siguranta de a trai in acea tara, atractii naturale au mai toate tarile...Romanii imi plac si mie, din pacate in ochii multor tari sunte reprezentati de rromi, nu e bine, sistemul e la pamant, una din cea mai corupta tara din lume, iara nu e bine, calitatea vietii?!nu are rost s-o discutam...doar daca a-ti plecat de acolo din ...dragoste...Iara nu e bine, sa mai vorbim de siguranta???
Sunt pentru scoaterea vizelor si nu ca e Romania, pentru ca am convingerea ca in orice tara ai trai ai dreptul sa calatoresti orinde vrei, e dreptul tau ca om si pamantul e al oamenilor inainte sa fie al vreunei tari...

shogunelu
09.10.2007, 21:32
keyframe14,citindu-ti postarile imi dau seama ca nu ai cum sa intelegi patriotismul lui ramos si al meu.In ceea ce ma priveste,am parasit tara pt o perioada scurta,ma voi intoarce acolo de indata ce imi voi termina treaba.Sunt convins ca si ramos a avut motive intemeiate sa plece.Faptul ca tu nu poti intelege patriotismul este pe cat de trist(pt tine),pe atat de grav.Faptul ca nu esti in stare sa simti nimic pt insusi pamantul pe care te-ai nascut,spune multe despre goliciunea dinlauntrul tau.Spui ca Romania nu a facut nimic pt tine,gandeste-te mai mult ce poti face tu pt tara ta si mai putin ce a facut ea pt tine.Nici mie nu mi-a dat statul roman drept de folosinta pe castelul Peles si nici doua hectare in centrul Bucurestiului,dar am incercat si eu sa fac tot ce am putut pt tara mea,inclusiv sa pun umarul la schimbarea unui regim care ne distrugea neamul.Sunt convins ca multi dintre forumisti au facut la fel,au dat tot ce au avut ei mai bun.In ceea ce te priveste,tare ma tem ca n-ai facut mai nimic pt tara ta,in schimb nu mai prididesti cu acuzele.Ma gandesc ca,daca in decursul istoriei ar fi fost prea multi dezertori ca tine,cine Dumnezeu ar mai fi pus mana pe arma sa apere neamul nostru?Daca tot esti coplesit de admiratia fata de tara in care traiesti,macar invata de la americani unul din lucrurile bune pe care il au-patriotismul neconditionat.Nu stiu daca realizezi cat ii dezgusta pe americani un om care vorbeste in termeni defaimatori despre tara lui natala,ca sa nu mai vorbim de romani.

09.10.2007, 22:32
Cati dintre voi daca ar fi fost sa alegeti tara in care sa va nasteti a-ti fi ales Romania...as fi foarte curios...si mai ales Romania acelor vremuri...
Eu! Eu nu puteam fi decat roman

Cand vine vorba de ce vorbiti voi pe aici ..eh e greu de spus citeam azi pe libertatea despre SIAB(salonul auto buc)si cum au furat "oamenii" cam tot ce era de furat din masini..scrumiere,antene,capul de schimbator (ce-o face oameni buni cu ele?)si unde nu era de furat au distrus tapiterii,scaune, lipit guma de mestecat ,lasat cotoare de mar, sticle goale de suc...trist. Am impresia camulti sunt slow..nu stiu cum e posibil felul in care traiesti, cat ar fi de rau,sa-ti afecteze asa de mult judecata. cat am vrea noisa fim liberi sa nu uitam ca unii nu trebuie sa iasa afaranici pana la Sofia. Anul viitor vom avea un SIAB cu "usile inchise" ..daca vom mai avea, s-au oripilat toti strainiismileys/smiley18.gif..parca e din ce in ce mai rau ..altadata nu se intampla asa.

La vize sa se dea drumul linistit ca oricum tigania astanu rezista la departare li se face dor repede. Acolo e Italia,Spania aproape

ramos
10.10.2007, 13:21
keyframe14, a nu face distinctie intre un sistem de guvernare si o tara, sau intre o populatie in mare parte imbecilizata si o natiune, cred ca la tine este mai degraba rea vointa decat nestiinta. Nu ma mir,insa. Aceleasi idei le-am auzit si la asa numita elita a Romaniei. Promovarea lor pe toate canalele da, din pacate, roade. Iar patriot, tu ce crezi ca inseamna a fi? A locui fizic in propria tara si a-i slabi temelia in folosul propriu? Spre surprinderea ta, eu am luat lectii de patriotism de la romanii plecati. Nu-mi sustin acum cauza de emigrant, bietii oameni au trait vremuri mult mai aspre intr-un exil din care nu stiau daca se vor mai elibera. Baga totusi de seama, roman nu te mai poti considera atata vreme cat Romania pt tine se cheama "tara aia"; America te va privi totdeauna ca pe un imigrant. Tu ce vei fi?

keyframe14
10.10.2007, 13:55
Iar patriot, tu ce crezi ca inseamna a fi? A locui fizic in propria tara si a-i slabi temelia in folosul propriu?
As fi tare curios sa aflu raspunsul de la tine, curiozitatea mea a nascut din faptul ca am auzit foarte multi patrioti pentru care Romania insemna betiile "de neuitat"cu prietenii, pe care nu le-au mai regasit nicaieri..
Deci pentru tine ce inseamna Romania?

America te va privi totdeauna ca pe un imigrant. Tu ce vei fi?
E putin relevant pentru mine cum ma va privi America, atata timp cat imi pot exercita cariera fara spagi, orice tara va fi buna si o sa-i port un respect deosebit...

keyframe14
10.10.2007, 14:05
Faptul ca tu nu poti intelege patriotismul este pe cat de trist(pt tine),pe atat de grav.
Nu vad nimic grav in asta si nu m-a afectat in nici un fel pana acum..poate dezvolti ce e asa grav

Faptul ca nu esti in stare sa simti nimic pt insusi pamantul pe care te-ai nascut,spune multe despre goliciunea dinlauntrul tau.
Cum spuneam nu pot sa port respect ceva ce nu am ales, asa cum faptul ca am fost botezat nu ma va face sa cred in D-zeu, daca te nasteai in Irak aveai acelasi respect pt pamantul ala si erai in stare sa fii un kamikaze la 10 ani pt patria ta?

Daca tot esti coplesit de admiratia fata de tara in care traiesti,macar invata de la americani unul din lucrurile bune pe care il au-patriotismul neconditionat.
Nu sunt coplesit de nici un fel de tara asta, iar daca asta numesti tu patriotism(pe care eu l-as denumi"prost inteles")m-am lamurit.

keyframe14
10.10.2007, 14:08
Eu! Eu nu puteam fi decat roman
De ce spui asta?

au furat "oamenii" cam tot ce era de furat din masini..scrumiere,antene,capul de schimbator (ce-o face oameni buni cu ele?)si unde nu era de furat au distrus tapiterii,scaune, lipit guma de mestecat ,lasat cotoare de mar, sticle goale de suc...trist.

Cu mult mai trist e ca am vaga impresie ca nu erau tigani

shogunelu
10.10.2007, 18:05
keyframe,ce pot eu sa-ti mai spun?..Ti-a spus ramos deja ca probabil in cazul tau e mai mult vorba de rea credinta decat de nestiinta in ceea ce priveste ideea de patriotism.Asta este,n-o sa-ti schimbe nimeni parerea,indiferent cat de gresita ar fi.Pt mine atitudinea ta este de neinteles si n-am facut decat sa-mi spun parerea.

Pentru noi ceilalti,pt care Romania inseamna ceva,ma tem ca ramos are mare dreptate cand spune ca ne-am dovedit lasi plecand...Toti ne dorim o Romanie mai buna si ea se indreapta incet dar sigur spre acel deziderat,dar cine are uriasa misiune,dar si onoare de a o duce acolo unde merita?Suntem noi aceia?Nu!Noi ducem mai departe SUA sau Canada,Italia sau Germania.Cei ce poarta Romania spre locul care i se cuvine,sunt romanii din Romania.Ei sunt cei care vor avea satisfactia finala.

ramos
10.10.2007, 18:59
As fi tare curios sa aflu raspunsul de la tine, curiozitatea mea a nascut din faptul ca am auzit foarte multi patrioti pentru care Romania insemna betiile "de neuitat"cu prietenii, pe care nu le-au mai regasit nicaieri..
Deci pentru tine ce inseamna Romania?

Romania = parinti, pamant, oameni, limba, credinta, cultura, traditii, avutii. Roman = patriot, cel care nu renunta la nici de unele.

kiddy
11.10.2007, 04:52
Pentru noi ceilalti,pt care Romania inseamna ceva,ma tem ca ramos are mare dreptate cand spune ca ne-am dovedit lasi plecand...

Ba eu ma tem ca ramos</span> n-are mare dreptate in privinta asta. Am plecat de-acolo pentru ca am considerat ca merit mai mult. O sa ma acuzati de lipsa de modestie poate?!
Daca sunteti asa de viteji si ati realizat cat de lasi sunteti venind incoace, timpul nu e pierdut, tara v-asteapta (a se citi sistemul). Cu bratele deschise.

Toti ne dorim o Romanie mai buna si ea se indreapta incet dar sigur
spre acel deziderat,dar cine are uriasa misiune,dar si onoare de a o
duce acolo unde merita?Suntem noi aceia?Nu!

Desigur ca toti ne dorim o Romanie mai buna, insa realitatea e ca nu
toti au aceeasi viziune despre asta. Pentru unii, si nu putini, e
exagerat de buna...smileys/smiley2.gif
Ba sa stii ca suntem si noi aceia! Daca romanii o duc ceva mai bine astazi, afla ca in mare masura si datorita noua, lasilor.

Cei ce poarta Romania spre locul care i se cuvine,sunt romanii din Romania.Ei sunt cei care vor avea satisfactia finala.

Si care-i locul ala shogunelu</span>? Satisfactie zici? Ce satisfactie?

Acum multi ani era un cantec (mizerabil, as spune acum) care ne
indobitocea cu ideea ca ce noroc sa fii roman... Nu se gandeste nimeni
acum sa scoata unul cu ce rusine sa fii roman?! Mergeti un pic prin
Europa si luati pulsul in privinta modului cum sunt priviti romanii.
Pentru ce sa fie la fel si in Nord America? Prefer mai degraba sa trec neobservat.
Sa nu ma acuzati de antipatriotism, sunt patriot atat cat trebuie, dar
pentru valorile perene ale neamului din care ne tragem si nicidecum
pentru ce reprezinta Romania acum si pentru ce se intampla astazi in Romania.
Am ajuns rusinea Europei, o sa
spuneti ca nu, ca din cauza borfasilor si tiganilor. Nu-i adevarat!
Priviti la Guvernul Romaniei, a ajuns sa i se spuna (NB) guvernul PeNaL</span>!!!
Priviti la Parlamentul Romaniei, parlamentul rusinii!!! Romania nu-si merita locul in Europa sau cel putin nu in UE. Voi cititi presa, urmariti
ce se mai intampla in tara?

Uite, mai nou, cititi si asta : http://www.evz.ro/article.php?artid=326211

Asta e Romania astazi. Si asta nu e un caz izolat, face parte din cotidian, de la lovitura de stat din '89 incoace.

shogunelu
11.10.2007, 18:51
kiddy,nu cred ca suntem viteji ca am realizat ca e o forma de lasitate sa-ti parasesti tara,ci mai degraba suntem cu mintile limpezi si sinceri,in primul rand cu noi insine si apoi cu ceilalti.Sigur ca putem veni cu tot felul de scuze:"dom'le,eu nu puteam sa-mi dau adevarata masura a valorii in tara aia!",sau "sistemul ala corupt nu-mi permitea sa-mi pun in valoare uriasele energii creatoare!"...Iacata ca altii au reusit,nu i-a mai omorat nici coruptia sistemica,noroiul si maidanezii,cliseele mult-iubite de catre unii.Am mai spus-o:faptul ca nu reusesti la tine in tara nu e niciodata un semn bun.Si apoi,putem sa invocam"survival of the fittest",ca tot le place unora de pe aici sa tot vanture lozinca asta,de ce n-ar fi valabila si acolo?

Referitor la remarca ta ca "tara ne asteapta",eu unul am spus-o deja ca in cel mai scurt timp posibil ma voi intoarce acasa si asta bineinteles pt ca asa vreau eu,nu pt ca ma trimiti tu.

Locul ala,spre care Romania se indreapta,se cheama simplu:un viitor mai bun.Nu are rost sa lungesc pelteaua,tu faci parte din categoria care vede numai lucruri rele acolo,eu fac parte din categoria care se bucura de fiecare pas inainte facut de tara.La o adica pot sa adopt si eu pozitia ta si sa vad aici numai lucruri rele(ca sunt destule),diferenta e ca eu acolo sunt acasa,tu aici nu esti.

kiddy
12.10.2007, 02:25
cum spui tu shogunelu</span>