PDA

Arată versiune întreagă : Isi aminteshte cineva de Iisus?

nightwish36alex
18.09.2007, 04:15
intr-un trecut indepartat cu multzi ani fatza de prezent, intr-o ashezare cu locatzie irelevanta, traia un om ca oricare altul, nici prea prea, nici foarte foarte; spre deosebire de ceilaltzi avea insa o mare iubire pentru tot ce e viu, pentru natura si formele ei dinamice; obishnuia sa faca plimbari lungi in afara ashezarii pentru a-shi intregi cunoasterea asupra lumii inconjuratoare, pentru a-shi bucura sufletul cu armonia creatziei; intr-o buna zi, in timpul uneia din aceste ieshiri, ratacind pe un camp destzelenit a vazut un mushuroi de furnici; nimic nou, numai ca aplecandu-se sa priveasca cu atentie a fost fascinat de mishcarea aparent browniana a micilor vietatzi; revelatzia s-a produs in mintea omului si a inteles multe din cele facute demaruntele furnicutze, aparent fara o noima. timpul trecea si soarele urca pe cer; prins de dogoarea amiezii omul a hotarat ca e timpul sa se desparta de miracolul nou descoperit shi s-a ridicat sa plece; a fost cuprins de o panica ce-l inghetza atunci cand a vazut untaran ce-si mana calul, avand ca sarcina un plug, direct spre mushuroi. a realizat distrugerea ce va urma si a inceput sa gandeasca intens la ce se poate face; sa-l opreasca pe plugar din truda lui - imposibil; ar fi fost luat drept nebun daca i-ar fi cerut sa ocoleasca locul doar pentru un musuroi, sa le anuntze pe furnici, da, dar cum? degeaba le-ar fi strigat, degeaba ar fi batut aerul cu bratele a pericol...micile vietatzi nu l-ar fi inteles, pe el, omul; atunci, in fatza imposibilului, a ridicat gandul si privirea spre cer si si-a dorit sa fie furnica...o furnica mica si neinsemnata dar care sa poata sa graiasca in limbajul suratelor despre nenorocirea ce va sa vie; atat de puternica i-a fost dorintza incat Demiurgul (stiu regula referitoare la majuscule dar chiar merita riscul) l-a rezamislit ca furnica; ajuns in alta dimensiune, in alt univers, cu shase picioare shi nici urma de maini, omul-furnica a inceput sa strige: fugitzi, vine nenorocirea; oprindu-se din roboteala, suratele au inteles pericolul shi renuntzand la tot ce-aveau s-au raspandit in graba, fugind care incotro; plugul a trecut vijelios rasturnand brazd-adanca peste casa furnicar, acum abandonata, fara a dauna niciunei micutze, mai putin uneia...cea proaspat devenita; o jertfa voluntara a unui suflet unic...ishi aminteshtecineva acumde Iisus?

ps: ideea nu-mi apartzine desi mi-ar fi placut; am auzit povestea de la un om simplu, cu putzina carte dar cumulta credintza si n-am facut decat sa o transpun intr-o forma mai ushor de "digerat" pentru un cititor select din majoritatea acestui forum.

lebada
18.09.2007, 05:18
Emotionata povestioara asta.

nightwish36alex
18.09.2007, 13:19
intrebarea are tendintza vadit retorica si cu tentascolastica pentru acea categorie ce subscrie unor postari, chiar shi pe acest forum (vezi Arhiva de perle si/sau subiecte ...) pentru care un remember nicicand cazut in desuet este necesar; pentru restul...e doar un strop de apa cazut in nisipul dogorit de soare; sa ai pace in chibzuinta si suflet.

Raven
18.09.2007, 23:42
[QUOTE=lebada]

idontknow
15.01.2008, 00:43
Demiurgul

poi e demiurg sau e atotputernic, creand Universul si pe noi din nimic?

fifi
26.04.2008, 01:37
netrebnica furnica, acum mi-am amintit si eu de Iisus:

Dar cum mori, Viata,
Si cum sezi

idontknow
26.04.2008, 13:48
Pai...de Iisus isi aduce aminte cam toata lumea:ateii, evreii, musulmanii, budistii,dar mai ales crestinii, nu trece neobservat, asta-i sigursmileys/smiley36.gif. Diferenta consta in felul cum ne raportam la El.

GreenRose
12.04.2009, 19:31
Da, imi amintesc de Isus, de pe paginile stropite cu lacrimi ale Scripturii, am auzit de El pe cand eram un copil, si mama imi citea cu drag despre El. Apoi crescand mai mare am dorit sa-L cunosc mai mult, sa inteleg de ce m-a iubit atat de mult incat a acceptat sa ia toata vina pacatului meu asupra Lui si sa moara pentru mine.. .pentru tine... pentru oricine accepta darul lui fara plata...
Da, imi amintesc de Isus, El mi-a schimbat viata, mi-a schimbat de fapt destinul, directia de mers, totul are acum o noua lumina in viata mea. Si faptul ca nu a ramas in mormant, ci a inviat biruitor, zdrobind puterea mortii, dovedeste inca o data in plus lumii intregi ca tot ce a spus este adevarat, ca de fapt El este Dumnezeu! Eu Il cred pe Cuvant si nu ma tem sa-mi incredinteaz viata, viitorul in mana Lui. De fapt, cel mai sigur loc unde as putea fi in aceasta lume este acolo, in mana Lui, sub aripa Lui ocrotitoare. Nu cred ca vreodata voi putea sa-I inteleg indeajus iubirea, dar pot sa fac un lucru: sa-i ofer inima, viata mea, sa-L las sa lucreze El in viata mea. Eu cred ca in ziua cand am ales sa fac asta, El mi-a dat un nume nou si o destinatie noua. De acum nu mai trebuie sa tarasc dupa mine povara pacatelor mele, El a platit deja totul. Apoi, nu mai sunt singura in necazuri, in bucurii, in situatii grele. De fapt El e cu mine oriunde si stiu ca intr-o zi, dincolo de curcubeu, Il voi vedea fata in fata, si-I voi cadea la picioare, multumindu-I pentru cat m-a iubit!

Da, imi amintesc de Isus, de fapt pot spune ca Il cunosc pe Isus... stiu... poate vi se pare ca suna prea ciudat, dar IL cunosc si ce e si mai important e ca El ma cunoaste, imi stie chiar si numele... intr-o zi ma va striga pe nume... si ma va chema la El...ca sa petrec o vesnicie in prezenta Lui si alaturi de cei dragi plecati inaintea mea si care deja ma asteapta... Si asta nu pentru ca eu asa avea ceva special, nu pentru ca am ceva merite deosebite, sau as fi facut ceva vrednic de o astfel de onoare.. nu... ci pentru ca EL A PLATIT TOATA DATORIA MEA...si acum sunt chemata Fiica Regelui, a Imparatului Imparatilor si a Domnului Domnilor! Ce onoare...sunt coplesita... cine nu ar fi???
Sunt asa de fericita, am tot ceea ce am nevoie. Ce altceva mi-as putea dori?

Va doresc si voua aceasta fericire!!!

Dana

fifi
15.04.2009, 17:22
Frumoase rânduri şi gânduri, Dana :)

În această săptămână poate vreţi să exersaţi Prohodul Domnului cei care mergeţi la biserică de Denie, cuvintele le puteţi lua de aici: http://www.nistea.com/postul-mare/prohodul-domnului-si-mantuitorului-nostru-Iisus-Hristos.htm

iar o verisune audio foarte reuşită, zic eu, aici:

atFq3EKVe3o&feature

În partea dreaptă a paginii, la "Related Videos" veţi găsi continuarea, 2 din 8, 3 din 8.... 8 din 8. Chiar şi pe cei care nu pot merge la biserică în acea seară, cred că este singura audiţie muzicală benefică pentru orice bun creştin în această Săptămână a Patimilor.

„O, Cuvinte, Doamne,
A mea bucurie,
Îngroparea-Ţi de trei zile cum voi răbda ?
Mi se rupe inima ca unei maici”.

„Când am să Te mai vad,
Veşnică Lumină,
Bucuria şi dulceaţa sufletului ?”,
A strigat Fecioara, tânguindu-se.

„Primăvara dulce,
Fiul meu preadulce.
Frum’seţea unde Ţi-a apus ?”

lebada
16.04.2009, 03:59
SĂRUTUL...
„Pe cine-L voi săruta, Acela este!”

Mă mistuie Gândul şi nu-l pot stinge,
Mâinile mele sunt pătate de vină,
Sărutul tău, Iuda, şi astăzi mă frige,
Sărutul acela blestemat din Grădină...

Oriunde mă poartă paşii prin lume
Când e Duminică-n sufletul meu
Vin dinspre tine târcoale anume
Ispitele Clipei, ispite mereu...

Vin îndoielile fără de veste
Să mă cuprindă în mrejele lor,
Biblia, oare, nu-i o Poveste,
Iisus, nu-i un biet şi umil călător?!

Voi, toate-acestea, fugiţi de la mine,
Aici, între coastele mele e vie
Porunca Acelui ce vine şi Vine!
De la naşterea mea întâmplată să fie...

Tot mai departe de marginea zării
Se tulbură Gândul şi nu-l pot atinge,
Acolo-n Grădina din Joia vânzării
Sărutul tău, Iuda şi astăzi mă frige...

O Zi cu bucurie, fără remuşcări...
O Zi plină de meditaţii!

N.N.H.

HaymHerman
15.06.2009, 14:57
EL A PLATIT TOATA DATORIA MEA...si acum sunt chemata Fiica Regelui, a Imparatului Imparatilor si a Domnului Domnilor! Ce onoare...sunt coplesita... cine nu ar fi???
Sunt asa de fericita, am tot ceea ce am nevoie. Ce altceva mi-as putea dori?
.................................................. .................................................. ....
Cu cit ai fost datoare?Si daca esti sigura ,ca ti-sa platit?
Cind a platit?Si daca ai mai facut datorii de atunci ,cine plateste in continuare?
De undestii cit esti datoare de fiecare data ,daca nu cunosti pretul marfi si cit costa.Cum poti sti ,cum sa nu mai faci datorii ,pe care nu le poti plati?

kirk
16.06.2009, 00:26
Cine a fost Isus Cristos?
Sigur ca nu putem noi in cateva cuvinte sa ii zugravim personalitatea. Dar cateva observatii putem face. Natural, cel mai bun mod de a afla despre el este sa citim in Biblie. Daca te rezumi doar la a-l privi prin icoane, poti sa ramai cu imaginea unui personaj caruia doar sa-i plangi de mila. Sau poate ti-l imaginezi ca pe un tip apatic, care a trait ca un pustnic. Dar nu, nimic din toate astea. Isus a fost un barbat dinamic. El strabatea "satele din imprejurimi, invatand", ajutandu-i pe oamenii "necajiti si risipiti ca niste oi care n-aveau pastor" (Marcu 6:6; Matei 9:36; Luca 8:1). Spre deosebire de conducatorii religiosi de astazi, Isus nu a adunat bogatii; el "n-avea unde-si odihni capul". - Matei 8:20. El si-a concentrat eforturile pentru a-i vindeca d.p.d.v. spiritual pe oameni, dar nu a ignorat nici necesitatile lor fizice. El i-a vindecat pe bolnavi, pe infirmi si pe cei posedati de demoni; dar, in doua ocazii el a hranit mii de ascultatori. A manifestat interes fata de oameni! Isus a actionat cu hotarare cand a curatat templul de comerciantii lacomi. El nu s-a retinut sa-i condamne pe conducatorii religiosi ipocriti (Matei 23:1-39). Nici nu a cedat presiunilor exercitate de oameni politici importanti. - Matei 26:59-64.
Puteti afla mai multe lucruri daca va veti face timp sa cititi.

P.s. HaymHerman, bine ai venit pe forum. Sper ca danafaina iti va raspunde la intrebarile pe care le-ai pus.

GreenRose
16.06.2009, 12:18
Eu si noi toti am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu si trebuia sa oglindim, sa reflectam slava si sfintenia Lui. Dar ni s-a dat vointa libera de a alege binele sau raul. Si noi am ales raul, am ales neascultarea de Cel ce ne-a creat, am ales sa-I intoarcem spatele. Biblia spune ca "toti au pacatuit" (Romani 3:23), asta inseamna ca nimeni nu a facut exceptie. Noi toti "eram morti in pacatele noastre" (Efeseni 2:1) Iar pacatul a pus un zid de despartire intre noi si Dumnezeu. Dumnezeu este sfant, este perfect si in prezenta lui nu poate locui pacatul.
Biblia spune clar ca "plata pacatului este MOARTEA" (Romani 6:23), si "fara varsare de sange nu este iertare" (Evrei 9:22). Eram sortiti mortii si despartirii vesnice de Dumnezeu. Pentru a fi salvati, iertati de pacat, adusi din nou in prezenta sfanta a lui Dumnezeu, trebuia platit un pret pe care noi nu-l puteam plati.
Cu cat am fost datoare? O, cu mult mai mult decat as fi putut vreodata achita...
Trebuia o jertfa fara cusur, perfecta, pentru a impaca justitia divina.
Si atunci Dumnezeu, Stapanul Universului, Cel care ne-a creat, Cel a carui inima de Tata a fost franta atunci cand i-am intors spatele prin neascultare, El insusi a decis sa-si trimita Fiul, pe singurul Sau Fiu, Nevinovat, Mielul fara cusur si fara vina sa plateasca pretul rascumpararii mele, sa ia asupra Sa toata vina pacatului meu murind pe-o cruce si astfel sa ma impace cu Creatorul.
Si intr-o zi, cea mai importanta din istoria omenirii, Fiul lui Dumnezeu a lasat slava si gloria de care era inconjurat si a acceptat sa ia asupra lui toata vina mea, sa moara in locul meu ... si al tau...ca eu si tu sa fim liberi de robia pacatului, liberi sa intram in prezenta lui Dumnezeu, sa nu mai fim robi, ci fii! Tot ce trebuia sa facem e sa acceptam acest dar fara plata care s-a platit pentru noi. De acum nu mai eram datori cu nimic, caci totul era achitat.
Cand am inteles ce mare dragoste a avut Tatal pentru mine si ce mare pret s-a platit, pret de sange sfant, cum puteam sa stau deoparte, cum puteam sa nu strig din toata inima:"vreau si eu acest dar, vreau si eu iertarea!" Si am primit-o, impreuna cu o viata noua, o destinatie noua si un nume nou! Oricine poate avea acest dar, caci pretul pacatului a fost platit odata pentru totdeauna. Dar un dar, daca nu este acceptat nu mai este un dar. In I Ioan 1:9 (b) ni se spune ca "sangele lui Isus Hristos ne curateste de orice pacat". Inca un lucru foarte important este ca aceasta mantuire nu se poate obtine pe alta cale, este singura cale de mantuire pentru noi toti. De unde stiu? Iata:" IN NIMENI ALTUL NU ESTE MANTUIRE, CACI NU ESTE SUB CER NICI UN ALT NUME DAT OAMENILOR, IN CARE TREBUIE SA FIM MANTUITI!" (Faptele Apostolilor 4:12) Iar in Efeseni 2:19 gasim ca "nu mai suntem oaspeti nici straini ci fii ai cerului, oameni din casa lui Dumnezeu". Ce onoare!!! Nu mai este nici o osandire pentru cei ce sunt in Hristos" (Romani 8:1). Cum as putea sa nu jubilez, sa sar in sus de bucurie stiind ca sunt libera, ca nu mai sunt osandita, ca am trecut din moarte la viata. Cu sinceritate va spun ca asta e cea mai mare bucurie a vietii mele, bucurie pe care nimeni nu mi-o poate lua. Si intr-o zi, la capatul drumului meu, bucuria mea va fi deplina cand il voi vedea fata in fata pe El, Cel care m-a salvat si caruia ii datoreaz viata si ascultarea mea si in prezenta caruia voi petrece vesnicia!
Daca mai pacatuiesc de atunci? O, da...inca locuiesc in trupul acesta supus pacatului, dar atunci cand il recunosc si imi cer iertare, sangele Lui sfant are puterea sa ma curateasca. Si cand pacatuiesc, nu este ceva in care ma complac, nu este un mod de viata si nu-mi place sa stau murdara, de aceea alerg la izvorul curatitor ca sa fiu spalata.
Nu stiu ce altceva sa mai spun, sper ca am raspuns la intrebari, si sunt gata sa mai dau si alte raspunsuri daca stiu si daca e nevoie.

HaymHerman
16.06.2009, 15:00
Daca printr-un singur pacat a intrat moartea,cum se face ca dupa ce sa platit pretul ,moartea a ramas in continuare?Sa olatit datoria,si nici nu stim cu ce eram datori.Cind cineva este judecat de ceva ,instanta respectiva ii aduce la cunostinta celui vinovat,fiecare fapta si cit primeste pentru ea.Deci el stie din capul locului cit va sta dupa gratii.Asa ia spus si lui Adam .Daca vei minca vei muri.Si a murit.Intrebarea este;Pentru totdeauna?Avraam a murit si el ,pentru aceeasi vina a lui Adam.Dar Dumnezeu a zis;A fost adaugat la poporul lui.Si despre multi alti este zis la fel;Adaugat la poporul lui.Unde?
De ce?Eu i-ti spun si tie,ca si Dumnezeu lui Adam;Vei muri !De ce ,daca cineva te-a rascumparat?Nu ai bagat de seama ca textul acela "In nimeni altul nu este mintuire,etc"ar trebui sa fie un citat?Trebuia sa fie spus dinainte in scripturi.despre nume ,despre mintuire,etc.Ai cautat sa vezi care este numele acela?Te-ai documentat sau ai luat citatul in brate si mergi la moarte?
Un criminal poate fi gratiat o singura data,dar el va trebui sa stie ca a fost gratiat si de ce vina anume.Daca va mai ucide odata?
De ce te-am intrebat?Cind a platit pretul pentru tine,inainte de-a fi pacatoasa sau dupa?Dupa ce ai primit iertarea,ti-sa spus pentru care pacate a platit?Daca mai pacatuiesti dupa ce ai primit odata iertarea,rastignesti a doua oara pe Isus.Cum stii sda nu pacatuiesti ,cind nici nu stii ce e acela pacat.Caci este scris;Sa nu ai alti dumnezei afara de mine.Daca ai alt dumnezeu acesta este pacat.Stiai?Citeste Deut 13.Cristos este un alt dumnezeu.Cind ti-a cerut Dumnezeu sa platesti ce nu poti?Cind a cerut Dumnezeu ceva ce omul nu poate plati?Ce Dumnezeu i-si bate joc de creiaturile sale?Este scris Poruncile acestea nu sint nici in cer si nici dincolo de mare ca sa nu le auzi si sa nu le cunosti.Sint in inima ta .Alege viata ca sa traiesti.Totul se poate.Dumnezeu nu minte,sa ceara ceva ce omul nu poate face.Ar fi nedemn si nedrept din partea lui.Iar in Ezechiel este scris;Cind cel pacatos va inceta sa mai pacatuiasca i se va sterge vina si va fi socotit neprihanit.Fara nici o jertfa dumnezeiasca.
Acestea asa pe scurt .Dupa ce vei medita putin voi aduce argumente mai convingatoare.
Cu stima din Israel.

GreenRose
16.06.2009, 15:32
Daca printr-un singur pacat a intrat moartea,cum se face ca dupa ce sa platit pretul ,moartea a ramas in continuare?Sa olatit datoria,si nici nu stim cu ce eram datori.Cind cineva este judecat de ceva ,instanta respectiva ii aduce la cunostinta celui vinovat,fiecare fapta si cit primeste pentru ea.Deci el stie din capul locului cit va sta dupa gratii.Asa ia spus si lui Adam .Daca vei minca vei muri.Si a murit.Intrebarea este;Pentru totdeauna?Avraam a murit si el ,pentru aceeasi vina a lui Adam.Dar Dumnezeu a zis;A fost adaugat la poporul lui.Si despre multi alti este zis la fel;Adaugat la poporul lui.Unde?
De ce?Eu i-ti spun si tie,ca si Dumnezeu lui Adam;Vei muri !De ce ,daca cineva te-a rascumparat?Nu ai bagat de seama ca textul acela "In nimeni altul nu este mintuire,etc"ar trebui sa fie un citat?Trebuia sa fie spus dinainte in scripturi.despre nume ,despre mintuire,etc.Ai cautat sa vezi care este numele acela?Te-ai documentat sau ai luat citatul in brate si mergi la moarte?
Un criminal poate fi gratiat o singura data,dar el va trebui sa stie ca a fost gratiat si de ce vina anume.Daca va mai ucide odata?
De ce te-am intrebat?Cind a platit pretul pentru tine,inainte de-a fi pacatoasa sau dupa?Dupa ce ai primit iertarea,ti-sa spus pentru care pacate a platit?Daca mai pacatuiesti dupa ce ai primit odata iertarea,rastignesti a doua oara pe Isus.Cum stii sda nu pacatuiesti ,cind nici nu stii ce e acela pacat.Caci este scris;Sa nu ai alti dumnezei afara de mine.Daca ai alt dumnezeu acesta este pacat.Stiai?Citeste Deut 13.Cristos este un alt dumnezeu.Cind ti-a cerut Dumnezeu sa platesti ce nu poti?Cind a cerut Dumnezeu ceva ce omul nu poate plati?Ce Dumnezeu i-si bate joc de creiaturile sale?Este scris Poruncile acestea nu sint nici in cer si nici dincolo de mare ca sa nu le auzi si sa nu le cunosti.Sint in inima ta .Alege viata ca sa traiesti.Totul se poate.Dumnezeu nu minte,sa ceara ceva ce omul nu poate face.Ar fi nedemn si nedrept din partea lui.Iar in Ezechiel este scris;Cind cel pacatos va inceta sa mai pacatuiasca i se va sterge vina si va fi socotit neprihanit.Fara nici o jertfa dumnezeiasca.
Acestea asa pe scurt .Dupa ce vei medita putin voi aduce argumente mai convingatoare.
Cu stima din Israel.
Cu ce eram datori? Am calcat justitia divina si ne-am indepartat de standardele sfinteniei lui Dumnezeu. Eram condamnati la moarte vesnica, la despartirea pe veci de Dumnezeu.
Eu nu am luat citatul in brate si cu atat mai putin merg cu el la moarte. Ci pur si simplu cred Cuvintele Scripturii si cu ea, merg spre viata!
Cand a fost platit pretul? Acum 2000 de ani, dar el se aplica pentru fiecare in parte atunci cand accepta darul fara plata. Da, mai pacatuim dupa ce am primit iertarea, pentru ca inca locuim in cortul acesta care se va desface odata, dar cand venim cu cainta si ne cerem iertare, sangele lui ne curateste, El asa ne-a promis si eu Il cred pe cuvant!
Intrebai:" Cum stii sa nu pacatuiesti cand nici nu stii ce e acela pacat?" O, ba da, stim ce este acela pacat, iar pentur cei ce nu sunt siguri, Scriptura le sta la indemana, asa ca nimeni nu se poate dezvinovati.
Hristos nu este un alt dumnezeu... unul printre atatia altii... El este Fiul lui Dumnezeu, de aceeasi natura cu Tatal, este a treia persoana a Trinitatii. Este singurul mijlocitor intre noi si Tatal. Este singura cale spre cer. Am dedus din spusele tale ca tu crezi ca omul se poate mantui singur si ca nu are nevoie de un Rascumparator. Dumnezeu nu isi bate joc de creaturile Sale, noi i-am intors in mod voit spatele. Iar El in marea Sa iubire nu ne-a lasat asa, in starea aceea in care eram, ci a pregatit un Plan sa ne salveze.
Eu nu vreau sa intru in polemici cu tine, Herman, si nici nu am nevoie de argumente mai convingatoare. Ce poate fi mai convingator decat sa stiu ca pacatele mele sunt iertate si ca vesnicia imi este asigurata?

angeline
16.06.2009, 15:36
...Cum stii sda nu pacatuiesti ,cind nici nu stii ce e acela pacat.
Cu stima Haym, se pare ca te pricepi la tema respectiva si poate dai o mana de ajutor domnilor si dom'soarelor la " o teza bine fundamentata " pe sectiunea discutii generale, unde se dezbate din greu de ceva timp despre pacatul tradarii. Inca nu s-a stabilit clar daca este pacat sau numai pare...

HaymHerman
20.06.2009, 14:59
Lucrurile trebuiesc privite cu seriozitate,si atunci intelesul este altul.Noi nu suferim pentru pacatul originar,cum sar crede,si Isus nu sa jertfit pentru aceasta ,ca in acestcaz moartea ar fi incetat sa mai existe.Pe curind mai multe informatii.Cu stima din Israel.

Raven
20.06.2009, 15:54
Noi nu suferim pentru pacatul originar,cum sar crede,si Isus nu sa jertfit pentru aceasta ,ca in acestcaz moartea ar fi incetat sa mai existe.Pe curind mai multe informatii.Cu stima din Israel.
Te contrazic.

Viata omului fara moarte nu poate sa existe. Si asta e consecinta asa-numitului pacat originar. Cine a refuzat perfectiunea nu poate sa mai aiba pretentie la ea, ci trebuie sa-si castige acest drept.

Moartea in sine nu e nici pedeapsa, nici rasplata. Chinul etern e pedeapsa. Si asta nu incepe decat odata cu moartea - nu pt. toti, numai pt. cine-l "merita", adica pt. vasta majoritate.

fl%rin
20.06.2009, 16:19
Moartea in sine nu e nici pedeapsa, nici rasplata. Chinul etern e pedeapsa. Si asta nu incepe decat odata cu moartea - nu pt. toti, numai pt. cine-l "merita", adica pt. vasta majoritate.
Chinul etern pentru vasta majoritate??? Ce dumnezeu infinit de crud ar trebui sa existe pentru a face asa ceva? Iti poti imagina ce inseamna eternitate? Ia gandeste-te cum ar fi o pedeapsa care sa dureze 1 milion de ani. O pedeapsa moderata, sa zicem o durere nu prea intensa de masea care sa tina 1 milion de ani incontinuu. Sau o durere ca cea provocata de o arsura care sa tina 1 miliard de ani. Sau 1 trilion de ani, ori chiar 1 miliard de trilioane de trilioane de ani. Ei bine, toate acestea inseamna zero in raport cu eternitatea. Orice chin, cat ar fi de mic, prelungit pentru eternitate ar fi o pedeapsa infinit mai cruda decat cea mai teribila fapta pe care ar putea-o comite cineva intr-o viata de om (sau suma de fapte). Dumnezeul tau cel milos este in stare sa pedepseasca in felul asta, si nu doar cativa oameni ci vasta lor majoritate? Te-ai gandit vreodata serios la problemele astea sau numai vorbesti ca sa discuti?

Raven
20.06.2009, 16:44
Te-ai gandit vreodata serios la problemele astea sau numai vorbesti ca sa discuti?
Tu ai zis ca esti ateu, deci nu crezi in Dumnezeu, nici in existenta sufletului. Deci cine vorbeste doar ca sa discute?

fl%rin
20.06.2009, 18:37
Tu ai zis ca esti ateu, deci nu crezi in Dumnezeu, nici in existenta sufletului. Deci cine vorbeste doar ca sa discute?
Intrebarea era pentru tine. Eu stiu raspunsul.

ModestMouse
21.06.2009, 09:36

Este pacatosul nemuritor? Biblia spune clar: “Plata păcatului este moartea, însă darul lui Dumnezeu este viața veșnică în Isus Cristos, Domnul nostru.” Romani 6:23. Aceasi idee este redata tot la fel de simplu in 1Ioan 5:12 “Cel care-L are pe Fiul are viața, iar cel care nu-L are pe Fiul lui Dumnezeu nu are viața.”
Deci daca pacatosul nu are viata (vesnica) cum poate el sa fie pedesit pentru vesnicie? Logica ne obliga la concluzia ca pacatosul devine nemuritor ca sa-si primeasca chinul vesnic, cea ce nu este Biblic. Altii cred ca numai corpul pacatosului moare, si apoi sufletul este torturat pentru eternitate, insa in Ezechiel 18:4 spune ca “Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.” deci nici explicatia asta nu face sens in contextul Biblic.
Teologia chinului etern este produsul interpretarilor eronate ale unor persoane, mai mult sau mai putin bine intentionate. Apoi idea a fost preluata de ateii ca o folosesc la acuzatia ca Dumnezeu este un dictator nemilos care tortureaza vesnic pe cei care nu asculta de El. Sincer sa fiu, si eu as avea rezervari despre dragostea Creatorului daca as crede ca pentru o viata pacatoasa de 70, 80 sau chiar 100 de ani, omul este chnuit la vesnicie. Insa adevarul este altul, ca Isus si-a dat viata pentru noi ca nimeni sa nu moara si toti sa avem viata vesnica. Desigur, ca au fost, sunt si vor fi multi care nu doresc asta si Dumnezeu nu poate fortza pe nimeni. Vorba bunicului, "poti sa duci pe cal la apa, da nu poti sa-l faci sa si bea."

fl%rin
21.06.2009, 12:28
Modestmouse, daca lucrurile ar sta asa cum le prezinti tu acestea ar avea un oarecare sens, cel putin teoretic pentru ca practic nu exista oricum nici o dovada in sprijinul spuselor tale. In realitate insa Raven se sprijina tot pe biblie cand afirma ceea ce afirma si daca vrei pot veni cu nenumarate citate din biblie care atesta chinuirea pacatosilor dupa moarte. Toate acestea nu sunt decat o dovada in plus pentru inconsecventa si afirmatiile contradictorii presarate prin toata biblia. In final as vrea sa imi spun parerea si despre viata vesnica: nu stiu daca cineva si-ar dori cu adevarat asa ceva si daca asta chiar ar fi o rasplata intradevar sau numai o rasplata aparenta care dupa un anumit timp s-ar transforma intr-un chin nesfarsit. Sa spunem ca un suflet din acesta nemuritor se satura de viata la un moment dat (dupa trilioane de ani de exemplu, desi eu as spune ca intervalul de timp ar fi cu mult mai mic). Ce poate face? Se poate sinucide? Poate face cerere la dumnezeu pentru a i se curma viata? Apoi mai exista o problema de ordin logic: o viata cu durata infinita nu poate avea un inceput. In cazul asta vietile dreptcredinciosilor nu ar avea inceput, acestia existand dintotdeauna. Cum se deosebesc atunci acestia de pacatosi? Exista si pacatosii dintotdeauna? In ultimul caz si acestia ar avea durata de viata infinita, deci nu ar putea muri. Daca dumnezeu stie dinainte care sunt pacatosii si care nu pentru a putea astfel actiona asupra lungimii vietilor acestora, atunci unde mai este liberul arbitru? In acest caz totul ar fi aranjat din vremuri infinite in trecut, liberul arbitru fiind doar o vorba goala. Am mai pus problema asta si pe topicul meu despre religie dar vad ca nu s-a inghesuit nimeni cu un raspuns.

ModestMouse
21.06.2009, 15:49
Am mai pus problema asta si pe topicul meu despre religie dar vad ca nu s-a inghesuit nimeni cu un raspuns.
Am sa incep cu sfarsitul.
Florin, spun asta cu tot respectul; am ignorat unele discutii deschise de tine, precum si altii, pentru ca nu am considerat necesar sa intru in contradictii si discutii infinite despre subeiecte in care stiu ca esti ferm convins, crezi ca ai dreptate si nu ai nici o intentie sa asculti si punctul contrar vederi tale. Majoritatea convingerilor mele sunt ancorate in Biblie, si stiu bine care sunt impresile tale despre aceasta carte pe care dealtfel o cunosti destul de bine.

In realitate insa Raven se sprijina tot pe biblie cand afirma ceea ce afirma si daca vrei pot veni cu nenumarate citate din biblie care atesta chinuirea pacatosilor dupa moarte.

Inteleg amabilitatea ta in a clarifica credintza lui Raven, dar cred ca este mai bine sa-l lasam pe el (desigur numai daca vrea) sa ne spuna ce crede si cum a ajuns la acesta convingere. Conceptul de chinuire a pacatosilor dupa moarte nu este inspirat din Biblie. In Matei 10:28, Isus spune: "Să nu vă temeți de cei care pot omorî trupul, dar care nu pot omorî sufletul, ci temeți-vă mai mult de Cel care poate să distrugă și sufletul, și trupul, în iad." Este clar ca un lucru care a fost distrus a incetat sa sa mai fie si deci nu mai exisita si nu mai poate fi chinuit, pedespsit, torturat, etc.

nu stiu daca cineva si-ar dori cu adevarat asa ceva si daca asta chiar ar fi o rasplata intradevar sau numai o rasplata aparenta care dupa un anumit timp s-ar transforma intr-un chin nesfarsit. Sa spunem ca un suflet din acesta nemuritor se satura de viata la un moment dat (dupa trilioane de ani de exemplu, desi eu as spune ca intervalul de timp ar fi cu mult mai mic).
Eu unul as dori, dar desigur nu in conditiile actuale pe care le traim noi acum, in boala, suferinta, razboaie, nedreptate sociala, ura nesiguranta, etc.

Daca dumnezeu stie dinainte care sunt pacatosii si care nu pentru a putea astfel actiona asupra lungimii vietilor acestora, atunci unde mai este liberul arbitru? In acest caz totul ar fi aranjat din vremuri infinite in trecut, liberul arbitru fiind doar o vorba goala.

Dumnezeu cunoaste ce se va intampla cu noi individual, dar asta nu inseamna ca destinul nostru este predestinat. Este ca si cum tu vezi un 007 movie in reluare si sti ca in cateva secunde cineva va muri, in scena armatoare altcineva va fi salvat si in final eroul principal ajunge victorious. Faptul ca tu ai mai vazut filmul si sti ce urmeaza nu insamna ca vei schimba cursul evenimentelor. Recunosc ca analogia mea nu este perfecta, pt ca Dumnezeu nu este numai spectator, El are puterea sa intervina in viata fiecaruia dintre noi daca noi ii cerem ajutorul si ii permitem, dar fi sigur ca el nu va fortza pe nimeni sa aleaga o cale sau alta.

fl%rin
21.06.2009, 16:50
Am sa incep cu sfarsitul.
Florin, spun asta cu tot respectul; am ignorat unele discutii deschise de tine, precum si altii, pentru ca nu am considerat necesar sa intru in contradictii si discutii infinite despre subeiecte in care stiu ca esti ferm convins, crezi ca ai dreptate si nu ai nici o intentie sa asculti si punctul contrar vederi tale. Majoritatea convingerilor mele sunt ancorate in Biblie, si stiu bine care sunt impresile tale despre aceasta carte pe care dealtfel o cunosti destul de bine.

Da, asa e, cred ca am dreptate, dar stii de ce? Nu pentru ca ma consider mai destept decat altii ci pentru ca faptele asa arata. Sunt doar mai sincer cu mine decat altii, nu mai destept. Nu incerc sa ma pacalesc ci ma iau (cel putin in cazul asta) doar dupa fapte. Problema nu este ca nu am intentia de a asculta pareri contrare. Intentia exista numai ca in cazul acesta particular parerile contrare nu au nici o baza solida ci se bazeaza pe o singura sursa: o culegere antica de scrieri fara nici o sustinere in realitate. Daca poti aduce argumente contrare parerii mele dar care sa nu isi aiba originea in scrierile biblice iti promit ca le voi acorda toata atentia. De ce crezi ca biblia ma lasa rece? M-a platit oare cineva pentru asta, ma influenteaza diavolul sau observ ca nu are nici o legatura cu realitatea si sunt perfect constient ca este doar o culegere de texte antice? Care varianta este mai de bun simt? In acest caz cum as putea sa analizez serios argumentele izvorate din biblie si cu atat mai mult sa cred in ele? Aceasta este pozitia mea referitor la argumentele pro-dumnezeu aduse pana acum.
Tu, de exemplu, ai luat vreodata in calcul si posibilitatea de a te insela crezand orbeste intr-o carte? Te intreb la modul cel mai serios. Eu m-am gandit de multe ori la posibilitatea de a-mi forma pareri gresite si de aceea am hotarat sa fiu fidel doar faptelor si dovezilor pana la proba contrarie. Consider ca aceasta este o atitudine mai sanatoasa.

Raven
21.06.2009, 17:06
Tu, de exemplu, ai luat vreodata in calcul si posibilitatea de a te insela crezand orbeste intr-o carte?
Raspund eu pt. mine: da.

Am inteles ce ai zis re: eternitatea. Dar realitatea e ca vasta majoritate a oamenilor nu progreseaza sufleteste si nu fac mai nimic pt. purificarea constiintei din dotare. Pt. astia e chinul etern, dar chinul asta etern incepe in momentul mortii lor, atunci cand parasesc aceasta lume.

In Biblie scrie despre asta, cararea dreapta e una singura si putini sunt cei care o urmeaza, putini sunt cei ce trec prin poarta cea stramta.

ModestMouse
21.06.2009, 20:55
De ce crezi ca biblia ma lasa rece? M-a platit oare cineva pentru asta, ma influenteaza diavolul sau observ ca nu are nici o legatura cu realitatea si sunt perfect constient ca este doar o culegere de texte antice?

Numai tu cunosti motivele indiferentei tale. Ar fi total nepotrivit pentru mine, un strain, sa-mi dau cu parerea despre o asa situatie. Daca tu esti sincer in cea ce spui, si nu am nici un motiv sa cred ca nu esti, eu nu pot sa spun nimic in plus ca sa te conving altfel.

In acest caz cum as putea sa analizez serios argumentele izvorate din biblie si cu atat mai mult sa cred in ele? Aceasta este pozitia mea referitor la argumentele pro-dumnezeu aduse pana acum.

Credinta este o problema extrem de intima si numai tu poti sa decizi daca tot ce vezi cu ochii tai, auzi cu urechile tale, gandesti in creierul tau, simti in inima este doar un sir nesfarsit de reactii chimice la intamplare, simple coincidente cosmice, sau este rezultatul unui Creator genial.

Tu, de exemplu, ai luat vreodata in calcul si posibilitatea de a te insela crezand orbeste intr-o carte? Te intreb la modul cel mai serios.

Eu nu am avut niciodata, si nu am, o credinta orbeasca in Biblie. Desigur ca am avut indoieli, orice persoana sincera probabil ca ar recunoasteacest lucrul. Insa de fiecare data, dupa ce am analizat informatiile, am studiat alternativele, m-am intors la concluzia initiala.

Ninu100
22.06.2009, 18:35
Nu am vazut inca o discutie in contradictoriu pe tema crestina care sa aibe un rezultat ori o finalitate, sint inca multe subiecte care vor fi interpretate dupa bunul plac de oricine vrea asta si care vor putea fi si sustinute, unul dintre ele este acesta cu chinuirea pacatosului dupa moarte, si care difera in chiar unele versiuni ale Bibliei,Unul dintre cei doi tâlhari de pe cruce, răstignit împreună cu Iisus, primeşte vestea bună a Împărăţiei în ultima clipă a vieţii sale. Pătruns de harul divin el i se adresează Mântuitorului: ,,Doamne, adu-Ţi aminte de mine, când vei veni în Împărăţia Ta!” (Luca 23:42). Iisus îi răspunde : ,,Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai” (Luca 23:43).Insa in versiunea Traducerii Lumii noi textul suna asa....„Adevărat îţi spun astăzi: vei fi (s.n. cândva mai târziu) cu Mine în Paradis” (Sfintele Scripturi – Traducerea Lumii Noi, Pennsylvania, WTBTS, 2006, Luca 23:43) (http://www.pasi.ro/revista/astazi-vei-fi-cu-mine-in-rai.html). Această traducere contrazice concepţia despre existenţa vieţii imediat după moarte, si atunci devin imediat valabile versetele care sustin ca fiecare va invia pentru judecata intii apoi ce-i care merita vor beneficia de viata vesnica ,

Acest text inclina balanta in favoarea traducerii Lumii Noi, care spune ca dupa moarte vom fi morti cu adevarat pina la inviere, si e din traducerea Cornilescu : IOAN 5 :25. Adevarat, adevarat va spun, ca vine ceasul, si acum a si venit, cand cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu, si ceice-l vor asculta, vor invia.

26. Caci, dupacum Tatal are viata in Sine, tot asa a dat si Fiului sa aiba viata in Sine.

27. Si I-a dat putere sa judece, intrucat este Fiu al omului.

28. Nu va mirati de lucrul acesta; pentruca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29. si vor iesi afara din ele. Ceice au facut binele, vor invia pentru viata; iar ceice au facut raul, vor invia pentru judecata.

Deci e limpede, problema este ca ele se potrivesc doar combinate,
Daca luam de bun versetul acesta ....Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai” (Luca 23:43)..atunci acestea nu se mai potrivesc din cauza ca primul text le anuleaza IOAN 5 :28.

Nu va mirati de lucrul acesta; pentruca vine ceasul cand toti cei din morminte vor auzi glasul Lui,

29. si vor iesi afara din ele. Ceice au facut binele, vor invia pentru viata; iar ceice au facut raul, vor invia pentru judecata.

Eu am studiat cu atentie 5 versiuni ale Bibliei si sint organizatii religioase vechi si cu multi membrii care pot folosi doar o versiune deoarece in celelalte traduceri nu-si mai regasesc textele care sint de baza pentru convingerile lor.
dupa cum vedeti in textul acesta sint in plus doar : ( doua puncte ) dar ele au nascut o noua religie. ,,Adevărat îţi spun astăzi : vei fi cu Mine în rai” (Luca 23:43)

insa eu nu cred ca va exista vreodata o traducere care sa fie exact fidela originalului, si nici nu are prea mare importanta asta, important este ca fiecare va raspunde pentru acţiunile lui personale, cine crede crede, cine nu nu,..acest lucru este facultativ, inainte de potop din toata populatia globului a crezut doar NOE si familia lui, ceilalti au ris, si l-au batjocorit...de aceea cred ca nu e bine sa faci risipa de mărgăritare
Vorbesc din experienta mea de 11 ani ca si Crestin Practicant din care 4 am fost diacon si apoi prezbiter al unei Biserici Crestine,

ModestMouse
22.06.2009, 22:34
dupa cum vedeti in textul acesta sint in plus doar : ( doua puncte ) dar ele au nascut o noua religie. ,,Adevărat îţi spun astăzi : vei fi cu Mine în rai” (Luca 23:43)

Ninu, limba asta bat-o vina.....
De fapt confuzia pe care ai remarcat-o tu porneste de la 2 virgule. In traducerea King James virgula a fost plasata arbitrar ca sa satisfaca exigentele gramaticale ale carturarilor care au tradus Noul Testament din greaca in engleza. In realitate, texutul original scris in Koine Greek nu contine virgule.

Poti sa citesti mai mult aici daca esti interesat:
http://www.utexas.edu/cola/centers/lrc/eieol/ntgol-0-X.html

Iar aici este textul original: 43 καὶ εἶπεν αὐτῷ ἀμήν σοι λέγω σήμερον μετ’ ἐμοῦ ἔσῃ ἐν τῷ παραδείσῳ

King James Version: 43.And Jesus said unto him, Verily I say unto thee, Today shalt thou be with me in paradise.

Daca eliminam cele doua virgule care a fost adaugate de traducerea King James ramanem cu: 43.And Jesus said unto him Verily I say unto thee Today shalt thou be with me in paradise.

Si apoi traducerea in Romana in loc de 43Isus a răspuns: "Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai." ar fi fost "Adevarat iti spun astazi, ca vei fi cu mine in rai."
Adica, astazi, acuma, in acest moment, iti spun ca vei fi cu mine in rai.

Ninu100
22.06.2009, 23:58
Si apoi traducerea in Romana in loc de 43Isus a răspuns: "Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai." ar fi fost "Adevarat iti spun astazi, ca vei fi cu mine in rai."
Adica, astazi, acuma, in acest moment, iti spun ca vei fi cu mine in rai.

Vezi...traducerea in forma asta nu o gasesti la nici o versiune in limba Romana, de acii starea de buimaceala prin care trecem uneori cind studiem un text, desi eu sint pentru cind e vorba de : Crede si nu cerceta. din cauza ca multe traduceri ale Bibliei sint atit de rau facute incit unele versete se bat cap in cap cu altele, iar Biblia Ortodoxa are citeva din care chiar nu mai intelegi nimic raportat la vocabularul actual.

ModestMouse
23.06.2009, 10:43
Vezi...traducerea in forma asta nu o gasesti la nici o versiune in limba Romana, de acii starea de buimaceala prin care trecem uneori cind studiem un text, desi eu sint pentru cind e vorba de : Crede si nu cerceta. din cauza ca multe traduceri ale Bibliei sint atit de rau facute incit unele versete se bat cap in cap cu altele, iar Biblia Ortodoxa are citeva din care chiar nu mai intelegi nimic raportat la vocabularul actual.

Este adevarat ca la prima vedere Biblia are unele contradictii. Insa cine citeste cu atentia si nu cauta motive de argumentat poate usor sa vada contextul. Instanta cu talharul de pe cruce este clara pentru mine:
Isus nu avea cum sa-i promita acestui individ ca va fi cu el in ceruri in acea zi.

1. Isus a murit inainte de apusul soarelui, inainte de Sabbath. Stim asta pt ca fariseii au cerut romanilor sa de jos de pe cruce pe Isus ca sa ne le strice buna dispozitie a Sabatului. Dupa legea ebraica Sabatul incepe vineri seara la apusul soarelui si se termina sambata seara la apusul soarelui.
2. Vineri seara Isus a fost asezat in mormantul lui Iosif din Arimatea.
3. A petrecut Sabatul in mormant si duminica a inviat ca mai mai tarziu sa inaltzat la cer.
Isus stia ca nu va fi in rai cu Tatal vineri, si ca va fi in mormant vineri sera, sambata si duminica dimineta. Deci din contextul Biblic este clar si usor de vazut ca "astazi vei fi cu mine in rai" este o imposibilitate.

Ninu100
23.06.2009, 12:50
Eu vroiam sa spun ca , toate contradictiile aparente din Biblie se datoreaza unor greseli de traducere, si ce-i care judeca inainte de a cugeta adinc la sensul cuvintului pot trai cu impresii total eronate cu privire la el...
Cind m-am retras ( ca oricum ma dadeau afara ) de la Biserica unde eram am facut-o tot pentru un verset pe care fiecare il interpreta dupa ureche, si actiona in consecinta. ..dar e demult de atunci, important e ca eu nu mi-am pierdut credinta, si am inteles ca mintuirea e ceva personal nu are nici o legatura cu grupul ori o cladire pe nume Biserica. :)

ModestMouse
23.06.2009, 13:34
Eu vroiam sa spun ca , toate contradictiile aparente din Biblie se datoreaza unor greseli de traducere, si ce-i care judeca inainte de a cugeta adinc la sensul cuvintului pot trai cu impresii total eronate cu privire la el..
Sunt total de accord!

kirk
23.06.2009, 22:43
Interesant! Asta este singurul loc in Biblie in care apare forma 'Adevarat iti sun astazi'. Isus a mai spus 'Adevarat iti spun' sau 'Adevarat, adevarat va spun', dar niciodata cu astazi. Trebuie sa recunoastem ca este putin incomod cuvantul acesta 'astazi' in textul respectiv, indiferent cum ai lua-o. Varianta 'astazi vei fi ...' nu merge, din motivele pe care le-ati expus voi. Dar nici varianta 'Adevarat iti spun astazi' nu prea suna cum trebuie. Normal ca atunci cand vorbesti cu cineva vorbrsti in ziua respectiva, adica 'astazi'; doar nu vorbesti maine. Ma gandeam ca poate cuvantul sa nu fie in textul original; ci sa fi fost adaugat mai tarziu. Nu stiu. Mai trebuie observat si ca textul nu apare in relatarile paralele de la Matei si Marcu.

HaymHerman
24.06.2009, 15:27
Daca veti cerceta cu si mai multa atentie veti gasi ca nici tilhari nu au fost deloc.Povestea tilharilor a fost adaugata tirziu ca sa corespunda cu textul din psalmul lui David.Dar David nu sa referitla Isus.Cititi cu atentie psalmi sa vedeti.Nici spinzurarea lui Iuda nu a avut loc.Cit Priveste ;Si-au impartit hainele la fel nu merge.Ca el a avut un Talit pe el.Or acesta nu se imparte ca este dintr-o singura bucata .Sint multe lucruri facute tirziu de catre biserica ca sa poata face o biografie lui Isus conform anumitor texte biblice.

ModestMouse
24.06.2009, 15:47
Daca veti cerceta cu si mai multa atentie veti gasi ca nici tilhari nu au fost deloc.Povestea tilharilor a fost adaugata tirziu ca sa corespunda cu textul din psalmul lui David.Dar David nu sa referitla Isus.Cititi cu atentie psalmi sa vedeti.Nici spinzurarea lui Iuda nu a avut loc.Cit Priveste ;Si-au impartit hainele la fel nu merge.Ca el a avut un Talit pe el.Or acesta nu se imparte ca este dintr-o singura bucata .Sint multe lucruri facute tirziu de catre biserica ca sa poata face o biografie lui Isus conform anumitor texte biblice.
Ei mai Herman, nu mai spune!? da de unde le sti tu asa pe toate?
Esti cumva vreun Bible scholar?
Si eu care credeam ca prostul in povestile astea din Biblie..... La asa argumente solide ca ale tale desigur ca nu am nici o alternativa decat sa-mi schimb credinta!
Multumesc ca m-ai deschis ochii ca muream prost daca nu citeam scrierile tale inspirate.

HaymHerman
25.06.2009, 14:57
Nu am pretentia de inspiratie.Dar de Pilat cred ca ai auzit si tu cit deblind se purta cu evrei.Cum de imediat ,cind apostoli au inceput sa scrie si sa predice prin Roma ,Pilat devine aproape sfint.Stii cum era pe vremea lui Ceausescu?Era numit Geniul Carpatilor.Era?Dar ia sa nu fi zis asa sa vezi ce iesea.Hai sa facem putina Logica sa vedem daca erau sau nu tilhari rastigniti.Se zice ca de Paste in marea sa marinimie Pilat le slobozea un intemnitat ,pe care il voiau ei.Erau atunci in temnita cel putin 4 persoane.Care era procedura devot ,sa zicem ,pe care sa-l libereze,iesea Pilat in public si intreba , pe cine sa eliberez?Cind se face cite un miting in Piata revolutiei,Iese primul ministru in fata lor si intreaba gloata ;Ce vreti?Asta e procedura?Daca era un obicei ,acolo trebuia sa fie si o regula.Si daca erau 4 condamnati,si aveau dreptul sa aleaga,de ce a pus la alegere doar 2.Ce era democratie comunista acolo?Daca uni ar fi vrut sa elibereze pe unul din tilhari,de ce nu era pus pe lista,din moment ce era condamnat la moarte.Cum de si-a spalat Pilat miinile dupa condamnare,ca doar la condamnat pentru vina de-a se fi ridicat ca imparat peste imperiul roman.Doar era scrisa condamnarea pe cruce.Aceasta era o pedeapsa specific romana.Or daca vrei sa stii ceva.Sanhedrinul evreiesc nu a condamnat niciodata pe cineva la moarte in ajunul unei sarbatori sau in ajunul Sabatului.Pentru a condamna la moarte un evreu ,procedura sanhedrinului era foarte anevoioasa si lua cel putin 3 zile.Asta tocmai ca sa nu cumva sa poata condamna vreun om nevinovat.Daca vrei cu adevarat sa stii ,in aceasta privinta sint documente.Eu nu ti vorbesc din burta.Poti sa te informezi ,si apoi vei intelege ce spune Noul Testament.
Hai ca saptamina viitoare,poate mai lamurim citeva probleme,daca vrei sa fii sincer.

GreenRose
25.06.2009, 20:24
E foarte interesant cum tu Herman crezi ai reusit sa convingi pe toata lumea sa creada ca ale tale cuvinte au mai mare greutate decat Biblia insasi. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar cel putin pe mine nu ma vei convinge niciodata si nu pot sa accept ca tu sa defaimezi Cuvantul Sfant si Adevarat al lui Dumnezeu caruia cu totii intr-o zi o sa-I dam socoteala! Cum poti sa afirmi ca Isus nu s-a jertfit pentru pacatele noastre? Atunci pentru ce si-a dat El viata?

Raven
26.06.2009, 07:47
Cum de si-a spalat Pilat miinile dupa condamnare,ca doar la condamnat pentru vina de-a se fi ridicat ca imparat peste imperiul roman.Doar era scrisa condamnarea pe cruce.Aceasta era o pedeapsa specific romana.Or daca vrei sa stii ceva.Sanhedrinul evreiesc nu a condamnat niciodata pe cineva la moarte in ajunul unei sarbatori sau in ajunul Sabatului.Pentru a condamna la moarte un evreu ,procedura sanhedrinului era foarte anevoioasa si lua cel putin 3 zile.Asta tocmai ca sa nu cumva sa poata condamna vreun om nevinovat.
Pilat si-a spalat mainile fiindca a condamnat un nevinovat. Nu a vrut, dar a cedat presiunilor conducatorilor evreimii din acea vreme. De ce a cedat se stie, pe scurt spus este pt. a evita tulburari si necesitatea interventiei militare pt. a le reprima.

Da, sanhedrinul poate ca evita condamnarea la moarte in ajunul sarbatorilor, dar Iisus n-a fost condamnat si executat de sanhedrin ci de romani la presiunile sanhedrinului.
E ca aia cu nelucratul: nu prindem pestele in ziua de sabat, se prinde singur in plasele pe care le-am pus in apa in seara dinainte. Dar si intentia conteaza (nu doar fapta) mai ales cand e cauzatoare de fapte.

HaymHerman
27.06.2009, 15:49
E foarte interesant cum tu Herman crezi ai reusit sa convingi pe toata lumea sa creada ca ale tale cuvinte au mai mare greutate decat Biblia insasi. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar cel putin pe mine nu ma vei convinge niciodata si nu pot sa accept ca tu sa defaimezi Cuvantul Sfant si Adevarat al lui Dumnezeu caruia cu totii intr-o zi o sa-I dam socoteala! Cum poti sa afirmi ca Isus nu s-a jertfit pentru pacatele noastre? Atunci pentru ce si-a dat El viata?
.................................................. ...............................................
Pai chiar asta e intrebarea;Pentru ce si-a dat Isus viata?Ca lumea nu a devenit mai buna,ci numai putin mai nebuna.Nu a stirpit pacatul original si nici pacatele omeniri.Si nici dupa 200 de ani marea majoritate a lumi nu stie cine este acela Isus.
Abia lumea care a fost sub autoritate romana,are cunostinte reduse despre Cristos,dar ce e aceea biserica ,sau ce ar trebui sa faca concret un om pentru a fi sigur de mintuirea lui, inca nu vei gasi 2 oameni sa fie deacord cu aceleasi conditii.Si atunci pe bune intrebarea;Pentru ce a murit Cristos.Raspumsul este clar ,dar voi nu vreti sa-l primiti.Agitatie la rascoala.
Desi agitatia nu a pornit-o Isus,dar el ar fi fost in centrul atentiei.

HaymHerman
27.06.2009, 16:02
Pilat si-a spalat mainile fiindca a condamnat un nevinovat. Nu a vrut, dar a cedat presiunilor conducatorilor evreimii din acea vreme. De ce a cedat se stie, pe scurt spus este pt. a evita tulburari si necesitatea interventiei militare pt. a le reprima.

Da, sanhedrinul poate ca evita condamnarea la moarte in ajunul sarbatorilor, dar Iisus n-a fost condamnat si executat de sanhedrin ci de romani la presiunile sanhedrinului.
E ca aia cu nelucratul: nu prindem pestele in ziua de sabat, se prinde singur in plasele pe care le-am pus in apa in seara dinainte. Dar si intentia conteaza (nu doar fapta) mai ales cand e cauzatoare de fapte.
De cind ocupati aveau putere sa influenteze in asa mod pe ocupanti?Si mai ales pe Pilat .El care amesteca jertfele cu carnea lor.Ai vazut ce milos si drept era?A condamnat un nevinovat,ha?De ce a pus atunci vina pe cruce?O vina pe care insasi evrei nu au fost deacord cu ea?De ce?Pentru ca a fost nevinovat?In ochi evreilor era nevinovat ,nu si in cei ai lui Pilat.
Spalarea creierului insa i si spune cuvintul.

Raven
27.06.2009, 17:02
De cind ocupati aveau putere sa influenteze in asa mod pe ocupanti?Si mai ales pe Pilat .El care amesteca jertfele cu carnea lor.Ai vazut ce milos si drept era?A condamnat un nevinovat,ha?De ce a pus atunci vina pe cruce?O vina pe care insasi evrei nu au fost deacord cu ea?De ce?Pentru ca a fost nevinovat?In ochi evreilor era nevinovat ,nu si in cei ai lui Pilat.
Spalarea creierului insa i si spune cuvintul.
Everii nu erau niste ocupati cum au fost populatiile din Britannia sau Galia. Evreii aveau o anume autonomie, aveau guvernarea lor care recunostea ca autoritate suprema Roma. Roma nu se amesteca in treburile administrative evreiesti in vremea lui Iisus, iar conducatorii evreimii plateau taxe Romei si isi exploatau fara mila supusii, faceau burdihanurile mari si dadeau lectii de religie si morala reprimand bineinteles pe evreii ortodocsi care puneau Tora mai presus de legea rabinica.

Rastignirea pe cruce era pedeapsa standard in Imperiul Roman, nu avea semnificatia din crestinism din moment ce crestinismul nu exista la vremea respectiva. Vina pe care Roma prin Pilat a gasit-o la Iisus a fost una minora si pedeapsa au fost cateva bice. Conducatorii evreimii de atunci au insistat si au pus presiune ca Iisus sa fie omorat pt. ca in ochii lor Iisus avea vina de a fi un pericol maxim pt. puterea lor. Nu avea legatura atat cu religia si dogma cat cu ceva mult mai lumesc si nereligios: burtile lor si setea de putere.

Acum 2000 de ani spalarea creierului se aplica deja de mult timp asupra poporului evreu de catre chiar conducatorii acestuia.

HaymHerman
30.06.2009, 14:15
Da,dar interesant de stiut care a fost vina aia minora?Ca era scris pe cruce vina.Imparatul iudeilor.Si Iudei nu au vrut sa zica asa.Deci pentru ce a fost condamnat si cine a dictat?

Raven
30.06.2009, 15:19
Punand in context, inainte de Iisus au fost mai multi prooroci omorati chiar de catre "ai lor" ca sa zic asa. Sigur, nu de poporul evreu, ci de conducatorii poporului evreu din acele timpuri.

Vina proorocilor nu era mai mare decat a lui Iisus: transmiteau cuvantul lui Dumnezeu care nu lasa loc de niciun compromis. Si cum puterea lumeasca a burdihanelor exista tocmai prin legea compromisului, conducatorii respectivi au ales sa elimine amenintarea cuvantului lui Dumnezeu si I-au omorat proorocii prin asta condamnandu-se ei insisi.

HaymHerman
01.07.2009, 14:53
Poti sa mi documentezi ce zici?Afara ,da faotul ca N testament arunca vina ,intr-o doara fara nici o dovada ,vreau sa vad ce documente detii?
Citi prooroci au omorit ,conducatori evrei?

ModestMouse
01.07.2009, 18:53
Citi prooroci au omorit ,conducatori evrei?
LUca 13:34 Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci şi ucizi cu pietre pe cei trimeşi la tine; de cîte ori am vrut să strîng pe fiii tăi, cum îşi strînge găina puii supt aripi, şi n'aţi vrut!

HaymHerman
05.07.2009, 14:16
Am spus ca as vrea sa mi documentezi.Acesta nu e un document.Ca eu nu stiu cine a scris acolo.In N Testament au scris multiantisemiti multe eu pot sa ti documentez ca sint o multime de povesti scrise de oameni care habar nu aveau de iudaism.
Eu vreau totusi sa stiu pe care prooroc a omorit Israelul?Au omorit unul singur linga altar se numea Ghedaliasi pentru asta se posteste in fiecare an tot poporul o zi.L-au omorit dint-o greseala.Altul nu mi este cunoscut.Poate voi stiti mai bine.

ModestMouse
08.07.2009, 07:24
Am spus ca as vrea sa mi documentezi.Acesta nu e un document.Ca eu nu stiu cine a scris acolo.In N Testament au scris multiantisemiti multe eu pot sa ti documentez ca sint o multime de povesti scrise de oameni care habar nu aveau de iudaism.

De ce nu docmunetezi tu care au fost acesti scriitori ai Bibliei care au avut sentimente antisemitice? Este adevarat ca Luca a fost singurul ne-evereu dintre cei 12 apostoli, insa scririle lui nu sunt in contradictile cu Ioan, Matei, Marcu sai Pavel.
Pavel, Luca, Stefan si multi altii au fost omorati pentru acelas motive ca si Isus, adica pt ca strica business-ul Sinedriului de la templu.

Faptele Apostolilor 6:11 Atunci au plătit niște bărbați care să spună: "L-am auzit rostind blasfemii împotriva lui Moise și împotriva lui Dumnezeu!" 12 și i-au incitat pe oameni, pe bătrâni și pe învățătorii Legii, au venit la el, l-au prins și l-au dus înaintea Sinedriului.

7:58 l-au scos afară din cetate și l-au lovit cu pietre, ca să-l omoare. Martorii și-au pus hainele la picioarele unui tânăr pe care-l chema Saul - 59 și-l loveau cu pietre pe Ștefan, care se ruga: "Doamne Isuse, primește duhul meu!" 60 Apoi a căzut în genunchi și a strigat cu voce tare: "Doamne, nu le ține în seamă acest păcat!" După ce a spus aceasta, a murit.

Raven
08.07.2009, 13:13
RE: prooroci evrei ucisi de conducatori ai poporului evreu

Iezechiel de ex.

HaymHerman
08.07.2009, 15:39
Unde ai gasit scris ca Ezechiel a fost omorit?El a fost prooroc in Babilon,si a fost foarte cinstit de popor ca poporul era in captivitate.Si Daniel a fost foarte cinstit de popr.In captivitate orice proorocie de speranta este primita cu interes deosebit ,mult mai mult ca in libertate.Da mi si mie vre-o informatie daca detii de undeva,eu nu am auzit asa ceva pina acum.