PDA

Arată versiune întreagă : Exista un "ordin al inginerilor"???

tzuca
09.09.2007, 09:15
Buna tuturor!

Sunt inginer de profesie. Exista in Quebec vreun ordin al inginerilor?
Am citit in posibilele intrebari ale consilierilor si am remarcat o intrebare "Ati aflat de ordinul inginerilor?" Eu inteleg prin acest ordin o echivalare a studiilor de aici din Romania sau ceva de genul...
Va rog sa imi dati mai multe informatii daca stiti.

Va multumesc

gix_s
09.09.2007, 10:47
sal

si pe mine ma intereseaza subiectul smileys/smiley1.gif

cipi604
10.09.2007, 18:14
Ordinul inginerilor este o 'chestie' pe care daca nu o ai nu poti lucra ca inginer plin, adica n-ai drept de semnatura pe proiect. Poti lucra ca inginer si fara OIQ. Ordin al inginerilor are fiecare provincie aici, si din cate stiu nici in RO nu mai poti lucra ca inginer cu drept de semnatura pe proiect decat daca esti pe profil sau ceva de genu (poate ma inshel ca la harababura de e acolo...)
Deci sa recapitulam. Echivalarea studiilor se face depunand un dosar, etc. Se echivaleaza 3 din 5 ani.
Daca vrei sa lucrezi ca inginer plin, trebuie sa te inscrii la OIQ, unde ei iti dau de invatat pt 4-6 examene depinde de situatie.
Daca vrei sa faci master nu trebuie decat sa ai echivalarea studiilor , ce ziceam prima data, si media peste 8.
Cam atat.

kiddy
13.09.2007, 10:38
cipi604, nu speria lumea, ce vrei sa spui cu 4-6 examene? Numai de specialitate? Am auzit de cazuri cand au dat numai un examen. Dar asta inseamna sa ai o experientza pertinenta de cel putin 10 ani in domeniu. In cele mai multe situatii au fost 2-3. Si ma refer aici numai la examenele de specialitate. In plus mai trebuie dat un examen AEI (analiza economica in inginerie), indiferent de specialitatea inginerului si bineinteles, examenul de franceza la Oficiul quebecos de limba franceza</span> sau asa ceva.
Pentru tzuca</span>, asta e un proces de durata, cel putin 1 an, chiar 2. Daca ai intentia sa te inscrii, te simti pregatit(a) si vrei sa castigi timp, ai putea sa-ti trimiti cererea la ei inainte de a ajunge aici. Dureaza cel putin vreo 6 luni pana iti baga in seama cererea ta. Dupa aia, dureaza cateva luni pana te programeaza la examenukl de franceza. Pentru analiza economica, e bine sa faci un curs la ETS sau Poli, decat sa inveti singur si sa dai examenul la Ordin direct. Mai putin examenele de specialitate, alea le dai la Ordin, dar nu te impiedica nimeni sa faci niste cursuri inainte, ca sa-ti reimprospatezi cunostintele si sa te obisnuiesti cu stilul de aici. Numai ca nu-ti accepta notele dupa absolvirea acestor cursuri. Singura concesie, zic ei, e analiza economica.
Mai multe detalii gasesti pe oiq.qc.ca

kiddy
13.09.2007, 10:42
Salut!

E cineva pe-aici care s-a inscris la ordinul inginerilor (QC) pe profil genie civil</span>? M-ar interesa ce examene a ales si cam care au fost subiectele. Sau daca exista undeva niste resurse cu asa ceva.

Multzam anticipat!

tzuca
16.09.2007, 09:18
Nu sunt inca hotarata sa ma inscriu la ordinul inginerilor, deocamdata, dar daca o voi face, profilul meu chiar genie civil este. Poate vom afla mai multe.

Kiddy daca nu sunt indiscreta, ce lucrezi in Canada? Eu am terminat ingineria mediului la Timisoara in cadrul Fac. de Chimie Ind. si Ing Mediului(Poli) si mi-ar place sa lucrez in acest domeniu, bineinteles nu am experienta in domeniu nici macar aici in Romania... e greu sa ajungi pe la Garda aici si nici firmele inca nu isi scot posturi la concurs in acest domeniu cel putin in aici in Satu Mare, un oras nu prea mare... dar as avea curajul sa incep in Canada sa profesez teoria ce am invat-o pe la facultate. Crezi ca voi gasi de lucru in acest domeniu?? Am gasit oferte dar toate cereau experienta de ani buni.

Multumesc si numai bine

kiddy
18.09.2007, 08:34
Nu esti indiscreta, lucrez la o companie de constructii drumuri si ma ocup cu realizarea devizelor de calcul pentru licitatii. ceea ce aici se numeste estimare.
Sunt convins ca vei gasi de lucru in acest domeniu, o sa fie un pic mai dificil (peste cat era deja... smileys/smiley1.gif) fara experientza, dar daca tii neaparat sa faci asta, intr-un final vei reusi. Poate va trebui sa mai faci niste cursuri pe-aici, vreun certificat, chiar un master daca iti mai arde de scoala, insa cu ceva la mana de pe-aici iti mai sporesti sansele. Pana atunci, tot ce-ti pot recomanda cu convingere, baga la franceza cat incape. E f.f.f.f. important! Castigi enorm de mult timp (si nu numai) astfel. Ai sa vezi, odata ajunsa aici, timpul capata alte dimensiuni, daca ma pot exprima asa. In loc sa-ti pierzi timpul (si rabdarea) pe la cursuri, vazandu-i pe asiatici cum deslusesc alfabetul chirilic vei putea sari peste aceasta etapa. Eventual vei face un pic de "francizare" dar la ultimul nivel. Bineinteles, tot ce am enuntat aici e din perspectiva in care vrei sa vii in Qu

gix_s
24.09.2007, 09:14
sal. Dar in ordinul inginerilor din QC specializarea energetica ?

constructor USA
29.01.2008, 07:09
Mult succes Tzuca in Canada!Si eu am absolvit ingineria mediului la fac. de chimie Timisoara.Lucrez de 4 ani intr-o firma de constructii cu certificare internationala TUV....cea mai mare firma de constructii din Romania.pot sa-ti spun ca n-ai ce experienta sa dobandesti in Romanai in ingineria mediului.Directorul general mi-a zis ca ce fac eu 'chestia asta cu protectia mediului e nimic,o mare porcarie'iar cand vin aia de la garda de mediu(niste indivizi care n-au nimic in comun sau vreo competenta in domeniu)stau drepti in fata directorului si zic'sa traiti ce sa scriem in raportul de control?ca-i totul ok la dumneavoastra?&gt;&gt;&gt;.Pot sa spun ca am facut descalificare la locul de munca, si acum chiar imi pare rau pentru anii pierduti in Romania..Asa ca nu trebuie sa ai regrete ca n-ai experienta in 'inginerie'.poate intre timp te-ai ocupat de ceva mai util!si eu am acum ca tinta sa ajung in USA la sora mea.