PDA

Arată versiune întreagă : toronto rents

cripo71
01.09.2007, 11:16
salut tuturor,cine poate sa-mi spuna cam cum merg chiriile in toronto?din site-uri nu prea imi dau seama?cam in ce zona e mai bine sa inchiriezi?sunt apartamentele de preferat sau case?cum e oferta?ai de unde alege?se fac interviuri,sau se dau primului venit?poate puteti sa-mi dati ceva informatii.mentionez ca nu locuiesc in Canada si sunt pe dinafara....

fifi
01.09.2007, 12:06
te ajut eu pana una alta, asa dupa ureche, adica preturi aproximative si cat mai ieftine intalnite:

*o camera la un basement, sa imparti cu altcineva baie, bucatarie CAD $ 450-500, astea sunt de obicei cash, fara contract, adica nu trebuie sa dai notice cand pleci... proprietarii de obicei nu declara venitul, conditiile sunt dupa noroc, e f imp cine ti-e coleg de camera pt ca poti avea necazuri, sa fie mizerabili sau galagiosi, sau proprietarii zgarciti si pun tot felul de conditii, de cate ori sa speli pe saptamana, dau caldura mica si la basement nu vine mai nimic, turbezi iarna. astea sunt cele mai frecvente neajunsuri dar mai sunt si cazuri fericite.

*apartament la basement, cam asemanatoare detaliile cu cele de mai sus, numai ca nu ai roomate si pretul e undeva pe la $600-800, depinde cat de mare e.

*1 junior bedroom apartment(are bucatarie, baie, sufragerie si un dormitor), in bloc, $750, inclusa lumina, caldura dar nu si parcarea, telefon, cablu, net, se cere contract incheiat cu managerul. sunt mai rare(adica nu gasesti in toate blocurile)si au spatiul mai mic fata de urmatoarea categorie-->

*1 bedroom apartment, in bloc $800-900 si...depinde de bloc, inclusa caldura, lumina ca si mai sus...se cere contract

*2 bedroom apartment in bloc, sufragerie, baie bucatarie, 2 dormitoare separate, $900--> 1000 si mai mult...

si lista poate continua, de ce sunt mai multe bedroomuri e mai ieftin, treaba e ca daca esti abia venit in canada e mai greu sa-ti faca cineva contract intr-un bloc cu apartamente pt ca-ti cere prima si ultima chirie pe loc, loc de munca unde venitul sa poata asigura rata pe luna. si odata facut contractul esti oarecum obligat sa stai pe 6 luni un an depinde de bloc si inainte sa pleci sa le dai notice o luna.

spune-mi exact ce te intereseaza si te ajut cu ce pot.

cripo71
06.09.2007, 09:24
salut,

mi-am facut o idee cat de cat.nu sunt in canada,dar vreau sa cumpar un apartament in zona centrala din toronto.as vrea sa-l inchiriez si voiam sa-mi fac o idee generala.desigur sunt multe aspevcte de luat in calcul:legislatia canadiana cu privire la drepturile si indatoririle landlordului,pozitia apartamentului,variatiile de preturi pe piata imobiliara de acolo,etc.sunt cam rupt de toate astea.as avea un buget de vreo 150keur.crezi ca pot lua ceva bun de pe care sa scot si profit?din ce-am vaz pe situri imobiliare ,sunt apartamente bunicele la banii astia ,dar nu prea stiu in ce zone se merita investit.deocamdata e o idee de-a mea ,dar mai am de sapat pana iau vreo decizie.daca imi poti da ceva informatii,iti multumesc anticipat.

fifi
06.09.2007, 23:46
aoleu, tu ai 150k si vrei sa-i investesti tocmai in toronto?! de ce?

dupa parerea mea profit o sa ai sigur.

poti lua cu ei, da un apartament bun dar nu stiu nimic sa-ti spun despre partea legislativa si,din pacate, nici nu am timp sa ma interesez. Daca esti totusi interesat, te pot pune in legatura cu un agent de vanzari imobiliare, e canadian si e foarte bun, el te poate lamuri despre tot ce te intereseaza.

Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine in situatia ta este cum o sa coordonezi toata treaba daca tu nu vrei sa stai in Canada, iti trebuie cineva de incredere aici care sa se ocupe de toate astea cred.

cripo71
07.09.2007, 04:29
pai ma gandeam sa-i investesc acolo pt ca se pare ca acolo sunt mai ieftine casele ca in bucuresti iar chiriile sunt mai mari un pic.planul era sa-l las unei agentii sa se ocupe de inchirierea lui .depinde cat vor pt asta.nu am reusit sa aflu ce taxe se aplica veniturilor din chirii.acum sunt in cautare si in Irlanda.aici preturile sunt mai mari.apartament in centru,living+dormitor+baie(40-50mp)cam 250mii eur,dar chiria e minim 1000 eur pe luna.suna bine si e mai aproape de romania,dar imi mai trebuie 1ook.daca poti sa-mi dai e-mailul omului ii trimit o intrebare si sigur el e in masura sa ma lamureasca cu multe aspecte.

fifi
07.09.2007, 14:34
intr-adevar sunt multi care nu locuiesc in Canada dar detin proprietati aici, poate chiar e o afacere rentabila, ti-am scris un pm unde ti-am lasat email ul tipului respectiv.

fifi
11.09.2007, 23:14
cripo71, mi-ai promis ca ma tii la curent, sper sa te tii de promisiune smileys/smiley1.gif

baanvl
16.09.2007, 12:35
I a sa vedem,

-un studiou(apartament fara camere) incepe de la 160K/$can
-one bedroom 190K-240K
so on.

fifi
16.09.2007, 13:10
I a sa vedem,

-un studiou(apartament fara camere) incepe de la 160K/$can
-one bedroom 190K-240K
so on.

smileys/smiley75.gifce vrei sa zici si unde vrei sa ajungi? smileys/smiley18.gif

baanvl
18.09.2007, 11:19
cripo 71 a scris: mi-am facut o idee cat de cat.nu sunt in canada,dar vreau sa cumpar un apartament in zona centrala din toronto.as vrea sa-l inchiriez si voiam sa-mi fac o idee generala.

La aceste preturi se vind noile condo.
O persoana care a investit,la inceputul proiectului, in 2-3 apartamente cu 1/2 bedrooms, peste 4 luni sau la sfirsitul proiectului a vindut in profit.

fifi
19.09.2007, 14:21
merci de raspuns, baanvl, mi-ai luat o piatra de pe inima smileys/smiley36.gif

si eu sunt de parere ca e o investitie buna, cunosc si eu cativa care au facut ceva banuti dupa ceea ce spui tu dar nu am vrut sa influentez cu nimic decizia lui cripo71, fiecare face ce vrea cu banii lui...