PDA

Arată versiune întreagă : sa nu patiti ca mine (deportare)!!!!!!!!!

valentinusa
01.09.2007, 01:21
<DIV>bua tuturor rominilor si sa nu patiti ce am patit eu </DIV>
<DIV>dupa cum veti vedea situatia a trecut pe linga roz nu a oprit deloc nici macar nu m-am murdarit de acea culoare pe care o vedem din rominia la plecare de aici imi voi cumpara un tricou roz</DIV>
<DIV>recapitulam deci :</DIV>
<DIV>am venit in America in 2000 eram casatorit </DIV>
<DIV>am venit cu viza de turist pina sa expire am aplicat pentru viza de student am fost aprobat pe un an dupa care am ramas fara nimic ilegal ca multi alti prieteni am divortat si m-am casatorit cu o portoricanca si uite asa teapa, divortat nu m-am prezentat la interviu si cazul a ajuns sa se incheie prin neprezentare acum sint in procedura de deportare si nu stiu ce sa fac. Data ,ein martie cind trebuie sa decid :plec voluntar si poate imi mai dau citeva luni sa mai pot sta aici, sa aplic pentru azil fara nici o sansa de cind sintem in UE s-au epuizat motivele (stiti vre unul?),doar asa sa mai dau bani la avocat, sa ma ascund o perioada adica sa-mi mut adresa dar ramin aici si cu deportare daca ma prind o incurc, sa trec dincolo la canadieni nu cred ca poti sa aplici pentru acte ilegal nu mi-am mai vazut parinti si sora mea de 8 ani am o fetita de 4 ani nascuta aici cu prima sotie </DIV>
<DIV>dupa cum vedeti e destul de greu dar daca credeti ca pot fi ajutat ma agat cu toate sperantele de ori ce fir de ata sansa </DIV>
<DIV>multumesc din suflet</DIV>
<DIV>valentin ajutor!!!!!!!!!!!</DIV>

fifi
01.09.2007, 03:28
valentinusa, pagina trimisa in PM ul meu cu raspunsul tau din topicul anterior se deschide dar mai greu, nu stiu ce probleme sunt dar paginile se incarca, intr-adevar f greu si la mine, acolo ti-am scris asta:

fifi
Senior Member

------------------------------------------------------------ --------------------

Buna Valentin, poti emigra din State in Canada fara sa mergi in Romania daca ai statut legal acolo, in US pe cel putin un an.

Nu-ti trebuie neaparat un avocat pentru asta, da click aici pt informatiile biroului de emigrari canadian din US, buffalo http://www.cic.gc.ca/english/information/offices/missions/bu (http://www.cic.gc.ca/english/in&#102;ormati&#111;n/offices/missi&#111;ns/bu) ffalo.asp

aici poti gasi toate informatiile despre emigrarea in Canada si formularele printabile si tot ce te intereseaza http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp)

treci prin ele putin si apoi daca ai intrebari suntem si noi pe aici si te mai ajutam cu ce stim.

totusi situatia actuala, cu delatii, prezenata de tine cred ca deja nu mai tine de mine dar cei de la emigrari pt US poate te pot ajuta cu ceva, in Canada daca reusesti sa vii ilegal nu poti avea prea multe sanse de reusita, sa-ti rezolvi statutul legaldoar in cazul in care din US iti gasesti un contract de munca pe termen lung, 6 luni-1 an cu o firma din canada. cel putin asa vad eu situatia ta...

imi pare raude cele pe care viata ti le-a pus inainte... smileys/smiley5.gif

valentinusa
02.09.2007, 21:35
iti multumesc nespus si sigur vom mai tine legatura

fifi
03.09.2007, 00:01
cate ceva despre cazurile de refugiati, valentinusa.

nu stiu cum e in state dar canada protejeaza persoanele care sunt urmarite si a caror viata e in pericol din diverse motive, urmariti si amenintati de benzi criminale, pt ca datoreaza bani si alte motive, motivul de refugiat nu trebuie neaparat sa fie pe aspect politic, din cauza aia, da, nu se mai accepta, cum de altfel nici din cauza ca esti minoritate nationala, de ex. rrom sau cu alte orientari sexuale... Astea au mers inainte dar acum nu mai merg. In schimb raman cele mentionate la inceput.

problema e, valentinusa ca acest statut de refugiat trebuiecerut imediat, la intrarea in tara iar in cazul tau, daca vii din state si spui ca esti urmarit acolo, este putin probabil sa te accepte chiar in prima faza pt ca, spun ei, US este mult prea aproape si cei care te cauta te pot gasi destul de usor, ti se va recomanda sa mergi in ro unde esti mai departe si sansele sa te gaseasca ar fii mai mici. Daca ceri statut de refugiat in canada pe motivul ca cineva din ro te urmareste iarasi nu merge pentru ca tu, dupa cate zici esti plecat de ani buni de zile de acolo si se presupune ca povestea e veche si probabil conflictul s-a atenuat.

in orice caz, ca sa faci un dosar pt o cauza de refugiat, ori ai, intr-adevar un caz exceptional, real, ori trebuie sa faci multe investigatii pt a-ti confectiona "o poveste" care sa para cat de cat credibila si sa stea in picioare cel putin pt prima faza, cand te accepta provizoriu. In aceasta faza vei primi automat dreptul de sedere legala si dreptul de lucru pe un an de zile, timp in care ei vor derula un proces in care tu trebuie sa aduci dovezi ca ceea ce ai spus este adevarat. Ti se va da si un avocat de emigrari din oficiu, avocat pe care nu te vei putea baza prea mult. In ultimul timp au inceput sa fie foarte severi cu astfel de cazuri si aproba din ce in ce mai putine cazuri, insa daca treci de prima faza, este, intr-adevar o modalitate sa tragi de timp si, eventual sa vezi ce alte oportunitati poti gasi aici.

ti-am spus toate astea sa ai o idee si despre varianta asta dar totusi pt tine acum cea mai buna varianta ar ramane aceea ca in timpul cat inca mai esti legal in US sa-ti gasesti o firma din canada care sa-ti faca un contract de munca, vezi ca sunt provincii care tzipa de muncitori calificati sau necalificati si aduc din afara... Este o noua metoda si o sansa extraordinara de a obtine rezidenta permanenta in canada fara sa depui acel dosar complicat in care iti cer punctaj, studii superioare si-o gramada de bani.

ma tot gandesc de ce nimeni din state nu ti-a raspuns nimic pana acum?!

jaxx
05.09.2007, 06:55
Vlaentinusa,tine-ne la curent cu cazul tau....si noua ne e teama de o eventuala deportare,am auzit ca mai nou se fac razii si pe autostrazi....se razbuna pe imigranti acum ca nu au trecut legea aceea.Si noi incercam o cale sa ajungem in Canada.Sunam pe avocati acum sa vedem care-i ce-a mai potrivita varianta.Multa bafta ca ai mare nevoie,ah,vezi ca poti sa obtii ptin avocat un extension al deportarii ceea ce iti mai da putin timp .Vorbeste cu un avocat .

valentinusa
08.09.2007, 21:31
ti-am spus toate astea sa ai o idee si despre varianta asta dar totusi pt tine acum cea mai buna varianta ar ramane aceea ca in timpul cat inca mai esti legal in US sa-ti gasesti o firma din canada care sa-ti faca un contract de munca, vezi ca sunt provincii care tzipa de muncitori calificati sau necalificati si aduc din afara... Este o noua metoda si o sansa extraordinara de a obtine rezidenta permanenta in canada fara sa depui acel dosar complicat in care iti cer punctaj, studii superioare si-o gramada de bani.

ma tot gandesc de ce nimeni din state nu ti-a raspuns nimic pana acum?!

iti multumesc din suflet pentru mesajul tau

nu vrei sa stii la citi avocati am fost dar ptr canada sint foarte evazivi in schimb e ceva nou sa aflu ca se poate emigra si altfel decit cu puncte

da-mi si mie o ideie cum sa gasesc aceste provincii care cauta muncitori sfatul tau il voi plati pentru ca se pare foarte valorosmai bine te platesc pe tine decit un avocat care-mi cere 4500 pentru prepararea actelor plus celelalte feeuri

multumesc fifi
inca o data usavalentino@yahoo.com

valentinusa
08.09.2007, 21:40
jaxx
am incercat am vorbit cu mai multi avocati in cazul meu nu mai e nimic de facut cind iti spune doar unul crezi ca e nebun dar cind iti spun mai multi acelasi lucru deja iti creezi probleme

m-am hotarit sa emigrez in canada,voi face tot ce-mi sta in putintaimi place de fifi felul cum gindeste si pune orice problema parca ar fi ea insa-si in aceasta situatie

i-am cam urmarit toate raspunsurile stie ce stie cred ca e avocat

iti multumim fifi

fifi
09.09.2007, 03:58
valentin, nu-s nici pe departe avocat, vreau doar sa ajut si daca nu ma pun in situatia fiecaruia nu va pot da raspunsuri folositoare si corecte smileys/smiley1.gif

sunt intr-adevar, pasionata de cazurile mai putin legale, pt cele legale se pot gasi informatii, trebuie doar sa citeasca si sa se informeze oamenii, pt cele mai putin legale insa, sunt mici chichite pe care nu le stie toata lumea smileys/smiley2.gif

am ceva teme pt acasa si pt tine, uite:
http://www.cic.gc.ca/english/work/index.aspsiteul oficial pt angajatii temporari in canada.
http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/provincial/apply-who. asp (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/provincial/apply-who.asp) da click pe Alberta, Manitoba, Saskatchewan, astea sunt provinciile cu cea mai mare oferta de locuri de munca si emigranti. Vei gasi acolo websiturile oficiale ale fiecarei provincii cu informatii corecte, site uri cu locuri de munca si altele.

imi pare rau ca nu am timp(sichiar nuam...smileys/smiley18.gif) sa ma interesez si sa-ti gasesc eu o firma care sa-ti faca un contract dar iti recomand sa-l contactezi pe forumistul nostru DCSAN20, el este venit din Ro cu un astfel de contract in canada, este un om deosebit si dispus sa dea informatii si altora, poate are el vreun pont si pt tine, uite in pagina asta isi da chiar id ul de yahoo messenger pt cei care vor sa-l contacteze http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=724 0&amp;KW=dcsan20 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=7240&amp;KW=dcsan20)

cauta, nu te lasa si incearca sa vezi daca poti face ceva in timpul asta cat esti inca in state si legal, tu ar trebui sa ai mai multe atuuri decat unul care aplica din Ro si care n-a lucrat niciodata in strainatate...

iti doresc mult noroc!

ps. nu trebuie sa ma platesti pe mine cu nimic, cea mai mare multumire a mea e sa aud de tine ca esti bine si apoi rasplata mea vine ea dar din alte parti smileys/smiley1.gif. La avocati te sfatuiesc sa nu-ti arunci banii in legatura cu asta, ei sunt evazivi pt ca nu au prea mare habar de asta, sunt firme speciale care se ocupa de cautarea si aducerea muncitorilor necalificati din afara canadei, de alea trebuie sa dai tu.

valentinusa
09.09.2007, 21:31
fifi sincer nu am crezut ca voi , OAMENI BUNI LA SUFLETmai existati mai dam de voi acum in povestile care le citesc fiicei mele in ultimul timp sint inconjurat de oameni uriciosi si rai daca te vede ca esti cu un picior in groapa nu stie cum sa faca sa intri si cu celalalt.

inca o data iti multumesc din toata inima pentru ca existi si ajuti si pe alti multa sanatate si pe curind