PDA

Arată versiune întreagă : cum fac?

tigrutzu31
28.08.2007, 10:12
Sunt un profesor de religie prost platit cum de altfel sunt toti profesorii platiti. O persoana din Canada s-a oferit sa ma ajute cu un contract la firma lor cazare asigurata ..etc.Nu suntem rude. Nu stim cum sa facem, care ar fi metoda cea mai buna de a obtine viza...Multumesc din suflet.

fifi
29.08.2007, 00:22
tigrutzu31, asta e website-ul ce te intereseaza pe tine, http://www.cic.gc.ca/english/work/index.asp, aici gasesti tot ce te intereseaza pe tine si pe angajator.

multa bafta!

sabyn_a
01.09.2007, 00:20

sabyn_a
01.09.2007, 02:06
buna cine poate sa ma ajute si pe mie cu o informatie,asi vrea sa plec in canada cu fratele meu si fam lui ,dar am un handicam gr1 nu stiu daca mi se acorda viza avind in vedere ca nu pot sa am un servici acolo.Va rog daca stiti pe cineva care a plecat cu aceiasi situatie sa ma ajutati sau unde sa ma adresez.Va multumesc din suflet

sabyn_a
01.09.2007, 02:56
buna cine poate sa ma ajute si pe mie cu o informatie,asi vrea sa plec in canada cu fratele meu si fam lui ,dar am un handicam gr1 nu stiu daca mi se acorda viza avind in vedere ca nu pot sa am un servici acolo.Va rog daca stiti pe cineva care a plecat cu aceiasi situatie sa ma ajutati sau unde sa ma adresez.Va multumesc din suflet

fifi
01.09.2007, 03:38
sabyn_a, te referi sa te includa in dosarul lor de emigrare in Canada aplicand din Romania? daca da, va fii greu, ei va trebui saarate ca te pot intretine ca si pe un copil, asta in cazul in care tu chiar nu ai nici o perspectiva de a lucra vreodata si a te intretine. Daca e asa, imi pare rau sa-ti spun dar nu faci decat sa le ingreunezi mult procesarea dosarului si sansele lor de reusita. Se poate totusi rezolva dar e la risc in cazul in care ei dispun de o mare suma de bani si nu au copii sau alte persoane dependente de ei.

eu as recomanda sa-si faca dosarul singuri, separat si la putin timp dupa ce ajung in canada sa-ti faca dosar de sponsorare, e mult mai sigur pt toti...

cu bine!

sabyn_a
02.09.2007, 00:00
iti multumesc pr raspuns FIFI noi avem pe cineva acolo imi poti spune ce ,cu o invitatie din partea lor pt mine crezi ca ar fii ceva mai bine?sau alta posibilitate,ms

sabyn_a
02.09.2007, 00:09
daca asi pleca cu viza de turist,ce poate intimpla?si sa ramin acolo ?crezi ca ma-r putea pune in regula dupa o perioada de timp?te mai rog ceva ,nu ai idei ce criteri au ei pt astfel de persoane,adica nu asi putea sa imi bag un dosar la o institutie pt handicapati?iti multumesc f mult pt informatile pe care mi-le dai.Am uitat sa iti spun eu nu sunt in carut ma descurc singura vizibil la prima vedere nici nu zici ca am ceva.papa astept raspunsul tau ms

fifi
02.09.2007, 01:59
draga mea sabina, e interesant cazul tau...

mai intai vreau sa-ti spun ceva din conceptia guvernului canadian. Canada vrea sa aduca emigranti, da dar din aceia care sa poata lucra, sa se poata intretine singurisi sa ajute la dezvoltarea economica a tarii, de aici si atatea cerinte pentru dosarele de emigrare si de aceea si analize medicale. Cer de asemenea acea suma de bani la inceput tocmai ca noii emigranti sa aiba cu ce se intretine in primele luni de canada si sa nu apeleze la serviciile sociale.

cat despre persoanele cu deficiente(evit cuvantul handicapat, nu-mi place deloc cum suna), nu duc lipsa nici ei sau mai bine zis abia fac fata cu ai lor, inchipuieste-ti cati sunt in aceste pensii numai pe baza obezitatii, diabetului s.a.m.d., nu vor altii. Tu daca vii aici va trebui sa fie cineva care sa te intretina financiar daca zici ca nu poti lucra.Acum depinde, tu zici ca nu ai nevoie de atat de multa ingrijire, nu stiu prea bine ce e ala handicap de gradul1 dar vreau sa spun ca aici sunt multi in carucior, care nu-si mai pot folosi picioarele in urma unor accidente de masina care, in schimb, conduc, sunt masini modificate special pt astfel de persoane, au copii si chiar servicii, unele destul de bine platite.

cred c-o sa te zapacesc putin de cap, nu am ordine in idei la ora asta dar sper ca informatiile in acest sens te pot ajuta sa-ti faci o viziune mai clara despre posibilitatile tale.

viza turistica, sa vbdespre ea, daca te cheama altcineva decat familia ta,sunt sanse sa n-o obti, una la mana si doi la mana, chiar daca iti depun un dosar de sponsorare aceia care te cheama la ei,ca sa-ti legalizeze statutul aici e greu sa fie aprobat cazul, de obiceifamilia poate face asta, ei ca straini efectiv vor fii greu de crezut ca vor sa te ajute pe tine si sa-si asume responsabilitatea de a te intretine pt tot restul vietii tale in canada, asta ar fii un processi mai complicat decat cel de adoptie.

totusi, fratele tau ar putea sa incerce sa te includa in dosarul lui de emigrare DACA au un punctaj foarte mare, care sa dea sperante canadienilor ca-si vor gasi f repede servici aici si DACA, zic eu, nu au copii, in felul asta tu fiind singura persoana dependenta de ei, pe care trebuie s-o intretina. Daca nu e cazul de asa ceva, eu iti zic sa stai linistita, sa depuna ei actele, sa se instaleze cat de cat in canada, locuinta, servicii si apoi pot depune dosarul sa te sponsoreze pe tine, nu ar trebui sa fie probleme prea mari daca nu mai ai alte rude in ro si daca dovedesti ca in timpul cat tu ai stat in ro si eu in canada, te-au intretinut financiar.

orice intrebare, oricand, daca pot, te ajut cu cea mai mare placere.

fifi
02.09.2007, 02:06
am scris destul de mult dar tot am omis ceva smileys/smiley17.gifdaca vii in vizita si vrei sa apelezi la o cauza umanitara bazata pe handicapul tau, nu vei primi niciodata rezidenta permanenta, sa nici nu incerci sa aplici pt ca din prima etapa ti-l vor refuza, singurele cazuri pt care fac exceptii sunt niste vize de rezidenta temporara pt persoanele care au cazuri ffff speciale, ca de ex. au de facut operatii, interventii sau tratamente pe care nu le pot face medicii din romania, respectiv europa. te avertizez insa ca in cazul asta se vor cere foarte multe expertize medicale si tot felul de hartzoage de care eu sunt complet straina... smileys/smiley5.gif