PDA

Arată versiune întreagă : bucuresti si viena ?

kikics
17.03.2005, 00:52
Buna,

in februarie am trimis dosarul la ambasada Canadei si am primit inapoi scrisoarea cu nr.de dosar. Am aplicat pentru partea federala, (Toronto-acolo avem sora).

Deoarece procesarea dosarului din Viena dureaza mai putin, am putea depune dosarul si acolo? Se poate depune in doua locuri? Testul IELTS am dat. Franceza o invat acum.

Mersi, K.

ovex
17.03.2005, 02:47
Procesul de emigrare pentru partea francezaeste mai scurt(12-15 luni),de aceea nu stiu de ce ai aplicat ptr. partea engleza unde au fost cazuri cand procesul de emigrare a durat si 4 ani.Trebuia sa trimiti de la inceputdosarul la Viena si la sfarsitul procesului de emigrare,cand aveai vizele in loc sa aterizezi undeva Quebec,aterizai in Toronto pentru ca VIZA ESTE PTR. TOATA CANADA,deci nu faceai nici o ilegalitate.Acum,avand in vedere faptul ca ai trimis dejaun dosar(ptr.partea engleza),unde bineinteles ca ai mentionat ca ai o sora in Toronto,NIMENI nu iti poate garanta ca nu vei avea cateva "piedici" in dosarul pe care vrei sa-l trimiti la Viena.Deci greu de spus sau de dat vreun sfat.La cum stau lucrurile acum,eu zic,e doar parerea mea,sa mergi pe dosarul pe care l-ai trimis deja.Daca schimbi macazul,pentru partea franceza,poti avea probleme ori la interviu,ori la medicale(au fost cazuri).Stiu persoana care a fost chemata la interviu de securitatepur si simplu degeaba,fara ca trecutul ei sa reclame acest lucru.Oricum e doar o parere deci,poate mai bine(un pic)mai tarziu decat niciodata.

Numai bine!

kikics
17.03.2005, 22:51
Buna,

mersi pt.raspuns.

Problema era ca nu vorbesc nici eu nici sotul franceza. Eu acum am inceput sa invat.

Daca am fi dat la Viena, interviul ar fi fost prea repede, pana atunci n-am fi invatat franceza.

Dar atunci mai bine asteptam raspuns de la Bucuresti.

Numai bine

Roxa
22.03.2005, 06:36
Doamna,

Puteti depune un dosar si pentru Quebec in paralel cu acela pentru sistemul Federal. Legea nu va interzice acest lucru.
Procesarea dosarului la ambasada de la Bucuresti poate merge inainte, iar dupa interviul pentru Quebec, in cazul in care ati fost acceptati de aceasta provincie, se poate cere unificarea celor 2 dosare si veti avea de trecut doar examenul medical si sa prezentati cazierul judiciar.
Institutiile care fac evaluarea dvs. (CIC federal si BIQ Viena) nu au nici o legatura intre ele. Prin Acordul Canada-Quebec, provincia Quebec are totala discretie si jurisdictie asupra selectionarii candidatilor care corespund cerintelor lor. Guvernul Federal este responsabil ( in cazul celor acceptati de catre provincia Quebec) sa cerceteze persoana respectiva numai din punct de vedere al securitatii, si sa aiba grija ca respectivul aplicant sa corespunda din punct de vedere medical standardelor federale.
Din punct de vedere al implicarii in ceea ce reprezinta selectia, nici una dintre autoritati nu are jurisdictie in teritoriul celeilalte.
Dovada acestui argument este aceea ca, pentru o aplicatie depusa pentru provincia Quebec nu vi se cere sa prezentati cazierul judiciar si nici sa efectuati vizita medicala la momentul la care trimiteti dosarul la Viena.
In ambele formulare (Federal si Quebec) vi se pun intrebari referitoare la o aplicatie depusa anterior, si la aceste intrebari trebuie sa raspundeti sincer.
Pentru sistemul federal obtineti 5 puncte pentru faptul ca aveti o ruda stabilita in Canada, pe cind pentru Quebec, faptul ca aveti o sora in partea Engleza va poate aduce o intrebare in plus la interviu: si anume de ce optati pentru Quebec atita vreme cit aveti pe cineva apropiat in partea engleza.
Nici unul dintre guverne nu este indreptatit sa refuze aplicatia dvs. din cauza faptului ca ati optat sa depuneti actele pentru a fi considerat sub cele 2 sisteme de emigrare.
In ceea ce priveste cunostintele de limba Franceza, puteti incepe pregatirea in timp ce asteptati sa fiti chemati la interviu. Conform ultimelor date, asteptarea poate sa dureze de la 6 la 8 luni pentru a fi chemat la
un interviu cu un ofiter de emigratie pentru Quebec.

Daca aveti nevoie de mai multe informatii, va rog sa nu ezitati sa ma contactati.

Multumesc,
Regards,