PDA

Arată versiune întreagă : I 130 depus de catre rez. perm. pt sotie?

alsoria
15.03.2005, 16:41
Buna seara!

Am si eu o intrebare si sper sa ma lamureasca cineva..

E posibil ca sotul - rezident permanent (viitor cetatean cat de curand anul asta) sa depuna I 130 pt ajustare de statut pt sotia sa care se afla in us legal cu o altfel de viza valida?

Stiu ca ajustarea de statut prin casatoria cu un cetatean american dureaza in jur de 1an jumatate....deci depunerea lui I 130 se face acum cand el este inca rezident dar in cateva luni va obtine cetatenia...deci procesul ar continua si ar salva cateva luni de asteptare in obtinerea green cardului dupa aceea pt sotie..

multumesc anticipat.

angela
15.03.2005, 17:16
Nu am inteles prea bine ceea ce ai vrut sa zicismileys/smiley9.gifsmileys/smiley5.gif

Cu ce viza e sotia aici in state????De ce are nevoie de adjustment of
status???? Asta de obicei se aplica pentru el numai daca sotia a venit
cu K1, viza de logodnica, dar poate gresesc.

Asteptam mai multe lamurirismileys/smiley2.gif

observator
16.03.2005, 03:26
Buna ziua,
Nu castigatzi nimic (nici macar timp)daca sotzul aplica acum cat este doar rezident permanent. E mai bine sa asteptatzi pana devine cetatzean american pentru ca atunci oricum dv. (ca sotzie) vetzi aveaimediat dreptul de a aplica pentru ajustatre de statut si tot restul, fara sa mai fie nevoie de aceaasteptare pentru o viza disponibila. Daca am intzeles bine dv. avetzi deja o viza valabila si mai putetzi ramane in US (nu atzi precizat ce viza), deci nu ar fi o problema sa mai asteptatzi. Este posibil ca respectiva viza sa fie prelungita sau transformata in alt tip de viza pentru ca dv. sa ramanetzi in legalitate pana cand sotzul va deveni cetatzean american. Daca ne-atzi da mai multe informatzii poate v-am ajuta si mai mult.

alsoria
16.03.2005, 06:11
Sotia a venit cu j1,(not subject to 212e section)viza valida pana la sf anului cu posibilitatea de extensie inca 1 an.

Sotul devine cetatean in curand...

Din experienta altora pun aceasta intrebare...pt ca unii au procedat asa :

El era viitor cetatean ..mai avea cam 1 an pana obtina cetatenia..si si sotia venise cu un alt tip de viza ...si pana sa ii expire viza ei..sotul, inca rezident a depus pt ea I130 pt ajustare de statut prin casatorie..si dupa ce el a devenit cetatean american..dupa un an , imediat i-au procesat si ei dosarul si a luat green cardul,normal temporar..

dar ideea e ca daca ar fi asteptat ca sa devina el cetatean intai...si dupa aceea sa depuna ajustarea de statut..trebuia sa mai astepte inca vreun an si ea pana ii venea green cardul..

Nu stiu..zic si io..vreau sa ma informez..si va multumesc mult pt raspunsuri si pt ajutor!

observator
17.03.2005, 01:23
Buna,

Confundatzi lucrurile putzin. I-130 este petitzia pentru "alien relative" (adica asotziei) si nu ajustarea de statut ( care se face prin formularul I-485). Procedura de ajustareastatutului sotziei nu se poate incepe decat in momentul in care dv. devenitzi cetatean american sau s-a aprobat I-130. Din experientza mea stiuca este imposibil ca petitzia I-130 (la care se asteapta foarte mult in cazul sotziilor rezidentzilor permanentzi-cel putzin 3 ani) sa se aprobe inainte ca dv. sa devenitzi cetatean american.

Concluzia este aceeasi, sotzia nu castiga nimic daca sotzul rezident permanent aplica de pe acum. Avantajul aplicarii in momentul in care sotzul este deja cet. amer. este acela ca se poate trimite si I-130 si I-485 si I-765 deodata iar sotzia primeste drept de munca relativ repede (in maxim 3 luni)fara sa astepte aprobarea petitziei I-130, iar faptul ca atzi fost casatoritzi cu mult inaintea depunerii aplicatziei ii poate aduce sotziei direct GC definitiv/permanent in loc de cel conditzional.

Daca doritzi mai multe detalii ma putetzi contacta la tel: 248-830-0610. Toate cele bune va doresc.

alsoria
17.03.2005, 07:10
Multumesc f mult d-na Cristina pt amabilitate si promptitudine.

Daca mai am nelamuriri pot sa va intreb aiai pe forum? Ca ma gandesc poate mai sunt si altii in situatia mea si pot afla si ei amanunte.

Multumesc inca o data!

02.04.2005, 19:59
"Din experientza mea stiu

alsoria
13.04.2005, 08:40
Multumesc pt raspunsuri si pt amabiliate.

cazul de mai sus este situatia unei prietene bune..si in mare masura e similar si cu situatia mea..numai ca diferenta e la mine ca eu si logodnicul meu asteptam intai cetatenia lui si dupa aceea ne casatorim.

mane
03.05.2005, 09:03
Buna ziua tuturor,

Am urmarit acest fir de discutii legat de petitia I-130 si cind ar fi mai bine sa se depuna pentru ea. Fratele meu se afla intr-o situatie similara si m-am gindit ca poate aveti vreun sfat pentru el.

Situatia lor este:

Sotia a primit Green Card in 2002 si au depus petitia I-130 pentru fratele meu in Iulie2002. In Martie2005 au primit accepatea petitiei (deci a durat aproape 3 ani in cazul lor, probabil pentru ca sotia era doar rezident permanent si nu cetatean). Acum, din pacate, mai trebuie sa astepta ca dosarul lor sa devina "current" la National Visa Center (NVC) inainte sa poate sa continue cu Ajustarea de Statut si Dreptul de Munca. In categoria lor,NVC proceseaza Martie2001 cred.

Tot timpul acesta fratele meu a fost si este pe viza H1B, deci nu este problema de statut legal. Insa considera sa-si schimbe locul de munca, si acesta nu se poate face decit dupa ce obtine Dreptul de Munca, viza H1B fiind legata de pozitia actuala.

Ma intrebam daca exista ceva ce se poate face in aceasta faza a dosarului ca sa se grabeasca procedura.Orice sfat este mai mult ca binevenit!

Va multumim foarte mult!