PDA

Arată versiune întreagă : Despre Arizona.....

Fethoden
14.03.2005, 15:26
Rog foarte mult, cine stie, sa imi spuna si mie cum este in Arizona.

Am vrea sa ne mutam acolo,dar nu stim mai nimic despre acest stat.

Desigur,pana nu ne vom informa amanuntit si pana nu vom face personal acolo o vizita, nu vom hotari nimic.

Dar fiindca pana la avea aceste informatii sau pana cand vom face o vizita,mai dureaza ...si sunt"putin" nerabdatoare sa aflu ,poate, pe aceasta cale cate ceva despre Arizona,mai exact despre zona Tucson, Phoenix.

....Stiu doar ca, lasand decorul plin de palmieri ai Floridei, voi gasi acolo doar cactusi, dar vreau sa stiu mai exact , daca acolo ...."exista VIATA!" ...adica sa nu fie doar cate o casa pe ici colo.....sau cate o benzinarie la 100 mile...!!!!...Sper ca cineva sa ma scoata din ceata ...deasa!!!!

Multumesc anticipat! Sper sa primesc raspunsuri sincere si la obiect.

Cu bine !

hazel
15.03.2005, 07:01
Fethoden, nu am vizitat niciodata Arizona dar am avut niste colegi care se relocasera din partea aia. Absolut toti sufereau dupa 'acasa' si toti pana la unul au plecat, rand pe rand. Eu nu intelegeam cum puteau sa le fie dor de desert :) ei zic ca acolo poti vedea cele mai spectaculoase rasarituri de soare. Si sunt niste obiective turistice de vizitat care cica sunt 'breathtaking'. Unul din ele fiind Grand Canyon National Park.

Tot ei spuneau ca Real Estate este mult mai ieftin decat in vestul US ( nu stiu cum e comparativ cu Florida)atat cumparatul de case cat si inchiriatul de apartamente. Viata se pare ca e mai ieftina.

Sper sa nu se supere adiminstratorii acestui site daca iti dau un link la alt site unde cineva a pus aceeasi intrebare ca si tine si a primit un raspuns optimist.

http://forum.romportal.com/forums/746/ShowPost.aspx

15.03.2005, 08:01
hazel, fiecare om arepreferintele si sentimentele lui. Tu nu vezi pe fratii nostri care traiesc in diaspora, unii plecatii de 15-20 de ani si tot dupa "acasa"plang tot timpul. smileys/smiley2.gif

Eu am vizitat Arizona de multe ori si mi-a placut.Partea de nord, Prescott area, este muntoasa cu clima placuta si iarna chiar ninge. Parte centrala si de west este numai desert cu nisp, bolovanicu calduri de 100 pana la 120 de grade F din may pana in septembrie. Phoenixeste orasul cel mai mare cumult comert si industrie unde usor se gaseste de lucru. ColoradoRiver este excelent pentru boating. Casele intradevar sunt mai ieftinein comparatie cu multe alte statesi taxele sunt mai mici.Acuma,sa vedem daca avem romani si in Arizona care vor sa ne spune cum le place sa locuiasca acolo.

Fethoden
15.03.2005, 09:09
Ah, va multumesc,dragi colegi!

E destul de incurajator ce am reusit deja sa aflu cu ajutorul vostru!

Sper sa aflu cat mai multe .

Mai, Sorine, ai "sfintit" forumul!???...ca e "prea" binecuvantat !!!! ptiu-ptiu, sa nu fie de deochi!!!!smileys/smiley2.gifsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

Fethoden
15.03.2005, 09:13
A fost o gluma, sper sa nu fiu chiar eu cea care dupa ce ca deschid un topic, "am grija" sa si deviez discutiile...!smileys/smiley17.gif

GATA!

Astept cuminte alte detalii despre Arizona! Nu mai zic NIMIC!!!! ....in plus!

sorin
15.03.2005, 09:35
smileys/smiley16.gif

hazel
15.03.2005, 09:41
A fost o gluma, sper sa nu fiu chiar eu cea care dupa ce ca deschid un topic, "am grija" sa si deviez discutiile...!smileys/smiley17.gif

GATA!

Fethoden, e dragut cand se mai intretin oamenii pe threadul deschis de tine:) nu te face sa te simti ca o gazda la o cafeluta? smileys/smiley1.gif

Ce pot sa-ti mai zic, nu ca ar fi o trastura generala la cei care traiesc acolo, dar absolut toti cu caream lucrat,americani get beget fiind si toti blonzi, toti mi s-au parut foarte deschisi, onesti, glumeti, si fetele si baietii. Compania mea cumparase compania lor din Phoenix si s-au relocat aici cam 20 de indivizi. Cam toti isteti si simpatici.

Mugatu, asa este, nu te poti impotrivi chemarii pamantului natal, la cei din Phoenix ma refer. Sa ii vezi ce fericiti si-auluat catrafusele si au plecat acasa:) mi-a parut rau sa iipierd de colegi dar am fost fericita pentruei.

Pe romanii care ofteaza dupa Romania nu ii invidiez. E greu sa ai sufletul divizat, sau inima intr-o parte si piciorul in alta smileys/smiley6.gifSi mai stiu un lucru: nu se intampla numai anumitor persoane, chiar si cei care se considera imuni pot sa o pateasca mai devreme sau mai tarziu...

laconcetta
02.06.2005, 18:23
Zona Pheonix, Tucson, ca si alte zone din imprejurimile Phoenix-ului sint ft frumoase, ft civilizate, se dezvolta ft ft mult si de unde anul trecut luai o casa destul de ieftin, ma refer noua nouta de la constructor, pina in 150, 000 anul acesta nu mai poti sub peste 200,000. Preturile cresc cam cu $2000/saptamina. Da ati inteles ft bine. Asa e cresc intre 8000 si 10000 pe luna. Se construeste intr-un ritm ce nu s-a mai intimplat in istoria Arizonei si se preconizeaza ca in urmatorii 10 ani sa se ajunga aici in zona la densitatea populatiei din New York. Ft Ft multi vin in fiecare zi din toate Statele Unite. Astfel cerintele sint mari pt case si preturile cresc ft ft repede. Casele noi se vind de catre constructor la licitatie sau se sta pe lista de asteptare si se cumpara la pretul zilei, nu la cit era acum 2-3-4 saptamini. Totul e nou si frumos, ft civilizat ca orice alt oras din USA, cu absolut toate magazinele care exista in toate statele si preturile nu ft mici, decit la case mai mici decit in California, dar poate mai mari ca in alte parti. Singurul inconvenient este caldura ft ridicata incepind din aprilie-mai de peste 35 grade C, in ultimele 2 saptamini au fost 42-44 si cam asa va fi toata vara si ft cald pina la sfirsitul lui octombrie, chiar si noiembrie uneori. Ploua ft rau si aerul e ft uscat. Daca nu aveti probleme cu caldura, care e ca in Las Vegas, daca ati fost, restul e ok. Locurile de munca cele mai multe sint in costructii si ca peste tot au prioritate cei care vorbesc si spanish. Duceti-va la www.about.com/arizona (http://www.about.com/arizona) si veti afla mai multe. Va doresc multa bafta si intelepciune si sper ca v-am raspuns macar la una din intrebarile care le aveti. Mie imi place aici.

laconcetta
02.06.2005, 18:33
Am vrut sa spun ca ploua ft rar si de obicei "iarna"