PDA

Arată versiune întreagă : Cum trimit un colet din Boston in Romania

gdoros
26.07.2007, 18:00
Poate cineva sa imi spuna care este cel mai eficient fel de a trimite un packet din Boston in Romania?

Multumest anticipat!

c_ralu
16.08.2007, 06:46
Eu trimit prin posta. daca alegi flat box, care o au ei la posta costa 37$ pana la 20 de pounds. Asta daca vrei sa ajunga in 5-7 zile.

light
16.08.2007, 13:33
c_ralu, dar cum sta cu vama? Ce mai are de platit destinatarul? Multumesc.

16.08.2007, 19:38

depinde ce trimiti si unde trimiti. Ma refer la oficiu postal ...unii vor spaga, unii vor spaga mai putina, iar altii numai vor nimic.

light
17.08.2007, 00:58
Am avut experiente destule, unain care un amarit de aparat de testat glucoza (<$100) a fost taxat cu $72 "taxe vamale", desi era evident ca nu-i obiect de lux. Dar asa cum spui depinde de la bordei la bordei.

c_ralu
12.09.2007, 09:04

Ultima data i-am trimis mamei, drot de par, niste parfumuri si niste produse cosmetice, ca e ea e coafeza:geluri de par, perii de par, chesti de genul asta. Vama i-a facut-o la Officiul Postal din oras, i-a deschis pachetul in fata ei si nu a trebuit sa plateasca nimic.Dar sunt cazuri cand se pune vama.

Rainschild2007
21.10.2007, 04:51
Da, din cate am inteles, ceea ce este considerat cadou (gen parfumuri, cosmetice, dulciuri etc.) nu se vamuieste. Se vor vamui electronicele, iar pretul obiectului (daca nu ai factura) va fi aproximat de vamesi, motiv pentru care s-ar putea sa platesti taxe mai mari decat obiectul in sine... Asa ca daca vreti sa trimiteti lucruri valoroase anexati si o factura.