PDA

Arată versiune ntreagă : cele mai urate 3 lucruri in USA

koky
13.03.2005, 15:58
Buna,

Sper sa nu ma injurati ca am deschis doua topicuri in aceesi seara...dar am si eu o problema smileys/smiley9.gif...nu ca as veni maine in State, dar ma informez...

Deci...sa revenim: CE URATI (sau ma rog..."nu va place", ca sa nu folosesc cuvinte "tari") CEL MAI MULT IN USA? Sa zicem 3 lucruri...

Bye! Koky

danielle
13.03.2005, 19:12
Nu este chiar ordinea prioritatilor dar...cele trei lucruri care imi vin acum in cap sunt:

1. soferii nu stiu sa semnalizeze cand fac stanga sau dreapta, parca e dreptul lor sa schimbe banda oricand vor ei fara sa-l atentioneze pe cel din spatele lor

2. faptul ca pana sa discuti cu cineva la telefon dintr-o institutie stai si astepti in compania robotelului o gramaaaaada de timp

3. faptul ca toata pustimea si batranii de 1000 de ani au carnet desi sunt pericol public pe strazi

hazel
13.03.2005, 19:21
Nu cred ca este ceva care sa urasc, desi nu pot sa zic ca nu sunt chestii care imi plac mai putin sau deloc.

Ceea ce detest aici este numarul mare de telefoane de telemarketing, din partea a diversi care vor sa iti vanda ceva. Chiar daca ai intrat in baza de data in programul Do not call, tot au dreptul sa te sune cei de la institutiile financiare cu care se intampla sa ai cont, si care incearca sa iti vanda tot felul de chestii. Telemarketingul este foarte agresiv in US.

sauzimdebine
14.03.2005, 02:13
koky, ce este determinant pentru tine, in contextul in care acum treiesti in Canada, viata in sine sau clima? Daca ai sa pui totul in balanta vei putea alege. Daca cauti doar ceea ce este rau ... hmmm, eu stiu, este posibil ca fiecaruia sa nu-i placa trei lucruri care, adunate si puse pe acelasi taler, sa defineasca intregul. Poti concluziona atunci ca nu se merita? Eu zic ca nu. Tu faci cum vrei.

Daca nu-mi place ceva, nu-mi place ca grija de a nu-i incomoda, deranja, dezamagi, etc., pe cei de langa tine, se intoarce impotriva ta, incomodandu-te, deranjandu-te, dezamagindu-te, etc., tocmai pentru ca-ti distorsionezi existenta in fuctie de perceptele lor.

subzero
16.03.2005, 02:11
zile de concediu foarte putine

semnul STOP si limita de viteza pe autostrada

in general prea multe reguli

evelyn
16.03.2005, 05:27
Am si eu cateva reprosuri fata de "stilul" comportamentului si al legilor : 1 legea in ceea ce priveste "cresterea si disciplinarea" copilului

2 tupeul si nesimtirea pe care unii dintrei ei o pot arata ma smileys/smiley85.gifuimeste ( dar presupun ca aceste manifestari exista in orice cultura)

Totusi, sant foarte fericita de alegerea pe care am facut-o de a ma stabili in State, si totodata foarte recunoscatoare ptr. ceea ce am dobandit.smileys/smiley1.gif

hazel
16.03.2005, 06:43
Aproape toate cele enumerate de cei care traiesc in US sunt valabile si pentru Canada, din pacate sau din fericire pentru koky, cu mici exceptii. Spun din fericire pentru ca nu va avea mari surprize daca se decide sa vina sa traiasca in US.

Totusi, daca traieste in Montreal, nu cred ca va gasi atmosfera din Montreal in US, oriunde s-ar duce.

In schimb in US, cu tot uitatul americanilor de a semnaliza cand schimba directiile, mi se pare condusul mult mai politicos decat la Montreal :) Asta cu exceptia Californiei, unde nu mi s-a parut neaparat nepoliticos, dar nervos, impetuos. Poate si din cauza traficului atat de aglomerat, oamenii devin prea nerabdatori. Montrealezii insa mi s-au parut pur si simplu nepoliticosi.

Koky, daca ai trecut odata prin emigrare, stabilitul in US ti se va parea doar o alta aventura, dar de data asta vei cunoaste regulile jocului.Elesunt aproximativ aceleasi :) Bafta.

Anaxor
21.03.2005, 07:00
1-zile de concediu extrem de putine

2-obsesia tuturor de a da in judecata si a cauta motiv pt asta.

3-prea multe reguli pt a preveni "cadrea drobului de sare"

23.03.2005, 23:33
1-nu au ciocolata nemteasca si nici prajituri bune

2-nu poti face plaja fara sutien

3-fumatul este interzis in baruri

nicolethea
23.03.2005, 23:58
Perfect de acord cu Melina, chiar de nu sunt de foarte mult timp aici, au fost primele lucruri care nu mi-au placut aici si sunt coonvinsa ca nici nu-mi vor place, ba mai mult, voi mai desocperi o gramadasmileys/smiley2.gif

sorin
24.03.2005, 02:00
3-fumatul este interzis in baruri

Nu peste tot. In Chicago inca se fumeaza in baruri smileys/smiley2.gif

24.03.2005, 02:05
Agree nu in toate Statele smileys/smiley18.gifIn MD interzis , in DC nu

24.03.2005, 02:07
Perfect de acord cu Melina, chiar de nu sunt de foarte mult timp aici, au fost primele lucruri care nu mi-au placut aici si sunt coonvinsa ca nici nu-mi vor place, ba mai mult, voi mai desocperi o gramadasmileys/smiley2.gif

Bunasmileys/smiley4.gif

si lista mea e mai lunga dar a vrut sa enumeram doar 3smileys/smiley2.gif

distantele astea ..

ma omoara ,pina ajungi sa te vezi cu un prieten iti ia o zi ,aici suferim de lipsa de timpsmileys/smiley18.gif

nicolethea
24.03.2005, 02:44
Eu am "scapat" de problema cu lipsa timpului pentru a vizita un prieten, pentru simplul motiv ca nu am inca nici unul aicismileys/smiley19.gifDeh, americanii sunt prea ocupati si stresati de timpul "pierdut" sa stai la o cafea, cat despre romani nu a "aterizat" inca nimeni altcineva in zona!

Si ca sa raman in ton cu topicul, nu-mi place lipsa de feminitate a americancelor(cel putin in zona mea) si felul in care te privesc daca esti in fusta si mai porti si pantofi cu toc inaltsmileys/smiley2.gif

24.03.2005, 02:57
Ei o sa iti faci tu prieteni deabea ai venit nu? vezi ca mai sint romani si la rubrica washingon DC ,MD ,VAsmileys/smiley2.gif

Cam prin ce zona esti?

daca prinzi vara ai sa vezi ca toate poarta slapismileys/smiley36.gif,si eu m-am imbracat la servici de vreo 3 ori in fusta si se imi faceau comlimente si ma simteam prost.La interview ,deabea venisem aici si nu stiam ,m-am imbracat intr-o roche si sefu ridea cica: better overdressed than underdressed.smileys/smiley18.gif

nicolethea
24.03.2005, 03:12
Sunt in PA, Lancaster, iar in zona doar 'triburile" Amish misunasmileys/smiley17.gif!Cat despre slapi, greu de crezut, dar le-am vazut si cand era zapada de 20 cmsmileys/smiley5.gif.Deh, iar ei zic de noi ca suntem europeni cu gusturi ciudatesmileys/smiley18.gif!

Cat despre fuste si rochii, eu una o sa incerc sa nu abdicsmileys/smiley2.gifindiferent de privirile lor ciudate, poate asa mai reusim sa-i mai schimbam putin, ce zici, vreau prea mult?smileys/smiley2.gif

24.03.2005, 03:43
Aha ,deci nu duci lipsa de produse proaspete si naturale printre amishsmileys/smiley4.gif

Cit despre schimbat cred ca o sa cam ai de furca cu ei ,dar le place tot ceea ce este diferit in general deci poate reusesti ceva!Mai greu cu amish astiasmileys/smiley2.gif

tu ai ce invata de la ei?

nicolethea
24.03.2005, 04:32
Hehehe,din pacate saupoate ca din fericire, cine stie, nu prea am avut cum sa iau contact direct cu ei, doar sunt o casta inchisasmileys/smiley2.gif, dar imi place bucataria amish la nebuniesmileys/smiley1.gifHey, iar femeile amish poarta FUSTE, adevarat, negre, lalaismileys/smiley17.gif

Iar realitatea este alta decat cea afisata in sloganurile turistice!

Poate ca mi-ar prinde bine sa stau citeva zile la ei, poate ma las de fumatsmileys/smiley2.gifDau produse "organice" marca amish,dacama ajuta cineva sa ma las de fumatsmileys/smiley17.gif

24.03.2005, 04:52
Daca iti doresti sa te lasi de fumat iti tin pumnii!Si amisii barbati ce poarta palarii negre si au codite impletite?!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

nu prea calca picior de amish prin DCsmileys/smiley36.gif

nicolethea
24.03.2005, 06:04
Thanks, sper sa nu te tin prea mult cu pumnii stransismileys/smiley36.gifCat despre barbatii amish, cum sanse sa ajunga prin DC nu au,poti da o fuguta sa-i vezi in mediul lor natural, eu te asteptsmileys/smiley1.gif

24.03.2005, 07:54
smileys/smiley4.gifpe curind