PDA

Arată versiune întreagă : opinie legata de procesul de emigrare

timi_204
23.07.2007, 18:33
am cateva intrebarii legate de emigrarea in canada.

sotia mea va fii aplicantul principal absolvent al facultati de medicina veterinara iar eu cel secundar .

eu nu stiu niciun un cuvant in limba franceza dar sunt aplicant secunda.iar sota mea vorbeste fluent franceza

am terminat facultatea de agro tursm la fara frecventa cum sa trec pe grila de evaluare.

ce parere aveti de situatia aceasta credeti ca vom avea probleme din cauza aceasta ca eu nu stiu franceza la interviu

multumesc ,

timi

fifi
29.07.2007, 03:13
timi vad ca nu ti-a raspuns nimeni pana acum, poate din cauza ca nu au fost in cazul vostru dar tu mai bine iti calculezi punctajul online si aflii raspunsul exact testul pt quebec, partea franceza il gasesti aici http://206.162.174.213/dpi/index.jsp?languageCode=en

vad ca ai locatia US, s-ar putea sa aveti mai multe sanse decat credeti daca aveti statut legal, ati lucrat si aplicati din US.

bafta!

ps. sunt foarte multe familii care au luat rezidenta permanenta in canada relativ usor aplicand din US.

timi204
29.07.2007, 16:28
multumesc pt raspuns.

Dar vin cu o intrebare.

Sunt legal pe teritoriul statelor unite pana in 2009.

nevasta mea nu poate ajunge aici a fost respinsa de doua ori la interviu din pacate.

am mai vazut pe net cat pot trece optiunea nonfrancofon si am terminat.(se poate asa ceva)?

daca vrea sa vorbeasca cu mine va vorbi in limba engleza ideea este cat de mult voi fii depunctat din cauza aceasta.

timi

fifi
30.07.2007, 14:55
nu stiu exact daca poti trece optiunea nonfrancofon(ai vazut probabil cand ti-ai calculat punctajul online) dar e posibil si oarecum logic, fiind tara bilingva. Necazul e insa ca francezii canadieni nu prea iubesc vorbitorii de limba engleza.

In mod sigur vei fii depunctatdar nu numai asta, cum vei raspunde daca la interviu iti va pune intrebari de genul:"Daca ai stat in US si nu stii limba franceza, de ce nu aplici pe partea engleza, federala?" sau mai stiu eu... pt ca la interviu trebuie sa nu le dai de inteles cumva ca vrei doar sa iei actele pe partea franceza dar de fapt intetionezi sa traiesti in alte provincii din canada in afara de Quebec. Nu au voie sa-ti spuna in fata ca nu le convine de limba dar daca scartai si la alte puncte si mai esti si pe limita punctajului nu vor fii prea indulgenti in luarea unei decizii.

uite aici punctele acordate la fiecare sectiune http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM) lecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

timi_204
30.07.2007, 18:15
multumesc inca odata.

tu daca ai fii in locul meu ce ai face?

eu franceza sa invat in america nu prea cred ca va fi posibil.

ramane doar sa obtinem un puncatj foarte bun.

ai alte ideei?

multumesc ,

timi

fifi
31.07.2007, 17:32
stai asa, timi ca m-ai derutat...de fapt de ce sa te declari nonfrancofon si chiar poti avea sanse daca aplici si pt quebec pt ca ai spus ca sotia ta stie franceza... Ce poti face e sa-ti calculezi, pe rand punctajul, fiind tu aplicant principal si apoi fiind ea aplicant principal si sa vezi cum stati, pana la urma punctajul este primul pas si apoi vezi daca se merita sa mergi mai departe sau nu.

facultatea ta, chiar daca e facuta la ff, tot studii superioare treci.

ma trecea gandul sa-ti recomand sa incercati pe partea federala, tu fiind si lucrand legal pe terit US atata timp dar totusi dureaza cam mult... Ar putea sa fie mai rapid pt provinciile care cauta mana de lucru cum ar fii Alberta, Saskatchewan...ei aduc atatia muncitori din afara cu contracte, au aria meseriilor cautate mai larga...chiar si necalificati. Poti sa cercetezi putin site-ul lor sa vezi despre ce e vorba pentru ca daca va gasiti prin lista meseriilor cautate, fie prin calificare sau prin experienta de lucru+ faptul ca tu ai stat in state atata timp v-ar putea ajuta foarte mult.

daca esti legal in US pana in 2009, te gandesti sa depui dosarul inca de pe cand lucrezi acolo? Sotia se poate ocupa de dosar, acte iar tu trebuie sa mergi doar de cateva ori in Ro, numai atunci cand este nevoie de tine.

eu iti recomand sa citesti website urile emigrarilor oficiale pt fiecare provincie din cele amintite sa calculezi punctajul si sa iei o decizie unde anume e mai bine sa aplicati, au fost ei altii care au fost aprobati si cu mai putine avantaje decat voi.

imi pare rau de sotia ta ca nu a reusit sa vina si ea alaturi de tine, aplicand din US(Buffalo) amandoi pt canada procesul ar fii fost mult mai usor.

timi_204
31.07.2007, 18:15
buna idee sa aplic pentru alberta.

eu lucrez pt compania Intrawest cu sediu in canada si incerc prin intermediul lor sa imiiau un job offer in canada.(dar nu stiu daca ma ajuta foarte mult ei nu vor sa fie implicat in procesul de emigrare etc.)

am sa ma uit pe net sa vad ce pot afla si te tin la curent.

Multumesc mult,

Timi

fifi
31.07.2007, 19:06
hehe, daca ai prinde un contract de munca in canada s-ar schimba cu totul situatia, iti poti aduce si sotia, chiar fiind doar rezident temporar, poate lua si ea permis de munca, aplicatia pt rezidenta permanenta se poate depune la Buffalo deci nu trebe sa mergeti acasa, nu va mai pureca atat si costa si mai putin.