PDA

Arată versiune întreagă : Din Canada in USA???

koky
13.03.2005, 15:15
Buna,

Locuiesc in Canada, sunt pe punctul de a aplica pentru cetatenie (dupa 3 ani) dar m-am cam saturat de iernile canadiene. Oricum, voi astepta sa am cetatenia,cum m-a sfatuit toata lumea....As vrea insa sa stiu,in cazul in care suntpe forum persoane din Canada (in special Quebec) care locuiesc si/sau muncesc in State, parerea voastra despre noua lume in care traiti, "pros-urile" si mai ales "cons-urile" smileys/smiley1.gifcomparand cu Canada. Ma rog...stiu ca sunt casele scumpe...ca e stress mare...ca depinzi de job etc etc dar nu am o imagine concreta si mai ales diversificata in functie de stat/oras. M-ar interesa mai ales "zonele mai calde"...

Prin "hazardul norocos" smileys/smiley36.gife cineva care lucreaza in cercetarea farmaceutica? Multumesc foarte mult pentru sfaturi si timpul acordat! Koky

koky
16.03.2005, 14:19
Chiar nu s-a mutat NIMENI din Canada in State ????!!!! Sau nu aveti timp...? smileys/smiley19.gif

pepper
16.03.2005, 14:42
Iti recomand California si ai scapat de iernile canadiene. Nu am locuit in Canada dar am de gind sa o vizitez

Multa bafta

toxic
21.03.2005, 15:32
Eu cunosc o familie care s-a mutat din Canada in SUA si stiu ca le merge mai bine financiar . Insa sufleteste nu cred ca se simt prea bine fiindca mi-au spus ca n-au pe absolut nimeni . S-au gandit la un moment dat ca daca li se intampla ceva , nimeni nu va afla fiindca nimeni nu-i suna la telefon. In Canada , in orasele mari e diferit fiindca sunt foarte multi tomani si comunitatea e mai unita .

22.03.2005, 02:51
Koky, nu locuiesc in Canada dar am colegi care au venit din Canada si am discutat despre diferente. Taxlele in US se pare ca sunt mai mici, insaajutorele sociale aproape au disparut si nu avem socialized medicine. Veniturile sunt mai mari, insa calitatea vieti nu sunt sigur daca este superioara. Se gaseste mai usor de lucru si se munceste mai mult. Canada are un aer mai european si o mentalitate mai liberala. Americanii sunt mai conservativi si mai religiosi (cel putin pretind ca sunt) Ce fel de pharma researchfaci tu?

hazel
22.03.2005, 13:27
Koky, nu locuiesc in Canada dar am colegi care au venit din Canada si am discutat despre diferente. Taxlele in US se pare ca sunt mai mici, insaajutorele sociale aproape au disparut si nu avem socialized medicine. Veniturile sunt mai mari, insa calitatea vieti nu sunt sigur daca este superioara. Se gaseste mai usor de lucru si se munceste mai mult. Canada are un aer mai european si o mentalitate mai liberala. Americanii sunt mai conservativi si mai religiosi (cel putin pretind ca sunt) Ce fel de pharma researchfaci tu?

Bine spui, Mugatu.As mai adauga ca in Canada emigratia romana este mai numeroasa si mai compacta, cu tot ceea ce deriva de aici.

Puterea de cumparare este mai mare la americani, poate contribui intr-o oarecare masura la ridicarea calitatii vietii, sau ma rog, ce tine de partea ei materiala smileys/smiley4.gif

koky
05.04.2005, 18:38
Buna, multumesc mult pentru raspunsuri si scuze ca nu am mai intrat de mult pe forum, am fost ocupata pana peste cap... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif...Lucrez in preclinic, toxicologie/safety pharm. E un domeniu interesant si din cate am vazut cautat si in State. Nu sunt inca hotarata, de asta tot incerc sa aflu cat mai multe detalii. Sunt multe de pus in balanta, dar pe primele locuri preturile caselor, asigurarea medicala si educatia copiilor (desi sunt sigura ca peste tot exista scoli private bune). In fine,anul asta vrem savizitam Romania si pe urma mai vedem...in sfarsit, vine primavara si in Montreal si reincepe sa-mi placa viata, iarna m-as duce si-n Congo...smileys/smiley11.gif...Numai bine, daca mai aveti idei (mai ales partile negative as vrea sa le stiu...), mai scrieti-mi. Bye! Koky