PDA

Arată versiune întreagă : diplome, diplome si iar diplome!

Myra
13.07.2007, 00:18
Buna tuturor romanilor din California! am o mica nelamurire, daca puteti sa imi dati un raspuns. Diplomele de facultate , master, sunt recunoscute acolo? vi-au fost recunoscute sau a trebuit sa o luati de la capat cu facultatea, etc? voi prin ce experienta ati trecut in privinta actelor de studii? astept raspuns. si vapup pe toti romaneste! smileys/smiley31.gif

dixy2k
13.07.2007, 17:05
Myra,

Sint agentii de echivalare, daca te intereseaza sa-ti echivalezi diploma spune-mi si ma uit dupa hirtiile mele ca sa vad numele agentiei. Este pe undeva in Los Angeles si la ei pe site iti dau toate amanuntele de tarife si proceduri. Fratele meu si-a echivalat diploma tot prin ei pt ca este una din agentiile recunoscute de toate universitatile de pe aici. Asta doar daca te intereseaza sa aplici la vreun program si pe aici. Daca te intereseaza numai pt a gasi un servici, diploma echivalata e buna, dar... ii va interesa mai mult experienta undeva aici la o companie din Amercica unde ei pot sa te verifice.

divo
13.07.2007, 18:25
Sunt de acord cu ce zice dixy!Depinde pentru ce te intereseaza echivalarea! Daca te intereseaza pentru continuarea studiilor, echivalarea trebuie facuta curs-cu-curs! Daca te intereseaza doar e echivalare generala..e mai simplu! Oricum..echivalarea poate fi facuta de orice agentie..din orice stat!smileys/smiley2.gif

Myra
13.07.2007, 21:24
multumesc dixy2k si divo. pai m-ar interesa de fapt un master, ca facultatea am terminat-o in Romania si apoi, da , si pentru angajare. nu am mai fost angajata sa dobandesc experienta la o companie in America incat sa ma poata ei verifica. in cazul asta , banuiesc ca ii vor interesa diploma sau mai bine spus, sunt sanse sa ma angajeze fara sa am experienta la ei, ci in Romania?
nu prea stiu cum merg treburile pe acolo, insa am un prieten care cica nu a avut probleme la angajare (s-a angajat la o agentie imobiliara), insa mi-a venit cam greu sa cred, poate ma lamuriti voi care sunteti pe acolo si stiti cum stau lucrurile. mersi oricum. V-am pupat! smileys/smiley31.gif

Myra
14.07.2007, 01:53
dixy2k ti-as fi recunoscatoare daca te-ai uita prin hartiile tale sa imi spui exact numele agentiei daca zici ca e ok. uite adresa mea mira_cryss84@yahoo.com
sau daca vrei poti sa imi trimiti si pe forum. mersi mult!!

sorin
14.07.2007, 04:13
in caz ca nu stiati, exista un topic cu multe informatii despre echivalarea diplomelor aici (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=8510&PN=1)