PDA

Arată versiune întreagă : Embolizare fibrom uterin

Florina33
12.07.2007, 22:42
Am 34 de ani, nu am copii si fost diagnosticata cu fibrom uterin.

Se pare ca sa pentru ascapa de problemele ce le am din cauza fibromului si sansa de a ramane insarcinata ar fi embolizarea.

Am inteles ca se practica in Bucuresti si la Tg Mures.Fiind din Ardeal as prefera sa merg la Tg Mures.

Daca ma poate ajuta cineva cu numele doctorului care efectuaza embolizarea la Tg Mures.

va multumesc

ana popescu
27.02.2012, 04:16
Buna ziua.M am hotarat sa scriu pe acest forum pt a va impartasii cateva idei depsre emblizarea fibromului uterin si ai multumii doctorului care mi-a schimbat viata.Anul trecut in luna septembrie am fost diagnosticata cu un fibrom uterin de 7mm.Am fost foarte speriata sa aud ca la 35 de ani sa am asa ceva.
Doctorul meu ginecolog mi-a zis sa nu ma sperii,deoarece a aparut la noi in romania ,procedeul de inlaturare a fibromului ,numit embolizare.M-a sfatuit sa merg cu ecografia la domnul doctor Rares Nechifor ,unul dintre cei mai buni radiologi-interventionsti.L-am gasit la spitalul Delta din Bucuresti.Tin sa mentionez ca sunt din Valcea.
Am sunat pt a-mi face o programare.Pe 10 septembrie am ajuns la spitalul Delta la domnul doctor Nechifor.Va pot spune ca am fost f bine primita de asistenta domunuli doctor,a trebuit sa astept doar 5 min ca sa ajunga domnul doctor in cabinet.Dupa ce domnul doctor mi-a vazut ecografia si mi- a explicat ce insemna un fibrom unterin si ce riscuri apara daca alegi un procedeu chirurgical,mi am si facut o programare.
Pe 15 septembrie a avut loc interventia ,care a decurs f bine,fiind constiienta pe tot parcursul ei.Dupa interventie am fost dusa in rezerva,acolo gasind la fel, conditii foarte bune si dotata cu aparatura ultramoderna.Tot timpul asistenta a venit sa vada cum ma simt ,sa-mi administreze calmante in cazul in care am nevoie.
Acum dupa 5 luni ma simt foarte bine ,fibromul a inceput sa scada , iar eu sunt foarte multumita de faptul ca am ales acest procedura numita embolizare.Multumesc din suflet domnului doctor Nechifor Rares si intregii echipe de la spitalul Delta din Bucuresti.

aramis_13
27.02.2012, 06:10
o dată era suficient...