PDA

Arată versiune întreagă : cherry Hill

miatc
10.07.2007, 08:51
Buna la toata lumea!

Am 2 luni de cind am venit in Cherry Hill si sunt foarte dezorientata. Stiind ca meseria mea de inginer hidrotehnist nu este prea cautata ma tot gindesc sa ma reprofilez. Cum nu stiu prea mult despre piata din Cherry Hill, poate cineva din partea locului sa-mi spuna daca are sens sa fac un curs de contabilitate sau Computerized Accounting Technology la un colegiu. Sau poate imi dati un sfat.

multumesc mult

beninfl
11.07.2007, 08:31
Nu prea cunosc Cherry Hill atat de bine dar eu zic ca ingineria, oricare ar fii e mai cautat, dar un curs bun de conta e bun tot timpul.

dentyne
16.08.2007, 08:58
Daca ai facut Fac. de Hidrotehnica cel mai bine e sa lucrezi ca Civil Engineer aici. Diferenta intre Civil Eng si Professional Eng. este ca in primii se ocupa si cu partea de hidro, ceilalti e ceea ce se numesc in RO ingineri structuristi.

Pentru amindoua titlurile iti trebuie licenta. Pasii de urmat: recunoasterea diplomei din RO la ABET, examen de EIT (engineer in training), experienta (unele state cer intre 2 si 4 ani experienta ca EIT) si examen PE. PE-ul iti da drept de stampila si semnatura si implicit bani mai multi. :-) Bafta.

Dentyne

Collingswood, NJ

dentyne
16.08.2007, 09:02
Scuze. Am facut o greseala. Am vrut sa spun "Civil Eng. si Structural Eng. (nu Professional Eng.)". Poti sa fii Professional Eng in civil sau structural.

cnc_ro
26.11.2007, 03:51
uaoooooooo.nu am nici o idee despre ce vorbesti,dar stau aproape de tine.la30min distanta.