PDA

Arată versiune întreagă : Interviu luat, madame Clemance

TaviS
08.07.2007, 09:49
Salutare; aprox sapt si ceva (rusinica lenesule)
Emigrantul principal: profa de desen, curs de coafeza; franceza 6 vorbit, 8 inteles, engleza: 5, 7
Emigrantul sec. : designer, fotograf, silvicultor franceza: 2 vorbit, 4 inteles, engleza: 7, 8
A inceput cu explicarea procedurii si un rezumat cu intrebarile pe care o sa le puna.
- pasapoartele, numele, datele de nastere, studii, ce am mai facut in ultimul timp. Nevastamea avea un proiect cu copii. A inceput sa povesteasca de el. madame Clemance actualiza situatia noastra pe laptop, intre timp o mai corecta pe nevastamea, destul de lejer, doar repeta (corect) cuvintul, expresia gresita) Nu a intrerupt-o nu a pus intrebari aiurea nici nu a rpetat intrebari in alta forma. Doamna e foarte placuta zambitoare si calda. Am avut un "dosar" cu locuri de munca din Montreal, chiar si cartiere unde ne-ar place sa stam. A fost placut impresionata de chestia asta.
Alte intrebari: ce calitati aveti?, de ce Quebec? ce lucrati, unde, ce salar,de ce v-ati ales meseria asta, unde avem casa, cit costa casa, de unde am avut bani pentru ea? In egleza: de ce v-ati ales meseria asta. nu s-a descurcat foarte bine punea accente din franceza (nevastamea, evident), chiar si cuvinte. A fost "clementa" si nu a mai pus alte intrebari in engleza.
Emigrantul sec.: numele anul nasterii, unde ati invatat franceza, ati vizitat Canada? da, cu ce ocazie, pt cit timp, la cine, cu cine (fratemeu e in toronto) ce a am vizitat pe acolo. De ce am ales Quebec cind eu am nivel mult mai mare la engleza decit franceza. Am raspuns ca sintem artisit si toronto e un oras industrial fara trecut cultural. Ce as putea lucra in Quebec? Aici am avut noroc cu multiplele mele specializari. Dealtfel si nevastamea poate lucra in multe domenii ca artist. Ne-a si spus ca sintem polivalenti si crede ca o sa avem success in Quebec. Nu ne-a intrebat de toate actele, nici macar extrasele de cont bancar, ( nu va bazati pe asta) am mai spus noi ca avem si aia si aia... am avut si o declaratie oficiala de la prieteni din montreal. Nu ne-am facut evaluare la casa costa o gramada si numerita, daca ai destui bani cash. Am scos un extras de carte funciara care ne-a costat o alta gramada si nici nu la cerut.
Atmosfera a fost relaxata si amiabila iar intrebarile simple, pentru mine repetate de doua ori si chiar reformulate. La sfirsit ne-a strins mina, ne-a urat bun venit in Quebec, ne-a dat hirtoaga, o brosura, explicatii
Hai noroc si adio Tara Draca!

TaviS
10.07.2007, 08:14
Am uitat sa specific citeva lucruri importante:
Sotia mea si-a luat definitivatul anul trecut. A absolvit masterul in politici culturale, facut in colaborare cu Univ. Paris 8, unde (la master nu paris ;-) a facut o parte din materii in franceza. A intrebat-o ce materii a facut in franceza si a primit 2 puncte pt studiu in limba franceza si 1 punct pentru master.

10.07.2007, 09:53
TaviS, felicitari pt. successul la interviu si va doresc success in quebec. Pot sa va intreb totusi: de ce emigrati, din dorinta de a va realiza profesional (desi arta nu prea e o "profesie") sau mai mult din motive materiale, sau din aventura?

tzuca
13.07.2007, 08:56
Felicitari TaviS!!!

Vreau sa va pun si eu cateva intrebari, va rog.

Este obligatoriu sa avem pe cineva in Quebec? Unde se inregistreaza
declaratia oficiala de la eventualii prieteni din Quebec? Cat ii
costa? Daca nu avem prieteni acolo, este suficient un extras de
cont mai consistent, ce suma ne-ar trebui pentru 2 persoane, familie?

Va multumesc

fifi
13.07.2007, 11:16
si eu felicit cuplul reprezentat de nick ul TaviS si le multumesc pt ca s-au intors sa ne impartaseasca experienta lor. Numai impliniri sa le aduca sosirea in canada.

tzuca, uite ce am gasit eu
<H2><A id=financial name=financial></A>Financial self-sufficiency</H2>

For the period from January1 to December31, 2007, single persons must have at least$2593 at their disposal to meet their basic needs for the first three months following their arrival in Qu

gabi&serban
14.07.2007, 04:11
buna tuturor,

si noi am avut interviul cu doamna Clemance in iunie 5, 2007.

am fost primii, am intrat cu foarte mari emotii, dar au disparut in momentul in care d-na C. a inceput sa vorbeasca.tot asa a inceput cu sotul ia explicat ce vrea de la el(franceza 4 vb), apoi ce vrea sa auda de la mine(4 vb)doar in franceza. eu mai mult de 2 nu stiam sa vb, m-am uitat la sotul meu si m-am gandit ca ooo am incurcat-o. dar interviul s-a dovedit a fi foarte lejer, iar daca nu stiam ceva in franceza ma puteam exprima in engleza. spre deosebire de altii eu nu am studii, sotul are o facultate dar fara sa fii profesat meseria, in schimb amandoi avem experienta engleza si americana. mai departe, d-na C. parca nici nu era intersata de ceea ce spuneam noi, iar dintr-o data se ridica si il felicita pe sotul meu si pe mine,ne dadcs,iarinainte sa plecam se uita la noi si ne spune ca actele erau demult facute doar ca a vrut sa ne tina in suspans si sa se amuze putin cu noi.

a fost un interviu usor, poate mai usor decat unul de viza la ambasada SUA, iar stresul si grijile facute au fost in zadar. acum asteptam si ultimele caziere, iar noi speram ca prin luna februarie sa fim la sanius in Canada.

bafta multa tuturor

G&amp;S

TaviS
14.07.2007, 09:15
pt pergamon:
"...de ce emigrati..? in fiecare zi am cite un motiv. de exemplu azi am facut 50 de km in aproape 2 ore si asta nu din cauza traficului ci din cauza drumului care a fost asa si acum un an sau doi si asa are sa fie si la anul. Sa nu intelegeti gresit, nu din cauza drumurilor plecam, dar se aduna si asta. Imi ziceau uni: " ce-ti lipseste aici ai unde sta ai ce iti trebuie, esti baiat destept, iti deschizi ceva firma.. Da da imi iau o masina faina si la primul drum dau cu ea intr-o groapa... de imi culeg roata de pe camp.. ca sa nu mai zic ca defapt nu-mi trebe nici o masina pt ca sint motociclist... si o gropa poate sa ma coste mult mai mult!
" ...desi arta nu prea e o "profesie" aici te inseli amarnic: este e profesie si inca mult mai mult!

pt tzuca:
despre suma cred te-ai lamutit. Prieteni daca ai in Quebec e bine, pt ca primesti puncte pt asta; daca nu ai nu-i nici un bai, faci punctele din altceva si tot pleci. Noi cind am primit invitatia la interviu am primit si o declaratie de prieteni (scrisesesem in DCS ca avem prieteni) pe care le-am trimis-o, au semnat-o in fata unei oficialitati(notar, sau ceva functionar) si ne-au trimis-o inapoi.Cit i costa? Banuiesc ca nu o avere... noi o sa platim in bere, sau na, in vin ;-)

PS Daca nu aruncati hartii pe jos, si va irita cind cinva face asta, iar acel cineva e gardian public... cred ca ar trebui sa va ghinditi daca mai vreti sa traiti aici. Patriotismul e vorba inventata de politicieni!

tzuca
14.07.2007, 10:08
Multumesc pentru informatii, sunteti toti foarte draguti si ma bucur ca
ne impartasiti bucuriile. Sa auzim in continuare numai de bine!

kiddy
13.09.2007, 10:00
tzuca, acea declaratie costa:
- 5$
- vreo 1,5$ timbrul postal (cred ca incape si plicul in banii astia)
- un pic de timp si, nu in ultimul rand,
- un pic de bunavointza.

Ca o paranteza, ultima oara cand am facut-o, am sarit peste primul item. N-a vrut sa-mi ia banii respectivul functionar, de fapt respectiva. Daca am vazut ca nu vrea, nici n-am mai insistat.smileys/smiley1.gif

Bafta!