PDA

Arată versiune întreagă : am vrea sa ne mutam in San Antonio.

Alex777
02.07.2007, 21:07
Suntem o familie care dorim sa ne mutam in San Antonio.Nu stim mai nimic de oras doar ca pretul caselor este mai convenabil.Nu cunoastem insa ce loc este mai potivit,mai bun si daca mai sunt romani catre locuiesc acolo am dori sa ne facem noi prieteni.Exista o biserica ortodoxa acolo?Daca ne-ati putea ajuta cu ceva sfaturi sau cu pareri ele vor fi binevenite cu multumire.

ralu1222
03.07.2007, 19:15
Alex,

San Antonio este un oras pe care eu il iubesc la nebunie. Intr-adevar nu are aspectul cosmopolitan al unei mari metropole dar eu m-am simtit foarte binevenita si m-am adaptat extrem de bine. Ca zona as recomanda northwest/medical center sau nortcentral/downtown. Piata locurilor de munca este destul de bine reprezentata, orasul se dezvolta din punct de vedere al economiei pe zi ce trece. Despre o biserica ortodoxa nu stiu, am auzit ca s-ar putea sa fie o biserica greceasca, cand ma intorc (pe 19 iulie smileys/smiley20.gif) am sa cercetez mai in amanunt.

Dupa cum bine ai observat preturile la case sunt mult mai mici ca in alte parti, la fel ca orice alte preturi...oamenii sunt foarte draguti, prietenosi si foarte impresionati de straini, fascinati cand aud de Europa, de Romania...Eu sunt genul care nu se ofenseaza cand vad ca cineva nu stie mare lucru, dar incep sa le explic si sunt de-a dreptul fascinati!

Cam asta...cum iti spuneam, eu sunt indragostita de Riverwalk, the 1st Friday (un fel de festival artistic care se intampla in prima vinere a fiecarei luni) imi place atmosefera de prin cluburi, de prin mall-uri, imi place sa conduc acolo, imi place sa lucrez, nu prea am lurcuri negative de spus. In privinta temperaturilor care ar cam fii un minus eu iti spun sa nu iti faci probleme pentru ca nu prea ai timp sa iti fie cald!

Daca ai alte intrebari, intreaba-ma si iti raspund cu placere

Raluca

PS: eu ma mut inapoi in San Antonio din Hawaii, deci iti dai seama cat de indragostita de SA sunt!