PDA

Arată versiune întreagă : Barfa

Ana Tofan
11.03.2005, 00:24
La serviciu sau acasa,la magazin sau in oras,sunt fel si fel de oameni care barfesc. Urat obicei. Adesori, cand te indepartezi de un anumit grup de persoane, acestea si incep sa te barfeasca.Mergi la baie si acolos sunt femei de serviciu si secretare care te barfesc.Umbli prin biblioteca si acolo studentii te barfesc...Ce sa spun..mi-e lehamite de asemenea oameni

rossa
11.03.2005, 01:13
Zau ? Atunci hai sa-ti spun eu o intrebare : Cine barfeste mai mult , femeia sau barbatul ?

Alta intrebare : Crezi ca nivelul de cultura sau pregatire influenteaza barfa ? Cu alte cuvinte barfesc doar oamenii cu mai putina scoala ( femei de serviciu , secretarnite etc ) . Eu cred ca raspunsul este negativ , cam toata lumea barfeste indiferent de pregatire sau nivel cultural . Este la fel ca si in cazul bauturii - toti dau pe gat paharul in acelasi mod ....

Si noi cateodata pe acest forum .... barfim in draci , dar la noi e virtual , nu e pe la ..spate !

Vlad
11.03.2005, 02:23
La serviciu sau acasa,la magazin sau in oras,sunt fel si fel de oameni care barfesc. Urat obicei. Adesori, cand te indepartezi de un anumit grup de persoane, acestea si incep sa te barfeasca.Mergi la baie si acolos sunt femei de serviciu si secretare care te barfesc.Umbli prin biblioteca si acolo studentii te barfesc...Ce sa spun..mi-e lehamite de asemenea oameni

Daca toata lumea te barfeste....inseamna ca ai o PROBLEMA.Si la baie te barfesc?,poate lasi un miros "demn de barfa".....

La magazin te barfesc?....cu ce te imbraci de obicei,sau nu te imbraci?

Daca lumea barfeste pe cineva,inseamna ca acea persoana este una IMPORTANTA pentru ei,asa ca nu mai face pe "molestata" ca nu tine...iti place sa fi barfita,doar faci pe victima....

11.03.2005, 06:08
Barfa e un vehicul social foarte folositor. Contribuie lacoeziunea comunitatii, la crearea de relatii directe si indirecte intre oameni, si mai ales la formarea de opinie.

Problemae cand lumea ia barfa in serios si pune toata informatia vehiculata prin telefonul fara fir la capitolul "pe bune". Si eu barfesc uneori in draci la servici, cand am timp si cu cine, dar ma irita chestii de genul "bai ce prost e ala". In general multe din opiniile astea nu stau in picioare in fata unui "da' tu de unde stii?" aplicat viguros...

11.03.2005, 06:30
Niciodata nu am aplecat urechea la birfe si chiar daca le-am auzit nu le-am luat in seama sau in serios.Birfa esteceva de moment si este trecatore.Omul in general birfeste ca sa se simta el mai bun decit celalat sau pur si simplu ca sa nu taca si sa zica si el ceva.

Sint de acord cu Vlad:"Daca lumea barfeste pe cineva,inseamna ca acea persoana este una IMPORTANTA "smileys/smiley36.gif

angela
11.03.2005, 06:39
Toata lumea barfeste, asta e clar. Uite pana si tu Isa ii barfesti pe
cei care te barfesc. Ei nu sunt de fata iar tu acuma zicandu-ne noua
totul e barfa, chiar daca nu vrei sa recunosti.

Chiar daca ne place sau nu, e clar ca toti barfimsmileys/smiley2.gif

11.03.2005, 06:43
Important este pe cine birfim!smileys/smiley36.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

kiki
11.03.2005, 07:12
Da' si cand apare o barfa buna ... o papam pe paine. Si apoi mai si invatam cate ceva din barfe. De exemplu ...un tip de la Countrywide a luat-o rau pe ulei dupa 72 de ore de munca fara intrerupere (detaliile sunt savuroase pt barfitorii rautaciosi). Eu n-am sa lucrez in veci atatea ore fara un pui de somn bun... asta-i lectia. smileys/smiley2.gif

Diferenta dintre povestit si barfit e cat de inflorita e povestea smileys/smiley9.gif

hazel
11.03.2005, 07:18
Ana, parerea mea este ca uneori ne mai siinchipuim ca ne barfeste lumea.

Parerea mea este ca trebuie sa incerci sa fii confortabila cu tine insati si s-ar putea ca rezultatul sa iti placa: nu vei mai avea acea senzatie ca esti barfita peste tot pe unde te duci. Daca as fi in locul tau, as incerca sa privesc oamenii pe care ii suspectez ca ma barfesc drept in ochi, sa am o atitudine binevoitoare si placuta fata de ei si poate ca daca intr-adevar m-au barfit, o sa le para rau. O atitudine prietenoasa, un privit sincer direct in ochi dezarmeaza pe oricine ti-a pus gand rau cu vorbele . smileys/smiley1.gif

Cand intr-adevar este reala barfa, pe noi femeile mai ales, nu se poate sa nu ne intristeze macar, singura consolare fiind ca poate, poate avem ceva ce barfitorii nu poseda smileys/smiley17.gif Dar si atunci cred ca e bine sa avem aceeasi atitudine care sa inspire respect barfitorilor si sa ii faca sa se simta mici si meschini ca ne-au acordat atata atentie smileys/smiley2.gif

tonita
11.03.2005, 07:50
Incerc sa zic sieu ceva intelept: De ce ti-e frica nu scapi ! Cu c

Billy
11.03.2005, 08:20
Daca toata lumea te barfeste....inseamna ca ai o PROBLEMA.Si la baie te barfesc?,poate lasi un miros "demn de barfa".....

La magazin te barfesc?....cu ce te imbraci de obicei,sau nu te imbraci?

Daca lumea barfeste pe cineva,inseamna ca acea persoana este una IMPORTANTA pentru ei,asa ca nu mai face pe "molestata" ca nu tine...iti place sa fi barfita,doar faci pe victima....

Intre atitea pareri pro smileys/smiley36.gif, am sa fiu de partea lui Ana.

Ati vazut filmul acela cuMel Gibson,parca se numea Cum gindesc femeile ? Un barbat extrovertit, cu o parere foarte buna despre el, o pozitie importanta intr-o companie de publicitate. Pentru ca avea o parere buna despre el este socat in momentul cind afla cum gindesc unele colege despre el. De unele este surprins in mod placut, de altele neplacut. Pina la urma ar fi vrut sa nu fie inzestrat cu acea putere de aauzi gindurile femeilor. Da, in mod normal ar trebui sa nu fim afectati de ce gindesc ceilalti despre noi, totusi sintem oameni. Cum te-ai simti ca barbat sa citesti gindul sotiei intr-un moment in care faceti dragoste, poate ea este mai obosita si isi spune in gindul ei: Oare cind mai temina asta odata ? smileys/smiley36.gif

Pe urma mai sint barfe rau intentionate. Imi aduc aminte un fost sef intr-o intreprindere spunea ca daca isi propune sa invrajbeasca doua persoane sigur reuseste si a demonstrat asta, asa de amuzament.

In general barbatii sint mai sensibili la pastrarea anumitor secrete. Uneori femeile povestesc ce se intimpla in relatia lor, vorba circula, barbatul nu se simte confortabil ca toata lumea sa cunoasca detalii intime despre el. Chiar daca nu este cine stie ce secret.

Ar mai fi si alte aspecte, ma opresc aici.

11.03.2005, 08:32
In general barbatii sint mai sensibili la pastrarea anumitor secrete. Uneori femeile povestesc ce se intimpla in relatia lor, vorba circula, barbatul nu se simte confortabil ca toata lumea sa cunoasca detalii intime despre el. Chiar daca nu este cine stie ce secret.

Ar mai fi si alte aspecte, ma opresc aici.

In general dar nu intodeauna!smileys/smiley2.gif

hazel
11.03.2005, 11:45
Am uitat o chestie: barfa constructiva smileys/smiley36.gif
Care apare cand intr-adevar barfa are o baza reala.

Sa iti dau un exemplu: o companie a angajat un manager pe criterii 100% de network si nu si pe nivelul sau tehnic de pregatire. Ajunsese manager peste vreo 8 oameni si la sase luni de la angajare inca nu prea stia cu ce se mananca proiectul lui. Normal ca lumea a inceput sa barfeasca, barfa a plecat chiar de la proprii angajati care nu prea mai aveau nici un fel de respect fata de omul care le era sef. Si la un moment dat probabil ca i-a ajuns la urechi ce gandeste lumea despre pregatirea lui si s-a pus omul cu burta pe carte sa afle care e treaba cu proiectul lui, asta incluzand studiu personal, stat de vorba cu fiecare angajat in parte sa afle care-i aria aluia de expertiza, petrecand ore suplimentare si bagandu-si nasul in toate colturile proiectului.

Iata un caz de barfa constructiva, uneori ne poate ajuta sa ne schimbam in mai bine :)

In legatura cu tine, nu cumva ai observat, exista un numitor comun la barfa pe care o sesizezi despre tine? Daca da, poate n-ar strica sa "take a good look at that thingand try to change itorimprove it" smileys/smiley1.gif

Just a thought.

rossa
11.03.2005, 20:11
Barfa constructiva - dracu a mai auzit , dar ma rog...

sauzimdebine
12.03.2005, 04:55
Barfa presupune o mare doza de neadevar. Pe asa o baza foarte greu se poate construi ceva.

Billy
12.03.2005, 06:26
Am uitat o chestie: barfa constructiva smileys/smiley36.gif
Care apare cand intr-adevar barfa are o baza reala.

Iata un caz de barfa constructiva, uneori ne poate ajuta sa ne schimbam in mai bine :)

In legatura cu tine, nu cumva ai observat, exista un numitor comun la barfa pe care o sesizezi despre tine? Daca da, poate n-ar strica sa "take a good look at that thingand try to change itorimprove it" smileys/smiley1.gif

Just a thought.

Barfa nu prea este apreciata. Un sef poate sa intrebe subordonatii daca considera ca ceva trebuie imbunatatit si numai daca vrea. Depinde de cultura din acea companie. Daca acel manager nu s-a suparat, poti sa te consideri norocoasa. Eu am auzit, in alta tara de un sef roman care a concediat multi angajati, chiar si romani pentru ca nu statea prea bine la capitolul simtul umorului, sau nu accepta sa fie contrazis nici macar atunci cind nu avea dreptate.

Garfield postase ceva interesant despre ce atitudine ar trebui sa avem ca angajati, spre binele nostru.

Pe de alta parte nimeni nu este perfect si de neinlocuit. Trebuie sa ne schimbam, sa fim receptivi la critica, este spre binele nostru.

hazel
13.03.2005, 19:31
Billy, nu stiu daca managerul s-a suparat sau nu si nu prea am de ce sa ma consider norocoasa pentru ca nu era managerul meu:) stiu povestea si il stiu si pe tip dar nu este managerul meu. Eu am avut si am manageri pe care ii respect si catre care 'I look up to'.

Chiar, sunt curioasa care ar trebui sa fie atitudinea noastra ca angajati? In atatia ani de zile, angajata fiind m-am lasat condusa numai de instinct si de bun simt, nu m-am gandit ca ar putea exista niste reguli de cum sa fii angajat model,bine, in afara desigur de acele reguli scrise la "Employee handbook". As aprecia daca ai putea sa imi dai o sursa la ceea ce a scris Garfield despre acest subiect. Multumesc.

hazel
13.03.2005, 19:36
Barfa presupune o mare doza de neadevar. Pe asa o baza foarte greu se poate construi ceva.

Sunt de acord ca barfa nu poate constitui o baza pe care sa se construiasaca ceva, dar nu din cauza neadevarului -uneori fara foc nu iese fum- ci din cauza faptului ca, din cauza ca suntem niste fiinte umane, barfa ne doare, barfa ne umileste, ne indispune in cel mai bun caz, imposibil sa ai ganduri pozitive cand realizezi ca ai fost tinta barfei.

hazel
13.03.2005, 19:41
Barfa constructiva - dracu a mai auzit , dar ma rog...

Apreciez comentariul tau, dar am o intrebare: dracu stie ca vorbesti in numele lui?

Billy
14.03.2005, 02:39
Chiar, sunt curioasa care ar trebui sa fie atitudinea noastra ca angajati?

Nu am vrut sa par ca dau lectii, ca nu am prea multa experienta peste hotare, ideea era ca acel manager are puterea de decizie, competent sau nu. Nu am fost rau intentionat, m-am exprimat poate confuz.

Ana Tofan
14.03.2005, 03:09
Barfa este rautacioasa si poate ucide,poate transforma un om jovial intr-un om vesnic trist si inchis in sine, ne face sa suferim. Ce poate fi bun in asta.

hazel
14.03.2005, 07:34
Chiar, sunt curioasa care ar trebui sa fie atitudinea noastra ca angajati?

Nu am vrut sa par ca dau lectii, ca nu am prea multa experienta peste hotare, ideea era ca acel manager are puterea de decizie, competent sau nu. Nu am fost rau intentionat, m-am exprimat poate confuz.

Billy, nu mi s-a parut ca dai lectii si nici ca esti rau intentionat:) chiar as fi vrut sa citesc acel comentariu al lui Garfield pe care l-ai mentionat. Cred ca niciodata nu incetam sa invatam in viata.

Despre acel manager si orice manageri ipotetici sau neipotetici:) parerea mea este ca ei nu pot chiar sa taie si sa spanzure. Depinde de filozofia companiei desigur, dar de obicei sunt si ei sub lupa, uneori mai abitir ca noi. Un manager in opinia mea, ar fi neinspirat sa inceapa sa taie si sa spanzure doar pe baza unei barfe. Nu uita ca un manager este reprezentat si de echipa pe care o conduce, daca echipa e profesionala, happy, daca exista o atmosfera sanatoasa in echipa, toate aste se reflecta si asupra lui si il face sa para ok in fata conducerii si a celor de rang cu el. Desigur un manager poate insemna si transformarea vietii tale de angajat dintr-o viata normala si fericita la munca, intr-un cosmar total. Dar nu prea am vazut abuzuri pe aici si sincer nici nu imi doresc.

Billy
15.03.2005, 02:57
Despre acel manager si orice manageri ipotetici sau neipotetici:) parerea mea este ca ei nu pot chiar sa taie si sa spanzure. Depinde de filozofia companiei desigur, dar de obicei sunt si ei sub lupa, uneori mai abitir ca noi. Un manager in opinia mea, ar fi neinspirat sa inceapa sa taie si sa spanzure doar pe baza unei barfe. Nu uita ca un manager este reprezentat si de echipa pe care o conduce, daca echipa e profesionala, happy, daca exista o atmosfera sanatoasa in echipa, toate aste se reflecta si asupra lui si il face sa para ok in fata conducerii si a celor de rang cu el. Desigur un manager poate insemna si transformarea vietii tale de angajat dintr-o viata normala si fericita la munca, intr-un cosmar total. Dar nu prea am vazut abuzuri pe aici si sincer nici nu imi doresc.

Nu ma refeream la America, dar nu o sa mentionez tara, orasul ca sa nu arunc cu pietre :) Din spusele unui cunoscut in aceea companie au fost concediati dintr-o data cam jumatate din personal, dupa un timpangajati altii, iar el spunea ca a pus pe liber persoane care il criticau sau nu ii placeau. Era undeva la mijloc inierarhia companiei, iar compania este mica-mijlocie (<50).

In America am auzit si eu persoane care refuzau sa vina la job dupa program, de acasa, daca nu aveau chef sau care vorbeau foarte direct cu patronul, libertati care nu poti sa ti le permiti in alte tari, cu somaj mai mare, depinde de companie, situatie, etc.

15.03.2005, 03:36
In America am auzit si eu persoane care refuzau sa vina la job dupa program, de acasa, daca nu aveau chef sau care vorbeau foarte direct cu patronul, libertati care nu poti sa ti le permiti in alte tari, cu somaj mai mare, depinde de companie, situatie, etc.

Billi, eu am caller ID la telefon, si daca dupa program nu am chefsa ma intorc la munca, nu raspund la telefon daca numarul nu este cunoscut si nimeni nu poate sa-mi pretinda nimic. Sunt situatii in care unii salariati trebuie sa fie "on call" pentru situatii de urgenta, insa trebuie sa fie platiti in acest timp, de obicei 1/2 din salariul lor normal. Cat despre manageri, Hazel are perfect dreptate, ei suntmaitensionati decat salariatii de rand. Cand treaba nu merge bine si sunt probleme manageruleste chemat "on the carpet" si tras la raspundere.

foryoutupac
15.03.2005, 05:18
Eu unul am reusit sa ma las de barfit,si am inceput sa numai ma iau dupa barfittori ca nu are rost sa ma stresez pedegeaba asa ca parerea mea nu mai baga in seama barfitori si numai fi nici tu o barfitoare si totul o sa fie bine smileys/smiley18.gif

15.03.2005, 07:18
un proverb spune: "pina nu faci foc nu iese fum" smileys/smiley2.gif

Raven
25.05.2008, 05:15
Misto postarile de la pag. 1.

Le contrazic en-masse: BARFA N-ARE SCUZE.

"Nu ma intereseza ce fac si nu fac altii. Ma intereseaza ce fac si nu fac eu."

(cine-o fi zis asta...? unu' care stia el ce stia despre viata & moarte)

Pe aia barfitori de meserie ce fac si nu fac ei ii intereseaza cel mai putin. Cel mai mult ii intereseaza ce fac si nu fac altii, oricine, numai ei insisi sa nu fie.

mirela_delia
25.05.2008, 06:16
Misto postarile de la pag. 1.

Le contrazic en-masse: BARFA N-ARE SCUZE.

"Nu ma intereseza ce fac si nu fac altii. Ma intereseaza ce fac si nu fac eu."

(cine-o fi zis asta...? unu' care stia el ce stia despre viata & moarte)

Pe aia barfitori de meserie ce fac si nu fac ei ii intereseaza cel mai putin. Cel mai mult ii intereseaza ce fac si nu fac altii, oricine, numai ei insisi sa nu fie.

Ma regasesc in postarea ta Raven.</span>

lebada
25.05.2008, 07:24
Cel mai mult ii intereseaza ce fac si nu fac altii, oricine, numai ei insisi sa nu fie.

Barfa ar trebui sa ramana apanajul femeilor. Din nefericire, se lasa prinsi in acest joc murdar si barbati. Pe mine ma intereseaza ce-mi mai fac dusmanii.smileys/smiley2.gif Trebuie sa-i tin aproape, sa-i monitorizez. Pentru asta ma intereseaza cel mai mult ce fac si nu fac ei. Ce fac si ce nu fac eu stiu precis...smileys/smiley2.gif

Raven
25.05.2008, 07:36
Ce fac si ce nu fac eu stiu precis...smileys/smiley2.gif
Esti asa de sigura cu precis-ul ala?

nicoletamihaela
25.05.2008, 08:18
Barfa ar trebui sa ramana apanajul femeilor. Din nefericire, se lasa prinsi in acest joc murdar si barbati.

Si inca cum...Cred ca sunt cu mult mai interesati decat femeile....

FidelKatzo
26.05.2008, 00:57
Am mutat mesajul..

Ana Tofan
26.05.2008, 02:46
Voi v-ati uitat la data cand am lansat topicul? Era tocmai in 2005 cand traia si bietul Rossa

lebada
26.05.2008, 06:56
Ana!

Nu are nimic vechimeatopicului tau cu asumarea celor scrise...de unii si altii dintre noi.Eu cred in ce scriu si mai ales in ce simt. Copilaria mea s-a dus demult. Si pe urma nu sunt barbat...ca sa mai copilaresc. Chiar asta am vrut sa fiu dintotdeauna. EU INS?MI!Nu stiu sa ma prefac. De dragul nimanui! Ar insemna sa ma mint singura. Iar voi m-ati fi depistat si ati fi trecut la barfe!smileys/smiley2.gifCrezi ca am dat cu bata-n balta? Poate m-am molipsit de pe la altii!

Ca sa-mi revin, cred ca iau o scurta pauza ca sa am timp sa privesc mai mult cerul din ochii partenerului. Ca si Raven.

Pe bietul Rossa Dumnezeu sa-l odihneasca acolo unde e!

26.05.2008, 17:13
Voi v-ati uitat la data cand am lansat topicul? Era tocmai in 2005

Te-au mai birfit de atunci?smileys/smiley36.gif

Ninu100
30.06.2008, 23:43
Ana Tofan, tu mai treci pe la topicele tale din cind in cind ? ca te-am intrebat ceva pe unul din ele si nic....nic.

Si acu la subiect.... ma distreaza birfa teribil, ( de unde puteti trage concluzia capacitatii mele intelectuale...adica ...Varza frate smileys/smiley36.gif ).. la mine in localitate e o moda ca fiecare sa-si faca banca la poarta si in sarbatori se sta la poarta.. cam asa ca pe banca in parc, eu am facut una lunga cam pt. 5-6 persoane chiar sub geamul meu , si care place chiar pentru acest lucru ca se pot stringe mai multe birfitoare la un loc ...eu personal nu ies niciodata la birfa, dar aud tot si sint la curent cu tot ce misca in localitate .smileys/smiley17.gif