PDA

Arată versiune întreagă : loteria vizelor

LauraM
09.03.2005, 13:08
Salutare tuturor!

Sotul meu a castigat Loteria Vizelor, noi ne-am casatorit inainte cu 4 zile sa-i vina invitatia la interviu! Stiu ca tb sa avem dovezi solide ale relatiei, dar sper sa fie usor, suntem de 8 ani impreuna! Suntem insa f dezamagitipt ca taxa s-a facut de cateva zile 755 $ de persoana, bani pe care am inteles ca-i pierzi daca nu luam viza! Vrem neaparat sa vb cu cineva care a fost de curand la interviu, sa ne spuna cum a fost. Noi nu avem proprietati pe numele nostru, sau AOS, avem bani in cont. Ma gandeam daca 10.000 $ sunt de ajuns pt amandoi? E esentiala dovada provenientei banilor? Daca de exemplu ne reprogrameaza pt un alt interviu, va mai fi nevoie sa platesti alti 755 $ sau nu? Cam cat dureaza interviul si cum decurge? Va multumim anticipat pt raspunsurile pe care speram sa le primim!

danielle
09.03.2005, 19:38
Sotul meu a castigat Loteria Vizelor, noi ne-am casatorit inainte cu 4 zile sa-i vina invitatia la interviu! Stiu ca tb sa avem dovezi solide ale relatiei, dar sper sa fie usor, suntem de 8 ani impreuna!

Pai ar trebui sa fie usor. Poze, dovezi domiciliu(daca ati locuit impreuna), desfasurator telefoane etc

Suntem insa f dezamagitipt ca taxa s-a facut de cateva zile 755 $ de persoana, bani pe care am inteles ca-i pierzi daca nu luam viza!

Da, este adevarat, banii se pierd in caz ca nu vi se acorda viza.

Vrem neaparat sa vb cu cineva care a fost de curand la interviu, sa ne spuna cum a fost. Noi nu avem proprietati pe numele nostru, sau AOS, avem bani in cont. Ma gandeam daca 10.000 $ sunt de ajuns pt amandoi?

Eu zic ca 10.000 ar trebui sa fie suficienti pentru trecerea de viza dar ce gandesc cei de la ambasada numai ei stiu. Oricum in caz ca vor crede ca nu e de ajuns nu va resping ci doar va amana.

E esentiala dovada provenientei banilor?

De obicei, daca banii apar in cont cu data recenta, cei de la ambasada intreaba de unde ii aveti si voi puteti justifica fie din economiile voastre, fie de la parinti...

Daca de exemplu ne reprogrameaza pt un alt interviu, va mai fi nevoie sa platesti alti 755 $ sau nu?

Nu, se plateste o singura data, nu conteaza daca mai esti reprogramat sau nu.

Cam cat dureaza interviul si cum decurge?

Interviul dureaza vreo 10-15 minute cu functionara romanca-predarea actelor si intrebarile de rigoare, amprentarea si apoi 5 minute cu consulul. Totusi, intre astea mai sunt cateva ore de asteptare. Despre ce se intreaba pe la interviu, mai citeste aici:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=587 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=587&PN=1&TPN=1) &PN=1&TPN=1

sauzimdebine
09.03.2005, 20:35
Lasati deoparte teama ca veti pirde banii. Pentru reusita, este mult mai important ca la interviu sa se vada doar dupa expresia fetei cat de mult doriti sa ajungeti in US.
Capul sus, zambetul pe buze, totul va fi bine.

motanel
09.03.2005, 20:37
Eu nu cred ca ar trebui sa va faceti probleme in privinta banilor. Dupa interviul cu functionara romanca va va trimite sa platiti taxa dar in acel moment euzic ca inproportie de 90% se stie raspunsul final. Referitor la proprietati, nu trebuie sa va faceti probleme,important e sa aveti probe asupra relatiei (noi am avut un album foto si cateva mailuri) iar banii din cont sunt suficienti. (noi am avut 7800 $)

Ar fi bine sa aveti un AOS dar daca nu aveti unul cu siguranta ca se va gasi cineva pe forum (ca si pana acum) care sa va trimita unul. Totul este sa va faceti simtita prezenta. Au mai fost si altii in situatia voastra care si-au gasit sponsori pe forum. Multa bafta!!!

PS Cand aveti interviul si unde aveti de gand sa mergeti?

LauraM
10.03.2005, 00:14
Va multumesc mult pentru raspunsuri! Interviul il avem pe 29 martie! Avem de gand sa mergem in Atlanta, la o cunostinta care e tot roman, dar nu are posibilitate de AOS! Noi ne dorim cu adevarat sa luam viza, si sper sa fie asa! Momentan in cont avem doar 7.000 $, nu stim daca mai putem face rost de restul pana la 10.000-11.000 $. De aceea, avem nevoie de AOS. Daca cineva citeste acest mesaj, si ne poate ajuta, va rugam sa ne anuntati!

Multumim pt ajutor!

P. S. Ma gandeam ca o dovada a provenientei banilor ar fi o declaratiea parintilor ca ne-au intretinut pe o perioada de....., iar noi ameconomisit salariul, dovada fiind pe cartea de munca! E buna aceasta dovada?

danielle
10.03.2005, 06:32
Da, este o dovada care se foloseste foarte frecvent.

LauraM
10.03.2005, 20:51
Vroiam sa va mai intreb, voi cum ati procedat la interviu? Ati vorbit in engleza sau romana? Noi stim amandoi sa vb engleza, nu f fluent, dar ne descurcam, dar ne gandim ca poate noi nu-l vom intelegepe consulfbine, sau vrem sa ne exprimam o idee mai bine si nu reusim. Merge vorbit mixat, romana-engleza sau nu da bine?

Daca a-m face o declaratie de la parinti ca ne-au intretinut, oare trebuie si ea tradusa si legalizata?

Actele doveditoare ale relatiei si ale suportului material, le verifica consulul sau functionara romanca?

Va multumesc mult pt raspunsuri anticipat!!!

motanel
10.03.2005, 22:37
Cu consulul nu cred ca o sa fie probleme, din cate am observat ei inteleg si romaneste numai nu se pot exprima f bine. Dar chiar nu este nici o problema daca stiti mai putin enleza, o sa va puna intrebari cat se poate de simple pe care nu aveti cum sa nu le intelegeti.

Actele doveditoare cred ca le verifica functionara romanca pt ca eu aveam mailuri catre sotia mea care binenteles erau in romaneste.

Prin Decembrie cand am fost la vizita medicala am cunoscut un cuplu din Cluj care urma sa mearga la interviu ziua urmatoare si nu aveau decat 5000 $. Ne-au scris peste cateva zile ca au reusit si ca sunt proaspeti "cetateni americani" ceea ce va doresc si voua.

Cel mai important e sa fiti calmi si sa va rugati la cel de sus si cu siguranta veti trece cu bine de interviu. Bafta multa.

Cali
30.03.2005, 14:24
Noi am vorbit in Ro, am avut un AOS si dovada unui apartament.

De ce prietenul vostru nu poate face un AOS.....nu costa nimic....noi am avut o scrisoare de miina , nici macar notarizata....

In 2000 cind am avut noi interviul,nu s-a discutat decit cu functionarul de la ghiseu...nici vorba de consul...

Succes!

Cali
30.03.2005, 14:25
Scuze...am vrut sa scriu: noi am vorbit in romaneste...

Cali
30.03.2005, 14:25
...in romana...neuronul!!!

LauraM
07.04.2005, 10:22
Buna din nou!

Am luaaaat viiizzzaaa! Plecam in august! Afost f tensionat interviul si asteptarea, pt ca functionara romanca ne-a speriat, zicea ca nu e buna dovada suportului material, adica contul de MasterCard cu utilizare nationala si internationala pe care il aveam, ca vezi d-le ca ar fi trebuit depozit facut! Dar d-na consul a fost f intelegatoare, i-am zis c-avem dovezi pt bani, dar nici n-a vrut sa le vada, ne-a crezut pe cuvant! A durat doar 2 minute interviul! Si viza ne-a dat-o in 30 min!

Acum ne preocupa sa vedem cum ne putem gasi un serviciu in Atlanta! Cautam pe internet! Daca aveti ceva sfaturi, le ascultam cu placere!

Toate cele bune!

sorin
07.04.2005, 10:46
Bravo, felicitari si bafta in continuare!!! smileys/smiley20.gif

sauzimdebine
07.04.2005, 14:05
Felicitari si multa bafta in Atlanta. smileys/smiley20.gif

LauraM
17.05.2005, 22:05
Buna tuturor!

Ne-am luat bilet spre Atlanta pe 17 august, ne cautam servici pe net!

Am dori sa vorbim cu persoane care locuiesc in Atlanta, sa aflam cate ceva despre comunitatea de romani de acolo!

Cum sunt chiriile, cum sunt oamenii, cum sunt preturile in general la mancare, haine etc. Si in general, ce parere si-au facut si cum s-au acomodat!

Cat de greu si-au gasit un servici, si cate sanse ai sa-ti gasesti ceva aproape de meseria ta: eu sunt economista, sotul meu este IT-ist!

Ce cursuri ar trebui sa urmezi, daca pt loteristi exista taxe mai mici?

Va multumim mult pt eventualele raspunsuri!

Toate cele bune!

Laura.

ginatodoran
20.06.2005, 11:34
incearca: www.forumulloteristilor.ro (http://www.forumulloteristilor.ro)

ginatodoran
20.06.2005, 11:35
adica:www.paginaloteristilor.ro

scuze

GNChicago
21.06.2005, 16:39
Atlanta, va sa zica!!! Frumos! Felicitari!

Am o poza mai veche facuta in Downtown Atlanta pe strada Lech Walesha!!! prin anii '83-5.

Pasul urmator sa gasiti ceva de lucru. Ce a-ti lucrat in Romania, ce studii aveti. Stiu ca sint intrebari la care daca nu vreti sa raspundeti e ok sau poate vreti sa scrieti private e-mail.

Oricum va dau niste adrese ale comunitatii rom din georgia, probabil ca prietenul le stie dar ptr orice eventualitate:

Misiunea: "Sfintii Constantin si Elena" situata la 664 Dickens Rd. in orasul LILBURN, GA 30247-5839. telefon: 1-770-935-0871. Rev Fr. Mihaiu Resiga tel acasa: 1-770-559-4620si Rev Deacon: Alin Macarie, tel acasa: 1-540-429-2780, sta in orasul Duluth, GA.

BUN VENIT IN USA! Tineti legatura, cel mai sigur prin private e-mail care e controlata zilnic.

irene
30.06.2005, 20:52
Ati mai completat inca un rand de formulare,( daca da de unde le ati luat),sau v-ati dus la interviu direct cu actele doveditoare casatoriei?

Noi ne-am casatorit dupa ce am primit instiintarea acasa ca am fost selectionat , dar am primit numai un rand de formulare si nu stim cum sa facem cu al doilea rand de formulare, ce stiti sunt valabile daca le xerocopiem?

Va multumim anticipat pentru raspuns, daca ne-ati mai putea da si alte sfaturi v-am fi recunoscatori.

ginatodoran
02.07.2005, 06:27
le poti downloada de pe net

sau xeroxa.