PDA

Arată versiune întreagă : Un pui de Cioran

didona
06.06.2007, 06:14
Desi nu ma pot numii un fan Cioran vad totusi ca este un subiect destul de controversat ,mi sa parut interesant sa mentionez acest citat de Chris Simion care este considerata "Un pui de Cioran in fusta lunga si neagra" , citatul este din "Spovedania unui condamnat" :

"Pasiunea iti strabate nervii ca un suvoi otravitor. Ce voluptate nemaipomenita, ce bucurie demonica sa-ti saruti victima, s-o iubesti, sa-i potolesti dorintele cu toate secretele sarutarilor, ale desavarsirii, ale pasiunii turbate si in acelasi timp sa stii ca in orice moment victima, suveranul de o clipa, va plati cu viata pentru aceasta dragoste, pentru cutezanta de a domina cateva clipe."
Chris Simion

eu personal inca nu am citit inca cartea , se pare ca mai are si alte carti interesante cum ar fi : "Dragostea nu moare" , " O concluzie la 16 ani" , "Disperarea de a fi" si "Dumnezeu se roaga la mine"....

Le-a citit careva??

Raven
06.06.2007, 09:43
Cam grea treaba aia cu pui de Cioran.
Suna penibil, vorbesc de exprimare. O chestie care poate fi remarcabila, exprimata atat de jalnic.

N-am avut ocazia s-o citesc pe Chris Simion, inca.

Titlul ala "Disperarea de a fi", daca e si pus pe-o lucrare scrisa in spiritul aratat, ar fi ceva. Nu de alta, dar majoritatea traieste intr-o lume iluzorica, construita pe baza de vise care mai de care mai nefondate, o majoritate care are pretentia de-a transforma viata dupa dorintele ei, niste dorinte superficiale la superlativ, a caror singura consistenta sta in constantza inconsistentei.

JulianM
08.03.2010, 06:27
Bonjour !

Am găsit cu Search topicul acesta care poarta în titlu numele lui Cioran. Ca sa nu mai deschid un altul m-am gândit sa postez în asta, fiindcă am văzut ca în ultima vreme s-a tot pomenit de Cioran pe diverse topicuri.

---------------------
Cioran a declarat în unul din ultimele lui interviuri în românește ca "Tragedia vieții mele a fost nesomnul"
(în revista București Match am citit asta, prin 1994 - acea revista nu a avut decât câteva numere și apoi a dispărut)

---------------------
Cioran a refuzat multi ani sa vorbească în românește. In "Scrisori către cei de-acasă" Cioran scrie :

"Schimbul epistolar îi dă leneșului iluzia activității. Nimic nu-l flatează mai mult decât să ducă în fiecare zi o scrisoare la poștă. Multă vreme am purtat o corespondență fără obiect cu tot felul de detracați. Dar mai ales cu femeile — dezechilibrate sau nu — corespondența are ceva incitant — fiindcă nu știi niciodată la ce duce ..."

Trec la chestii un pic mai serioase, citatul anterior n-are consistența cioraniana ...
---------------------

Cioran zicea undeva în "Silogismele amărăciunii" ceva de genul : "Vreți ospiciu la fiecare colt de strada ? Interziceți înjurătura !" ... și mai vorbea despre "efectul terapeutic" al înjurăturii.

Totuși el nu spune nicăieri acolo dacă e vorba de înjurătura în general (de "a înjura în barba" sau "în gura mare" - eu sunt "de acord" doar cu cea "în barba"...nu-mi place deloc "bălăcăreala" ...nici s-o vad la alții ...enfin ...)

Închei cu ceva mai important (desigur, ar trebui și ceva interpretare aici, dar nu o voi face eu acum).

"Nu-ți poți apăra singurătatea dacă nu știi sa te faci odios".

---------------

P.S. Cel mai interesant documentar făcut despre Cioran (la puțin timp după moartea sa) l-am văzut făcut de o televiziune franceza, care avea in el si fragmente din interviuri făcute probabil la sfârșitul anilor 80 sau poate începutul anilor 90 (eu cred ca era în anii 80).
Fișierul .AVI l-am luat de pe net (nu e tradus în românește - am vrut acum un an sa-i pun subtitrări sa-l poată vedea și mama - ca tot i-am povestit eu o groaza de lucruri despre Cioran, și asta de vreo 20 de ani !... dar pana l-am urma nu am mai făcut asta ...cred ca o sa-i pun pana la urma subtitles...) .

Julian ______

christianT
13.03.2010, 09:27
Omul este cancerul pamantului...Citat din amintire din Cioran.

JulianM
22.08.2010, 05:00
"Emil Cioran (1911-1995)"

E titlul unui film superb de 49 de minute (en français) pe video.google.com (http://video.google.com/videoplay?docid=1231982676025548025&hl=fr#)

Eu îl am de 2 ani pe DVD ... E cel mai bun film despre Cioran pe care l-am văzut ...

{Double-clique sur l'image pour voir sur tout l'écran - ECH / ESC pour en revenir}

-----------
Câteva "citate" :

# Cred în salvarea umanității, în viitorul cianurii... - Syllogismes de l’amertume

# Să fi comis toate crimele, cu excepția aceleia de a fi tată. - De l'inconvénient d'être né

# Dacă am putea să ne vedem cu ochii celorlalți, am dispărea într-o clipită. - De l'inconvénient d'être né

# Opinii, da; convingeri, nu. Acesta e punctul de plecare al mândriei intelectuale. - Aveux et anathèmes

# Nu are convingeri decât acela care n-a aprofundat nimic. - De l’inconvénient d’être né

.....

{Dacă aveți ocazia citiți "De l’inconvénient d’être né" - 1973 (considerată "capodopera" lui).
Vara asta am recitit de vreo 5 ori "Histoire et Utopie" (1960)

In "Amurgul gândurilor" (1940) Cioran "demonstrează" clar că ar fi putut fi poet (și nu orice poet, ci unul de mare anvergură...)
}
-----------

« En français, on ne devient pas fou », sous-entendu pour un non-francophone de naissance en raison de la syntaxe particulière de la langue.

-----------

D'une façon générale, l'œuvre de Cioran est marquée par son refus de tout système philosophique. Son scepticisme est probablement son caractère le plus marquant, bien plus que son pessimisme. Cioran, dont les écrits sont assez sombres, est un homme de très bonne compagnie, plutôt gai. Il déclare avoir passé sa vie à recommander le suicide par écrit, et à le déconseiller par oral, car dans le premier cas cela relève du monde des idées, alors que dans le second il a en face de lui un être de chair et de sang. Tout en conseillant et déconseillant le suicide, il affirme qu'il existe une supériorité de la vie face à la mort : celle de l'incertitude. La vie, la grande inconnue, n'est fondée sur rien de compréhensible, et ne donne pas l'ombre d'un argument. Au contraire, la mort, elle, est claire et certaine. D'après Cioran, seul le mystère de la vie est une raison de vivre.

-----------

Invité dans une université américaine, et présenté comme l'égal des plus grands philosophes, il déclara inquiet : « Mais je ne suis qu'un plaisantin ! »

Apocalipsa după Emil Cioran

Primele 28 de minute pe video.google.com (http://video.google.com/videoplay?docid=8258073227199236920&hl=en#)

(Continuări)

dSlHt4ZMj38

uuupAZct8pI

gUBDsj8Q_Yc

Emil Cioran & Petre Ţuţea interview (english subs)

KbOevl3BSGg

JulianM
14.09.2010, 11:30
Cioran :
"Lumea nu-i decât un Nicăieri universal. De aceea, n-ai unde să te duci niciodată..." ("Amurgul gândurilor" - 1940).

Deși acest citat e din scrierile lui din anii 1937-1940 totuși el pare a fi scos din cartea " Despre neajunsul de a te fi născut" ("De inconvénient d'être né" - 1973)

Am pus acest citat aici (citat din cea mai "poetică" lucrare a lui Cioran, cum o numesc eu) pentru că mi-aduc aminte că mi-ar fi plăcut să știu și eu măcar acest citat înainte de a pleca la Paris - și să-mi dau seama că eu chiar crezusem că plec Undeva și că multe din nemulțumirile mele vor dispărea ...

Dar am văzut repede că eram tot nemulțumit (de diferite chestii care azi nu m-ar mai deranja, dar și de unele chestii care m-ar nemulțumi și azi, cred ...) ... fiindcă eu tot Nicăieri eram ...
Până la un punct citatul se potrivea perfect. Atunci eu n-aveam unde să mă duc !...

Eu de fapt fugeam de mine, de acela care eram eu atunci - mă consideram nefericit și credeam că la Paris voi fi fericit ... amăgire cruntă, totuși naivă ... Nu știam acel citat și să-l studiez măcar ... Să-l "rumeg", și să-l înțeleg (Deși eram "fan Cioran" cartea asta am cumpărat-o abia în august 1996, deci 4 ani mai târziu ...)

Ca profesor, până la 30 de ani, m-am tot plimbat de ici-colo ...(3 licee la Bucuresti și 2 scoli generale aici, acasă - motivele pe care le invocam erau în general că la București aveam probleme cu faptul că mâncam pe fugă, aproape mereu mâncare neîncălzită, iar aici nu-mi convenea deloc un anume tip de "cadre" didactice - care erau "șefi", ca și cum s-ar fi născut "șefi" ... iar eu eram un ins care nu prea am vrut să știu nici măcar de ședințe - știm cu toții că sunt lucruri stupide aceste reuniuni ...
Nu mai vorbesc de alte lucruri ce țin de jigniri ...etc... În vreme ce la Bucuresti profi cu mult mai în vârstă erau extremi de respectuoși cu mine (aproape mi-era rușine să fiu atât de respectat) la țară lucrurile stau foarte diferit: aici cei bogați sunt cei respectați ...).

Totuși aş fi vrut să fi știut și să fi înțeles mult mai devreme acel citat ...

Cred foarte tare că cei care pleacă dintr-un loc în altul ar trebui să ia aminte la acest citat...

PS. Timp de aproape 1 săptămână nu am citit nimic din Cioran. Azi am citit câteva minute - nu mai mult ... și am dat peste fraza respectivă ...

Loniia
14.09.2010, 15:17
Cioran :
"Lumea nu-i decât un Nicăieri universal. De aceea, n-ai unde să te duci niciodată..." ("Amurgul gândurilor" - 1940).

Deși acest citat e din scrierile lui din anii 1937-1940 totuși el pare a fi scos din cartea " Despre neajunsul de a te fi născut" ("De inconvénient d'être né" - 1973)

Am pus acest citat aici (citat din cea mai "poetică" lucrare a lui Cioran, cum o numesc eu) pentru că mi-aduc aminte că mi-ar fi plăcut să știu și eu măcar acest citat înainte de a pleca la Paris - și să-mi dau seama că eu chiar crezusem că plec Undeva și că multe din nemulțumirile mele vor dispărea ...

Dar am văzut repede că eram tot nemulțumit (de diferite chestii care azi nu m-ar mai deranja, dar și de unele chestii care m-ar nemulțumi și azi, cred ...) ... fiindcă eu tot Nicăieri eram ...
Până la un punct citatul se potrivea perfect. Atunci eu n-aveam unde să mă duc !...

.....

Azi am citit câteva minute - nu mai mult ... și am dat peste fraza respectivă ...

fraza respectiva este o confirmare al revelatiei , nu inafara noastra gasim fericirea .....
o "revelatie" de-a mea...nu cautam fericirea doar un raspuns la nelinistea mea.
Cu ani buni in urma ma pregateam sa merg intr-o calatorie,pelerinaj si vacanta,toate gandurile imi erau indreptate si asteptam entuziasmata ...venise timpul plecarii iar in momentele de dupa ce am urcat in autocar, m-a palit o cunoastere /sentiment venit din minte/inima ca ma indrept undeva fara importanta,ma simteam dezamagita ca-mi aparuse acel sentiment,mai apoi mi-am zis daca am plecat la drum voi cauta sa descopar si sa ma bucur de locurile pe care le voi vizita.
Atunci am avut revelatia ca oriunde in lume asi pleca unele raspunsuri la framantarile mele le voi gasi in sufletul meu.Pelerinajul poate fi doar un ajutor pentru a gasi ce caut,dar nu solutia/raspunsul dorit.