PDA

Arată versiune întreagă : sa vorbim si despre bani...

usefull
04.06.2007, 04:43
Eu cred ca romanii care nu reusesc sunt cei mai comunicativi pe forum. Isi plang de mila; se descarca.
Cei care reusesc sunt ocupati. N-au timp de baliverne
De aceea numarul povestilor de succes care transpira pe aceste forum-uri sunt de la oameni care ar face mai bine sa se intoarca acasa.

Dar sa vorbim concret. Despre ce ? Despre bani desigur.

Ar fi interesant de stiut cat se castiga in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, cat castiga romanii si mai mult de atat cat castiga fiecare forum-ist. Ca sa intelegem mai bine cu cine stam de vorba.
Fericirea trece prin stomac, parca asa se spune.
In felul acesta s-ar putea trage niste concluzii

usefull
04.06.2007, 05:31
De aceea numarul povestilor FARA de succes care transpira pe aceste forum-uri sunt de la oameni care ar face mai bine sa se intoarca acasa.

Din graba am papat un cuvant smileys/smiley17.gif

Era vorba desigur de povestile fara de succes. Sorry.

AndaF
04.06.2007, 09:34
Pentru inceput- fiindca este subiectul tau, cel mai bine ar fii sa spui tu cat castigi, si dupa aceea este la libera alegere a fiecaruia daca vrea sau nu sa spuna cat castiga...

Ti-ai inceput subiectul... destul de jignitor cu acest pasaj :

"Eu cred ca romanii care nu reusesc sunt cei mai comunicativi pe forum. Isi plang de mila; se descarca.
Cei care reusesc sunt ocupati. N-au timp de baliverne
De aceea numarul povestilor de succes care transpira pe aceste forum-uri sunt de la oameni care ar face mai bine sa se intoarca acasa."

Oare te incadrezi si tu in aceasta categorie a "oamenilor comunicativi"?

Sper sa nu te simti jignit de raspunsul meu smileys/smiley4.gif

usefull
05.06.2007, 05:27
Anda, iti multumesc de raspuns. Imi pare rau ca ai perceput ca jignitoare interventia mea.

Te asigur insa ca este mult mai jignitoare/ maladivaatitudinea unor romani care generalizeaza scriind pe forum-uri tot felul ce lucruri, care demoralizeaza si care vad totul in negru.

Topicul a fost deschisin ideea sa se stie ca existam si noi astia mai putin tristi, ca emigrarea in Canadanu este pentru toata lumea o pacaleala, ca intr-adevar se poate mai bine si ca si noi romanii putem razbi in aceasta societate materiala si imperfecta.

Cam asta a fost ideea mea. Ar fi fost mult mai jignitor sadeschid topic-ulcu cat castig eu. Pentru ca m-ai intrebat iti raspund. Venitul meu este peste 75 000 $/ an.

Dar ideea nu a fost sa-ti spun cat castig eu ci sa ne spuna cei ce se plang cat castiga. In felul acesta s-ar intelege de ce se plang unii, le-am da ocazia sa vorbeasca doar despre ei, despre experienta lor, despre defectele si calitatile lor,fara sa mai generalizeze.

S-ar putea trage niste concluzii mult mai coerente astfel, mai la obiectdin partea celor ce intentioneaza sa vina sau care sunt deja aici si nu stiu incotro sa o apuce. Nu crezi ?

Am vazut atatia romani nou veniti pur si simplu deziluzionati, decimati din start inca de la aeroport de cei caresi-au facut din vaicareala un hobby in Canada.Mi se pare nedrept. Tie nu ?

light
05.06.2007, 07:53
usefull, ultima ta postare schimba totul. Si eu ca si Anda am inteles cam acelasi lucru: "uite inca unul ofuscat". Asa ca probabil de-asta postarea a fost ignorata. Cit despre venit, nu-s sigura daca venitul iti aduce satisfactia de care vorbesti. Partea proasta e ca multi romani vin, ori se gindesc ca vor veni si vor darima muntii, si ce usor va fi, pe cind situatia-i mult mai complicata. Altii vin, si incearca sa-i ajunga din urma pe americani, si asta nu 3-4 ani. De aici e stresul, frustrarea, si lipsa de calitate a vietii. Din pacate multi dintre romani nu fac altceva decit sa munceasca de luni pina vineri ori simbata, cind cica se distreaza putin. Mai pe romaneste trag o bauta. Sint atitea de vazut si facut aici, incit e pacat sa-ti pierzi timpul liber asa, cum de altfel e pacat sa tragi ca un bou, doar sa-ti cumperi casa cu 2 ani mai repede, ori stiu si eu ce teluri au unii. Vad nou veniti care se uita cu dispret mai ales la ceitineri care-s aici de ceva vreme daca nu au casa. Pai daca omul are alte prioritati, daca poate vrea sa studieze, poate nu vrea sa-si ia o sarcina atit de mare de la inceput, asta inseamna ca n-a facut nimic? Ar fi multe de spus despre asta. Oricum, felicitari pt intentia ta laudabila, sa speram ca nu va ramine in stadiul de intentie.

AndaF
05.06.2007, 08:33
Consider ca si cei care vad totul in negru au dreptul sa-si exprime punctul de vedere, chiar daca eu de exemplu ma consider o optimista, chiar as putea sa spun optimista-realista ( nu stiu daca exista expresia... insa, cred ca ma caracterizeaza cel mai bine) numai optimism si fericire, parca esteprea plictisitor smileys/smiley2.gif

Noii veniti sau cei ce spera sa ajunga altundeva decat Ro, cred ca in America sunt "caini cu covrigi in coada"...si de asta or sa fie total dezamagiti. Eu una, nici nu ma asteptam vreodata sa ajung in US, nici n-am visat la asa ceva, nici n-am avut nici un fel de asteptari... si in concluzie, nici n-am fost dezamagita smileys/smiley4.gif

Bineinteles ca nu este drept sa-i auzi pe atatia vaicarindu-se, fiindca oricum, daca muncesti vei casiga bine;- apropo de chestia asta -aveam un coleg de servici cu cativa ani in urma din Bosnia, de nu se vaicarea ala toata ziua... eu fiind noua angajata, nu mi-am permis sa-i zic nimic, pana cand s-a laudat ca a furat niste haine dintr-un magazin scump - si atunci l-am intrebat daca nu-i place aici, de ce nu se intoarce in Bosnia, daca aici este atat de rau sa traiesti... n-a mai deschis subiectul s nici nu s-a mai vaitat smileys/smiley36.gif

usefull
05.06.2007, 08:49
Light initiala mea postare a fost sub impulsul supararii. Pur si simplu ieri m-am suparat pe cei care se plang la nesfarsit. Enough is enough !
M-am ofuscat pe lalaiala unor romani din Canada care pun pe NU in fata ( NU se poate, NU exista, NU e bine, etc etc) si am ales ca reper banii/ income-ul.

My point a fost sa scot in evidenta nu romani care doresc sa darame muntii, nici romani care traiesc cu imagini din filme si nici din aia care venind aici vor sa demonstreze ca sunt ei cei mai destepti. E frumos sa visezi dar viata e cu totul alta.

Vroiam sa spun ca exista o categorie destul de mare de romani care au reusit in Canada, care s-au integrat, care au fost acceptati pe posturi bine platite si care au convins ca sunt capabili ( in diferite domenii; self employed/employed ; full time/ partime/ contract/ whatever etc).

Desi nu banii sunt totul , pot fi considerati un referential al reusitei emigratiei economice a romanilor de dupa 1989.
De aceea am ales banii ca metoda de quantificare ( foarte pragamtica de altfel) a succesului romanilor din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.

usefull
05.06.2007, 09:44
Ptr Anda

Numai optimism si fericirenu exista nici in filmedraga Anda ( ar deveni plictisitoare si nimeni nu le-ar mai viziona). Dar un optimism realist e chiar sanatos. Ma bucur ca esti asa.

Interesanta povestea ta cu tipul din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Bosnia</st1:place></st1:country-regi&#111;n>. Sa stii ca si eu am inceput sa aplic aceasta metoda. Cum aud pe un roman vaicarindu-se la nesfarsit il intreb de ce nu se intoarce acasa. Rezultatul e mirific.

Atentie insa, sa nu uitam ca exista o anumita categorie de romani care chiar depun un efort mare, care dau din coate si care inca nu au reusit. Astora nu trebuie le spui de intoarcere acasa ci doar sa ii incurajezi pentru ca toti am tecut prin fazele de inceput si toti stim cat de bine iti cade o vorba buna din cand in cand spusa in romaneste.

Ma repet, supararea mea e fata de VAICARITAROMANEASCACRONICAobositoare si agresiva fata de noi ceilalti si pasiva fata de cei care o practica ( pentru ca nu ii ajuta cu nimic). Dupa cum vad nici tu Anda nu o agreezi si o gasesti nedreapta.

light
05.06.2007, 14:11
Cel mai mult ma deranjeaza cei care-ti spun: "pai tie ti-a fost usor, ai avut noroc". Noroc?Am muncit ca un ciine sa-i ajung din urma pe colegii americani. In primele luni am auzit de nenumarate ori "we do not pay overtime", pina s-au convins ca nu vreau overtime, ci doar sa invat. Apoi, totul a devenit mai usor, dar nu usor. Si bineintelesapoi aparesatisfactia, cea materiala si nu numai.

AndaF
05.06.2007, 17:05
Nici un inceput nu este usor...nici chiar pe acest forum smileys/smiley2.gif

Tu stai probabil mai mult printre romani, in Canada si de asta simti vaicarelile romanilor, ca fiind predominante... eu nu stau intr-o comunitate de romani aici, si-ti spun, ca si alte nationalitati se vaita smileys/smiley36.gif nu cred, ca vaitatul este o chesti practicata in exclusivitate de romani...

Apropo de tipul din Bosnia, vaicareala a fost cum a fost, insa cand a inceput sa se laude ca a furat dintr-un magazin... m-a lasat masca ( si avea pretentia ca eu sa-l inteleg, doar pentru faptul ca eram amandoi din Europa, si noi "stim" cum e acolo )

usefull
07.06.2007, 02:52
Ptr Light,

Mh, chestia nu norocul e partial adevarata.
Degeaba ai noroc daca nu realizezi ca il ai si nu depui eforul necesar .
Deasemenea, cateodata se mai intampla sa depui mari eforturi si totusi sa nu ai noroc. In cazul acesta din urma trebuie sa incerci din nou alta varianta.

Oricum am dezbate norocul este ajutat de efortul depus si in nici un caz de vaicareala.

usefull
07.06.2007, 03:02
Ptr Anda

Stau si eu printre cei care ma accepta ca prieten. Desi am prieteni/colegi/ vecini canadieni totusi ma simt mai bine printre ai mei mai ales cand e sarbatoare.E si firesc sa fie asa.

Pe unii romanii i-am vazut vaicarindu-se atat in scris ( pe forum-uri) dar si

AndaF
07.06.2007, 14:01
Ptr Anda

Stau si eu printre cei care ma accepta ca prieten. Desi am prieteni/colegi/ vecini canadieni totusi ma simt mai bine printre ai mei mai ales cand e sarbatoare.E si firesc sa fie asa.

Mii se pare normal... uita-te si la mine - si eu am cautat o biserica romaneasca, comunitate de romani, chiar si forum romanesc smileys/smiley2.gif

Plus ca-mi sun familia si prietenii zilnic smileys/smiley4.gif tocmai fiindca traiesc printre asiatici, italieni, americani si alte natii....

07.06.2007, 23:34
usefull, topicul asta e aiurea. doar nu te asteptai sa iti raspunda toti ce salariu au; ca dovada ca nici nu a raspuns nimeni si discutia a luat-o in alta directie.

Eu cred ca tu doar ai vrut sa te "benchmark"-ezi fata de alti romani, cu alte cuvinte te roade curiozitatea cat castiga altii. Si vrei o confirmare ca salariul tau de peste 75k e OK.

Si de ce ai ales user-ul "usefull"?

usefull
08.06.2007, 04:12
ptr pergamon,

Daca citesti mai atent ai sa iti dai seama de contrariu. Subiectul ales de mine este cat se poate de obiectiv. Deci nu e aiurea. Nu ma asteptam sa imi raspunda toata lumea.

Sunt multumit de felul in care decurge discutia mai mult sau mai putin indepartata de topic-ul acesta destul de incomod, civilizat. Nimeni nu a postat aberatii.
Acum, mai sunt si ironici ca si tine, dar te accept asa cum vrei sa pari.

Imi pare rau ca ma judeci atat de aspru si superficial.Nu ma roade nici o gelozie. Sunt doar mahnit de felul dezarmant prin care unii romani privesc viata si descurajeaza cu buna intentie, se plang tot timpul . M-am simtit lezat de aceasta atitudine si am vrut sa atrag atentia ca IN CANADA SUNT ROMANI CARE AU REUSIT. Ma intreb de ce te deranjeaza chestia asta ?

Deasemenea vreau sa iti spun ca un salar peste 75 K incepe sa fie ok, daca esti profesionist.Desi dupa cum se scumpeste viata stacheta ar trebui ridicata in jur de 100 K ( dar asta e un alt topic).

Cat despre

08.06.2007, 05:11
Uite chestia asta cu 75k este relativa. Depinde de la zona la zona... de ex in Manhattan un asa salar nu e mare pe cand in South Carolina de ex este.

Pe de alta parte depinde si de obiectivele fiecaruia in viata. Eu personal nu urmaresc castigurile materiale ca prim obiectiv. Important e sa fiu multumit cu ce fac, ceeace sunt si incotro ma indrept. Banii sunt un auxiliar.

usefull
08.06.2007, 05:28
Ptr Andy,

Inteleg ca pentru tine banii sunt auxiliari, dar vezi tu, emigratia romaneasca de dupa 1989 e de natura economica in principal, iar tema banului este inevitabila.

Daca banii nu ar fi asa importanti, eu sincer as fi ramas acasa pentru ca <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place> noastra e suficient de frumoasa, anotimpurile suficient de bune si oamenii suficient de primitori mai ales de sarbatori.

Banul e importat in America de Nord dragul meu.

Spunea un nene italian, genul acela de italian batran care a emigrat acum cativa zeci de ani, un nene cu parul alb si mintea clara si cu o situatie materiala buna, cam asa:

usefull
08.06.2007, 05:40
...iarta-ma, mesajul precedent s-a dorit a fi pentru AdyC ( nu Andy, am citit superficial)

08.06.2007, 05:47
Banul e important orinde in lumea asta si mai ales in Romania unde din pacate nivelul de trai e scazut.

Asta cu anotimpurile la fel e relativa. Eu locuiesc intr-o zona mult mai frumoasa decat cea in care locuiam in Romania. Si anotimpurile sunt mai blande ca in Romania in zona in care locuiesc eu. Nu toti de aici locuiesc in Canada. Nivelul de trai e superior. Nu pot spune ca imi lipseste ceva aici..nici chiar prietenii. Despre jobs? Trebuie sa fii chiar incuiat sa nu reusesti sa iei un job in pregatirea ta aici. Si obtii acel job muuuult mai usor decat in Ro unde sistemul e bazat pe pile.

Revenind on-topic esti wrong in ceeace vrei sa sugerezi. Daca ar fi mai rau aici ca in Ro oamenii ar pleca inapoi. Logic, nu? Unii au familii, copii aici... asta ii tine nu neaparat banii.

usefull
08.06.2007, 06:12
AdyC, eu ma bucur ca esti un roman care ai reusit in US. Congrat !Inca o dovada in plus ca romanii care reusesc exista.

Vorbeam insa din perspectiva <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Canadei</st1:country-regi&#111;n>, care e o tara mult mai putin excentrica ca <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">US</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, mai

divo
08.06.2007, 10:51
Ma indoiesc ca in US ar avea o alta sansa. Daca intr-un sistem precum cel canadian unde nimeni nu moare de foame n-au reusit, nu cred ca pot reusi in US avand aceeasi atitudine.

Da..usefull..e chestie de atitudine!!!Bine punctat!!!smileys/smiley32.gif

AndaF
08.06.2007, 18:56
Eu locuiesc intr-o zona mult mai frumoasa decat cea in care locuiam in Romania. Si anotimpurile sunt mai blande ca in Romania in zona in care locuiesc eu. Nu toti de aici locuiesc in Canada. Nivelul de trai e superior. Nu pot spune ca imi lipseste ceva aici..nici chiar prietenii. Despre jobs? Trebuie sa fii chiar incuiat sa nu reusesti sa iei un job in pregatirea ta aici. Si obtii acel job muuuult mai usor decat in Ro unde sistemul e bazat pe pile.

Pasajul acesta ma caracterizeaza si pe mine smileys/smiley1.gif

Nu cred ca, Usefull a vrut sa afle ce salariu' au altii ( a si specificat in al 2 lea sau al 3 lea paragraf scris), cred ca a vrut numai sa-si impartaseasca opinia despre vaicarelile romanilor...

Apropo de romani - din 182 de romani veniti la picnicul din San Diego,numai 60 au facut donatii... restul de 122 numai au mancat si baut pe gratis smileys/smiley11.gif Specific romanesc... chiar si aici...smileys/smiley18.gif

09.06.2007, 06:54
Nu cred ca, Usefull a vrut sa afle ce salariu' au altii ( a si specificat in al 2 lea sau al 3 lea paragraf scris), cred ca a vrut numai sa-si impartaseasca opinia despre vaicarelile romanilor...

Pai cum nu crezi ca a vrut sa afle ce salariu au altii, ca doar exact asta a intrebat: "Deci stimati nemultumiti ora adevarului a sosit. Cine are curajul sa puna cartile cu fata in sus si sa spuna cat castiga ? Ca sa intelegem mai bine cu cine stam de vorba".

Dupa al 2lea sau al 3lea paragraf a-ntors-o ca la Ploiesti (sau la Buzau?) - iar discutia a intrat intr-un consens general, darpe alte teme.

usefull,

Primul post care a deschis topicul a fost formulat intr-un modprovocator, cu "ora adevarului a sosit" (????), "care aveti curajul sa puneti cartile pe fata", etc ... si mai ales "pun pariu ca aveti venituri de la 75k in jos".

Dupa aceea discutia a luat-o intr-o alta directie, ceea ce e OK, si topicul poate fi intr-adevar "useful" din alte puncte de vedere, chiar daca nu da informatii despre salarii.

AndaF
09.06.2007, 08:42
(...) Dupa aceea discutia a luat-o intr-o alta directie, ceea ce e OK, si topicul poate fi intr-adevar "useful" din alte puncte de vedere, chiar daca nu da informatii despre salarii.

Prin zona in care locuiesc... subiectul este "tabu" ( nu ma refer la sacru sau mistic) nimeni nu indrazneste sa intrebe de salariu, ca sa nu fie nevoit sa spuna cat castiga la randul lui...iar in urma acestui lucru sa inceapa comparatii si alte chestii...

09.06.2007, 23:30
In general salariile sint tabu, era previzibil ca n-o sa raspunda nimeni cu ce salariu au. Inclusiv eu am o inhibitie sa discut salariul meu si al altora. Din experienta mea, salariul il discuti cu prietenii, sau uneori cu colegii atunci cand la chef sau la hotel intr-o deplasare, dupa 6-7 beri se ajunge la confidente.

Ceea ce spui despre adunarea romanilor la San Diego, e foarte penibil; decat daca donatiile nu se faceau pe familie, in care caz un ratio de 60/180, adica unu-la-trei pare in regula.

fifi
10.06.2007, 03:09
sunt mult mai multe motive pentru care esueaza romanii din Canada, in afara de venitul lunar.

pacat ca pe aci dau cam putini romani din Canada, usefull, am vazut ca ei se aduna prin alte parti unde au mai multa libertate de exprimare smileys/smiley80.gif

cat despre bani... degeaba spunem aici niste sume, depinde de la caz la caz, si de cat timp esti aici, si de cat timp esti in job ul respectiv, si in ce domeniu lucrezi, si...

am uitat... au avut dreptate unii sa creada ca acest topic este o provocare, uite ce mi-a zis raspuns o romanca din canada atunci cand eu incercam s-o fac sa vada si partile bune de aici:

"fifi... ia spune-ne tu cum e realitatea ta...cum e la tine...cum muncesti tu ...si cite sute de mii faci pe an...hai sa auda si altii..." smileys/smiley18.gif

AndaF
10.06.2007, 07:29
Ceea ce spui despre adunarea romanilor la San Diego, e foarte penibil; decat daca donatiile nu se faceau pe familie, in care caz un ratio de 60/180, adica unu-la-trei pare in regula.

Ei, uite ca la asta nu m-am gandit... si pare foarte posibil sa fie 1/3 Multumesc smileys/smiley4.gif

(...)

usefull
11.06.2007, 04:16
ptr pergamon

Pergamon, imi pare rau ca tu atata ai inteles. Vad nu vrei sa porti o discutie pe aceasta tema si nici pe o tema colaterala.

Topic-ul a plecat de la romanii vaicariti.
Si am zis asa:
-Va vaitati ?
Ok, daca va vaitati spuneti-ne concret de ce si din perspectiva income-ului.

Ce e asa de greu de inteles ? Nu ma intereseaza cat castiga lumea care nu se plange ci ma interesa sa vad dintre cei care sunt nemultumiti pe forum-uri cati vor avea curajul sa puna lucrurile pe fata in privinta banilor. <st1:place w:st="&#111;n">Cam</st1:place> asta.

Pergamon am inteles ca tu n-ai avut curajul decat sa te superi pe mine. Nah, ce sa-ti fac ? Se mai intampla si din astea.

fifi
11.06.2007, 09:03
ptr pergamon

Pergamon, imi pare rau ca tu atata ai inteles. Vad nu vrei sa porti o discutie pe aceasta tema si nici pe o tema colaterala.

Topic-ul a plecat de la romanii vaicariti.
Si am zis asa:
-Va vaitati ?
Ok, daca va vaitati spuneti-ne concret de ce si din perspectiva income-ului.

Ce e asa de greu de inteles ? Nu ma intereseaza cat castiga lumea care nu se plange ci ma interesa sa vad dintre cei care sunt nemultumiti pe forum-uri cati vor avea curajul sa puna lucrurile pe fata in privinta banilor. <st1:place w:st="&#111;n">Cam</st1:place> asta.

Pergamon am inteles ca tu n-ai avut curajul decat sa te superi pe mine. Nah, ce sa-ti fac ? Se mai intampla si din astea.

smileys/smiley4.gif v-ati inselat, nu e provocare ci o capcana micuta si nesemnificativa. smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifalta marie in ago(s)nie dar cu alta palarie...

daca ma gandesc bine, nici nu stiu bine ce cauta acest topic la "Vize immigrare..." cand ii statea destul de bine si pe la "Comunitati romanesti Canada-Quebec/Ontario, etc" , pe unde o mai fii usefull useful sau chiar la discutii generale, ca oricum tot cu romanii din US vad ca se intretine la discutii.

spor la vorbe!

boy, i love Canada!

11.06.2007, 23:09
usefull, eu vreau sa particip la discutie, tocmai de aia m-am lipit la topicul asta.

poate ma repet, dar mi s-a parut deplasat primul tau mesaj care - in a nutshell - suna cam: "Ba fraierilor, eu si cu alti romani facem peste 75k, pun pariu ca voi nu sinteti in stare de atata si de-aia va plangeti, loserilor". Am redat in cuvintele mele, tu ai folosit alt limbaj, ceva mai articulat.

Referitor la daca vrei sau nu sa sti salariile altora - ce sa spun; daca ma intrebi cat e ceasul banuiesc ca intr-adevar vrei sa sti cat e ceasul, asa ca am luat intrebarea la "face value".

anyway, postul tau de inceput n-a atins categoria pe care ai vizat-o, pentru ca cei care ti-au raspuns sint tocmai cei care sint multumiti cu situatia lor, si cu viata in general. Asa ca in momentul asta am fi "noi, astia care o ducem bine" care ii discutam pe restul "loser-ilor", si ne dam cu presupusul de ce o duc aia rau.

Acum mai la concret, si ca sa sa fie si ceva informatii utile (fifi ..?), sa spun si parerea mea: din cate stiu, la emigrarea "clasica" in Canada prin ambasada de la Bucuresti se cere sa ai facultate, interviu, test de limba, etc ...? Correct me if I'm wrong, eu am stat in Canada o vreme dar am ajuns pe alta cale, asa ca nu stiu exact cum e cu ambasada.

Dar vreau sa spun ca oamenii cu facultate si cu o engleza buna (deci au trecut prin filtru) au toate premizele sa fie "succesful" odata ce au emigrat. parerea mea e ca "regula" la romanii emigranti ar trebui sa fie succesul - ma rog, si succesul e relativ - dar oricum, cei care rateaza la modul nasol sa fie doar exceptii.

AndaF
12.06.2007, 00:09
Dar vreau sa spun ca oamenii cu facultate si cu o engleza buna (deci au trecut prin filtru) au toate premizele sa fie "succesful" odata ce au emigrat. parerea mea e ca "regula" la romanii emigranti ar trebui sa fie succesul - ma rog, si succesul e relativ - dar oricum, cei care rateaza la modul nasol sa fie doar exceptii.

Chiar si cei fara facultate o pot duce bine - numai sa se tina de treaba...( baby-sitter - se castiga binisor, si nu-ti trebuie foarte mult carte - numai sa mergi la niste cursuri si sa dai cateva examene - de bun simt; in constructii - multi ilegali muncesc asa...etc)

Apropo de engleza -eu am facut 2 ani de englezain scoala generala, un pic prin liceu, si inca 1 an in facultate; ce sa zic, intelegeam engleza, insaceva timp mi-a fost tare greu sa port o conversatie... dar dupa 3 ai de stat aici, sotul zice ( exagereaza un pic) ca stiu engleza mai bine decat el smileys/smiley4.gifSunt cursuri de engleza pentru incepatori care se pot face - la orice college, asa ca nici asta n-ar fii o problema.

Mai important, din puctul meu de vedere este sa ai pe cineva ( famila) care sa te sustina cat de cat moral, putere de adaptare ( oameni noi, conceptii noi, locuri si traditii noi, etc) si vointa de a invata si munci...

12.06.2007, 01:16
AndaF, tu esti in San Diego? Cum de tot raspunzi la ora asta, banuiesc ca e 3am la voi?

Evident, nu faptul ca ai sau nu facultate e decisiv; vroiam doar sa spun ca cei cu facultate au cu atat mai mult sanse, la fel cei care vin deja cu engleza invatata.

In rest, subscriula "putere de adaptare ( oameni noi, conceptii noi, locuri si traditii noi, etc) si vointa de a invata si munci..." asta cred si eu ca e esential.

Sper ca nu incepem sa vorbim prea mult in consens, ca devine plictisitor ..smileys/smiley36.gif

usefull
12.06.2007, 04:34
Atata timp cat sustineti ca se poate reusi ( dar sa nu-mi vorbiti de reusite pe posturi de babby sitter ci de reusite profesionale)in America de Nord e ok. Prin recunoasteri profesionale inteleg in primul rand recunoasterea celor au terminat o facultate in tara dar si oameni care au o meserie buna si nu au studii superioare cum ar fi de exemplu sudori profesioniti certificati, asistente medicale certificate, educatoare etc

Nu-mi vorbiti de munca la negru ca nu ma intereseaza. In Canada nu exista asa ceva. E fara perspective oricum.

Pentru mine subiectul a devenit plictisitor pentru ca marea majoritate a raspunsurilor sunt din partea unoroameni care nu traiesc in Canada. Inteleg ca tema banilor va este incomoda pentru unii dintre voi.

AndaF, vreau sa te atentionez ca acea cariera de babby sitter este un job care iti aduce un ban in buzunar de moment. Nu prea poti plati bill-uri. Poate doar in cazul in care iti deschizi un business serios in care ai angajate etc etc

Am deschis acelasi subiect pe alt forum si am avut sansa sa primesc niste raspunsuri mai pertinente din partea unor romani canadieni mai in cunostinta de cauza.

In concluzie spun caimigratia romaneasca este in principal de natura economica dar si de recunoastere profesionala. Trebuie sa fieun gest responsabil. Succesul depinde foarte multde seriozitatea si detenacitateacelui care decide sa vina intr-o noua tara

Vaicareala, ifosele, fandoselile, rautateasi vechile apucaturi de acasa nu au nici un cuvant de spus cand e vorba de a reusi cu adevarat in aceasta lume materiala undetotul este invartit de ban. Atatpoliticacat si cultura, educatia, etc se invart injurul banului.

De aceea , oricat de mult atievita voi, tema banului este actuala iar subiectul legat de incomeo chestiunecare intereseaza pe orice roman venit aici ca sa stie pe ce lume traieste, unde se situeaza, ce pozitie ocupa in piramida sociala.smileys/smiley1.gif

12.06.2007, 06:49
usefull (sau ceilalti), acum serios si la concret: poti sa-mi spui cat se plateste impozit + alte contributii in Canada? Banuiesc ca variaza in functie de provincie, dar anyway.

Concret, la un salariu de CAD 75k/an gross, si la un salariu de CAD 100k/an gross, cat iei net pe luna? din cate spui, banuiesc ca ai - sau ai avut in trecut -salariu in range-ul ala,asa ca poate poti sa-mi dai cifre concrete.

Si din ceea ce se retine, cat ti se acumuleaza la pensia de stat?

AndaF, poti sa-mi raspunzi la intrebarea de mai sus din California? considera USD 80k, respectiv 100k/an.

Chiar ma intereseaza; am stat si in Canada si in USA acum cativa ani, dar nu mai am imaginea asa de clara.

AndaF
12.06.2007, 10:24
Pergamon m-ai prins! smileys/smiley4.gif Da, sunt inSan Diego... si n-am facut un secret din asta, fiindca imi place sa cunosc oameni noi, idei noi etc

Corect, consensul devine plictisitor smileys/smiley2.gif

Usefull - am prietene care o duc foarte bine ca baby-sitter - prin San Diego ( nu stiu de Canada) se casiga cam 10$/ ora de copil pe 3-4 ore, ca parintii sa poata iesi si ei la un restaurant singuri; Pentru baby-sitting zi de zi, se ajunge la 700$ pe luna - 4-5 copii, acum gandeste-te ca este un salariu frumusel pentru cineva fara nici-un fel de studii...deci ai putea spune ca este o cariera si-ti aduce venituri bunisoare ( cunoasc o familie - sot si sotie care au 10 copii in grija... si asta fac de ani de zile, nu e ceva de moment si isi platesc si billuri, si si-au cumparat si casa facand asta - iar aici, casele sunt foarte scumpe smileys/smiley2.gif )

Si poate ar trebui sa gasesti un site unde intra mai multa lume din Canada, daca de raspunsurile noastre nu esti interesat...

Pergamon - impozitul, cu asigurare medicala, pensie, asigurare de viata, etc ajung la 30% din salariu lunar; In functie de cate persoane ai in intretinere - sotie, copii - pe la inceputul anului, tii se returneaza o parte dn aceste taxe sau nu ( daca esti singur, fara persoane in intretinere, situatia se schimba, adica datorezi statuluibani)

12.06.2007, 21:14
Pai ai spus-o ca esti din San Diego sau de prin zona, de vreme ce te-ai dus la picnicul romanesc de acolo; ma miram doar ca scrii mesaje la trei noaptea ...

Deci, taxele sint 30%, give or take. Sti cumva daca - si ce - pensie primesti de stat in USA? Adica, cat % din ultimul salariu iti va fi platit ca pensie atunci cand te retragi? Cand am stat acolo nu m-a interesat, eram "mai tanar" ...acum incep sa-mi pun intrebarea.

AndaF
12.06.2007, 21:29
Am stat cu o prietena la "taclale" smileys/smiley2.gifpana la 3 si ceva dimineata smileys/smiley4.gif

Pensia acordata de stat este foarte mica... e in functie de ce vechime ai si de locul de munca - adica astia din armata, navy, guvern au pensii rezonabile... ma rog un fel de pensii de suptravietuire, ca sa-i zic asa...restul lumii intre 200-700$/luna...

Marea majoritate au pensii private la compania unde lucreaza si stabilesti o anumita suma care se duce lunar acolo;

dar mai sunt o gramada de fonduri... nu mai stiu cum se cheama K2 sau ma rog... nu e important numele- iar sistemul este in felul urmator - tu pui 100$ lunar sa zicem, iar compania pune 60$ peste cei 100 ai tai... acum sistemul este in general la fel peste tot, numai ca suma acoperita difera de la firma la firma; ah si sunt si clauze - de genul n-ai voie sa-ti retragi banii din acest fond pentru 20 de ani - decat pentru facultate sau sa-ti cumperi casa; daca totusi vrei sa-i retragi... penalizarile sunt mari...

usefull
14.06.2007, 03:56
AndaF, 700 $ US/ luna ma inspaimanta. Pe tine nu ?

Ajutorul social pentru o familie de 3 in Canada, intr-un oras mare unde costul vietii e mai mare,stiu ca este acum in jur de 1300 $ CND ( adica aprox 1200 $ US) ca sa poata acoperi chiria, mancarea si strictulnecesar.

Pensiile sunt in functie de venit in Canada.

Taxele sunt desemenea in fucntie de venit, cu cat castigi mai mult cu atat taxele sunt mai mari pana la un anumit plafon, pentru ca nu poate sa ajunga sa-ti traga 100 % din salar.

Suportul social , sistemul de taxe, accesul la sanatate,asistenta sociala sunt maigeneroase in Canada pentru cei cu venituri mici.

Aici cam greu iti faci o casa cu 700 $ ( US sau CND) / luna. Poate mai degraba esti eligibil sa primesti asistenta sociala ca sa iti mai rotunjesti fondurile. Doar daca traiesti in zonele din nord cu eschimosii poate ( nu stiu) pot fi 700 $/luna sunt un motiv de lauda.

In Toronto o casa modesta ( de fapt super modesta) incepe de la 350 000 $ CND ( adica aprox 340 000 $ US) dar una care seamana cu ce dorim fiecare este in jur de jumatate de milion de dolari care sunt locuite si de romani mai putin vaicariti.

smileys/smiley1.gif

light
14.06.2007, 16:40
usefull, nu stiu de unde a scos anda cifrele astea, poate de la cei cu babysitting. Pe de alta parte, oamenii cu capul pe umeri nu se lasa in grija SS retirement, si isi cladesc din timp 401K, ori alte imvestitii financiare, pt ca nu toate companiile ofera beneficiul asta. Cit despre "facutul" unei case cu $700/luna, nu stiu ce vrei sa spui. La vremea aia mortgageul ar trebui sa fie platit, de asemenea si o masina noua, asa incit sa-ti ramina cheltuielile de intretinere. De altfel si aici esti eligibil pt asistenta sociala. Nu stiu exact de ce vorbesti tu de case "modeste" de $340000 in Toronto, ultima data, acum 2 ani, piata imobiliara era mai moderata comparativ cu cea din zona DC, si chiar si in DC gasesti destule case decente, nu luxoase cu banii aia, in cartiere rezidentiale bune. Hai sa nu exageram, nu oricine isi permite o casa de jumatate de milion, mai ales daca are de crescut 3-4 copii, si mai ales cu un venit, oricit de bun ar fi.

Uite aici cam ce retirement primesti, indexat cu anii vechime:

http://www.ssa.gov/cgi-bin/benefit6.cgi

De asemenea, cei cu venituri modeste beneficiaza de medicare:

http://www.ssa.gov/prescriptionhelp/ (http://www.ssa.gov/pre&#115;cripti&#111;nhelp/)

Cit despre taxe, uite aici:

http://www.irs.gov/individuals/article/0,,id=96196,00.html

AndaF
14.06.2007, 20:03
Draga Light, citeste te rog mesajul mai intai, si apoi spune-mi ca am scos cifrele DIN BURTA smileys/smiley7.gif

Vrei sa-mi spui ca pensia acordata de stat - este mare? smileys/smiley11.gif

(...)

Dupa cum vezi am mentionat de fondurile private, pe care aproape toata lumea le are!

(...) Editat...

P.S 2 - Apartamentele sunt de la 350 000$ in sus - cu 2 dormitoare ( 3 camere)

Casele pornesc de la 500 000$ pe 2-3 dormitoare si 1 baie jumatate

light
15.06.2007, 01:03
anda, nu te mai enerva asa, degeaba, pt orice nimic. Sint mult mai importante lucruri in viata asta de care sa te ingrijorezi.Sa-ti explic; luind de bune cifrele furnizate de tine, iti spun ca tu uiti o multime de cheltuieli: ca cheltuieli legate de business, dar si daca ar fi asa, ai uitat impozite si taxe pe care salariatul, pe de o parte, si firma, pe de alta parte, sint obligate sa le plateasca. Ai uitat total de cei 30% taxe platite de salariat, si asa dintr-odata, din $7000/luna, ramii cu $4900. Daca mai scazi si taxele pe care firmele sint obligate sa le plateasca pt salariatii lor (si-i vorba de taxe, nu de participare le 401K, ori asigurare medicala), cred ca mai poti scadea cel putin inca $1000. Acum, te rog fa tu socoteala.Daca ei nu platesc toate astea, pe linga faptul ce incalca legea(asta-i problema lor), isi dau cu stingu-n dreptu, la batrinete nu vor beneficia nici de cei$200-700 de care pomeneai tu.Mai crezi si acum ca se cistiga bine din babysitting? Daca tu consideri ca asta-i o meserie banoasa, e parerea ta, dar altii nu-s obligati sa creada la fel. Cit priveste linkurile, cred ca pot fi foarte folositoare pt cei care cauta informatia de la sursa, si nu din ce spune x ori y. E pacat sa nu le folosesti: sint free, si-s corecte.

sorin
15.06.2007, 03:03
de acord cu light. las-o mai moalae AndaF ca face rau la ten smileys/smiley36.gifnu stiu de ce, dar vad ca nu suporti dialogul (am observat asta la discutiile tale cu mai multe persoane aici pe forum)si toti ar trebui sa fie de acord cu tine. forumul inseamna dialog, fiecare avand dreptul sa-si spuna opiniile.

postarea de mesaje care sa contina surse de informatii care sa intareasca cele spuse, pot elimina o gramada de contradictii.

AndaF
15.06.2007, 07:59
Sorin... imi place dialogul, cand se vorbeste normal, nu cand se lumea sare cu acuze diverse...eu m-am enervat pe cateva cuvinte si contextul respectiv ( vad ca Light le-a sters deja - trebuia sa dau citat, sa nu-l poata modifica) Citat Light din memorie:

"usefull, nu stiu de unde a scos anda cifrele astea,cred ca DIn BURTA saupoate de la cei cu babysitting"

Draga Light, sa stii ca inca mai am memorie, si chiar daca-ti modifici mesajul dupa 5 ore, eu stiu exact ce m-a iritat.De-asta am si raspuns asa

"Draga Light, citeste te rog mesajul mai intai, si apoi spune-mi ca am scos cifrele DIN BURTA "

Pai, acum, lamuriti-ma si pe mine, nu putea sa ofere informatiile si situri-le FARA sa faca nici-un fel de referire la mine? Putea sa spuna ca face o completare, orice, dar sa nu ma bage pe mine in oala ei de ciorba.

sorin
15.06.2007, 09:36
off topic (voi muta mesajul mai tarziu): AndaF, facand doar o scurta recapitulare (tot din memorie, deci poate nu chiar exact) tu ai mai avut "frictiuni" cu nicoletamihaela, divo, fifi si altii/altele, deci asta nu e o intamplare. iti spun toate astea pentru ca vreau sa limitez la maximul scandalurile pe aces forum si voi incepe sa fiu mai aspru cu cei care sunt pusi pe cearta. mi-e dor de discutiile linistite si interesante care s-au cam rarit si voi face tot posibilul sa introduc o astfel de atmosfera pe acest forum. nu sunt pe principiul audientei maxime cu orice pret, ci pe calitatea si reputatia acestui forum.

Mesajul este cu caracter general, nu ti se adreseaza doare tie. Respecta si vei fi respectat(a).

P.S. Cand doriti sa subliniati anumite pasaje prin care considerati ca ati fost jigniti de cineva, folositi "quote", pentru ca expresia originala sa ramana, in caz ca cel/cea care l-a postat l-a editat mai tarziu.

fifi
17.06.2007, 08:41
...Acum mai la concret, si ca sa sa fie si ceva informatii utile (fifi ..?), sa spun si parerea mea: din cate stiu, la emigrarea "clasica" in Canada prin ambasada de la Bucuresti se cere sa ai facultate, interviu, test de limba, etc ...? Correct me if I'm wrong, eu am stat in Canada o vreme dar am ajuns pe alta cale, asa ca nu stiu exact cum e cu ambasada.

pergamon vad ca mi-ai adresat o intrebare dar din superficialitatea cu care tratez discutiile pe acest topic nu prea inteleg ce anume vrei sa afli de la mine...

poti, te rog, sa reformulezi caci, in limita cunostintelor mele, voi incerca sa raspund.

AndaF
17.06.2007, 12:10
O sugestie pentru cei carora le place vaicaritul... puneti mana pe carte, "calculator" etc si invatati, fratilor, ca altfel nu aveti cum sa va realizati!

Starting A Business In Canada (presupun ca este gratis...nu sunt sigura)

http://sbinfocanada.about.com/c/ec/1.htm

AndaF
17.06.2007, 12:16
<H1>10 Best Small Business Ideas for Students ( si as adauga - nu numai pentru studenti) From Susan Ward (http://sbinfocanada.about.com/mbiopage.htm)- articolul este inclus in categoria "Summer Jobs Canada"</H1>
<H2>The Best Summer Job Is Your Own Business</H2>
<DIV id=aCtt>

Looking for a summer job? Why not start your own business instead of working for someone else? Besides accomplishing the main objective of making money over the summer, when you start your own business you'll have the satisfaction of being your own boss and of creating something yourself. Another great advantage of starting your own business is that you won't have to waste time looking for a summer job - you'll already have one.

When you're choosing a small business idea for your summer job replacement, there are two approaches you can take. You can plan to start a seasonal business that you can pack up and close down at the end of the summer when you go back to school, or you can choose a business that allows you to continue running the business (on a reduced scale) throughout the year.</DIV>

There are some of both in this collection of the best business ideas for students.

1) Lawn Care/Landscaping

This is a great small business idea for students because it's seasonal and is greatly in demand throughout the summer season - and almost anyone can do it. Another great thing about this small business idea is that it

fifi
17.06.2007, 13:40
O sugestie pentru cei carora le place vaicaritul... pune-ti (beep)mana pe carte, "calculator" etc si invata-ti (beep), fratilor, ca altfel nu aveti cum sa va realizati!

Starting A Business In Canada (presupun ca este gratis...nu sunt sigura)

http://sbinfocanada.about.com/c/ec/1.htm (http://sbinfocanada.about.com/c/ec/1.htm)

si dupa aia potopu` de copy/paste... smileys/smiley11.gif

"and-o" ce patisi fatalica de te "nervoza-si" "asea" toata, stii cum vine treaba asta de "aci-lea"?! cam cum ar "inva-ta" oul pe "gain-a"... pai "a-i" inaintat tu, oare, asa de mult de ai ajuns sa "da-i" sfaturi la altii, offf lume... smileys/smiley57.gif

AndaF
17.06.2007, 15:35
Ei, acu' ma scuzi draga Fifi, ce sa-i faci... sunt si eu om...deci supus greselii...

O sa corectez...ce sa-i faci, viteza, bat-o vina smileys/smiley36.gif

"Fific-o" m-am referit la cursul respectiv ca e gratis, si chiar nu ma consider nici gaina, nici ou... tu intri in categoia alora de se vaicaresc, de te simti ofensata? smileys/smiley2.gif

Macar ma straduiesc cat de cat sa scriu corect...asta nu conteaza?

P.S. Light - oamenii de care vorbesc sunt legali, platesc impozite, taxe, asigurari etc - nu i-am intrebat detalii sau alte chestii, i-am cunoscut ( familie de mexicani ) cand eram in cautare de 'day care' pentru cel mic...Deci, se poate si asa...

fifi
17.06.2007, 20:59
conteaza, AndaF ca incerci sa scrii corect, vad ca ai si editat si ai nemerit cum era bine... ai plesnit-o numa` c-un singur lucru, fifi se scrie cu litera mica, cea mai mica si-ti spun acilea tie (ceilalti deja "stie") ca io nu m-am vaicarit de cand ma stiu in canada, stii tu vorba aia, AndaF ca omu` sfinteste locu`?! casca ochii mari ando cu cine si cum vorbesti si mai vezi si tu ce-a scris omul respectiv inainte sa dai cu nuca-n perete...

dar ca sa-ti mai spui o data treaba cu supararea mea nu de la gramatica limbii romanesti se trage ci de la faptul ca tu, o fatuca ratacita de prin Statele Unite ale americilor dai sfaturi cum sa se realizeze altii.

si nici nu m-as ofensa, pacatele mele,de-ar fi alea ideile tale proprii si personale (ca io mor de inima cand vad copy/paste de pe net) sau de-ai fi tu, AndaF f`una inaintata macar pan` la genunchiu` broastii...

AndaF
17.06.2007, 21:21
Nu sunt deloc ratacita smileys/smiley2.gif Ba chiar, sunt cu picioarele pe pamant... si marea majoritate(95%) a postarilor mele sunt din propria-mi experienta smileys/smiley2.gif

Am scris Fifi cu F mare, fiindca este numele sau nick name-ul tau, si nume propriu smileys/smiley2.gif tu, care le ai cu "gramatichia" limbii romane, nici nu ar trebuii sa te intrebi de ce am scris asa...

Eu ascult sfaturile oricui, si ale tale smileys/smiley2.gifsi le selectez...

fifi
17.06.2007, 21:41
un nickname, doua nicknameuri, se numara deci fifi e substantiv comun si atunci, e clar, se scrie cu litera mica, asa cum apare si-n profil, casca ochii and-o smileys/smiley2.gif

totusi tu insisti ca nu esti ratacita, eu dupa tot ce am vazut ca debitezi p-acilea as spune nu numai ca esti plopista dar dai si-n gropi de proasta ce esti. cei ca tine ar trebui sa stea acasa binisor si sa nu bantuie pe ulitele internetului cu manecile suflecate.

studiaza, citeste, exerseaza pana sa te umflii toata ca nu sperii pe nimeni si nici ca vei avea vreun respect aratand cat esti tu de....americanca.

divo
17.06.2007, 21:55
Aoleu "fific-o"..ca-ti era pe limba!!!smileys/smiley36.gifDa' chiar asa..era pe limba tuturor!!!Dar vad.ca doar tu ai avut..."sanje in instalatie"..sa o zici!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley32.gif

Stii cum e vorba aceea"Nu te pune cu prostul..ca are mintea odihnita"? Cred ca d'aia..nu s-au obosit ..hailalti!!!smileys/smiley36.gifAia multi!!!!smileys/smiley36.gif

AndaF
17.06.2007, 21:59
un nickname, doua nicknameuri, se numara deci fifi e substantiv comun si atunci, e clar, se scrie cu litera mica, asa cum apare si-n profil, casca ochii and-o smileys/smiley2.gif

totusi tu insisti ca nu esti ratacita, eu dupa tot ce am vazut ca debitezi p-acilea as spune nu numai ca esti plopista dar dai si-n gropi de proasta ce esti. cei ca tine ar trebui sa stea acasa binisor si sa nu bantuie pe ulitele internetului cu manecile suflecate.

studiaza, citeste, exerseaza pana sa te umflii toata ca nu sperii pe nimeni si nici ca vei avea vreun respect aratand cat esti tu de....americanca.

M-ai lasat cu gura cascata..."FIFIC-O" Vezi, asta da, alta "experienta" interesanta tot pe forum... aviz amatorilor care-si dau cu usurinta adresa de e-mail ( chiar ca am fost naiva la faza asta) Pe cat mi-a fost de usor sa-ti dau adresa mail-ului meu, tot atat de usor este sa-mi fac alta noua smileys/smiley2.gif

P.S. Cred ca vi se trage de la bani prea multi...sau e oare modestia trasatura predominanta ce te/va caracterizeaza?

Chiarva place sa fiti off topic...sa seinchida si subiectul asta?

divo
17.06.2007, 22:21
"And-o" la cine te referi tu..cand spui..citez" vii se trage.."! Ca ni se trage sau nu ni se trage..de cine..cum ..ce...cand....e treaba noastra!!!smileys/smiley36.gifIo mi-s curioasa de "vii-ul" ala! Nominalizeaza si tu..!!!smileys/smiley4.gifSau "vii" vine de la viile patriei?Patriei noastre ROMANIA..ca dehh.."americancele" vad ca au alt fel de "vii"!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

AndaF
17.06.2007, 22:32
smileys/smiley2.gif

Aoleu "fific-o"..ca-ti era pe limba!!!smileys/smiley36.gifDa' chiar asa..era pe limba tuturor!!!Dar vad.ca doar tu ai avut..."sanje in instalatie"..sa o zici!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley32.gif

Stii cum e vorba aceea"Nu te pune cu prostul..ca are mintea odihnita"? Cred ca d'aia..nu s-au obosit ..hailalti!!!smileys/smiley36.gifAia multi!!!!smileys/smiley36.gif

P.S. Divo "Io" chiar e un cuvant folosit numai de oameni "inteligenti" si care stiu limba romana ;) Sa nu mai zic de "hailalti" smileys/smiley2.gif

Sa aveti voi amandoua (FIFI si Divo) o noapte cat mai buna!

divo
17.06.2007, 22:47
http://dexonline.ro/search.php?cuv=io (http://dex&#111;nline.ro/search.php?cuv=io)

http://dexonline.ro/search.php?cuv=halalalt (http://dex&#111;nline.ro/search.php?cuv=halalalt) plural"hailalti"

Etee..ca iar ai dat cu mucii in fasole!!!smileys/smiley36.gif

Da..lasa "And-o"..ca noi intelegem ca ai facut limba romana+gramatica limbii romane cu femeia de serviciu!!!Esti scuzata!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifStai jos..nota 4!!!!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

usefull
18.06.2007, 03:02
Uaiii, nasol de tot. Ma intreb de ce aceste cometarii de tarabafara nici un Dumnezeu ?smileys/smiley5.gif

AndaF, fara nici o suparare,nu ne-ai convins cu babby sitting-ul iar comentariile tale sunt penibile. Cate clase ai draguta ?smileys/smiley36.gif

sorin
18.06.2007, 04:16
orice mesaj off topic sau cu tenta de rafuiala personala postat de aici incolo, ca fi sters.

Pisoi
18.06.2007, 06:43
...bine v-am gasitsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley4.gif

sorine, am sa mut eu la offtopic discutiile/rafuielile personale de mai sus ca sa se revina la subiectsmileys/smiley14.gif

...iar asa cum ai spus o sa stergem postarile de acest gensmileys/smiley18.gif

fifi
20.06.2007, 21:22
...AndaF, fara nici o suparare,nu ne-ai convins cu babby sitting-ul iar comentariile tale sunt penibile. Cate clase ai draguta ?smileys/smiley36.gif

fara sa se considere vreo rafuiala personala dar vad ca nu se raspunde acestei intrebari, asa ca-mi dau si io cu parerea, am voie, nu?! sorin, Pisoi?!

usefull, eu cred ca are ca trenu` vro doua (II)

sorin
21.06.2007, 02:47
fifi, ar trebui sa apreciezi ca AndaF a ascultat unele sfaturi si nu se mai baga in polemici. nu cred ca e corect din partea ta sa mai torni gaz pe foc. sper ca te vei opri aici si ne vom bucura cu totii de calmul temporar de pe forum. deocamdata, doar am deschis nasturele la buzunarul cu cartonase smileys/smiley2.gif