PDA

Arată versiune întreagă : viza si pentru viitorul sot

danielacomsa
01.06.2007, 18:50
Sunt in situatia de a avea viza in maxim 2 saptamani pentru emigrare in canada; tatal fetitei mele este plecat in sua de 3 ani si ceva si ar vrea si el sa vina cu noi; poate cineva sa imi spuna cand ar fi mai bine sa ne casatorim, inainte sa ajung eu si fetita noastra in canada sau dupa aceea , casa poata veni si el langa noi ? deci, practic, noi am stat impreuna 3 ani inainte sa plece el din romania fara acte si cand m aplicat pentru emigrare in canad, quebec, nu aveam cums adovedim asta pentru ca nu aveam dovezile pe care ei le cereau.

acum ne dorim foarte tare sa fim toti 3 impreuna , dar nu vreau sa risc viza de emigare; puteti va rog sa ma invavati cum sa fac ?

cu multe multumiri,

daniela comsa

sorin
02.06.2007, 03:15
daniela, ti-am mutat eu mesajul pe forumul de vize imigrare Quebec, pentru ca banuiesc ca ai mai multe sanse sa ti se raspunda acolo.

fifi
02.06.2007, 07:35
eu una nu as risca sa fiu in locul tau o casatorie inRomania acum si incercarea de includere a lui in dosarul de immigrare.

nu stiu daca el, fiind legal in state poate veni in canada unde va puteti casatori si ii poti depune actele de sponsorare si odata fiind aici cu tine, vor incerca darnu-l mai trimite nimeni in Romania,iivor procesa dosarul din canada.

sau, fiind legal in state si mai ales de atatia ani, 3 cum zici tu, isi poate depune singur dosarul de immigrare in canada de la Buffalo.

nu le lua ca pe sfaturi, este numai parerea mea personala, asa cum am zis, voi trebuie sa decideti ce anume faceti.

28.07.2007, 19:51
Sunt in situatia de a avea viza in maxim 2 saptamani pentru emigrare in canada; tatal fetitei mele este plecat in sua de 3 ani si ceva si ar vrea si el sa vina cu noi; poate cineva sa imi spuna cand ar fi mai bine sa ne casatorim, inainte sa ajung eu si fetita noastra in canada sau dupa aceea , casa poata veni si el langa noi ? deci, practic, noi am stat impreuna 3 ani inainte sa plece el din romania fara acte si cand m aplicat pentru emigrare in canad, quebec, nu aveam cums adovedim asta pentru ca nu aveam dovezile pe care ei le cereau.

acum ne dorim foarte tare sa fim toti 3 impreuna , dar nu vreau sa risc viza de emigare; puteti va rog sa ma invavati cum sa fac ?

cu multe multumiri,

daniela comsa

Banuiesc ca nici acum nu prea aveti cum dovedi relatia. Aparitia unui sot insemna si o reevaluare a dosarului. O alta solutie e sa mergeti in Canada, sa obtineti rezidenta permanenta si sa incercati o procedura de reintregire a familiei (sponsorizare) unde fireste ca tot aveti nevoie de niste dovezi.