PDA

Arată versiune întreagă : DVlottery-acte pt interviu

camicristina
04.03.2005, 09:27
Buna la toata lumea,

Am 2 intrebari smileys/smiley17.gif

Prima, ma intereseaza subiectul cu evaluarea proprietatii pentru interviu. Se pare ca trebuie sa angajez un evaluator de imobiliare, asta e clar. Dar are cineva idee, in afara de cei de la banca (care au niste tarife...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif), care fac evaluari de imobiliare pentru imprumuturi bancare cine mai poate face evaluari imobiliare? Eventual daca cineva poate sa imi dea un nr de tel al unei persoane autorizate sa faca evaluari imobiliare in Arad, la un pret rezonabil.

De asemenea, ca o chestie destul de noua, pretul de grila al apartamentului apare si in Adeverinta Fiscala, cea pe care o luam de la Finante ca sa vindem de ex. un imobil, aceasta fiind de fapt valoarea de impozitare. Mai nou aceasta e grila notarilor. A fost cineva cumva la interviu cu aceasta hartie si a fost destul ca si dovada de evaluare a locuintei? Sau mai e necesar si un alt evaluator?

A doua intrebare, independent de prima intrebare, stie cineva daca pt DV lottery trebuie si Cazier fiscal, sau aceasta Adeverinta Fiscala, adica dovada ca nu mai ai impozite de platit, la casa, masina, etc?

Nu e mentionat in enumerarea actelor pe care trebuie sa le prezentam la interviu, dar nu vreau sa am surprize, parca pt emigrarea in Canada trebuie...

Va multumesc anticipat

Cu drag,

Cami

sorin
04.03.2005, 10:45
Cazierul este absolut necesar, altfel te re-programeaza la interviu. Cat despre evaluare, sper sa-ti raspunda altcineva, dar banuiesc ca valoarea de pe hartiile de la fisc nu e la fel de mare ca cea de pe o evaluare reala si la zi, care poate fi in favoarea ta.

motanel
06.03.2005, 21:54
Mi-e la ambasada nu mi-a cerut cazier fiscal, doar cazier juridic. (care binenteles este obligatoriu).Cat despre evaluare nu stiu ce sa zic, dar ideal ar fi un AOS si vreo 5000$/persoana.

Cu evaluarile de apartamente de multe ori te complici. Pe cei mai multi ii amana din cauza ca nu sunt in regula cu actele privind evaluarea proprietatii.

sorin
07.03.2005, 03:10
Ooops, scuze smileys/smiley9.gifAm crezut ca se facea referire la cazier juridic. De cel fiscal nu stiu nimic.

danielle
07.03.2005, 19:02
Cami Cristina.

Raspunsul la prima intrebare este: poti sa te duci la interviu cu acea valoare de impozitare nu neaparat cu evaluare. Evident, tradusa si legalizata si impreuna cu contractul de proprietate al casei.Stiu mai multi care au mers asa si a fost bine. Nu uita insa ca oricum evaluarea nu trebuie facuta de evaluatorii bancarii ci de evaluatori membri ANEVAR.

Nu trebuie nici cazier fiscal si nici adeverinta ca nu ai datorii pentru interviu. Ceea ce e obligatoriu e cazierul judiciar nu cel fiscal.