PDA

Arată versiune întreagă : la scoala in SUA

ginnie
04.03.2005, 03:34
salutare la toti

ma numesc andrei si sunt student la o universitate din Romania (UBB)

tare mi-am dorit sa ajung in State asa ca m-am inscris la un program work and travel , si la vara o sa fiu in Atlanta... chestia e ca nu vreau sa ma intorc inapoi .... un prieten a ajuns in california cu viza de student pe trei luni , dar nu s-a mai intors ....cand m-a contactat mi-a zis ca s-a inscris la un colegiu de acolo si acuma are viza pe opt ani.....

how is it posible ?? e chiar asa de usor sa te inscrii la o scoala in america .??si cum se face..... a mai specificat ceva ca a existat o persoana care a garantat pt el ....

va rog sa ma ajutati spunandu-mi cate ceva despre cum pot face sa ma inscriu la un colegiu din state..... mersi....

04.03.2005, 04:28
Salut Andrei,

La scoala in USA nu e foarte usor. Procesul e lung si nu stiu cum prietenul tau a reusit sa rezolve asa de repede.
1. Trebuie sa dai testul TOEFL ;
2. Aplici la o universitate si dupa ce esti acceptat;
3. Contactezi International Student Advisor al scolii respective pentru a-ti elibera un formular I-20. Aici apar greutatile, pentru catrebuie sa faci doavata ca ai suficiente fondur pt ati plati scoala, tu sau un sponsor ( de regula ai nevoie de 17000 - 20000$);
4. aplici la INS pnetru schimbare de statut de la J1 (care este viza cu care ai sa vii tu cel mai probabil) la F1 care este viza de student.
De mentionat:
-ca procesul dureaza destul dde mult (as zice 6 luni cel putin);
-nu ai dreptul sa muncesti offcampus, desi dupa un an de zile sunt cateva optiuni iar oncampus e mai greu sa gasesti de lucru.
-statul il primesti pe perioada studiilor, de regula 2 sau 5 ani, Nu am auzit de nimeni pana acum sa fi primit pe 8 ani, dar totul e posibil:
-statutul nu inseamna automat ca poti pleca acasa si sa te intorci in america cand vrei. Dar astea sunt amanunte si fiecare pas la timpul lui.

ginnie
13.03.2005, 23:47
mersi ca mi-ai raspuns alin....

tocmai am aplicat pt testul Teofl.....am mari emotii....

faza e ca dupa cum am spus nu vreau sa ma intorc in romania....bun......dar nici nu vreau sa raman ilegal ....pt ca am auzit ca la cea mai mica infractiune .... amenda ..te zboara afara si nu mai pupi america pt 10 ani....adevarul e ca dupa ce voi fi la fata locului voi stii mai multe...

chiar 20000 de $ nu am dar de juma de suma dispun.....numai ca ....sa dau 10000 $ e cam mult dar asta e.....

nu stii un an la un tehnical school cat costa ????..... pt ca pe mine ma intereseaza sa stau legal in SUA numa intereseaza ca numele scolii safie princeton sau yale....

ramane de vazut ce imi rezerva viitorul asmileys/smiley19.gifpropiatsmileys/smiley36.gif

14.03.2005, 04:27
Salut.

Cred ca mai inteles gresit. Nu ai nevoie de 20000$ ca sa studiezi, ci ai nevoie de banii astia sa le arati lor ca ai de ajus sa platesti toate cheltuielile aproximative a unui an de zile in america (scoala, carti, cazarea si masa).
Daca de exemplu aplici la un community college care de regula dureaza doi ani, te costa mai putin. As zice in medie intre 8 si 12mii de $ pe an (pentru scoala numai). Aici ai de asemenea sa iei mai multe clase pentru a gradua mai repede, atata timp cat poti sa le duci si sa faci fata la volumul de munca.
Bafta

ginnie
11.04.2005, 05:45
salut alin .....

ce am vrut sa iti spun e ca am dat testul toefl la bucuresti si acum astept rezultatul....

chiar de 1 aprilie am luat viza pe vara J1 . La inceput toti prietenii or crezut ca-i o vrajeala da totul o fost pe bune ...tare ma bucur....mai ales cas si anul 1 http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley4.gifde-abia astept sa ajung in Atlanta... in astea 3 luni cat stau legal vreau sa imi gasesco scoala la care sa ma inscriu. asta ar fi planul meu .DAR( ce ma dispera cuvantul astasmileys/smiley7.gif)am vorbit cu cineva de acolo si mi-a spus ca viza J 1 se schimba cel mai greu(candmi-a spus cel mai greu asta inseamna ca in 99% din cazuri nu se schimba) in F1 si unele scoli nici nuiau in considerare acest statut......

chiar asa de imposibil e ?......eu totusi cred in"minuni"

si inca o intrebare , pot sa aplic pentru carnet de sofer , cu acest statut de J1 , si daca da cam ce acte mi-ar trebui???????

si daca in georgia nu se poate in alte state s-ar putea????

Cam atat

multumesc.

14.04.2005, 11:50
Salut

Va fi un pic dificil; si lug sa-ti explic tote lucrurile de stiut, dar am sa incerc. Daca ai luat viza J-1 primul lucru care ai sa-l faci te uiti pe dansa si vezi daca scrie undeva ceva de genul ca tu esti "subject to section 212(e). Daca esti lucrurile sunt un pic mai complicate. Daca zice ca nu esti "subject to section 212(e) e mai bine. Likurile urmatoare sunt o explicatie a clasificarii repective:
http://www.international.duke.edu/FAQ/FAQ_J_212e_HomeResiden (http://www.international.duke.edu/FAQ/FAQ_J_212e_HomeResidenceRequirement.htm#Links) ceRequirement.htm#Links

http://exchanges.state.gov/education/jexchanges/participatio (http://exchanges.state.gov/education/jexchanges/participation/waivers.htm) n/waivers.htm

Acum sa trecem la ceea ce e de facut aici in SUA. Motivul pentru care este greu sa schimbi viza in SUA de la J1 la F1 este pentru ca esti banuit ca ai mintit. Explicatia urmeaza astfel: o persoana care intra in SUA cu o viza pe 3 luni si se dcide din senin sa studieze cade greu cu INS-ul. Vei fi sub suspiciunea ca decizia de a studia in SUA ai avut-o inainte de a veni in SUA si ca te-ai folosit de viza J-1 sa ajungi aici. De regula sa pot evita complicatiile cu o poveste buna si o sincronizare si mai buna. Povestea trebuie sa fie credibila si sa fie ceva de genul ca din intaplare ai avut ocazia sa vizitezi un campus universitar si ai ramas impresionat de biblioteca scolii, de laboratoare, accesul la informatie, nivelul ridicat de educatie etc. Sincronizarea se refera la cand este timpul cel mai bun sa trimiti actele la INS (acum cred ca se cheama BCIS, astea cun amanunte acum fara importanta). Sa zicem ca tu intri in SUAla inceputul lui iunie si trebuie sa pleci la sfarsitul lui septembrie, in total 4 luni de stat in SUA. In primele 3 luni faci cercetare si te decizi care e scoalacea mai buna si mai ieftina, aplici la 2 sau trei colegii. Dupa ce te accepta sa te ducilaInternational Student Advizor (fiecare scoala are unul) si sa discuti cu el. E de preferat sa iti eliberezeI-20 le nu mai devreme decat in ultima ta luna de sedere in USA. I-20 este un formular ca si DS form-ul pe carele-ai primitde la programul sponsor.Dupa ce-l primestiva trebui sa il trimiti la INS impreuna cu alte documente si scrisoarea explanatorie (cum de te-ai decis sa studiezi in america). Cum am mai zis timingul e totul, pentru ca nu poti face toate lucrurile astea din prima luna de cand ai venit, fiind de la sine inteles ca nu va crede nimeni ca te-ai decis sa studiezi in 20 zile. Trebuie sa treaca suficient timp de la venirea ta in SUA ca sa zboare minciuna.
Daca esti subject to section 212(e)" practic optiunile iti sunt foarte limitate pentru ca inainte sa poti aplica pentru schimbarea de statut de la J1 la F1 trebuie sa obtii un "waver to section 212(e)" care de regula dureaza cel putin 6 luni ori tu ai viza sa zicem numai pe 3.

Referitor la pemis de conducere: cei din Georgia sunt mai putin stricti cu regulile de eliberare a permisului din cate stiam eu, si apoi e indicat sa aplici cat timp ai DS formul inca valid.
Multa bafta si astept alte intrebari ca am obosit de atata scris.

mariusiacob
29.04.2005, 11:09
stai acasa frate...e mai bine acolo

ginnie
02.05.2005, 20:59
marius iacob las ca o sama descurc nu te ingrijora de mine !smileys/smiley2.gif

ginnie
02.05.2005, 21:07
salut alin....

m-am uitat pe visa si nu ma supun amendamentului 212E

din ce am inteles eu dinparagraful asta inseamna ca posesorul de viza J-1 trebuie sa se intoarca in tara sa de origine ptr. o perioada de 2 ani, inainte de a schimba viza curenta in alt tip de viza.

nu e cazul meu , deci o sa imi fie putinmai usorsmileys/smiley9.gif....

mi-am gasit un college si am ramas impresionat de "biblioteca si laboratoarele" acestiua smileys/smiley4.gif

mai vorbim....smileys/smiley1.gif