PDA

Arată versiune întreagă : Pentru cei ce detin cetatenia americana

08.05.2007, 10:08
Considerind in % .Daca doriti puteti sa si mentionati mai jos procentajul exact . Thanks for your vote!

garfield
08.05.2007, 10:46
100% but I think you already knew that smileys/smiley4.gif

Pisoi
08.05.2007, 10:51
melina, cred ca era bine sa pui si optiunea 50/50...sau nedecissmileys/smiley2.gif

mihaicioclei
08.05.2007, 11:50
uneori ma simt asiatic.....depinde ce mananc....smileys/smiley36.gif

08.05.2007, 11:53
mi se pare ciudat sa ai pasaport romanesc, sa folosesti limba romana, sa frecventezi forumuri romanesti si sa mergi la votare pentrualegerile din Romania si sa afirmi ca estimai mult american.

PS...+ sa mananci mititei smileys/smiley36.gif

08.05.2007, 15:30
Tie adyC ti se par cam multe lucruri ciudatesmileys/smiley17.gif.Cum de nu ti se pare ciudat sa traiesti in USA ,sa ai cetatenie americana ,sa vorbesti limba engleza sa participi la alegeri si sa sustii ca esti mai mult roman?!smileys/smiley2.gif si stai linistit ca nu din cauza micilor am plecat din tara.

P.s. @pisoi
Nu mai este nimeni pe fix(50/50)smileys/smiley2.gif,cred ca toti sint sariti de pe fixsmileys/smiley36.gif

09.05.2007, 01:20
100% but I think you already knew that smileys/smiley4.gif

Of course I
did! This is one of the few things I will never be in doubt of.smileys/smiley36.gif</span>http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/american.gif
</span>

garfield
09.05.2007, 05:16
mi se pare ciudat sa ai pasaport romanesc, sa folosesti limba romana, sa frecventezi forumuri romanesti si sa mergi la votare pentrualegerile din Romania si sa afirmi ca estimai mult american.

PS...+ sa mananci mititei smileys/smiley36.gif

AdyC, in caz ca te referi la mine... eu nuam cetatenie romana, deci nu am nici pasaport romanesc, nu folosesc limba romana (nu am cu cine nici daca as vrea, iar pe forum prefer sa scriu in engleza), nu am votat niciodata la alegerile din Romania (si nici nu intentionez), si frecventez (nu foarte frecvent smileys/smiley2.gif) forumul romanesc (numai unul, romanian-portalsmileys/smiley9.gif) pentru distractie, si sa aduc un pic de balanta la cei care cred ca Romania si romanii sunt buricul pamantului. smileys/smiley4.gif

09.05.2007, 06:34
nu ma refer la tine, nici nu te cunosc si nu-mi permit sa fac afirmatii gratuite...si eu am trei cetatenii ...dar asta nu are importanta, nici nu cred ca romanii sunt buricul pamantului insa mi se pare absurd sa renegi tot ce e romanesc spunand-o in romaneste.Si sa vezi numai partea goala a paharului. Eu gandesc ca un portal din asta trebuie sa reuneasca oamenii ce simt ceva pentru Romania si romani.

Eu daca n-as simti nimic pentru romani nu mi-as pierde timpul sa postez pe un aist site.

La treaba cu balanta...am impresia sau balanta ta e un pic cam veche? Ce incerci sa demonstrezi? Fiecare societate isi are problemele ei...si pentru Romania se deschid perspective mari odata cu intrarea in UE. Vezi daca n-ai cetatenie romana...acum puteai sa spui ca esti si cetatean european. Romania nu poate regresa prea tare pe cand America din pacate da...

sorin
09.05.2007, 06:59
Eu gandesc ca un portal din asta trebuie sa reuneasca oamenii ce simt ceva pentru Romania si romani.
Mi se pare corect. Nu spun ca toti care posteaza pe acest forum ar trebui sa scrie doar pro-Romania, dar macar ar trebui sa fie obiectivi si in afara lucrurilor si intamplarilor negative, care sunt inerente in orice <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place>, sa recunoasca si partile bune. Nu cred ca exista vreo tara pe acesta planeta, unde sa se intample doar lucruri rele, dar pe acest forum sigur sunt unele persoane, putine de altfel, care vad doar lucruri rele in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.

09.05.2007, 07:49
Da Sorin ai dreptate dar exista cetateni care sint nascuti in Romania dar nu au cunoscut si partea buna sau nu au apucat sa o cunoasca si atunci cum sa o vada si sa vorbeasca de ea ?! trebuie acceptat ca unii au ramas cu un gust amar dupa ce au facut o vizita in Romania.Pe de alta parte eu nu l-am vazut pe garfield vaitindu-se ca nu ii plac miciismileys/smiley36.gif

garfield
09.05.2007, 07:49
Mi se pare corect. Nu spun ca toti care posteaza pe acest forum ar trebui sa scrie doar pro-Romania, dar macar ar trebui sa fie obiectivi si in afara lucrurilor si intamplarilor negative... dar pe acest forum sigur sunt unele persoane, putine de altfel, care vad doar lucruri rele in <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.

Sorin, in principiu iti dau dreptate, trebuie sa fim cat de obiectivi posibil, dar eu sunt sigur ca pe acest forum sunt unele persoane care nu viziteaza Romania in fiecare an, si nu corespondeaza cu nimeni din Romania, si singurile lucruri pe care le aud sau citesc despre Romania, sunt cele de la stiri, si care din pacate in marea majoritate sunt lucruri rele, deci nu ceva cu care poti sa te mandresti.

In plus, daca atunci cand acesti membri de forumau ocazia sa mearga in Romania, ei observa mizeria si saracia, si aud cum toti se plang ca nu sunt platiti bine, coruptia e peste tot, si batranii mor de foame ca nu le ajunge pensia, ce pot ei sa creada? ca totul e bine si frumos, si se fac progrese mari acolo?

Si mai socant pentru unii din acesti membri de forum, e atitudinea romanilor din Romania, care se fura pe rupte unul pe altul, si apoi se mandresc cu cat de destepti si descurcareti sunt ei...

Deci e posibil ca acesti membri de forum nu sunt negativi sau 'impotriva' Romaniei, si nu vad numai ce e rau, dar vorbesc din experientele pe care le au, si privesc Romania din singurul unghi pe care al au, cel public, pe prin care toti strainii privesc Romania.

garfield
09.05.2007, 08:01
melina, bine inteles ca imi plac micii, desi nu cred ca am avut ocazia sa mananc mici de mai mult de doua ori in ultimii 30 de ani. smileys/smiley19.gif

Cred ca o sa ma invit la urmatorul picnic din Chicago, ca am impresia ca acolo se vor gasi, si pot folosi ocazi sa fiu expus si la lucruri (si mancari) bune romanesti. smileys/smiley4.gif

09.05.2007, 08:05
Eu sint mai norocoasa ca tine am un picnic si un festival romanesc cit de curind in zona unde locuiesc la care o sa gasesc mincare si bautura romaneascasmileys/smiley37.gif Sper sa apuci si tu anul asta sa maninci. Yummi!!!!!!smileys/smiley4.gif

sorin
09.05.2007, 08:07
Garfield (si altii care se manifesta in mod similar), nu stiu de unde le auzi tu sau vezi, dar daca te referi la posturile americane, este normal ca acestia nu vor da stiri cu elevi romani care au castigat olimpiade de matematica, ca un modul spatial facut de copiii din Constanta a castigat premiul intai la un concurs organizat de NASA, ca numele catedrei de Istoria Religiilor de la Chicago University se numeste Mircea Eliade si iti pot da sute de alte exemple.
Cu informatiile pe care le prinzi tu din zbor de la CNN, poti discuta cu brio pe forumuri americane, dar pentru a te descurca pe un forum romanesc, va trebui sa citesti ziarele romanesti online, sau sa te uiti la posturi de televiziune romanesti. A scrie pe un forum romanesc doar parti rele si a arunca cu noroi intr-o natie intreaga, nu e o scuza pentru ca nu esti corect informat. Cand nu cunostii destule detalii despre anumite subiecte, este mai bine a te abtii.

Oricate argumente mi-ai aduce in continuare, imi mentin afirmatia ca nu esti destul de documentat pentru astfel de discutii si ca faci un deserviciu integii natii romane prin astfel de mesaje. Decat sa aruncam cu noroi sau sa ne ascundem cand e vorba despre romani, mai bine aratam partile noastre bune, care sa incline balanta in defavoarea cazurilor negative cu si despre romani, iar daca nu suntem in stare de asa ceva, mai bine ne abtinem de la orice comentarii, daca nu cunoastem situatia globala.

In ceea ce ma priveste, nu mi-e rusine ca-s roman, cu toate ca sunt si american. Iubesc deopotriva <B style="mso-bidi-font-weight: normal">ambele tari[/B] (<st1:place w:st="&#111;n"><st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n">Romania</st1:country-regi&#111;n></st1:place> si SUA), desi mi-e scarba de hoti si politicieni corupti. Tara nu are nici o vina pentru ca o locuiesc unele specimene care ar trebui pusi in navete spatiale si trimisi in spatiu, fara a avea posibilitatea sa se mai intoarca vreodata, pentru a nu se inmulti.

garfield
09.05.2007, 08:47
Sorin, am impresia ca te-am cam suparat, dar ma bucur ca mi-ai raspuns, si ca iti expui si tu parerea.

Nu cred ca e necesar sa ma abtin din raspuns, pentru ca nu stiu despre premiile copiilor din Romania, sau de nustiu cine a inventat pixul. Stiu tot cat stiu restul Americanilor, si chiar in plus, pentru ca am locuit acolo, si am mai fost si in vizita. Deci cred ca pot sa-mi spun parerea despre cum sunt vazuti romanii de straini.

Cat despre 'deserviciul' care il fac eu natiei, deserviciul il face cei care se comporta in acel fel, nu eu ca vorbesc despre ei. In plus, sunt mebrii de forum care locuiesc in Romania si stiu ce se intampla acolo, si au scris cu mult mai 'aspru' si detailat despre mizeria de acolo.

Nu am vazut sa faci afirmatii asemanatoare la toti membri de pe acest forum care dupa cateva luni in America, afirma ca toti americanii sunt grasi, prosti, inculti, si asa mai departe. Ei pentru a se descurca pe teritoriu American, ar trebui sa mai citeasca ziare americane, sa se mai uite la televizor si la CNN nu numai la posturi romanesti, si sa mai iase din comunitatile romane, sa traiasca un pic viata americana inainte de a face comente despre o natie despre care nu sunt destul de bine informati. Nu esti de acord?

Deci cand reusesti sa opresti pe toti forumnistii care isi exprima opinia negativa despre America, voi considera si eu sa ma abtin sa-mi spun opinia despre Romania, si promit ca voi mentiona la toata lumea, cine a inventat pixul.

sorin
09.05.2007, 08:55
Nu am vazut sa faci afirmatii asemanatoare la toti membri de pe acest forum care dupa cateva luni in America, afirma ca toti americanii sunt grasi, prosti, inculti, si asa mai departe. Ei pentru a se descurca pe teritoriu American, ar trebui sa mai citeasca ziare americane, sa se mai uite la televizor si la CNN nu numai la posturi romanesti, si sa mai iase din comunitatile romane, sa traiasca un pic viata americana inainte de a face comente despre o natie despre care nu sunt destul de bine informati. Nu esti de acord?

Deci cand reusesti sa opresti pe toti forumnistii care isi exprima opinia negativa despre America, voi considera si eu sa ma abtin sa-mi spun opinia despre Romania, si promit ca voi mentiona la toata lumea, cine a inventat pixul.
Nu, nu sunt de accord nici cu astfel de afirmatii si daca nu m-am bagat la nici una din acele discutii poate fi si datorita faptului ca deja o facusei tu, sau altii care-s mai vechi ca mine in America (10 ani jumate

celalb
11.10.2007, 14:31
SantRoman 100% de nationalitate Maghiara cu cetatenie Americana. Asculta:http://www.youtube.com/watch?v=4aWXPc29S3ssmileys/smiley32.gif

12.10.2007, 03:39
Si pentru care detin alte cetatenii?Mi se pare reductiv!Ce are in plus ,cetatenia americana,in comparatie cu alte cetatenii!Noi sintem toti romani,cu acea cultura inoculata de epoca in care am trait,cu cei sapte ani de acasa,pe care nu ni-i poate lua nimeni,cu respectul pentru parintii nostrii,pe care nu-i lasam pentru tot aurul din lume.Inainte de a fi orice cetateni ailumii,sintem romani,daca nu,nu ne-am intilni aici,vazind ca sint alte locuri de intilnire.

12.10.2007, 06:22
Asta este un forum pentru "United States Romanian Community" nu inteleg ce vrei sa spui ? !smileys/smiley75.gif 7 ani de acasa ii are oricine depinde unde cresti smileys/smiley36.gif,resprect depinde de educatie si parinti ,tot ce enumeri tu mai sus nu are nici o logica cu subiectul in sine smileys/smiley5.gif aici este vorba de adaptare ,de asta am pus(cetatenia) fiindca ma interesa raspunsul celor care au trait &gt;6 sau sint casatoriti cu americani/ce(respectiv 3 ani parca pina la cetatenie?!) .

</font>

12.10.2007, 07:10
I-mi pare rau ,Melina ca am intrat undeva unde nu-mi fierbea oala,dupa cum ziceai tu.