PDA

Arată versiune întreagă : Salut Orlando

GabrielaC07
08.05.2007, 05:17
Heya Guys:)
Doh, nici nu stiu cum sa incep:d
Dar am zis ca incercarea moarte n-are. Poate ne ajuta vreun/o roman/ca cu de bine.
Eu si sotul meu mergem in vacanta in Miami prin septembrie. Toate detaliile sunt stabilite. Hotel, avion, etc. Uitandu-ma insa pe harta pt atractii turistice etc. ne-am propus sa tragem o fuga si la Disney World. Din cate am cautat pe net se pare ca nu e deloc cum mi-am imaginat eu. E foarte mare si ne-am convins ca nu ne-ar ajunge nici macar o saptamana sa-l vizitam pe tot. Avand in vedere si lipsa timpului si alte vizite pe care le-am stabilit am convenit sa tragem o fuga de 2 zile la Disney. Rugamintea noastra ar fi daca ne puteti ajuta cu sfaturi pentru cazare ieftina (ma rog sa nu fie ghetou - sper ca nu exista asa ceva pe acolo). Ne-am bucura si daca am gasi pe cineva dispus sa ne cazeze o noapte. Oricum daca imi indicati un hotel as dori sa-mi indicati unul pana in 40$/persoana/noapte. Adica sa zicem 80$ camera/noapte. Eu am cautat pe expedia si ne-am cam ingrozit. 181$ de persoana/noapte. E foarte mult avand in vedere toate cheltuielile extra pe care le mai avem:((
As mai avea cateva intrebari dc se poate. Am calculat ca din Miami pana in Orlando ar fi vreo 350km aproximativ. Avand in vedere traficul si autostrzile cam in cat timp credeti ca as ajunge in Orlando?
Cam care e pretul mediu de inchiriere a masinilor.
Daca aveti vreo idee ieftina si pt Miami give me a hint ca daca e mai ieftin renunt la oferta care o am prin expedia. Nu suntem pretentiosi. Adica nu vrem cine stie ce servicii. Curat sa fie ca in rest evident nu vom sta la hotel decat sa dormim si sa ne spalam.
Alte sfaturi sunt binevenite.
P.S. Sa iau doar avionul si sa ma descurc la fata locului, sau e prea riscant?

GabrielaC07
08.05.2007, 05:20
P.S. Hmmm
Sorry:) dupa o zi intreaga de munca mai vad si alandala. 181$/pers era cu tot cu avion. Asa mai merge:D
Oricum va astept cu sfaturi:D

08.05.2007, 05:55
Hello si eu am fost in zona anul trecut in vacanta, insa am locuit in zona Tampa. Dar am vizitat si Orlando si toata zona aceea.

Ce pot sa spun ca e mai bine sa iei avionul daca nu aveti experienta de condus in USA. Deci highways in zona nu sunt prea aglomerate, cele vreo 300 miles intre orlando si miami v-ar lua cam 5 ore. Este si un toll road de pe I 95 direct catre orlando. De la hotel va trebui sa vedeti cu ce ajungeti la disney world. Poate sunt buses direct catre disney world..depinde de hotel. Si atunci nu mai e nevoie sa inchiriati masina. Pe de alta parte vedeti ce vreti sa vizitati acolo...sunt 4 atractii si parcuri si ptr fiecare iti trebuie ceva timp sa le vizitezi. Plus biletele de intrare...se mai pot cumpara packages in care sa vezi mai multe parcuri. Eu as alega Epcot si Sea World plus DIsney World daca aveti si copii. Dar depinde de preferinte. Oricum in 2 zile max 4 parcuri puteti vizita. Si e o caldura infernala...in zona.

GabrielaC07
08.05.2007, 21:38
Mersi pentru raspuns:)
Pai atunci cred ca cea mai buna varianta e avionul. Nu stiu daca o sa vreau sa le vad pe toate. As vrea cu siguranta Sea World. Vreau neaparat sa inot cu delfinii. Acolo se poate. Careva care a fost poate sa imi dea mai multe detalii?
Cam cat este intrarea intr-un astfel de parc?

GabrielaC07
09.05.2007, 00:32
Hmm. Tare ciudat! Explicat-mi si mie va rog, cei care ati fost la Discovery Cove. Deci la ei pe site e 279$. Insa daca iau de pe Expedia e 148 de persoana. E posibil o asa mare diferenta. S-au s-ar putea sa nu beneficiez de tot ce trebuie dc iau prin Expedia caci pe site la ei nu specifica daca este all inclusive sau nu

GabrielaC07
09.05.2007, 01:02
Tot ei:)
Acum intrebare pentru cei din Miami. Sa nu credeti ca nu am cautat pe net, am cautat dar am gasit nimic relevant. De exemplu in Europa sunt cante linii low cost ca de ex easyjet, ryanair, wizzair si altele. Exista asa ceva in Miami care opereaza prin vecinatati?

09.05.2007, 03:55
ok deci inteleg ca tu in 2 zile vrei sa vezi cat mai mult. De regula se vede un park intr-o zi ..si uneori nu e de ajuns.

Eu in locul tau as face asa. As ajunge cu o seara inainte la hotel si in prima zi as merge la SeaWorld cat de dimineata si de la 3.00 PM la Discovery Cove...sunt apropiate intre ele. Pentru inot cu delfinii trebuie sa iti faci rezervare dinainte ..uite aici

https://www.discoverycove.com/reservations/scripts/res_step_ 1.aspx?shopperID=196e2c64390449278a82b65a869f5119 (https://www.discoverycove.com/reservations/scripts/res_step_1.aspx?shopperID=196e2c64390449278a82b65a 869f5119)

Poti alege evening package ca sa lasi timp sa vezi de dimineata SeWorld. Insa ptr swimming cu delfini vezi ca deja sunt rezervari facute si s-ar putea sa nu mai poti la datele la care vrei.

La SeaWorld trebuie sa iei pliante de la intrare si sa iti planifici orele pentru ca sunt spectacole gen Shamu. balena ucigasa. sau delifinii circ sau teatru cu animale. De ex la 10 sa vezi Shamu la 11 delfinii samd... altfel pierzi timpul degeaba si nu vezi prea multe.

A doua zi poti merge la Epcot si/sau Universal Studios sau disney World..samd.

Despre tickets nu stiu ce sa zic...unii ofera laolalta cu hotelul si tickete cu ceva discount. Poti cumpara si de la intrare insa daca vrei sa swim cu delfinii asa cum am zis treb rezervare in prealabil.

E o decizie inteleapta sa nu conduci de la miami la orlano. Eu am stat odata 5 ore pe autostrada aia blocat din cauza unui accident. Poti inchiria masina sa te plimbi in orlando dar daca stai numai in parcuri nu vad rostul. Mai bine iei bus daca exista de la hotel direct la parks. Sau kiar si taxiuri mai ales ca nu stii zona si sunt jde strazi pe care te poti pierde. Si in plus banii de inchiriat masina. Insa ar merge sa inchiriezi sa vezi imprejurimile Miami-ului spre key west. mai poti vedea si in zona Cape Canaveral locul de unde se trimit misiunile spatiale.

Poate cei din zona cunosc mai multe detalii...eu am fost acolo ca si tine ca turist.

GabrielaC07
09.05.2007, 05:31
Mersi pentru detalii. Pentru delfini sigur voi face rezervare cat mai repede, dar se pare ca mai am ceva de impartit cu sotul cu privire la cate zile sa stam in Orlando:D
Acum insa a intervenit alta problema. De exemplu in Europa stiu ca se poate face Scuba Diving cu instructor, iar pentru o astfel de experienta nu ai nevoie de certificare. Mi-a zis insa cineva ca in state trebuie sa ai certificare. M-am uitat pe preturi si am vazut ca o certificare e 490$ si nu stiu dc se merita. Oricum am vazut ca dupa certificare poti face scuba de unul singur insa sincer eu doar as vrea sa fac de 1-2 ori si evident insotita.
Cine poate sa-mi dea mai multe detalii pls:D

GabrielaC07
10.05.2007, 02:23
Inca o intrebare. Daca am veni spre sf lui septembrie inceputul lui octombrie credeti ca ar fi prea racoare?

sorin
10.05.2007, 03:10
Racoare in Octombrie? smileys/smiley1.gifNici in ianuarie nu e racoare. De faptmulti prefera sa mearga in Florida iarna.

keyframe14
10.05.2007, 03:49
Cel mai bine e sa eviti lunile :iunie, iulie, august si septembrie cand este o umiditate de 100% nu poti sa respiri..aceeasi atmosfera din sauna..
Ideal in Florida este incepand cu noiembrie pana in mai..Acum e super..

10.05.2007, 07:20
mmmm....si noi am fost in Florida...acum doi ani....a fost minunat...am stat in Miami...ne-am dus o saptamana in Orlando...am vizitat si keyWest...a fost bine ! Noi am inchiriat o masina si ne-am tot plimbat ! In Orlando , e adevarat cam parcul si ziua o faceam...ieseam din parc pe la 3, 4 si eram morti de oboseala....dar ma rog; aveam si un copil mic cu noi!!! Imi pare rau ca nu-ti pot da sfaturi cu preturi..noi am vrut sa nu ne uitam la bani...smileys/smiley19.gif...smileys/smiley2.gif Dar a fost fantastic !!!!!

GabrielaC07
11.05.2007, 00:29
Oh:)
Mersi mersi:)
Pai cred ca o lasam pentru Octombrie. Of sunt atat de nerabdatoare. Imi doresc foarte mult acum, adica anul asta pentru ca la anul poate apare si un mititic sau o mititica si cred ca in primii 2-3 ani n-as putea sa plec nici macar un weekend de langa el. Iar cu el asa mic...
Oricum e clar. Nici eu nu mai imi pun problema banilor ca pana la urma urmei pentru noi astia care traim in Romania astfel de aventuri sunt once in a lifetime.
Sunt convinsa ca o sa fie fantastic!
Mai revin cu intrebari pe masura ce facem toate rezervarile daca or sa mai fie intrebari!
Pana atunci as vrea sa-mi raspunda cineva la intrebarea cu scuba diving daca e in masura.

money80
18.05.2007, 07:39
Buna,

Eu am locuit in Orlando si la hotel am stat cam o luna.cel mai ieftin e la SUBURBAN.Pretul se poate negocia si cu cat se sta mai mult cu atat e mai ieftin. Daca iesiti din Orlando, e iefti si la Travelodge. Pretul la acelasi hotel in alta localitate poate fi chiar dublu.Nu uitati sa intrebati cat costa taxele insa. Negociati fara rusine! Nu cautati hotel ieftin langa Disney ca nu exista. Oricum sunt multe oferte pe net pt Orlando cu hotel si intrari la Dysney.Astea chiar sunt interesante. Pana la Miami nu e deloc greu de ajuns. Se conduce foarte usor si cu aglomeratie cu tot daca sti sa te orientezi pe harta,ajungi in aprox 4 ore. E foarte usor.! Masina de inchiriat mai bine online ca e mai ieftin da daca nu si la aeroport se gasesc de obicei. Pretul depinde tot de nr de zile . Companii bune la pret sunt Budget si Alamo. la saptamana ajungi pe la 250-300$ depinde de masina. daca nu platesti cu credit card ci cash se retin garatii.Drum bun!

GabrielaC07
28.05.2007, 05:03
Mersi mult! N-am mai intrat de ceva timp pe forum. Mersi mult pentru informatii. Sper sa avem o vacanta reusita:D!