PDA

Arată versiune întreagă : nou venit

25.04.2007, 00:14
buna ziua tuturor!

sunt programata pt interviu la mijlocul lui mai,la bucuresti.Sincer,ma cam ingrozeste ideea unui nou inceput,intr-o tara atat de indepartata,unde nu cunosc pe absolut nimeni,mai ales cand am un copil pe care vreau sa-l iau cu mine.Sunt de cca 5 ani in Germania si m-ar interesa un alt inceput in Canada.Am lucrat in Romania ca profesoara de lb franceza, apoi in Germania intr-un birou de design si consulting.Nu stiu ce meserii se cauta in Canada, care ar fi pasii de urmat pentru gasirea unui job acolo, a unei locuinte,ma rog, intregul tacam, care sunt greutatile care pot fi intampinate,ce sanse concrete as avea.Momentan studiez dreptul, insa nu cred ca asta ar ajuta la ceva in canada, vorbesc lb germana, franceza,italiana,iar engleza doar la nivel conversativ...Credeti ca as avea vreo sansa de adaptare sau e mai bine sa raman in continuare in Germania si sa renunt la ideea de emigrare in Canada?

Multumiri anticipate pt raspunsuri

fifi
26.04.2007, 01:26
pai daca esti programata la interviu, sa intelegem ca deja ai demarat procesul de immigrare? si tu inca nu esti hotarata daca vrei sa vii in Canada sau nu?! smileys/smiley92.gif

...Sincer,ma cam ingrozeste ideea unui nou inceput,intr-o tara atat de indepartata,unde nu cunosc pe absolut nimeni,mai ales cand am un copil pe care vreau sa-l iau cu mine.Sunt de cca 5 ani in Germania si m-ar interesa un alt inceput in Canada...

asta ce mai inseamna?! daca esti bine si te-ai acomodat in Germania de ce vrei sa pleci? da, e greu inceputul, mai ales daca esti singura cu un copil dar sunt sigura ca nici in Germania nu ti-a fost prea usor la inceput...
eu cred ca trebuie sa-ti doresti cu adevarat sa vii aici si sa ai o motivatie puternica pentru a trece mai usor peste problemele inceputului.
in legatura cu gasirea unei locuinte si a unui job, depinde de regiunea unde vrei sa te stabilesti, sunt informatii destule pe aici si pe alte site uri.

numai bine si bafta in luarea celei mai bune decizii pt voi!