PDA

Arată versiune întreagă : Referendum demitere Basescu 19 mai 2007

sorin
23.04.2007, 15:36
Pe 19 mai 2007, va avea loc referendumul pentru demiterea presedintelui Basescu. Intervalul pentru prezentarea la urne va fi 8.00-20.00, iar intrebarea va fi: "Sunteti de acord cu demiterea presedintelui Romaniei?".

Votati si eventual argumentati-va decizia printr-un comentariu.

Loniia
23.04.2007, 18:59
Am votat contra demiterii presedintelui Romaniei ,nu simpatizez cu nici un partid politic , ce s-a intamplat recent demonstreaza inca o datalupta claselor politice pentru detinerea cotrolului absolut al puterii in stat,uitand ca sunt institutii si organe competente sa faca aceasta ,nu se dau in laturi de la nimic pentru suprematia detinerii acestui control...

pepper
23.04.2007, 19:07
Un hot si un santajistnu poate fi primul om al Romaniei sial romanilor.

aconi
23.04.2007, 20:19
Nimeni pe Lume nu este perfect.La ora actuala Basescu este cel mai potrivit pentru Functia de Presedinte al Romanei.Tariceanu,din dorinta de Putere, a renuntat la politica de dreapta a unui partid liberal, a introdus in PNL politica "ciocu mic"si risca sa fie subjugat de PSD, PSD care este condus din umbra da tatucu Ion.IliescuMai departe stiti...si bine inteles, cu sprijinul neprecupetit al U.D.M.R. care este aliatul permanent al celui care castiga Puterea.

24.04.2007, 03:50
Fortele din patrulaterul negru , circa 40-50 % dintre ei , benefeciari directi ar unor "avantaje" si "venituri " din partea oligarhilor , oligarhi creati de acesti politiciani , vor sa stinga lumina pe cerul Romaniei .

Nu au nici un scrupul dupa ce am intrat in Comunitatea Europeana . Ne sacrifica pe noi toti , copii nostrii , indiferent unde sintem , in Romania sau in strainate , unii la cules capsuni sau alte munci grele .

- Au suspendat un presedinte cu motive absurde si pe desupra si inutil, ignorand programele de integrare , ignorand ca detin puterea executivasi legislativa , dind vina nejustificat pe un presedinte care nu are decat puterea cuvintului .

- Incaodata acet P.S.Dprin oamenii sai infiltrati in toata societatea , procedeaza ca in perioada anilor 1996-2000 , dezbina , ivrajbeste , sapa , aplica lovituri pe la spate , minte , ignora adevaruri , creaza diversiuni , cumpara persoane sau ofera functii , promit avantaje cand vor ajunge la conducere , toate cu un cinism si dispret urias fata de toti romanii de 17 ani .

apex

reluc
24.04.2007, 04:18
CEA MAI NOUA METODA DE FACUT BANI PENTRU ROMANI!
BANI RAPID SI SIGUR PE INTERNET. ....

editat de sorin: autorul acestui mesaj va fi suspendat de pe forum, pentru spam si pentru ca postand aici pur si simplu isi bate joc de forumisti.

EnyeGiza_Malaik
24.04.2007, 04:42
eu am votat ca sunt pentru demitere.

Cunosc o gramada de tineri 30+ ani, diplomati,destepti, culti, ce vorbesc 3-4 limbi de circulatie internationala la perfectie. Din pacate accesul lor la vot e blocat de elefantii din politica ce au amanetat locurile pe viata.

24.04.2007, 05:35
- Nu vreau sa transform acest loc in loc de dezbatere . Dar am obsevat cum - " tovarasi noi , sau vechi " - sau trezit invadind forumurile . Cel putin aveti decenta acestia sa postati ceva pe topicuri , din care sa reiasa ca aveti anumite drepturi ,respectiv un pic de vechime , respectiv ceva cunostinte .

- Nu dai buzna in casa omului si stabilesti ce si cum sa cumpre sau sa stabilesti bugetul familiei , iar daca este un spatiu de propietar cu deschidere la public , intai dai buna ziua si faci cunostinta cu marea majoritate , ca sa se stie daca nu esti cumva contrar tuturor .

- MAI AR FI O RUGAMINTE - Observ ca au accesat peste 100 , va rog sa votati pentru ca poate aparent nu conteaza , dar conteaza enorm de mult . Acest topic poll este accesat de cei interesati in sondaje . Va solicit sa votati . Votati pentru voi si viitorul vostru . Votul de aici va fi folosit si daca voi nu va exprimati vointa si lasati sa voteze numai cei interesati , va veti face voua , numai rau . Haideti sa incepem sa avem minimul de constiinta civica , respectiv comunitara .

Simran
24.04.2007, 09:00
chiar daca presedintele Basescu nu este perfect, a dovedit ca ii pasa mai mult decat altor asa-zisi alesi care fac aceleasi lucururi de ani de zile - adica intind pelteaua si se imbogatesc furand poporul si vanzandresursele Romaniei. eu consider ca a fost suspendat fara motive intemeiate si voi merge la referendum sa imi exprimdorinta contra demiterii.

este foarte trist ceea ce se intampla, insa pe mine aceasta situatie iscata in guvernul Romaniei ma face sa realizez inca o data faptul ca cei 'alesi' sau mai bine zis numiti de diversele partide nu au nici pe departe nici in clin nici in maneca cu doleantele sau nevoile poporului roman, in folosul caruia se prefac a fi angajati. este o situatie foarte jalnica...

antharea
24.04.2007, 09:58
Se spune ca popoarele au conducatorii care ii merita. Nu cred ca romanii merita circul la care asistam de ceva luni si dispretul cu care ne trateaza "conducatorii" de 17 ani. Poate daca ne trezim din letargie si vom fi uniti!!!!!!!!! ne vom recapata demnitatea in fata lumii.
Deocamdata, insa, alt conducator mai bun in afara de Basescu nu avem. Asa ca, votez CONTRA demiterii sale.

Alina Osnaga
25.04.2007, 09:00
Sunt pentru demiterea acestui om. Un astfel de "cetatean" nu poate
reprezenta o tara!

ilfenomeno1
25.04.2007, 10:23
sunt contra demiterii presedintelui.

Jocuri gratuite (http://jocuri.neopedia.ro) - Forum (http://neopedia.ro/forum) -Portal (http://www.neopedia.ro)

Carmen2USA
25.04.2007, 17:07
Votez impotriva demiterii presedintelui Basescu.
Chiar daca a facut si greseli in plan politic si chiar daca nu este impecabil din punct de vedere moral, consider ca a demonstrat in nenumarate randuri ca este preocupat si de soarta poporului pe care il conduce. Decizia luata de parlamentari este josnica si nu loveste numai in presedinte ci si in popor, aratand cat de orbiti de putere sunt cei de la conducere si cat de putin le pasa de ce ii trebuie tarii in momentul de fata.
Sa speram ca prezenta la vot va fi suficienta ca sa stopeze acest lant de mizerii.

25.04.2007, 21:11
Consider ca Isarescu e ce-i trebuie Romaniei acum

angeline
25.04.2007, 21:21
claudiunj este clar...nici acum nu stii despre ce este vorba la referendum...numele lui Isarescu nu apare pe foia referendumului smileys/smiley2.gif

25.04.2007, 21:36
angelina nu ma refeream la referendum , ci peste

dar ai dreptate

deci demitere pt Basescu

25.04.2007, 21:49
Din punctul meu de vedere Basescu face parte din categoria oamenilor care nu se rusineaza. Nesimtirea l-a facut mai puternic decat inteligenta altora care stiind asta l-au impins in fata agatandu-se de el .Asa a ajuns acolostergandu-si lacrimile cu dosul palmei cand a fost nevoie( Stolo inca traieste bine mersiin nesimtire / deci a avut doar o durere de gat) ,dar la muzeul holocaustului de ce-o fi plans ?Auzea pentru prima data delagare , deportari si socal.... sau voia sa ma jenaz de un asa reprezentant? dar de la ceremonia- nu mai stiu unde a avut loc - la care au participatdoar repreazentanti ai tarilormai estice , de ce o fi plecatin plin discurs fara niciun motiv spre surprinderea altora care l-a intrebat daca se simte bine....Dar lipseu poate reprezentantii AXEI ..... Pentru toate astea si pentru multe alte penibilitati votez pentru demiterea suspendatului Basescu

lebada
25.04.2007, 22:51
Vulturul s-a dovedit a fi curca, plouată chiar! Data fiind aceasta schimbare,

26.04.2007, 01:09
[QUOTE=pepav] Din punctul meu de vedere Basescu face parte din categoria oamenilor care nu se rusineaza. Nesimtirea l-a facut mai puternic decat inteligenta altora care stiind asta l-au impins in fata agatandu-se de el .Asa a ajuns acolostergandu-si lacrimile cu dosul palmei cand a fost nevoie( Stolo inca traieste bine mersiin nesimtire / deci a avut doar o durere de gat) ,dar la muzeul holocaustului de ce-o fi plans ?Auzea pentru prima data delagare , deportari si socal.... sau voia sa ma jenaz de un asa reprezentant? dar de la ceremonia- nu mai stiu unde a avut loc - la care au participatdoar repreazentanti ai tarilormai estice , de ce o fi plecatin plin discurs fara niciun motiv spre surprinderea altora care l-a intrebat daca se simte bine....Dar lipseu poate reprezentantii AXEI ..... Pentru toate astea si pentru multe alte penibilitati votez pentru demiterea suspendatului Basescu

vorba aia cu pasarea , ei voteaza pt cine pricepe si voteaza ca traieste bine ,restul voteaza cu ei sau nu voteaza deloc

26.04.2007, 03:55
Atata timp cat mentalitatea poporului roman nu avanseaza la un nivel democrat si inca asteapta sa li se ofere totul "mura-n gura" nu cred ca schimbarea presedintelui va aduce mari beneficii Romaniei. In tara este nevoie de "sacrificiu" a unei generatii- adica muncind mult si pe bani putini- timp in care se poate schimba sistemul si pune tara pe picioare. Dar poporul nu intelege -si nu e vina lor deoarece nu stiu ei de mai bine. Mai bine stau toata ziua acasa si se multumesc cu un somaj decat sa se ambitioneze si sa contribuie la un trai mai bun ptr. urmasii lor. Concluzia cu suspendarea presedintelui.... ce dovada aveti ca urmatorul va fii diferit? Cat despre poporul roman : vorba aia "Lupu-si schimab parul dar naravul ba"

angeline
26.04.2007, 05:11
laura007</span> nu stiu ce ai votat la poll si nici nu ma intereseaza dar referitor la ce ai afirmat :
" Mai bine stau toata ziua acasa si se multumesc cu un somaj decat sa se
ambitioneze si sa contribuie la un trai mai bun ptr. urmasii lor.</span>"

priveste-te in oglinda si da-ti doua palmi !smileys/smiley2.gif...concluzia ar trebui sa ti-o pastrezi ca pe-o avere mostesnita din mosi stramosi, personal !

pepper
26.04.2007, 05:18
Democratia presupune opinii pro si contra, nu atac la persoanele care si-o exprima

angeline
26.04.2007, 05:53
stimabile pepper !...ar fi fost si mai democratic sa postati unii dintre voi locatia alaturi de comentariile voastre (asta in masura in care sunteti destul de cinstiti sa o treceti corect smileys/smiley2.gif)...apoi cand vii cu o opinie si o postezi ca pe o concluzie impertinenta cum este ceacare a postat-olaura007, ar fi fost mult mai de apreciat sa efectueze cateva calcule si comparatii si apoi avand o documentare in masura sa poata afirma o opinie ! generalitatile nu ajuta la nimic si nu duc la nimic bun...

ar fi fost preferabil sa studieze un pic numarul somerilor in functie care sunt renumerati cu ajutor de somaj din tara in comparatie cu cel din Canada, sa calculeze procentul de somaj raportat la nivelul de trai si salariul brut/salariat in comparatie cu cel canadian apoi, sa calculeze timpii de retribuire cu acestaindemnizatie de somaj stiindu-se ca difera de-alungul perioadeide carebeneficiaza un somer(dar sunt convinsa ca habar nu are de aceste aspecte)urmata deo introspectie asupra calculelor, procentelor, timpilor in comparatie cu somerul canadian sa vedem cat din necesatatile traiului in procente cat permite somerului canadian si cat somerului roman,cati romani refuza pe durata timpului somerieilocuri de munca potrivit mai mult sau mai putin cu calificarea lor si cati canadieni si abia apoi sa se [ronunte daca romanul intradevar e lenes stand acasa si asteptand mura-n gura somajul in loc sa se gandeasca la viitorul urmasilor lor cum afirma dumneaiei...

ps in loc de concluzie : in cazul acesta daca isi mentine afirmatia pot sa-mi exprim si eu opinia care are valoare de teorema si anume:

teorema nr. 1 ...ce bine ca in Romania nu traiesc doar romani !

teorema nr. 2 ...ce bine ca unii romani nu traiesc in tara !

pepper
26.04.2007, 06:15
Si cu ce te deranjeaza pe tine parerea ei?Ti-a adus vreo ofensa in modul direct a mentionat numele tau.Si pentru ce sa postam locatia esti securistul forumului stimabila angeline. Si a propo de generalitati ai dat tu cumva argumente sau pareri concrete sau corecte in legatura cu demiterea sau nu a presedintelui Romaniei.

Sint curios ce opinie isi va exprima Laura 007 in legatura cu afirmatia ta "priveste-te in oglinda si da-ti doua palmi" tot ca valoare de teoremasmileys/smiley36.gif

angeline
26.04.2007, 06:33
ofenseazamodul in care a afirmat de "lenea romanului" si ca urmaresi nivelul detrai din Romania pe acest considerent...avand in vedere ca populatiaRomaniei este formata din bunicii, parintii, vecinii, prietenii mei, asadar este o ofensa adusa stramosilor,parintilor, prietenilor mei, implicit a tuturor romanilor...s-ar putea sa fie si ea o romanca plecata din Roamnia cu radacinile inca pe-aici, daca nu, cu atat mai mult !

pepper wrote:

"esti securistul forumului stimabila angeline."

este parerea ta si apoi indicarea locatiei este o chestiune de bun simt iar in cazul acesta nu discutam din perspective de egalitate avand in vedere ca eu am postat locatia, in comparatie cu tine care desi te bucuri (ca si mine de-altfel)de un anonimat desavarsit si garantat sub un nick-name...nu ai curajul sa divulgi locatia smileys/smiley2.gif

curiozitatea ta ai interpretat-o cum ai reusit prin capacitatile tale intelectuale si iti apartine iar valoarea respectiva tu i-ai atribuit-o , nu eu !...te rog evalueaza-ti propiile afirmatii si nu reinterpreta afirmatiile mele in variantele tale...in ce o priveste pe laura007, eu mi-am justificat comantariul desi nu isi exprima-se dorinta inca, doar din respect pentru comentariul tau legat de opinii... amexprimat si eu opinii cu argumente concrete legate de suspendarea presedintelui dar cum tu cum citesti in fuga si scrii la bascalie, nu ai sesizat probabil smileys/smiley2.gif

26.04.2007, 09:17
Bine , dupa ce termina Domnu' presedinte cu pollul vostru (right?)voi avea placerea de a-l avea ca invitat la Golden Blitz.Dupa ce ne saturam de sprituri cu Gigisi Borcea la 2 cocosi ,mergem la o pomana porcului la Jaristea.

Nu fiti naivi ,dar voi votati mai bine cum sa traiti bine

asa ceva 90% sa se intample

asa ceva 80% sa se intample

asa ceva 100% se intampla.

26.04.2007, 11:26
Oameni buni, se spune ca nemultumitului i se ia darul. Daca prea multa lume este nemultumita de bine, si de faptul ca Presedintele Basescu si-a facut bine slujba, atunci continuati cu bascalia suspendarii si sa vedeti ca poate va pomeniti cu vreun comunist rus sa dea militaria jos din pod sa va sature de nemultumire. Si atunci sa vezi ce o sa il mai caute lumea pe Basescu, sa il puna iar presedinte, si o sa zica lumea, "ce bine era cu Basescu", precum multi au plinsdupa nea Nicu', Dumnezeu sa-l ierte. Partea buna este ca inca il putem pune din nou Presedinte pe domnul Basescu! smileys/smiley2.gif Haide sa il punem la loc Presedinte!! smileys/smiley32.gif

divo
26.04.2007, 11:43
Sexulet..tu faci parte din departamentul de propaganda a lu' nea Base? Ca prea le zici cu foc...!!!smileys/smiley36.gif

Eu am votat pentru demiterea lu' Base!!smileys/smiley4.gifM-am saturat de comunisto-securisti! Iar Basescu este unul din ei!! Cat despre ce a facut Base pentru Romania...eu nu vad mare diferenta!!! Si vorbesc pe fapte !! Iar despre solutii......sunt oameni platiti sa ofere solutii!smileys/smiley2.gif

Parerea mea!!!!smileys/smiley17.gif

26.04.2007, 13:28
Divo, nu te contrazic, dar te intreb doar atit: ...Sint oameni platiti sa ofere solutii - dar de catre cine??? Vezi tu, politicienii nu ajung de unul singur si curat alb ca zapada, in functie de sef de stat. (Nu se ajunge curat nici la sefie de companie de afaceri mare, daca stam sa ne gindim bine, peste tot trebuie sa faci favoruri la cineva ca sa poti sa urci!!) Doar cine nu are habar de politica poate sa spuna ca vrea un presedinte care sa nu fi facut favoruri politice sa poata ajunge la functie. Mai repede gasesti o blonda virgina in Bucuresti care sa aiba 40 ani si frumoasa foc, decit un sef de stat care sa nu faca favoruri politice vreunei organizatii sau altor politicieni care sa il sprijine sa urce in functie. Standardul la care il compari tu pe Presedinte, nu exista practic. De fapt, nu exista vreun politician pe tot globul care sa poata indeplini conditiilesi standardul tau, mult mai putin un sef de stat.

Acum, dat fiind ca nu exista pe tot globul pamintesc vreun politician care sa ajunga presedinte fara sa faca favoruri unuia sau altuia, sau fara sa faca parte din vreo organizatie mai cu influenta care sa il sponsoreze la sefie, vreau sa imi spui mie asta: Daca pe tine te deranjeaza ca Presedintele Basescu a fost ofiter in Marina si deci, fiindca a facut parte din structura militara a Romaniei, a fostsponsorat de structura militara in viata politica, tu pe ce organizatie o vezi mai patriotica decit armata tarii sa poata sponsora politicieni la sefie? KGB-ul rusesc, sau structura militara ungara, sau traficantii de droguri, sau traficantii de carne vie, sau companii multinationale straine cu interes sa ia piata Romana de la producatorii autohhtoni, si sa ia profitul obtinut afara din Romania, lasind Romania in mai multa saracie? Dintre toate optiunile, armata tarii este cel mai integru, patriot, responsabil sponsor pentru un politician Roman, pentru ca oricum, armata Romana este garantul libertatii si suveranitatii Romaniei.

Nu am inteles: De cind a devenit ceva negativ ca un om sa isi fi servit tara ca ofiter de Marina, sau de armata? Este cea mai mare timpenie pe care am putut-o auzi in viata mea, sa rizi de cineva ca ceva rau, pentru ca e patriot si si-a servit tara in Marina sau Armata! Cine face ceva negativ din asta, nu este Roman, si cine se ia dupa asa ceva fara sa gindeasca, atunci... nu gindeste! Cit despre acuzatia de securist, nu a fost dovedita la CNSAS, asa ce este vorba in vint aruncata de cine vrea sa ii ia slujba! Si cine i-a luat slujba? Un dinozaur dovedit comunisto-securist. De ala interimar nu mai zici nimic ca cine e si ce consilieri si-a adus? Numai unul si unul... Daca esti anti-comunist, atunci fii obiectiv, impotriva la toti care au facut parte din PCR, PSD, nu doar impotriva lui Basescu, care apropo, a fost foarte anti-comunist, anti-PSD, si a liberalizat presa, piata, etc., a facut reforme democrate si de piata libera capitalista. Asta nu vezi?

Sau tu de fapt nu esti Roman si faci parte din propaganda altor interese, care au ura pe Basescu, pentru ca e patriot si si-a facut bine slujba de Presedinte?

pepper
26.04.2007, 13:35
SI de cind decretezi tu ca" locatia e o chestiune de bun simt' Acelasi stil de a ataca si jigni forumistii. Vezi-ti de viata si pacatele tale femeie si lasa-ne pe noi ca raspundem in fata lui Dumnezeu.

26.04.2007, 13:46
Divo, uite, am sa postez un articol. Cer scuze forumistilor, e cam lung, dar asum ca multa lume care zice de Basescu ca e comunist, nu stie ca altul si altii mult mai comunisti se inghesuie sa ii ia locul. Si daca ii lasam, atunci sarim din lac in putz.

Consilierii lui Vacaroiu, dinozauri comunisti
[B][romanian-portal.com], (4/23/2007)

sunny_girl
26.04.2007, 23:45
eu am votat impotriva demiterii presedintelui basescu.

nu cred ca presedintele este curat ca lacrima(dar cine oare dintre cei care au prins perioada comunista este?1!1-ma refer la politicieni) dar consider ca a facut in 2 ani de zile mai mult decat s-a facut pt tara asta in 14 ani de catre cei de la guvernarile anterioare.

oricum nu inteleg cum si-au permis 322 de "destepti" sa se puna ei in calea a 10 milioane de romani care l-au ales pe basescu presedinte?!!!de fapt singura explicatie ar fi:nesimtirea!!!

eu cred ca lumea va merge la vot,in special cei tineri si le vor arata din nou celor 322 de "destepti" ca daca l-au ales o data pe basescu presedinte ,il vor mai alege de cate ori va fi posibil!!!

marian42
27.04.2007, 00:14
Iarta-ma ca-ti atrag atantia, insa pentru corectitudinea informarii merita semnalat faptul ca nu</span> 10 milioane de romani l-au votat pe Basescu.

Ca exista posibilitatea sa fie readus in functie de 10
milioane de alegatori, tot ce-i posibil, sondajele asta indica, insa-i
deja alta caciula, coane Fanica...

27.04.2007, 07:20
priveste-te in oglinda si da-ti doua palmi !smileys/smiley2.gif...concluzia ar trebui sa ti-o pastrezi ca pe-o avere mostesnita din mosi stramosi, personal ! [/QUOTE]

Angeline in primul rand numele meu este Laura07 nu Laura007. Si in al doilea rand fiind canadianca si traind intr-o tara democratica " I do have the right to basic freedoms, such as freedom of thought, speech, religion and peaceful assembly.

Ca urmare a ce ai postat tu acolo referitor la mine da dovada ca inca unii-nu toti-romani nu sunt foarte deschisi la discutii si se aprind repede ca cocosii gata sa sara la bataie.smileys/smiley32.gif

Concluzia: nu imi voi da doua palme uitandu-ma in oglinda, ci voi privi in oglinda admirandu-mi curajul de a pleca din Romania si avand mare gratitudine ptr o tara ca, CANADA. Nu ma intelege gresit sunt mandra de a fii romanca si deasemenea am prieteni romani aici unde m-am hotarat sa ma stabilesc. Doar ca exista multi romani care sunt foarte orgoliosi si incapatanati care refusa sa se adapteze la democratie. Si sa-ti aduc si la cunostinta faptu ca ideea cu mosi stramosii nu prea mai se inghite deoarece totul e o amestecatura acuma. Lumea a devenit mica si totul este multicultural. Deci personalitatea conteaza mult mai mult decat sangele si culoarea pielli.!!!

P.S Si cu avere din mosi stramosi nu prea m-am ales asa ca nu am ce sa pastrez- deoarece am venit in tara asta cu o valiza. Averea e ce mi-am facut-o eu aici pe meleagurile acestei tari muncind din greu si poate avand timp de un film, o bautura si prieteni doar in weekend. Nu ca in romania unde se practica vizite de cafeasi chefuri mai in fiecare zi din saptamana -hai la mine, vin la tine-unde se aduna la taclale si altceva decat sa se plangade traiul rau nu au ce discuta...de unde sa mai vina si productivitatea!!! Na ca i-ar mi-amexprimat opinia..UPS!!!

Oricum eu am postat si mi-am spus opinia in legatura cu Presedintelui Romaniei- Basescu- din care d-ta ai facut matele incurcate pe aici pe forum cu jigniri la adresa mea. Poti sa o faci in continuare daca Sorin nu are nimic impotriva si d-ta ai timpla dispozitie dar mi-e mi s-a terminat pauza de masa si ma intorc la datorie. :)

27.04.2007, 07:58
Laura07, poate ca tu nu stiai, dar Angeline si Marian42 nu sint Romani, si ei fac totul sa descurajeze si sa ia in ris orice initiativa de Romanism pe forum aici. Nu te lasa intimidata de ei, ai dreptul sa iti spui opinia.

27.04.2007, 08:44
ofenseazamodul in care a afirmat de "lenea romanului" si ca urmaresi nivelul detrai din Romania pe acest considerent...avand in vedere ca populatiaRomaniei este formata din bunicii, parintii, vecinii, prietenii mei, asadar este o ofensa adusa stramosilor,parintilor, prietenilor mei, implicit a tuturor romanilor...s-ar putea sa fie si ea o romanca plecata din Roamnia cu radacinile inca pe-aici, daca nu, cu atat mai mult !

pepper wrote:

"esti securistul forumului stimabila angeline."

este parerea ta si apoi indicarea locatiei este o chestiune de bun simt iar in cazul acesta nu discutam din perspective de egalitate avand in vedere ca eu am postat locatia, in comparatie cu tine care desi te bucuri (ca si mine de-altfel)de un anonimat desavarsit si garantat sub un nick-name...nu ai curajul sa divulgi locatia smileys/smiley2.gif

curiozitatea ta ai interpretat-o cum ai reusit prin capacitatile tale intelectuale si iti apartine iar valoarea respectiva tu i-ai atribuit-o , nu eu !...te rog evalueaza-ti propiile afirmatii si nu reinterpreta afirmatiile mele in variantele tale...in ce o priveste pe laura007, eu mi-am justificat comantariul desi nu isi exprima-se dorinta inca, doar din respect pentru comentariul tau legat de opinii... amexprimat si eu opinii cu argumente concrete legate de suspendarea presedintelui dar cum tu cum citesti in fuga si scrii la bascalie, nu ai sesizat probabil smileys/smiley2.gif

Daca d-at esti atat de patrioata ce tot iti bagi nasucul ala mic in ce au de discutat "romanii" de prin alte colturi ale lumii. Ca mar patrioata cum te afirmi ar trebuii sa-ti petreci timpul ca voluntar pelacasele de orfelinat in loc sa-l irosesti pe situri "straine" unde dupa cum se vede iti fac mai mult rau decat bine...Asa ca de ce nu te uiti d-ta in oglinda si-ti tragi doua palme..smileys/smiley2.gif

sorin
27.04.2007, 08:51
Intentia acestui topic este cu totul alta decat rafuielile personale. Daca angeline, laura07 si oricine altcineva doresc sa continue sa se intepe reciproc, va invit pe toti sa mergeti la off topic. Cine ignora acest mesaj va primi cartonas galben. smileys/smiley2.gif

bogdanico
27.04.2007, 11:45
Fratilor treziti-va!

Cum puteti sa spuneti ca sunteti de acord cu suspendarea lui Basescu? Daca aveati peste 60 de ani intelegeam, dar asa? Nu se vede ca ne paste iar comunismul? Omul asta a fost primul de la 1945 incoace care ne face mandri sa fim romani! O fi facut si omul furturi la viata lui, dar acuma cand am intrat in UE, a spus STOP. Si asta nu a fost pe placul domnului Patriciu, a lui Voiculescu si a tovarasilor de la PSD. Hotii astia de parlamentari care dorm si se scobesc in nas la sedinte schimba presedintele ca cica ar fi incalcat Constitutia cu toate ca Institutia care decide acest lucru, adica Curtea Constitutionala, spune ca nu e asa. Orice bou vede ca nu e asta motivul. Omul asta incearca sa ne schimbe, sa ne faca sa ne dam seama ca atunci cand dam spaga de fapt ne furam pe noi insine, cand furam Statul de fapt ne furam pe noi. Cine nu e de acord cu mine inseamna ca din asta traieste!

Hotii astia de parlamentari nu au nici macar curajul sa spuna ca altul e motivul demiterii, omul asta a devenit prea puternic in ochii oamenilor si il denigreaza zi si noapte. Vad la TV boii care il intreaba de ce nu face nik pt tara. Dar el trebuie sa voteze legi sau hotii de deputati si senatori cu guvernul in frunte?

Este judecat ca a umblat pe la nu stiu ce restaurant. Ar trebui sa umble toata ziua prin biserici, nu? Ca voi sunteti usa de biserica!!!

Oricum, toata lumea stie ce a facut Patriciu cu actiunile la Petromidia, deasemeni se stie ca Voiculescu are toti banii din conturile secrete ale lui Ceasescu, DAR NOI NU VEDEM. Ba il mai si voteaza unii BOI. Hai sa ne intoarcem la origini si sa fim din nou TOVARASI!

Ma rog, ma scuzati dar m'am cam enervaT!! Bafta!!!

nicoletamihaela
27.04.2007, 11:59
Mai Domnule bogdanico...Atentie la limbaj...smileys/smiley39.gif

Ok..Cu riscul sa ma fac si mai nesuferita decat sunt...O sa punem problema alfel...Aici se voteaza un POOL..ok..se spun in josu paginii pareri pro si contra ,se fac afirmatii si se dau citate din ziare..(nu uita sex _la _greu ca cu media se dezinformeaza si se manipuleaza populatia)...Dar fiecare are dreptul le opinie....Si in principui trebuia respectata...Opinia fiecaruia..Fara sa luam foc..si sa ne batem cu pumnii in piept ca "eu am reusit ce voi nu veti putea in veci."(nu-i asa ?Laura07?)...Problema este nu de ce intram "astia din Romania"pe siteuri straine....Poate cautam informatii,poate ne-am pierdut inelul si il cautam..Problema se pune,cum sa devenim mai oameni in lumea asta nebuna...Si eu cred ca putem,daca ramanem ce suntem..Oameni...

In privinta Dom-lui Presedinte Basee...Nu conteaza de cate ori va fi reales,cine va venii,daca va iesii invingator,sau care este trecutul lui....Conteaza ce este acum..Este un OM..care are mai mult defecte,care a reusit sa faca priza la populatie cu un slogan binecunoscut si care stie sa joace teatru..Plange al comanda,jura pe ce are mai sfant ca va demisiona,se afiseaza in mod indecent in tara si in strinatate,face afirmatii despre politicieni ca si cand se duce sa parasca la mama si la tata,ca este prigonit si asuprit de cele doua camere...Asa o fii..Dar increderea scade im momentul in care UN BARBAT..si nu orice barbat,ci primul barbat din stat,NU ARE CUVANT...Nu ca ar fi avut altii inaintea lui,dar daca vii sa conduci un stat si asa greu de condus,trebuie facut cu demnitate,ceace el nu o are...Urasc barbatii care palng si nu au cuvant...

Noi aici,in loc sa socializam si sa vorbim lucruri interesante,ne luam de gat doar pentru a incuraja ce Basescu a promovat in politica..Ura si rautatea....Si credeti-ma ca toti sunt prieteni si pe post se injura..CORB LA CORB NU ISI SCOATE OCHII...

Daca cineva se simte lezat prin ce am scris,sunt deschisa dialogului,dar dialog facut in mod civilizat,fara camasi rupte si piepturi dezgloite...

Carpaticus
27.04.2007, 12:52
Sunt de acord cu toti cei ce se afla de partea Presedintelui ales de popor. Chiar daca nu este Liderul ideal, Base constituie trecerea de la Vechea Garda la Noua Societate democratica, populara. Basescu trebuie sustinut pentru a recapata puterea si a elimina apoi gunoaiele din Parlament.

Sa nu uit a va saluta pe toti rom

sorin
27.04.2007, 13:22
..Dar increderea scade im momentul in care UN BARBAT..si nu orice barbat,ci primul barbat din stat,NU ARE CUVANT...

Cred ca s-a molipsit de la al doilea barbat in stat, care a declarat cu mult inainte ca-si da demisia si....a uitat smileys/smiley36.gifDeci de tariceanu, care s-a aliat cu hotii (motivele fiind lesne de ghicit) nu spui nimic? smileys/smiley2.gif

nicoletamihaela
27.04.2007, 13:37
O oooo..cum de nu..Ca si el este al fel de CORB...smileys/smiley2.gif...Ca la inundatii era asa de neputincios in fata potopuli,ca mai avea un pic si o lua la fuga..Si fiind intrebat de sinistrati ce vor face (ma refer la oficialitati)..Le-a raspuns,ca "ce doamna vreti sa va fac hotel? ''...Bun raspuns...Dat de al DOILEA OM IN STAT..Si toti sunt la fel...CORBI...Care fug de responsabilitati si care sunt asa cum ii vedeti pe ecran...Palizi si un pic tremurati....Nu au culoare si zvac in ei de LIDERI...

sorin
28.04.2007, 01:32
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[u]Raspunsul din Rom

Alexroman
28.04.2007, 05:57
Eu sunt impotriva demiterii presedintelui, sa isi termine mandatul in pace,comunistii aia din p.s.d. trebuiau demisi cand au fost la putere.Nu spun ca domul Basescu e cel mai bun presedinte dar in momentul de fata ne trebuie un presedinte(numai in Africa e asa instabilitate politica, ne facem de rusine). Comunistii inca au influenta in Romania dar trebuie sa ne scapam de ei, eu vreau sa cred ca sunt destui romani capabili care isi iubesc tara si poporul sa o duca la liman din valtoarea postcomunista.
Traiasca Romania si Poporul Roman!!!

28.04.2007, 11:46
Doresc sa adaug pentru cei interesati sa afle mai multe lucruri despre dinamica lucrurilor care sint si care vor veni, sa citeascaca resurse de informatii 2 topicuri postate de mine aici:

Testamentul Celui Mai Mare Roman Stefan (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=8430&amp;PN=1)

Revista Analize si Fapte (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=8075&amp;PN=1)

si apoi aceste carti:

Ortodoxia si religia Viitorului, de Pr. Serafim Rose, www.egumenita.ro (http://www.egumenita.ro/)

Parintele Iustin Parvu si morala unei vieti cistigate, de Adrian Alui Gheorghe.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/

"Ridicarea casatoriei la rang de taina", de Parintele Arsenie Boca.

Si apoi cred ca avem foarte mult de invatat de la marele Nicolae Iorga, sa il ierte Dumnezeu, pentru ca ceea ce dinsul a spus mai demult, aplica exact situatiei de azi, in feluri complexe de care nu ne dam seama imediat, pina nu ne uitam mai atent. Am vazut aseara un film despre el pe TVRi, "Drumet in Calea Lupilor". Situatia lumii din 1940 se repeta foarte exact in foarte multe feluri. Daca nu avem azi un filozof, economician, academiciansi om politic de talia lui Nicolae Iorga, macar daca citim si vedem solutiile subtile pe care le advoca dinsul la situatiile complexe de atunci similare celor de azi, poate putem avea ceva avantaj sa stim ce sa facem. Doamne ajuta.

nicoletamihaela
28.04.2007, 12:22
sex_la_greu...Stii ce ne trebuie noua romanilor?Ca sa nu mai incapa nici un fel de comentariu...Dictatura militara..Executi ce ti se spune..Ca la armata..Nu?..asta este...Pai dragul meu....cu religia (si credema ca stiu cam tot ce se petrece acolo si in sanul ei)...Ne mananca sfintiii...Ca sa trezesti Romanul...trebuie sa ii spui..trezestete..Dar sa vi cu argumente viabile...

Ce a patit Iorga ..draga sex _la _greu?Mai tii minte?...Ei ....

Si am sa mai spun ceva..Care nu are legatura nici cu politica si nici cu ce ai spus tu...

Sa nu se puna nimeni in locul celuilalt..Ca sunt incomparabile situatiile si nu este bine sa judecam pe nimeni...Sper sa fiu inteleasa...

lara_iulia
28.04.2007, 21:40
sex_la_greu...Stii ce ne trebuie noua romanilor?...Dictatura militara..

...nici macar din gluma nu se poate spune asa cevahttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley3.gifhttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley91.gif

29.04.2007, 02:09
Cred ca Basescu este cel mai potrivit pentru Romania in conditiile actuale.

geani_23
29.04.2007, 03:05
PRO BASE!!!! smileys/smiley20.gif

Am citit postarile de mai sus si nu-mi vine sa cred ca exista aceste persoane care inca sunt de parere ca Basescu nu e potrivit ca presedinte. Nimeni nu a afirmat ca este perfect, dar comparativ cu restul exemplelor avute momentan in Romania....hienele comuniste avide de putere (vezi PSD, PL, UDMR si nu numai)smileys/smiley97.gif, la ca va ganditi oamenilor???

Daca Basescu nu e potrivit, atunci ce varianta viabila aveti? Chiar sunt curioasa

nicoletamihaela
29.04.2007, 05:19
Geaninadraga mea, eu ti-am dat varianta...smileys/smiley4.gif...Vad ca vii cu puscoace si lozinci..Nu stii ca votul este secret?..Poti scrie una si vota alta,sau deloc...smileys/smiley4.gifsmileys/smiley2.gif...

Lara..asa o fii cum zici tu,dar raman la ideea mea..Parca nu stii cati hoti sunt aici..Si Sorin avea draptate cand a postat articolul...Pai numai o dictatura ar confisca averile hotilor..Si asta include pe toti..in frunte cu pestele cel mare...Ca doar de la noi au furat,din exploatarea muncii noastre de 12-14 ore...Si prost platita...Dar nu are sens sa ma infierbant ca ma i-a inima si fac palpitatii pentru niste hoti...De ce sa ajung eu in spital,si ei sa benchetuiasca la restaurante,dupa o emisiune la tv-u,unde s-au injurat de dragul ochilor presei..si a fraierilor de romani care inghit tot ce li se vinde...Ca deh..mai paltim si cablu si ziare,ca sa inghitim minciuni...Ar trebuii sa fie gratuite...smileys/smiley4.gif..asta ca o gluma..

ps..Nu-i asa Sorin ca nu ma certi?smileys/smiley19.gifsmileys/smiley9.gifsmileys/smiley53.gif..promit sa fiu cuminte...

lara_iulia
29.04.2007, 11:01
http://i71.photobucket.com/albums/i145/laraiulia/untitled2-1.jpg

magdel
29.04.2007, 19:00
Petitia pentru dizolvarea parlamentului:
http://www.petitiononline.com/500000/

cine nu mai vrea gunoaiele care sunt in parlament, sa semeneze petitia:)

ps: intrati pe site-ul www.basescu.ro si cititi ca s-a incercat un "atentat" la site-ul cu pricina.....oare de ce vor unii ca sustinerea lui Base pe net, plus petitiile sa nu mai aiba loc? Pentru ca in final aceste semnaturi vor avea oarece efect....

Petitia PRO Basescu:
http://www.petitiononline.com/mod_perl/signed.cgi?ProBase
Scoateti spatiile libere daca apar. Ma scuzati daca am postat ce era deja, nu am timp sa citesc toate posturile.

nicoletamihaela
29.04.2007, 22:18
Lara..Eu nu vreau sa intru in contradictie cu tine....Pentru ca nu are sens..In multe privinte avem drepatate amandoua..Pentr ca il dadusi pe Eminescu de exemplu,te rog sa iti aduci aminte cum a murit,ce viata a avut,si cate greutati a infruntat....De ce ? Pentru ca a fost visator si idealist ca mine,ca tine,ca majoritatea romanilor care cred in dreptate si justitie...

Ps..ramane valabila zicala..CORB LA CORB NU ISI SCOATE OCHI...Si ar trebuii scrisa cu litere mari pe drapelul Romaniei ...Pentru ca se poarta toti politicienii de parca tara este a lor personala lasata de masa si de tasu...Hai ca in stilul asta ajung eu al spital,ca tare m-am infierbantat...

Rebela
30.04.2007, 16:50
Basescu o sa trebuiascasa isi pazeasca urnele ca pe moastele sfinte. Sint tare curioasa daca taranul romano sa inteleaga cu adevarat intrebarea. Mare confuzie pentru omul simplu, care o sa raspunda in mare parte cu DA la aceasta intrebare, crezind ca voteaza PENTRU ca Basescu sa ramina in continuare presedinte.

01.05.2007, 16:44
nicoletamihaela, te rog frumos sa imi faci o favoare: Daca nu intelegi ceva,mai citeste si tu ceva materiale de specialitateinainte sa iei pozitie public, in loc sa repeti ce auzi de la timpiti sau psihopati. E una sa ai opinia ta despre ce iti place sau nu, dar la solutii pentru probleme complexe, e cu totul altceva.Am sa iti dau exemplu ce sa citesti: Despre Iuliu Maniu si Nicolae Iorga. Dictatura militara este absolut cea mai rea idee pentru Romania, este de neconceput, este ceea ce distruge o natiune din temelii. Actiunea militara este bine sa fie intotdeauna ultima posibila optiune, cind nu mai ai de ales. Tu ai pus-o prima optiune.

Ceea ce avem nevoie este o democratie blinda si adevarata, intre patrioti Romani, de genul practicat de Iuliu Maniu, care ii apara pe cei cu care avea diferenta de opinii, si ii trata cordial, colegial, cu respect, (nu ce se intimplaacum cu balacareala si cu rautati ce se intimpla, si tara e cea care sufera); si Iuliu Maniu se gindea nu la ce e mai bine pentru el, ci la ce este mai bine pentru Romania. Asta trebuie acum, o reintoarcere la crestinismul Ortodox cultural, la felul de a trai crestineste in pace cu vecinul. Si nu e doar filozofie, ci avem exemplul lui Iuliu Maniu (si Nicolae Iorga) ca om politic de copiat in practica. Si am avea nevoie si de oameni patrioti pentru Romania in Parlamentul Roman. Se poate asa miracol oare?

divo
01.05.2007, 17:56
Sexulet...pe unde ai umblat?Ati pus la punct ultimele detalii(tu cu Basexu')pentru deplasarea din Spania?smileys/smiley36.gifPoatene face si noua Baxe o vizita de "Cinco de Mayo"..sa iesim la manifestatii impreuna cu fratii nostri latini, mexicanii!!! Atunci sa vezi "baie de multime!"smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley4.gif

02.05.2007, 05:45
Sexule, de ce nu metoda Antonescu?! Pacat ca n-a mai apucat s-o puna in practica. Eu una i-as aduna pe toti hotii si escrocii din Romania si le-as face un ghetou cu securitate maxima...in Baragan.

nicoletamihaela
02.05.2007, 12:16
Dragul meu SEX..Iti voi face aceasta onoare,dar nu uita ca EU,traiesc in Romania nu tu..Si daca traim din trecut,atunci fii atent..Situatia acestei tari este izbitor de asemanatoare cu cea din vremea lui Cuza...Mai ti minte ca s-a intamplat atunci?....Cred ca esti mai tare la istorie ca mine..A fost adus un rege din alta tara..Si se facu echilibru ....Eu nu sustin ca ne-ar trebuii asa ceva..Nu departe de mine gandul..Ci doar ca nu exista nici unul potrivit pentru ROMANIA ca sa o conduca...

Si daca as fii o impatimita a politicii ti-as argumenta si de ce as sustine ideea dictaturii...Dar nu are sens si loc..Ca nu ma intereseaza...Decat sa se faca lumina in viata ROMANILOR DE AICI..Sa aibe si ei un trai cat de cat decent..Dar de fapt de ce sa mai scriu ce mi-as dorii pentru Romani,cand ei mi-au dovedit de milioane de ori ca nu are sens....

vegas
02.05.2007, 12:25
Votez contra demiterii presedintelui

divo
02.05.2007, 12:41
Votez contra demiterii presedintelui

Bravo!! smileys/smiley32.gifAi fost si tu plecat/a cu sexulet pe la intruniri?smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

02.05.2007, 18:09
votati-l acuma sa nu suferim mai tare si dati-l afara data viitoare

marian42
02.05.2007, 20:51
Dragul meu SEX....

Bine zis, Nicoleta ! smileys/smiley32.gif

Chiar ma-ntrebam : oare cat or sa mai tina discutiile astea
insipide legate de ceva fara importanta ?!!! Bine ca pusashi punctul pe
"I" si te referi la ce conteaza cu adevarat, SEXUL</span> ! smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif</font>

02.05.2007, 20:54
eh dragul de elsmileys/smiley36.gif

02.05.2007, 23:22
Grozav!Ati redus discutia pro Basescu - ca de fapt asta a fost, la SEX. L-ati tratat cu aceeasi neseriozitate cu care a facut-o Basa din ziua in care a ajuns presedinte. A nascocit tampenii, a creat discutii contradictorii , a amplificat lucruri deja stiute declarandu-se jucaus, fara sa inteleaga ce joc joaca si in folosul cui, a inceput sa taie fara sa stie undecrapa, asa si aici s-acomentat politica si a crapat la SEX.

sa traim bine
03.05.2007, 00:13
@sorin,

[QUOTE]<b style="">[u]Raspunsul din Rom

03.05.2007, 00:15
Calitatati strict Romanesti

Gunoiul iese intodeauna la suprafata sau ramine sa se manifeste la urma . Pina cineva nu da cu mucii in fasole nu se lasa . Prostul se trezeste si vrea sa vorbesca dupa ce sa incheiat sedinta . Cine se asemana se aduna . Unul trage pe ceilati "fraieri" dupa el . Mustele nu ocolec rahatul , se baga in el .

Hotul strigadin gramada de fraieri , respectiv tot el ... Hotiii....i

Asa si cu Basescu .Toata gasca de hoti si parvenitiinsotiti de prosti striga in gura mare ca; Basecul singur este de vina .

Este absurd , este ridicol , estestrigare de comunist hot , de P.S.D.-ist pricopsit , de smecher care vrea sa profite .

Parerea mea politica despre P.S.D.

APEX

geani_23
03.05.2007, 04:35
Geaninadraga mea, eu ti-am dat varianta...smileys/smiley4.gif...Vad ca vii cu puscoace si lozinci..Nu stii ca votul este secret?..Poti scrie una si vota alta,sau deloc...smileys/smiley4.gifsmileys/smiley2.gif...

Corect! La fel ca si dreptulde a-mi exprima opinia liber, fie ea pro sau contra! Doar e un forum liber smileys/smiley20.gif

nicoletamihaela
03.05.2007, 11:46
votati-l acuma sa nu suferim mai tare si dati-l afara data viitoare Cum sa nu Claudiunj..Pentru tine mancam si un pui fript...Stii ca eu tin al tine si asa voi face...Da' zi si mie,cum e treaba cu "suferit acum "si "dat afara data viitoare?"....Da' pa' io vad ce oi face la urne,ca-i secret.....smileys/smiley15.gif...smileys/smiley4.gif..Mananc pui fripti...

03.05.2007, 13:25
http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20070504&amp;cat=1 (http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20070504&amp;cat=10&amp;subcat=100&amp;suba rt=55499) 0&amp;subcat=100&amp;subart=55499
Mai mult de jumătate dintre rom

04.05.2007, 00:45
http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20070504&amp;cat=1 (http://www.curentul.ro/curentul.php?numar=20070504&amp;cat=10&amp;subcat=100&amp;suba rt=55499) 0&amp;subcat=100&amp;subart=55499

Asta ar insemna (cu vreo 10-20% aproximatie) ca nu ar mai exista o ruptura mentala intre romanii din Ro. si cei din strainatate, asa cum exista pe vremea filo-rusului Iliescu. Dar sa asteptam ziua cea mare.

------------------------------------------------------------ -------

Tranzit , schibarea mentalitatii , respectiv disparitia rupturii dintre Romanii plecati si cei din tara , se adevereste si este datorata tot Romanilor plecati . Daca presupunem ca cei plecati , fie vechi , fie noi , respectiv cei dinainte de 1990 si cei imediat dupa , ca cei vechi si , cei care au plecat dupa 2000 ca cei plecati noi , cei noi majoritatea plecati ca sa lucreze , am putea estima ca numarul romanilor care sub o forma sau alta au contact cu Romania , sint in jur de 2 milioane si trei milioane .

Acestia practic, mai mult de jumatate vin in cursul anului cel putin de sarbatori in Romania . Fiecare are familie sau rude , familie sau rude care sub o forma sau alta depind de niste bani primiti de afara . Pe linga acesti bani , acestiaprimescsi informare occidentala , respectiv modul de a gindi politic , mai pragmatic si maieficint ,respectiv si mai concret . Acestia din tara, familie si rude , se ridica la cateva miloane .

Acestia sant cei care gindesc acum altfel , facind din ce in ce mai mult sa dispara acea ruptura care a existat , acesta datorita sotiilor sau sotilor , respectiv copiilor plecati sa lucreze . Pe linga acesta influentare si contributie de schimbare de mentalitate , a avuto si o are din ce in ce mai mult si mass media , in continua dezvoltare si nu in ultimul rand internetul .

Alegerea lui Traian Basescu a facut posibila camass media sa fie eliberata de constrigerile si de pumnul proletar al P.S.D. , astfel ca oricine si oricand sa poatasa-l injure , sau sa-l defaimeze pe Traian Basescu .

Intre 2000 si 2004 , P.S.D.-ul in frunte si in special cu Adrian Nastase si Ion Iliescu , au incercat cu disperare sa bage punul in gura presei , televiziunilor , internetului si celorlate forme de mediatizare . Au inchis televiziunea OTV .Au impus interdictii .

Un consilier de al lui Emil Constantinescu a fost luat de pe strada la dispozitia lui Adrian Nastase , pentru ca a scris pe internet de el, respectiv si multealte abuzuri si incalcari de drepturi fundamentale .

Moderatorii nu avea dreptul sa criticeguvernatii siactele lor politice si privatizarile pagubitoare. Furtul care se efectua in ceea ce priveste mijloacele fixe si infrastructura tarii , respectiv zacamitele , cum ar fi zacamitele de gaze. Spre exemplu , numai in turism , statiuni climaterice importante in totalitatea efectivelor detinute , au fost lasate sa se degradeze , ca apoi prin acualitii lui Adrian Nastase si Ion Iliescu , sa fie luate la preturi de nimic .

Insa dupa schibarea puterii si datorita lui Traian Basescu , fostapersoana care cunostea si cunoste sistemul , persoana cu o pregatire militara , persoana care a reusit sa readuca si sa indrepte Romania spre Occident , am crezut cu totii ca hiena P.S.D.-ista a fost pusa cu botul pe labe . Acestia insa au inceput o propaganda naucitoare fara bun simt , cu trimitere la defecte personale , pina cand astazi un membruu marcat iresponsabilal P.N.L. , Crin Antonescu la facut pe Traian Bassescu fascist .

Dar a inceput sa dispara ruptura intre mase , prin plecarea din cein ce a mai multor Romani in afara tarii si , influentarea familiilor si rudelor ramase de catre acestia .

P.S.D- ul cu partidele anexesint in urmatorii 4-5 ani in pericolul de a disparea<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
04.05.2007, 03:56
"Ca urmare a presiunii foarte mari a cetatenilor romani aflati in afara frontierelor, Guvernul a hotarat printr-o ordonanta de urgenta adoptata astazi, 4 mai 2007, posibilitatea de deschidere a noi sectii de votare, altele decat cele din ambasade si consulate. Este prima victorie importanta pe care romanii din afara frontierelor o obtin impotriva Guvernului Tariceanu care a incercat prin diverse manevre limitarea drepturilor lor constitutionale. Piedica pe care mai urmeaza sa o treaca comunitatile romanesti ramane convingerea diplomatilor din ambasade ca locatiile propuse de asociatii pentru deschiderea de sectii de votare sunt sigure si se poate desfasura un proces sigur si civilizat de votare. Urmeaza ca asociatiile reprezentative ale comunitatilor mari de romani din Europa si America sa propuna cat mai repede noi locatii pentru deschiderea de sectii suplimentare de vot pentru referendumul din 19 mai."

Voi reveni cu detalii, imediat ce vor fi disponibile.

Lilpisoi
04.05.2007, 04:27
Ok, sa presupunem ca maine votati pentru demiteresi basescueste demis. V-ati gandit insa vre-o secunda cine ramane si cine are in acest moment sanse la presedentie? Ar trebui sa cititi inante lista de nume de mai jos; Daca nu cunoasteti personajele dati un search prin presa locala si o sa aflati!

1)Becali - care chiar daca va surprinde creste in sondaje si are din nefericire cele mai multe sanse sa castige!

2) Vadim Tudor (ce spuneti de un presedinte de genul acesta?)

3) Geoana (care insa dupa tot circul din ultima perioada va avea si cele mai putine sanse)

daca vreti sa aruncati tara in cea mai neagra groapa in care aceasta afost vre-o data, votati pentru demitere si ne veti avea pe constiinta!

o zi buna tuturor!

04.05.2007, 06:39
Mister Lilpisoi cum sa interpretam mesajul tau ? Te-ai sculat din somn si nu ai citit cele doua postari de mai sus ? De ce dai cu bita in balta si ma stropesti ? Tu nu vezi ca cei de pe acest forum , peste 80/100 nu vor demiterea lui Basescu ? Cui te adresezi si cine va arunca Romania in cea mai neagra gropa ? Spune nume , respectiv de ce ai postat in modul facut mai sus , dupa cele doua postari ?

Reformulezati postarea sau citeste postarile dinainte . Cene crezi cand te adresezi la modul general pe acest forum , respectiv cu bagatul in groapa a Romaniei ?Sau i-ti arde de manipulare ?

APEX

Pisoi
04.05.2007, 06:57
Tu nu vezi ca cei de pe acest forum , peste 80/100 nu vor demiterea lui Basescu ?

APEX, nu toti de pe forum posteaza ...ci se informeazasmileys/smiley2.gif

04.05.2007, 08:00
APEX, nu toti de pe forum posteaza ...ci se informeazasmileys/smiley2.gif

Si care sint cei care posteaza si nu se informeza , respectiv cei care se informeaza si nu prea posteaza ? Daca tot esti asa de amabil si il cunosti asa de " bine"pe Lipsoi, din zece postari inseamna ca acesta se documenteaza ? Sau sint unii care nici nu posteza , nici nu se documenteza , dar au pretentii laambele ?

Eu stiu in general ca ; celui caruia i se pune o intrebare , acela trebuie sa raspunda . Este un mod de a discuta , conversa , respectiv si o regula !!! O persoana nu poate fii in doua , sau doua in una , sau pot fii si una si alta ?

Am impresia ca acestia , sau unii , nu doresc sa se cam discute de situatia Romaniei si sa discutam de ,sex, vase , si alte subiecte , care oricum ne ocupa viata zi de zi . Acest topic si celunde sa degenerat in ce mincam , aveau se pare alt subiect de discutie !!!!!

Cu stima domnule Pisoi .

sorin
04.05.2007, 08:39
Probabil e bine sa consideram tot ce nu e legat de referendumul pentru demiterea lui Basescu off topic, asa ca va rog sa nu postati altceva pe acest topic.

Pisoi
04.05.2007, 08:52
APEX, nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spunsmileys/smiley80.gif

...majoritatea din cei 80% la care te referi sunt cei care de obicei posteaza aici pe forum, dar mai sunt alte sute de vizitatori care citesc si nu voteaza ...ci doar se inforemeaza citind comentariilesmileys/smiley69.gif ...si de multe ori chiar si aberatiile noastresmileys/smiley36.gif

...iar ca sa fi cu sufletul impacat, pot sa-ti spun ca Lilpisoi nu-mi este "ruda"smileys/smiley2.gif

...euam interpretat mesajul lui...cacei 3 presupusi viitori candidati pe care i-a mentionat, suna mai mult ca un mesaj pentru toti..."treziti-va!"smileys/smiley110.gifca nu este o alternativa buna pentru ROsmileys/smiley18.gif

cu stima si tiesmileys/smiley4.gif

bd_duca@yahoo.e
04.05.2007, 11:19
SORIN

Spune-mi te rog,la cine ma pot informa,pentru posibilitatea de vot a romanilor din VALENCIA-SPANIA-dat fiind faptul ca drumul pina la Barcelona sau Madrid,este de 335km,si deci,putin probabil sa se deplaseze cei din Valencia la o asemnea distanta.......Chiar astazi am fost intrebata de niste romani care vor sa voteze NEAPARAT!!!!!!Spune-mi,indruma-ma spre un ziar sau un punct anume ,punde pot afla ceva relationat cu aceasta problema....dat fiind faptul ca la ambasadale din Madrid si Barcelona.....ori sint in concediu de odihna si nu au substituti,ori....nu stiu ce sa mai cred ca nu ste chip sa raspunda cineva la telefon.

cu stima-ANI-

johny
04.05.2007, 13:10
Salutari din Westerville, OH smileys/smiley102.gif

tuturor celor ce inteleg si (inca) mai vorbesc aceasta limba (si care atunci cand o folosesc, un ochi inca le plange ...smileys/smiley19.gif. Scuze pentru lik-ul out of topic, dar face parte din identitatea noastra. http://www.youtube.com/watch?v=ln469_NhYvs</span></font>).

Pentru cei ce doresc sa participe la referendul din 19 mai a.c. si doresc sa-si exprime dreptul de alegator la consulatul Romaniei din Detroit, atasez raspunsul primit in cursul zilei de astazi de la consulat:

<div style="font-family: Times New Roman,Times,serif; font-style: italic; font-weight: bold; color: rgb(0, 51, 255);">
Stimati cetateni
Romani,</span></font></font></div>
<div style="font-family: Times New Roman,Times,serif; font-style: italic; font-weight: bold; color: rgb(0, 51, 255);">
</span></font>Am fost
anuntati ca se vor organiza si la sediul nostru de la <st1:address style="background-positi&#111;n: left bottom; background-image: url(res://ietag.dll/#34/#1001); background-repeat: repeat-x;" ="0" w:st="&#111;n"><st1:Street style="background-positi&#111;n: left bottom; background-image: url(res://ietag.dll/#34/#1001); background-repeat: repeat-x;" ="0" w:st="&#111;n">613 Abbott Street</st1:Street>, <st1:City style="background-positi&#111;n: left bottom; background-image: url(res://ietag.dll/#34/#1001); background-repeat: repeat-x;" ="0" w:st="&#111;n">Detroit</st1:City>, <st1:State style="background-positi&#111;n: left bottom; background-image: url(res://ietag.dll/#34/#1001); background-repeat: repeat-x;" ="0" w:st="&#111;n">MI</st1:State> <st1:PostalCode style="background-positi&#111;n: left bottom; background-image: url(res://ietag.dll/#34/#1001); background-repeat: repeat-x;" ="0" w:st="&#111;n">48226</st1:PostalCode></st1:address>, votari in cadrul
referendumului privind suspendarea Presedintelui Basescu.Cetattenii romanicare vor sa</span>votezetrebuie saprezinte</span> unul din urmatoarele
acte:</span></font></div>
</div>

1. Pasaport
Romanesc</span></font></font></div>
2. Buletin sau Carte de Identitate
Romaneasca. </span></font></font></div>
3. Carnet de Conducere Romanesc.
</span></font>
</span>4. Titlu de calatorie eliberat
de Consulatul din Chicago. </span></font></font></div>

VALIDE, adica sa nu fie EXPIRATE.
Cei care au acte expirate, din pacate nu vor putea sa voteze.
</span></font><o:<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

05.05.2007, 03:43
Daca nu s-a mai postat cumva, asta este (so far) lista sectiilor de votare pe terit. SUA:
(%20http://www.roembus.org/embassynews/2007/May/lista%20Sectiilor%20de%20Votare.htm) http://www.roembus.org/embassynews/2007/May/lista%20Sectiilo (http://www.roembus.org/embassynews/2007/May/lista%20Sectiilor%20de%20Votare.htm) r%20de%20Votare.htm
Lista are link de pe pagina ambasadei, chiar la informatia despre referendumul de pe 19 mai. Asadar o consider de actualitate.

sorin
05.05.2007, 14:25
SORIN

Spune-mi te rog,la cine ma pot informa,pentru posibilitatea de vot a romanilor din VALENCIA-SPANIA-dat fiind faptul ca drumul pina la Barcelona sau Madrid,este de 335km,si deci,putin probabil sa se deplaseze cei din Valencia la o asemnea distanta.......

momentan nu stiu, dar fiecare va veni aici cu stiri de ultima ora si sper ca vei afla raspunsul. sugerez la toata lumea sa urmareasca stirile aparute si pe http://www.voteaza.org/care este un website la care colaboreaza webmasteri si proprietari de websiteuri ale diasporei romane.

09.05.2007, 01:15
A.N.I. Agentia Nationala de Integritate

Au ramas doar doua saptamini extrem de fierbiti , respectiv doua saptamini aglomerate a Partidului Comunist , partid care conduce Romania prin Vacaroiu la Cotroceni si valetul de casa Calin Popescu Tariceanu , la Palatul Victoria .

Perfidia sefilor de partid nu are limite prin Ion Iliescu si umbra sa, respectiv o parte a raului sau Mircea Geoana , fosti demitari comunisti P.S.D. , Corneliu Vadim Tudor fost poet de curte si grupul sau de securisti P.R.M., Dan Voiculescu cu grupul sau deaparatori a oligarhilor din energie P.C. , Calin Popescu Tariceanu ginditorul fara dreptalmogulo-oligarhului Dinu Patriciu si grupul sau filorus , au dat dispozitie grupului 322sa votezeacesta lege A.N.I. Vot impotriva naturii lor si culmea , de data asata votat cu aplauze si in unanimitate tovarasesca .

Meschinarie si imagine de corupti la scena deschisa,meschinarie cu alauze .

Dupa ce mai mult de un an de zile acesta lege , lege ceruta de Comunitatea Europeana , a fostprivita de parlamentul romanesc ca ceva contra naturii sale, acesta a fost votata astazi . Ca o cerinta imperios necesara pentru Romania , acesta lege , este votata in conditii de comanda de partid si , acest vot a folosit ca propaganda electorala .

Populatia Romaniei nu trebuie sa se lase pacalita de votarea acestei legi , lege strict necesara , ca Romaniei sa nu-i fie impusa clauza pe justitie din iunie 2007 , clauza care face ca hotararile din instantele romanesti sa nu fie recunoscute in Comunitatea Europeana , clauza cu consecinte grave pentru Romania .

Sefii acestor partide incerca acum cu disperare dind ordine parlamentarilor subordonati finaciar , subordonati pe santajul punerii pe liste , sa voteze cateva legi pentru recistigare de imagine publica . Acestia incerca acum sa pacalesca inca o data Romania , sa pacalesca Comunitatea Europeana , sa ne pacalesca pe noi pe toti .

ATAC ASUPRA PROCURORILOR

Noul ministru al Justitiei , Tudor Chiuariu , ministrucu barbison , ministru extrem de tinar si subordonat lui Tariceanu ,a iesit la atac la ore tarzii de noapte, ora 11 P.M. , ora Romaniei . La acea ora tarzie de noapte , o pasarica ia soptit unde trebuie sa declanseze atacul . Cu o fata schimonosita de ura cind pronunta P.D. si Traian Basescu, acesta nu a atacat direct , respectiv pe seful Directiei Anticoruptie , ci a incercat sa lovesca frontal , la baza , solicitand demiterea unui sefimediat subordonat lui Daniel Morar , seful D.N.A.

Reactii inpresa , televiziune , un nou balamuc pe scena politica romaneca, istictul de aparare a caracatitei, care neputind sa se stapineca , a atacat cu capul si mintea , respectiv lipsa de experienta a unui ministru de instanta , nici de judecatorie de oras mic de provincie .

36 de procurori protesteaza impotriva atacului P.S.D.si a celorlati capi ai caracatitei . In sfirsit un pic de trezire a unei componente a justitiei . Cel propus pentru demitere , raspunde de dosarele greilor oligarhi politico - economici , respectivAdrian Nastase , ginere de demnitar din comitetul central , respectiv ministru ceausist , Dan Voiculescu fost sef in intreprinderea securitatii ceusiste , George Coposu fost demnitar U.T.C. care a furat activele uniunii tineretului comunist , respectiv implicat in furtul si spalare de bani la loteria nationala , Marko Bela dosar privind ridicarea drepturilor pe o carte nepublicata si vinduta , circa 30 000 de dolari ,secretari de stats<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

alexander lecca
09.05.2007, 15:08
In citeva zile oamenii isi vor alege destinul.
Primul referendum liber din Romania supravegheat indeaproape de prea multi ochi straini ca sa poata fi fraudat, v-a aduce indiferent de rezultat schimbarea mult asteptata.</span><br style="font-family: Arial,Helvetica,sans-serif; font-weight: bold;">Nimeni si nimic nu apare nou in Romania, de prea multi ani banii sint cei ce cumpara semnaturi si suflete, pe 19 mai 2007 lucrurile vor sta altfel, oamenii vor devenii liberi brusc si pentru totdeauna.Traian Basescu este o sansa pentru Romania.</span></font>

cris_ion
10.05.2007, 08:14
tara este condusa de parlament nu de presedinte...era condusa de un singur om pana in '89...s-au dus vremurile acelea,basescu ar trebui sa stea in banca lui ca si el este la fel sau poate chiar mai corupt decat cei pe care ii acuza,in plus are o imagine jalnica!sper ca majoritatea sa voteze pentru demiterea lui...poate asa se va termina si circul din politica romaeasca.imi imaginez ce va fi daca basescu nu va fi demis,in stilul lui razbunator...cine stie ce biletele si alte matrapazlacuri mai apar!

10.05.2007, 08:52
Ai si tu dreptul la opinia ta . Dar de unde ai esit domnule tocmai pe acest topic , din care gaura ca m-am uitat atent si nu exista nici o crapatura . De ce nu ai batut la intrarea in casa ? De ce ai navalit direct la masa mea si poate si a altora ? Crezi ca te-am invitat ?

Ce ai ideii ? Vrei sa le mai si expui ?

Pleaca domnule de aici . Discutia de mai sus a avut loc intre cei pe care tu vrei sa-i sprijini , respectiv Dinu Patriciu si Calin Popescu Tariceanu . Discutie redata de Florin Calinescu care a asistat la respectiva discutie . Discutie redata la Nasul .

sorin
10.05.2007, 09:13
APEX, oricine are dreptul sa-si expuna ideile pe acest forum daca nu stiai inca, asa ca te rog sa nu ataci pe nimeni, pentru ca nu admitem astfel de situatii. Nu e obligatoriu ca toti sa gandim la fel si sa avem aceleasi idei.smileys/smiley2.gif

10.05.2007, 10:30
APEX, oricine are dreptul sa-si expuna ideile pe acest forum daca nu stiai inca, asa ca te rog sa nu ataci pe nimeni, pentru ca nu admitem astfel de situatii. Nu e obligatoriu ca toti sa gandim la fel si sa avem aceleasi idei.smileys/smiley2.gif

Eu nu am atacat , ci mi-am exprimat o opinie la care puteam fi contrazis , respectiv daca am depasit buna decenta mi se putea imputa . Postarile mele in acest mod , fii sigur ca sint justificate . Dar daca vrei sa ma elimini pe mine pentru cel de mai sus , nici o problema , executo . Asta se intimpadatorita conflictului cu Marian42 care gaseste destul de des ocazia sa faca referire la postarile mele , respectiv care este binevoitor si primeste ospeti ? De ce nu reactionezi la fel de rapid in momentele cand sint vulgaritati penibile pe forum , atacuri virulete , nu neaparat cu cuvite obcene ? Esti politic partinitor ? Consideri ca todeauna ai dreptate si ai arma eliminarii in mina ? Foloseste-o , sau lasa anumite aspecte sa se regleze de la sine .

Cu respect si pretind la fel respect . APEX

10.05.2007, 15:45
basescu ar trebui sa stea in banca lui ca si el este la fel sau poate chiar mai corupt decat cei pe care ii acuza
Adica ii lasa in spate pe alde Patriciu si partenerii sai moscoviti ai petrolului? C'mon man, try harder than that, macar sa-ti dam un 5 (privirea sus, la rezultatul votului pe aici). Nu uita ca esti pe un forum predominant Nord-American unde vorbesti despre un filo-american (sau cel putin anti-capital rus), un pragmatic si unul care a facut (indirect) valuri in reforma justitiei (fara de care Ro. va ramane unde este, adica un Kazahstan ceva mai periat, multumita burgurilor saxone dar ramase fara saxoni).

tara este condusa de parlament nu de presedinte
Aici iti dau totala dreptate. In Romania presedintele nu are puteri executive cum are cel al SUA. Remarc faptul ca, in genere, de pe partea asta a Baltii presedintele nu se vede ca avand un rol simplu, decorativ, si asta este o viziune gresita in contextul politicii romanesti.
De iesit Base iese sigur (adica ramane presedinte) insa, asa cum cu stralucire ai sesizat, problema este ca parlamentul are oarecum aceeasi configuratie de 17 ani incoace, de cand exista vot liber in Ro (adica iliescienii cei mai numerosi acum intariti de P(atriciul)NL). Nu ma astept sa urmeze ceva cu urmari vizibil bune prin mentinerea lui Base, cel putin pana la urmatoarele alegeri parlamentare, dar procentajele vor indica daca in sfarsit se modifica ceva in perceptia alegatorului mediu din Ro. comparativ cu '89. Ca tu crezi ca ar fi fost mai bine sa vina Thomas Jefferson in locul lui Base, iar iti dau dreptate, dar hai sa-o lasam mai moale cu euforizantele.
http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=169&amp;cmd=articol&a (http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=169&amp;cmd=articol&amp;id=5583) mp;a mp;a mp;a mp;a mp;a mp;a mp;id=5583

sorin
10.05.2007, 16:15
Esti politic partinitor ? Consideri ca todeauna ai dreptate si ai arma eliminarii in mina ? Foloseste-o , sau lasa anumite aspecte sa se regleze de la sine .

Stii ceva APEX? M-am saturat sa tot fac eforturi sa nu scot cartonasele rosii si sa-ti tot dau tie socoteala tot timpul, pentru ca ai totdeauna ceva de obiectat la comentariile sau deciziile mele. Esti deja la cota de 50% suspendare pentru chestii vechi, iar daca in continuare contesti deciziile mele si nu-ti convine cum esti tratat pe acest forum (bag seama ca mergi pe principiul "cine nu e cu mine e impotriva mea"), nu te tine nimeni cu forta, poti pleca de buna voie, sau poti ajunge la 100% suspendare.

Eu nu mai pierd timpul sa-ti dau tie explicatii tot timpul, ci voi merge pe vorbe mai putine si masuri mai radicale.

10.05.2007, 22:21
Catre FORUMISTI

Consider ca pot prezenta probe si ca realmente ceea ce postez este justificat . Problema este foarte complexa , nu o pot explica aici , respectiv nu doresc sa ofensez pe nimeni care nu are vreo vina si , nici sa creez problemeunora sau altora , nici acum , nici altadata .

Respect pe celalat in limita jocului . Nu cedez niciodata daca am dreptate si un scop , respectiv un anumit tel . Persoanele care posteaza, daca ar posta neutru si nu ar face referire unul la celalt , ar fi ca niste idioti , idioti care scriu numai cu aprobare , respectiv fara sa contrazica , fara sa tachineze , fara sa dezbata . Am incheiat subiectul . Eu nu ma retrag . Dacasint eliminat , cosider ca va fi pe drept , justificat ,fara ura si fara interes .

Daca cineva se simte ofensat depostarile mele dintre forumisti , sa o spuna direct, respectiv are dreptul si posibilitatea oricind sa conteste, precum are sidreptul la replica , si daca este corect imi retrag afirmatiile si i-mi cer scuze . Nervii si iritatea nu sint bune pentru nimeni .

Daca din conversatii se constata ca ar exista o majoritate consensula , supuneti votului excluderea mea de pe forum .

Cu bine la toti APEX

lebada
10.05.2007, 23:02
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">APEX[/B], eu am respectat, respect si voi respecta

mirabela
11.05.2007, 07:24
Desi Basescu imi este profund antipatic nu sunt de acord cu demiterea lui , parlamentul cred ca a facut un abuz in acest caz iar parlamnetarii au votat conform intereselor pur personale.

Presedintele a fost ales de popor iar democratie tocmai asta inseamna : sa accepti opinia majoritatii , chiar daca tu ai votat altfel (si, de fapt, acum 2 ani eu l-am votat pe base dar inte timp m-a dezamagit )

11.05.2007, 23:38
MITIGUL- P.S.D.- PITESTI

Incredibil , ma uitam si nu-mi venea sa cred , este o realitate care sa petrecut cu 10 minute in urma . Ion Iliescu infiera proletar pe Basescu acuzindu-lca este vinovat de saracia si toate relele din Romania .

Au trecut 17 ani ,aproape jumatate din viata activa a unui om si , nu credeam ca mai vad acestindivid comunist care a facut atata rau Romaniei ,individ uitat deistorie in timpurile noartre ,individ a carui specie comunista trebuie sa dispara, individ care gesticula si dadea din mina ca Ceusescu , exemplar incercand sa explice celor cateva sute de imbracati in rosu , ce rau a creat Basescu .

In spatele celor cateva sute de sustinatori in rosu ,pe ecranul televizorului se observa pe fundal clar , cu toate ca , camermanul se ferea , pancarte pe care scria si se observa clar ; 322ce-ai avut cu noi , Craiova este cu tine Basescu ,Dabuleniu este cu tine Basecu si, altele care nu se observau .

Evident ca tovarasul"Secretar General " al fostului Partid Comunist Ion Iiliescu si actualPresedinte al P.S.D. , nu mai putea da dispozitie ; Ba cines aia ? Bagai la puscarie , cum facea pe timpuri .

O dovada a PUTERII NEGRE

La emisiunea de la Antena 3 de la ora 20 a lui Mihai Gindea , cine credeti ca tronau in scanul lui Octavian Paler si al lui Ion Cristoiu ?

Ion Iliescu revoltat de Traian Basescu si Emil Constatinescu . Romani, pe unde o-ti fi voi , unii bine , uniimai putin bine, trebuie sa stiti asta . In 1996 lui Emil Costatinescu i sa "permis" sa castigede Ion Iliescu si PUTEREA NEAGRAde sub el, acesta in fond raminand in continuare la conducerea Romaniei , cu Ion Iliescu cu tot . Era necesar o " schimbare " ca sa se dovedesca occidentului ca exista " democaratie "

Emil Constatinescu a fost omul lui Ion Iliescu din pacate . Inca odata se dovedeste tradarea , tradare dovedita si de Calin Popescu Tariceanu . PUTEREA NEAGRA si Ion Iliescu cu ajutorul lui Emil Costatinescu , au macinat si compromis subtil coalitiademocrata 1996-2000 . La fel PUTEREA NEAGRA cu Ion Iliescu si cei din spatele sau , prin Calin Popescu Tariceanu , au compromis inca odata o coalitie democarata , coalitia 2004 -2008 prin tradare .

APEX

pepper
12.05.2007, 14:26
Am facut o greseala de quote si voiam doar sa pun "In 1966 lui Emil Constantinescu i sa " permis" sa cistige de Ion Iliescu si puterea neagra" . Mai sa fie chiar asa sa intimplat? De ce avea interes ilici sa dea puterea altuia? Ca sa-l aplaude occidentul? Ha, ha ,ha smileys/smiley36.gif

sorin
12.05.2007, 15:40
Am sters acel mesaj cu citatul gresit.

pepper
12.05.2007, 15:54
Multumescsmileys/smiley32.gif

12.05.2007, 23:26
REGELE MIHAI AL ROMANIEI, INTERVIU

13 Mai 2007

Acum 10 minute sa incheiat interviul la Pro.TV cu Regele Mihai al Romaniei , orele 11 - 12 , P.M. , Romania .

Regele Mihai , sobru , modest , deschis si in limitele protocolare si a temei intrviului , spune pintre altele ; Dupa 1990 sa intimplat ce sa intimplat , acesta regele facind referire ca nu a fost primit de Ion Iliescu in Romania , respectiv cand a venit pentru 3 zile de pasti, respectiv cand la ordinul lui Ion Iliescu a fost condus la aeroport .

In 1944 de 23 August , ca sef al statului, cand am luat acea decizie, aveam in spatele meu cele patru partide , pintre care doua istorice , respectiv aveam populatia Romaniei .

Cand vrei sa schimbi ceva , trebuie sa ai putere . Tatal meu Carol a luat masuri blinde cu oamenii simplii si , drastice cu cei cu care trebuia .

.................................................. ........ .....................

Acesta afirma ; Ce sa intimplat dupa 1990 eu personal pot sa iert , sau sa nu iert , dar ce i sa intimplat poporului roman , acesta nu trebuie iertat , niciodata .

.................................................. .......... .....................

Este intrebat . Cum vede situatia in acet moment in Romania ? Nu vreau sa spun , dar sint obligat sa o spun . Ce se intimpla astazi in Romania este tiganie . Am ajuns sa ne facem de risul lumii . La Brucxeles sint parlamentari si politicieni europeni care nu inteleg ce se intimpla in romania .

Asta nu este Democratie .

.................................................. .......... ......................

Politicienii romani dupa 1 Ianuarie 2007 , au uitat ca au intrat in Comunitatea Europeana , si chiar considera ca pot sa faca ce vor ei , ca si inainte . Nu este bine . Socitatea civila si populatia , trebuie sa i-si spuna cuvintul . Vocile reprezentative a poporului Roman sa i-si spuna cuvintul .

Politicienii de astazi , sint cum sint . Cum pot eu sa trec cu masina si sa vad pe cineva grav acidentat si , sa nu opresc ?. Cei de astazi sint cu nasul pe sus . Nu toti sintem oameni si la fel ? Noi casa regala gindim altfel .

Incheiere

Societatea civila , populatia , este ceea ce poate va reusi sa schimbe ceva , in Romania .

Apex

14.05.2007, 06:38
FRATI ROMANI.CA SA VA DATI SEAMA DE IMPORTANTA VOTULUI DUMNEAVOASTRA PE 19 MAI ,HAI SA VA SPUN CATEVA LUCRURI DESPRE basescu SI ROMANIA.IN PRIMU RAND,AM SA INCEP CU A VA INFORMA CA basescu e hot.( FURA DOMNULE,NU SE MAI SATURA).FACE FEL DE FEL DE AFACERI,PENTRU CARE IN AMERICA AR FI ARESTAT IN "5 MINUTE",DE LA FLOTA(VAPOARE),PANA LA TERENURI IMOBILIARE.UNA DIN FETELE LUI ESTE MANAGERPE LA O FIRMA CARE SE OCUPA CU ILUMINATUL PUBLIC(FARA VREO LICITATIE,DOAR PE BAZA DE CORUPTIE),SI CASTIGA CIRCA 100.000.$ PE AN PLUS BONUSURI(SALARIU ENORM INTR-O ROMANIE CARE ESTE LA FEL CA ATUNCI CAND A-TI PLECAT DUMNEAVOASTRA,O ROMANIE IN CARE NU SUNT BANI PENTRU MEDICAMENTE,IN CARE ROMANII MOR CU ZILE PRIN SPITALE,IN CARE PENSIILE SUNT IN MEDIE 50-60$,IN CARE SALARIU NET NU SARE DE 2-300$,O BIATA ROMANIE).FRATI ROMANI,SI VA ROG SA TRANSMITETI ACESTE GANDURI MAI DEPARTE,TUTUROR CARE SIMT ROMANESTE.HAI SA-L DAM JOS PE BASESCU,IAR LA ANTICIPATE HAI SA ALEGEM UN PRESEDINTE TANAR,NU DE ALTA,DAR CA SANU FIE DUBII!!!PE 19 MAI VOTATI DA!!!

sauzimdebine
14.05.2007, 16:05
costivoicumic, esti obositor rau de tot. Scrisul cu majuscule vreau sa spun, ca ce ai spus tu acolo nu am de gand sa descifrez. Cu toate acestea am vazut in ultimul rand ca spui ca la 19 Mai sa votam DA! Ai si argumente? Dar te rog fara majuscule!

pepper
14.05.2007, 21:02
Un argument pentru DA il da casa de pariuri Bet-at home care da cota 4 pentru DA si cota 1,15 pentru NU.Euam dat 10% sanse pentru base astia sint mai generosi dau 15% . Asa ca purced repede la treaba si pariez 5000 de parai pe DA.smileys/smiley32.gif Si daca base pleaca in cautarea "Flotei" eu m-am realizat anul asta cu ceva parai.smileys/smiley32.gif Daca se urca iar pe "Coverta Cotroceni" aplicam varianta " Recuperarea parailor in regim de urgenta". smileys/smiley36.gif

pepper
14.05.2007, 21:20
In loc de 15% citeste 85% .E normal sa nu investesc 5000$ pe o cota de 1.15.De regula imi place sa risc si sa "cad de pe cai mari'.smileys/smiley32.gif

Raven
15.05.2007, 02:27
APEX.

http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2007/05/070513_rege (http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2007/05/070513_regele_mihai_avertisment.shtml) le_mihai_avertisment.shtml

Bineinteles, ce zice Regele nu se pune, ca are bun simt, nu se da mare etc. Ce mai, nu e cool domne', Regele.Spre deosebire decandidatii peceristi (il includ si pe Basescu alaturi de restul aparatului de partid si de stat) care stiu cum sa fericeasca tara. Doar au 90 de ani de experienta revolutionara (60+30).

15.05.2007, 03:23
In interviu , comentariile regelui sint multe . Interviul a durat o ora . Eu am expus asa cum aproape le-am auzit , caci imediat am notat . Daca vrei sa i-ti spun ce a reiesit din asamblul interviului i-ti spun .

Tin sa pecizez un aspect pe care in acest interviu nu la spus , dar a reiesit . Romaniei in acest moment ai trebuie un presedinte puternic , presedinte care sa schimbe cursul Romaniei si sa o modernizeze . Traian Basescu dincolo de toate ce i se pun in carca , bune sau rele in acest moment , este singura persoana care cunoscind sistemul PUTERII NEGRE , poate sa scoata Romania de sub acesta putere , si sa incerce sa duca Romania pe drumul modernizarii si decuplarii de acest sistem mafiot .

In rest am spus destule .Daca Basescu nu castiga ,vor urma alte trei luni de balamuc , pe urma un eventual tur doi , pe urma alegeripentru parlamentul european , balamuc , balamuc ....... Din aceasta noi toti avem de platit ,acesta datorita faptului ca , Calin Popescu Tariceanula indicatiile lui Dinu Patriciu si Rosca Stanescu , in primavara lui 2005 , nu a dorit alegeri anticipate , resperctiv faptul ca a tradatat si a devenit partid anexa P.S.D . Nefiind ales de noi si datorita pagubelor care ni le-a adus noua tuturor , rebuie sa raspunda cindva in viitor .

Toti politicienii sau altii ,trebuiesc pedepsiti sub o forma sau alta , pina cand vor invata ca ajusi acolo sus , ei sint servitorii nostrii , nu noi ai lor .

APEX

Raven
15.05.2007, 03:51
Iti inteleg punctul de vedere, APEX.

Eu ziceam ca ce ti-e si cu republicile astea... presedinti care mai de care mai ciolanari. Vezi chiar si USofA, unde in afara de Washington si Lincoln, restul au fost doar un sir de ciubucari.

Chestia cu presedintele puternic e deja vu. Rusia/RSFSR, Putin, serviciile etc. Sau Belarus. Sau asa-zisa republica Moldova.

Si coane APEX, e rosie culoarea aia, nu neagra. Ca pe steagul revolutiei mondiale. Sau ca la ruleta din cazinoul Romania.

15.05.2007, 04:17
Coane , citeste de culoarea rosie transformata in culoare neagra . Scrie pe Google Culoare neagra in romaneste si , vei ajunge acolo unde trebuie .

Rosul din subteran , rosul din tenebre , rosul fara lumina este negru pentru mine !!!!

APEX

Raven
15.05.2007, 04:38
Well, coane, rosu si negru se potrivesc impreuna.

15.05.2007, 04:53
Chestia asta cu suspendarea presedintelui e un drept democratic. Ce eciudat este ca e ceruta de niste comunisti.

Raven
15.05.2007, 04:55
Nu e ciudat deloc.

E intre ei.

15.05.2007, 23:33
INTERVIU REALITATEA TV , 15 Mai 2007

Emil Constantinescu

Cu barba in vint , inchimpuidu-si ca este Cuza , cautandu-si cuvinte elevate si savante , spunind tot timpul ca el este cel care spune adevarul , cu documentare si multa silinta , fostul presedinte vrea sa intrenumai el sigur , in istoria Romaniei ,

De altfel a si spus ca in istoria Romaniei , au fost de putine ori asa mari dificultati , ca in mandatul sau . Nu este deloc modest acest presedinte . Un atribut al grandomaniei romanesti .

Intrarea in N.A.T.Osi-o atribuie impreuna cu Ion Iliescu caruia ia" solicitat" ca majoritatea parlamentara P.S.D. sa nu se opuna . Foarte diplomatica subordonare si cadere de acord , intre Ion Iliescu ruso- fil si Emil Constantinescu , un doritor sa intre neaparat in istorie , indiferent cum .

Emil Constantinescu mai tot timpul metioneaza ca lumea uita si , cu cuvinte mascate lasa sa se inteleaga ca , el ar fi fost salvatorul poporului romansi al Romaniei .

De altfel , se observa la acesta invidia care reiese din dosul cuvintelor de "mare profesor " . In sinea sa , categorisind pe Traian Basescu un simplu marinar , marinar si securist care nu ar aveacecauta la conducerea Romaniei . Probabil ar vrea sa fie el inca odata . El marele profesor care nu a fost decat secretar de partid si a luptat impotriva comunismului si ca toti ceilati , respectiv Adrian Nastase , Ion Iliescu si pleiada de comunisti , au avut numai dosare de urmarire .

In decursul interviului acesta nu uita sa repete opsedat . Redau aproximativ ; Eu ies tot timpul afara si in discutiile mele cu fostii sefi de stat , sau actuali sefi , sint consultat in diferite probleme internationale . Aici in Romania , nu sint intrebat mai deloc .

Domnule fost presedinte de cand un presedinte detirg prafuit si in framintari , cu politicieni de maidan , de fapt cum sint si astazi, sint consultati de mai marii lumii si de cancelariile ocindentale ? A-ti uitat sa puneti frina la gradomanie si tupeu ?

Ma intreb de cand specimenul de catedra , ca Emil Constatinescu , care si-a frecatdosul de un scaun , pretinde ca ar avea mai multe drepturi si merite decat oricare cetatean din Romania ?

De altfel in intregul interviu , de acesta data domnul fost presedinte , o scalda in privinta lui Traian Basescu , cand sondajele indica , iminenta sa revenire la Cotroceni . Acest fost presedinte nu are coloana , mai ales ca de multe ori a stat alaturi de Ion Iliescu .

Acesta echivaleaza cu spinzuratul care a avut noroc si a scapat , si i-si adreseaza complimente , sau se complecteaza cu cel care a ordonat spinzurarea lui .

Domnul fost presedinte nu uita sa spuna si sa repete ca ; oligarhii nu sint grupuri de interese , ca nu crede ca sint conrupte si este normal ca acestea sa "conlucreze" cu guvernul , acesta intimplindu-se si in occident .

Domnul profesor inseamna ca este slab pregatit . Romania cu moralul si cinstea se regaseste undeva , cu mult in afara civilizatiei occidentale si a normalului . Intro tara anormala , nu poti aplica normalul ocidental , nici cel putin invoca.

Din ansablul interviului reiese gradomania bazata pe faptul ca este profesor si , a cooloviilor internationale la care participa , probabil cum ar fi ; Habitatul ratei de balta , sau efectele nocive ale piritei din mina . Consider ca aceste colocvii nu-i da dreptul sa se considere supercetatean al Romaniei . Cata deosebire intre Liceanusi alti intelectuali de marca din Romania , modesti prin vocabular sicu bun simt si acest fel de ; mic<sc<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Raven
15.05.2007, 23:55
Din gandirea basesciana (orice asemanare cu gandirea iliesciana este intamplatoare &lt;wink&gt;):

&lt;&lt;Prezent la o emisiune speciala moderata de Emil Hurezeanu si la care a mai participat Cristian Tudor Popescu, presedintele Traian Basescu a spus ca nu condamna cei zece ani ai lui Ion Iliescu la putere, ...&gt;&gt;
(Era de asteptat, doar a fost si el o parte din perioada aia.)

&lt;&lt;Presedintele suspendat Traian Basescu a declarat ca doreste sa discute cu fostii sefi de stat Ion Iliescu, Emil Constantinescu si Regele Mihai, pentru a vedea daca poate avea cu acestia o relatie de colaborare pentru interesul national, deasupra partidelor."O sa am o initiativa sa discut cu fostii sefi se stat ai Romaniei, sa vedem daca putem avea o relatie de acest fel", a spus Basescu, referindu-se la o relatie in folosul Romaniei, deaupra viziunilor partidelor politice.&gt;&gt;

Ce ti-e si cu condamnarile astea... condamnarea coruptiei (fara corupti), condamnarea comunismului (fara comunisti).

16.05.2007, 00:15
INTERVIU TRAIAN BASESCU , Aceasi televiziune dupa Emil Constantinescu . 15Mai 2007

Moderator ; Emil Hurezeanu si invitat , ziarist Cristian Tudor Popescu .

Traian Basescu cu rasul sau specific , dirz , infipt in fata lui Cristian Tudor Popescu , cauta cu privirea ochii acestuia . Tudor Popescu parca ar sta la pinda , respectiv parca sa se repeada , se uita tinta la Basecu , marind si micsorind ochii . Amindoi plesuvi , ca doi vulturi cu capetele plecate in fata unul spre celalat , i-si arunca imputari .

Traian Basescu il acuza pe Cristian T. Popescu , ca la jignit in scrierile sale de nenumarate ori . Cristian T. Popescu ca de ce a mintit poporul Roman , prin faptul ca i-si da demisia in 5 minute .

Scurt , Basescu afirma ca sa inselat , respectiv crezind ca adversarii sai vor juca cinstit . Ulterior afirmatiei sale ca i-si da demisia in 5 minute , a aflat ca acestia , adversarii , planuiesc emiterea unei Legii prin care un presedinte demisionat , nu mai ar avea dreptul la a mai candida la presiedentie . Evident ca in atare situatie , a renuntat la demisie , fapt ce este scuzabil .

Traian Basescu de -a lugul interviului scoate in evidenta , respectiv demonstreaza clar ca , datorita votului si respectiv prin revenirea sa la Cotroceni , va insemna o problema pentru intrega clasa politica Romanesca . Acesta reprezinta vointa populatie Romaniei care acepta si sustin pe Traian Basecu , in fapt sustin batalia acestuia impotriva politicienilor conrupti si a oligarhilor .

Traian Basescu indentifica in masa celor 322 de parlamentari un nucleu de circa 30 de parlamentari , care impun , dicteaza , respectiv traseaza celorlati parlamentari , interesul lor personal si a oligarhilor care ai sustin , datorita santajului pe scoatereasau punerea pe liste.

Atmosfera dintre Traian Basescusi Cristian Tudor Poescu incepe sa se incalzeasca , respectiv gheata sa se topescasi tensiunea sa scada .

Incep sa cada de acord asupra anumitor puncte . Traian Basecu afirma ca prin revenirea sa la Cotroceni , va incercacu partidele politice , respectiv clasa politica , sa stabilesca un program sau o conduita privindproblemele de interes national ale Romaniei .Apoi va solicita votul uninominal , dezbateri privind modificarea Constitutiei , respectiv primenirea clasei politice romanesti . Considera ca prin revenirea sa la Cotroceni , partidele parlamentare vor avea probleme raportate fata de vointa populatie , respectiv probleme in interiorul lor .

Traian Basecu a afirmat ca nu se va tocmii cu nimeni in ceea ce priveste Justitia , intarirea organismelor statului de drept , respectiv independenta acesora .

In ceea ce priveste pe oligarhi si conrupti , va duce o batalie ca legea sa-si spuna cuvintul .

Intreviul se incheie relaxat si intr-un tonus de hotarare pentru Traian Basescu , iar pentru Cristian Tudor Popescu si Emil Hurezeanu , prin covigerea ca prin intorcerea la Cotroceni , Traian Basecu va rezolva ceva bun pentru ROMANIA .

APEX

16.05.2007, 00:34
ION ILESCU aceasi televiziune 15 Mai 2007

Ion Iliescu cu ochii tematori , putin agitat , mosneag in devenire , mina tremurida dar tot proletara si ceausista , ochi sclipitori si pinditori , cateodata aspect de om vinovat ce incerca sa faca fata tirului , tirului celor trei moderatori .

Se apara prin vorbe invatate la marea scoala a propagandei de partid , vocabular de lemn , cuvinte multe si invaluitoare , cuvinte cu care astazi reporterii , nu sint invatati .

Acesta , Ion Iliescu , cu darzenie proletara , acuza pe Traian Basescu de toate nenorocirile din Romania . Cu aproape 3 ore in urma , un alt " Iliescu " Emil Costatinescu , a condamnat in acelas fel pe Traian Basescu cu alte cuvinte , cu cuvinte de " profesor "

Ion Iliescu si mineriadele sale , sint dezbatute de cei trei , cu Ion Iliescu " iculpat " Acesta Ion Iliescu , invoca felul de democratie pe care a aparato , cu bita , cu omoritul , cu provocarea unor civili de buna credinta , sa bata alti civili de rea credinta .

Monstrul mos deaja , monstru care are doua dosare penale , intre care unul de genocid , se ighesuie in scaunul pe care sta , ripostind si gesticulind cu teama in ochi , ca Ceausescu la ultima sa cuvintare .

Robert Turcescu il intreba ce mai cauta in politica romaneasca probabil gindind Doamne , cind vom scapa de acest om avid de putere .

Reportajul se icheie pentru mine cu un gust amar , gust lasat de impresia ca cel care te-a batut o viata intrega si acum batrin , tot mai vrea sa te bata si sa se impuna .

APEX

16.05.2007, 00:56
Din gandirea basesciana (orice asemanare cu gandirea iliesciana este intamplatoare &lt;wink&gt;):

presedintele Traian Basescu a spus ca nu condamna cei zece ani ai lui Ion Iliescu la putere, ...&gt;&gt;
&lt;&lt;Presedintele suspendat Traian Basescu a declarat ca doreste sa discute cu fostii sefi de stat Ion Iliescu, Emil Constantinescu si Regele Mihai, pentru a vedea daca poate avea cu acestia o relatie de colaborare pentru interesul national, deasupra partidelor."

Am urmarit integral discursurile . APEX

Traian Basescu a afirmat ca in mod normal , fostii sefi de stat nu se implica impotriva celui in fuctie , a dat exemple S.U.A. , din contra , acestia potrivit experientei lor , ajuta si se ofera sa ajute , respectiv se deplaseaza in tara , sau in cazul S.U.A in afara , in puncte fierbinti .

De ce la noi fostii presedinti (nota mea) se straduiesc cu o harnicie de invidiat sa traga la geoale actualului presedinte ?

Calitatea de roman " inteligent " ? Eu zic ca inca sintem in afara normalului .

In sensul ca fostii presedinti , inclusiv Regele Mihai , trebuie sa sprijine interesul national si sa activeze pentru acesta , nu sa lupte impotriva presedintelui , a afirmat Traian Basescu ca doreste o intilnire cu acestia .

Retoric , Traian Basecu a afirmat ca in cei 10 ani Ion Iliescu a condus normal , deci nu-l condamna , in fapt acesta subtil a aratat ca Ion Iliescu a fost ales de romani cu procentaje de 80/100 , ceea ce inseamna ca pe Ion Iliescu l-au dorit si , respectiv au meritat ce au patit . Poporul sa-l condamne , si cei care au suferit , in fapt ceea ce se si intimpla sub Traian Basescu . Altfel de ce urla Ion Iliescu ? Ca justitia sub Traian Basescu , incerca sa aplice legea .

In ceea ce privestefaptul ca Basescu a facut parte din clasa politica dupa 1990 , tin sea precizez ca ; Daca am putea am importa o alta clasa politica din afara , sau oameni politici din afara , ceea ce nu prea putem .

Astia ai avem , astia i-am ales , pe astia i-am invatat cu naravuri , pentru ca si noi am avut naravuri si mai avem , pe astia trebuie sa-i indreptam .

Unii se mai schimba , pentru ca si timpurile sau schimbat . Basescu a inteles asta .

APEX

Raven
16.05.2007, 02:07
APEX - re: raspunsul la postul meu ultim cu Basescu.

Corect, responsabilitatea este in primul rand personala.

Si:

Ce se intampla cand nu exista optiuni valabile?

Ce se intampla cand optiunile valabile sunt bagate dupa gratii sau maturate pe sub presuri, intr-un cuvant ascunse?

Se intampla ce se intampla in RO de 17 ani: Iliescu si poporul, patria si tricolorul. 85%. 68%. Mandate peste fileu. Serviciile ie cu ei. Ei ie cu poporul. Poporul ie cu noi. Chestii de-astea.

Asa ca poporului trebuie sa i se vorbeasca pe limba lui: simplu, direct, la obiect si mai ales, vorbele sa fie bazate pe fapte, nu invers.

Ia sa vedem, ceva exemple de vorbe bazate pe fapte in RO din ian. '90 incoace? Zero, barat, cu linie dubla, ca la dolar. Nici nu se putea altfel. Legile materialist-dialectice sunt clare: cine nu e cu noi e dusman al poporului (sau extremist, fascist, golan, banditetc.).

O cacealma fesenista.

Lupte fratesti, in interiorul aparatului de partid si de stat.

Raven
16.05.2007, 02:08
"Imagine this: the Prime Minister of a large European Union nation criticises his head of state on a television chat show. Phone lines are thrown open for viewers and the first caller is . . . the angry President, telephoning from his living room sofa to harangue his premier.

This is Romania which, in the claws of a dirty referendum campaign, seems determined to raise politics to dizzying heights of absurdity.

The most bizarre power struggle in Eastern Europe since the fall of communism is coming to a climax this week with a popular vote on whether to impeach Traian Basescu."

http://timesonline.co.uk/tol/news/world/europe/article179044 (http://times&#111;nline.co.uk/tol/news/world/europe/article1790442.ece) 2.ece

Raven
16.05.2007, 10:14
&lt;&lt;Invitat la emisiunea "Tu decizi" de la RTV, Ion Iliescu a facut o afirmatie soc: in 1990, minerii au savarsit un act civic.&gt;&gt;

Apropos de condamnarea basesciana a comunismului. Si apropos si de intentia basesciana de colaborare cu Iliescu.

Nici sa vrei si nu poti sa te plictisesti in RO.

Cazinou deschis 24x7.

marian42
16.05.2007, 20:52
Dar de unde ai esit domnule tocmai pe acest
topic , din care gaura ca m-am uitat atent si nu exista nici o
crapatura . De ce nu ai batut la intrarea in casa ? De ce ai navalit
direct la masa mea si poate si a altora ? Crezi ca te-am invitat ?

smileys/smiley97.gif

Nu trage, dom' Semaca ! Sunt io, Lascarica !</span>

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

mcaluga
16.05.2007, 22:54
Atata timp cat mentalitatea poporului roman nu avanseaza la un nivel democrat si inca asteapta sa li se ofere totul "mura-n gura" nu cred ca schimbarea presedintelui va aduce mari beneficii Romaniei. In tara este nevoie de "sacrificiu" a unei generatii- adica muncind mult si pe bani putini- timp in care se poate schimba sistemul si pune tara pe picioare. Dar poporul nu intelege -si nu e vina lor deoarece nu stiu ei de mai bine. Mai bine stau toata ziua acasa si se multumesc cu un somaj decat sa se ambitioneze si sa contribuie la un trai mai bun ptr. urmasii lor. Concluzia cu suspendarea presedintelui.... ce dovada aveti ca urmatorul va fii diferit? Cat despre poporul roman : vorba aia "Lupu-si schimab parul dar naravul ba"

17.05.2007, 03:49
http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley97.gif
Nu trage, dom' Semaca ! Sunt io, Lascarica !
[/QUOTE]

In Romania inainte de 1989 , tiganii cei mai ordinari , bisnitarii de pe Kovaci, strada din centrul capitalei unde cu acordul securitatii , respectiv turnatorii acesteia ,vindeausi turnau la securitate , astazi acestia fiind "mari oameni" de afaceri , au nenorocit Romania pe 50 de ani . Acest tip de tigan , precum Ion Iliescu , Calin Popescu Tariceanu , Dinu Patriciu , Dan Voiculescu si de la ei in jos , pinala cel ce este peste ( vinde minore pe bani) , sau vinde droguri , uitati-va atent sub ochi , au un fel de umflatura negra - maronie , punga de confirmarea ca fac parte din cea mai a dracului specie de tigani . ( Din pacate sint o gramada de tigani cinstiti si care nu au dupa ce bea apa )

Acestia , impreuna cu escroci romani ( ospatari , escroci , camatari ) au pus mina pe puterea economica si politica la nivel mediu si inalt in Bucuresti , respectiv cu repercusiuni asupra intregii tari .

Acestia tip de tigan puturos , comunist , umbla prin 1947-1955 cu pistolul in mina , impuscind intelectualitatea romana , facand sa dispara clasa de mijloc . Peste 80.000 mii au fost omorati . Acest tip de tigan puturos si hot , a adus Romania unde este astazi , respectiv ca in filmul lui Sergiu Nicolaescu in care ei comunistii si tiganii omorau , de aceea ca sa nu se impuste intre ei striga ;

" Nu trage , dom Semaca ! Sint eu io , Lascarica tiganul , comunistul "

Astazi , acest tip de suburban , de puturosi si hoti ai Romaniei , i-si apara averile furate . De aceea nu il vor pe Basecu . Basescu vrea ca acestia sa raspunda in fata justitiei .

APEX

raresblaga
17.05.2007, 04:06
http://www.petitiononline.com/ProBase/petition.html (http://www.petiti&#111;n&#111;nline.com/ProBase/petiti&#111;n.html)

Sincer dupa 17 ani de rahat incredibil, ma bucur ca se intampla ceva diferit in Romania.... si de aceea o sa votez PRO Basescu, ptr ca este singurul Presedinte care dupa 17 ani , nu-i este frica sa vorbeasca!

Raven
17.05.2007, 04:24
Si coane APEX, nu uita sa-l adaugi pe lista cu bisnitarii de pe Covaci pe Dan Iosif. Bisnitarul de una-alta, inclusiv de ness-cafe, devenit revolutionar (a fost pe-acolo, e adevarat) cu diploma de rigoare, si avansat consilierul unuia, sarac da' cinstit, cel cu inflatie de mandate prezidentiale.

Cum ziceam, dl. tov. suspendat doreste colaborare cu dl. tov. sarac da' cinstit si cu dl. tov. invins de structuri.

Nici sa ma mir nu mai pot.

17.05.2007, 10:44
Coane Raven esti asa de grijuliu de glia stramosesca , ca imediat incerci sa stabilesti o asa zisa egalitate intre Ion Iliescu si Basescu . Oarece grija mare ai , de postezi mereu aceasta ?

Eu zic sa nu te mai straduiesti pentru egalitarism ca , acesta egalitarismul ne duce la rau , ne intoarce din nou la comunism .

Si sa -ti mai zic una noua . Stire Mediafax , stire calda si proaspata . 6Parlamentari P.S.D. , P.R.M.si din P.N.L.se dezic de partidele lor si consimtca au savirsit o greseala in parlament , votind pentru suspendarea lui Basescu . Anutul a fost facut si la TV 1 . Ei ce zici ?

Emigratia a inceput . P.N.L. si cu P.C. trebuie sa-si caute locuri in afara zidurilor parlamentului . Sa vezi distractie . Dar no sa moara de foame cu Patriciu si cu Voiculescu , le va da vreo paine de mincat in hooo...oldigurile lor . De fapt Tariceanu sa straduit sa-l ajute pe Patriciu , asa ca nu o sa moara de foame, iar Patriciupe amindoi , pe Voiculescu, pe Tariceanu si pe Rosca Stanescu , atunci cu benzina si actiunile de la bursa , pentru care Patriciu are un proces penal acum!!!!!!

APEX

Raven
17.05.2007, 10:55
Pai coane APEX, nu pun egal intre Basescu si Iliescu, pun echivalent. Bineinteles, intre esentele lor, ca in manifestari e clar ca sunt diferiti.

Ziceam si eu ca atunci cand condamni comunismul oficial, de la tribuna de presedinte de stat, nu te oferi fuguta sa colaborezi cu secretarii generali PCR si cu biroul politic.

Adica macar o masura acolo, singura, mica, da' radicala: Iliescu dupa gratii pentru iunie '90.
Si cand colo e exact invers: in loc de mandat de arestare, oferta de colaborare - oficiala.

(Apropos, il mai tii mintepe Diamandescu - generalul care-si incendia autobuzeleMAI atunci in '90? Alt patriot care a luptat pentru ordine si liniste publica, neabatut, in spirit revolutionar.)

divo
17.05.2007, 11:23
Coane Raven esti asa de grijuliu de glia stramosesca , ca imediat incerci sa stabilesti o asa zisa egalitate intre Ion Iliescu si Basescu . Orece grija mare ai , de postezi mereu aceasta ?

Eu zic sa nu te mai straduiesti pentru egalitarism ca , acesta egalitarismul ne duce la rau , ne intoarce din nou la comunism .

Si sa -ti mai zic una noua . Stire Mediafax , stire calda si proaspata . 6Parlamentari P.S.D. , P.R.M.si din P.N.L.se dezic de partidele lor si consimtca au savirsit o greseala in parlament , votind pentru suspendarea lui Basescu . Anutul a fost facut si la TV 1 . Ei ce zici ?

Emigratia a inceput . P.N.L. si cu P.C. trebuie sa-si caute locuri in afara zidurilor parlamentului . Sa vezi distractie . Dar no sa moara de foame ca Patriciu si cu Voiculescu , le va da vreo paine de mincat in hooo...oldigurile lor . De fapt Tariceanu sa straduit sa-l ajute pe Patriciu , asa ca nu o sa moara de foame, iar Patriciupe amindoi , pe Voiculescu, pe Tariceanu si pe Rosca Stanescu , atunci cu benzina si actiunile de la bursa , pentru care Patriciu are un proces penal acum!!!!!!

APEX

Eyteh..si la conul APEX..cu ce "vrajeli" vine la noi!! Pai..daca tu crezi ca cei 6 parlamentari...au constiinta...nu mai pot decat sa zic "bravo!"!!smileys/smiley36.gif

Sa nu uitam ca Ro nu este o republica prezidentiala!Plus ca Basescu nu si-a respectat prerogativele de presedinte:Constitutia il obliga sa fie neutru, si sa fie Presedintele Romaniei , si nu al PD-ului!(cum a facut!)smileys/smiley7.gif

Discursul sau "justitiar" este total fals. El vorbeste de justitie, de mafie; el care a v

marian42
17.05.2007, 11:41
Dar..se pare ca "maestrul " Apex..ne intoxica cu aberatii!

In rest....doar frustrari care rabufnesc..si incoerenta in idei! smileys/smiley7.gif

smileys/smiley97.gif

Nu trage, dom' Lascarica ! Sunt io, Semaca !</span>

Domnilor, pana la urma e doar un sondaj, si cred ca
ar fi fost de dorit sa apara in postari motivatia votului d-tra, era deajuns.
Atata risipa de spatiu, de energie, cuvinte mari, caramizi patriotice
sparte-n piepturi de arama, acuzatii.... si pentru ce ?!!!

As vrea sa va reamintesc o zicala plina de intelepciune a celor vechi :

"Schimbarea Domnilor, bucuria nebunilor".

...sau butada lansata de marele C. Tanase, "Pleac-ai
nostri, vin ai nostri, noi ramanem tot ca prostii", care face rezumatul
politicii romanesti din ultimul secol...

Raven
17.05.2007, 11:42
Cei sase, mai stim noi unii cu scrisoarea din '86 (ia uite ca si rimeaza), niste dizidenti... Domne', i-a marginalizat domne', ce sa faca si ei saracii...?!

Cand ii rade-n cap ca pe vechii activisti deveniti spioni occidentali care-si cereau scuze poporului chinez, partidului si conducatorului iubit Mao?

Chestia e ca nici nu ma mai mira.

Cazinou 24x7. Cu program de circ inclus in bilet.

17.05.2007, 21:43
Eyteh..si la conul APEX..cu ce "vrajeli" vine la noi!! Pai..daca tu crezi ca cei 6 parlamentari...au constiinta...nu mai pot decat sa zic "bravo!"!!smileys/smiley36.gif

Dar..se pare ca "maestrul " Apex..ne intoxica cu aberatii! Esti cumva "maestre" Apex platitde Basescu?smileys/smiley36.gifCa altfel nu imi explic patima cu care aberezi!!!

In rest....doar frustrari care rabufnesc..si incoerenta in idei! smileys/smiley7.gif

[/QUOTE]

------------------------------------------------------------ ------

1.In primul rand invata sa te adresezi . "Aberatiile" si " Incoerenta " mea , sint constatate de cantitati neglijabile si neobservabile .

2. Cei 6 nu au constiinta cum nu au in mare parte cei 322 , respectiv majoritatea hotilor , spagarilor si conruptilor , fostilor comunisti inculti sau cu vocabular de lemn , respectiv a celor care au dat ordin sa traga in copiide 16 ani , precum Ion Iliescu si altii ca el . Acesti "patrioti" care au omorat si au dat industria Romnesca la fier vechi , vor sa il ajunga pe Ceusescu ca ani de conducere .

Protectorul vostru va ajunge la inchisoare pentru geonocid.

Va sperie inchisoarea ?

Intrebati-l pe Raven, acesta va poate oferii date direct din dispozitiv , privind cine si ce "patriot " , respectiv ai cui oameni au fost pentru Romania si , cine nu .

3. P.S.D.vostru si partidele anexedenemernici , nu mai pot pacaliimacar nici pe cei mai inculti . Asa cum am scris in multe postari in Romania sint circa 20/100 hoti , profitori , etc .Cei cinstiti au votat pentru Basescu 80/100 iar restul sinteti voi cei 20/100. Realitatea confirma aceasta si bunul simt .

4. Orice inceput are un sfirsit . Va venii si al vostru . Am observat ca atacati in haita , respectiv va sustineti tot in haita . E ultima dataprivind pe cei doi , data in care va mai raspund , respectiv Divo si ......... nici nu merita sa-i spun numele .

Nu mertati nici sa ma semnez .

rapcrash
18.05.2007, 04:43
http://politiceanu.com/?p=19

divo
18.05.2007, 09:21

Dar..se pare ca "maestrul " Apex..ne intoxica cu aberatii! Esti cumva "maestre" Apex platitde Basescu?smileys/smiley36.gifCa altfel nu imi explic patima cu care aberezi!!!

------------------------------------------------------------ ------

1.In primul rand invata sa te adresezi . "Aberatiile" si " Incoerenta " mea , sint constatate de cantitati neglijabile si neobservabile .

2. Cei 6 nu au constiinta cum nu au in mare parte cei 322 , respectiv majoritatea hotilor , spagarilor si conruptilor , fostilor comunisti inculti sau cu vocabular de lemn , respectiv a celor care au dat ordin sa traga in copiide 16 ani , precum Ion Iliescu si altii ca el . Acesti "patrioti" care au omorat si au dat industria Romnesca la fier vechi , vor sa il ajunga pe Ceusescu ca ani de conducere .

Protectorul vostru va ajunge la inchisoare pentru geonocid.

Va sperie inchisoarea ?

Intrebati-l pe Raven, acesta va poate oferii date direct din dispozitiv , privind cine si ce "patriot " , respectiv ai cui oameni au fost pentru Romania si , cine nu .

3. P.S.D.vostru si partidele anexedenemernici , nu mai pot pacaliimacar nici pe cei mai inculti . Asa cum am scris in multe postari in Romania sint circa 20/100 hoti , profitori , etc .Cei cinstiti au votat pentru Basescu 80/100 iar restul sinteti voi cei 20/100. Realitatea confirma aceasta si bunul simt .

4. Orice inceput are un sfirsit . Va venii si al vostru . Am observat ca atacati in haita , respectiv va sustineti tot in haita . E ultima dataprivind pe cei doi , data in care va mai raspund , respectiv Divo si ......... nici nu merita sa-i spun numele .

Nu mertati nici sa ma semnez .

[/QUOTE]

Vad ca la tine...unul din cei "cinstiti"(uite unde era grandomania!!!)...daca nu e cu tine..e impotriva ta!!!! In primul rand..invata sa accepti si alte opinii..si mai ales invata ca nu detii dreptatea suprema!!!Se pare ca nu citesti decat ce iti convine...fara sa asculti si alte pareri..argumentate de altfel!!!

Dar..dehhh.... tu le stii pe toate...si mai ales faci pe marele analist politic...!! Nu ai nici cat negrul su unghie talent de analist...si mai ales...nu ai simt politic deloc!

Si ..by the way...Iliescu..a fost(si este?)protejatul tau..pentru ca a fost votat cu siguranta de tine si de familia ta, cel putin la doua alegeri prezidentiale.Sunt convinsa ca atunci...il sustineai la fel de "nervos"..pe Iliescu..asa cum o faci acum cu Basesu!!!

Ai auzit de Dialog civilizat?Fara sa faci aluzii directe, indirecte..la noi.."hotii si talharii aka cei 20/100 care nu l-au votat pe Basescu?"

Wrong again!!! Credeam ca am un interlocutor pentru un dialog frumos, dar se pare ca m-am inselat! Si..io zic..ca nici nu are rost sa te mai semnezi..ca oricum nu citeste nimeni "elucubratiile" tale!!!

Relax man....!!!

(nu stiu de ce nu merge nici un emoticon)

sorin
18.05.2007, 09:26
(nu stiu de ce nu merge nici un emoticon)

Cred ca e de la computerul tau. La mine merg toate smileys/smiley1.gif

angeline
18.05.2007, 09:33
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif...politica nu se face cu emoticon si emotii smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

marian42
18.05.2007, 09:45
Parafrazandu-l pe Grigore Moisil, imi exprim regretul ca
regulamentul acestui forum nu interzice nimanui sa fie imbecil...

Nu, nu-i vorba de optiunile pro sau contra, ci de
virulenta unor postari carora nu le vad nici rostul si nici locul,
intr-un topic menit sa ilustreze intentia de vot a forumistilor. De la "Ana, luca si cu Dej</span>,/ Au bagat spaima-n burgheji !</span>",
la ideea ca mentinerea lui Basescu in scaunul prezidential
reprezinta certitudinea popularii tristelor si golaselor puscarii
mioritice cu "oligarhia" postdecembrista, nu-i cale lunga.

18.05.2007, 09:56
CANTITATE NEGLIJABILA LAVOT

Si gainatul se considera rahat mare , numai ca a iesit pe un fund .....mic , asta in coditiile cand incerca sa promoveze ce nu poate duce , respectiv motiva .

divo
18.05.2007, 11:15
CANTITATE NEGLIJABILA LAVOT

Si gainatul se considera rahat mare , numai ca a iesit pe un fund .....mic , asta in coditiile cand incerca sa promoveze ce nu poate duce , respectiv motiva .

Coane Apex..sa inteleg..ca atunci ..cand nu ai argumente...vorbesti ca si acasa la tine..adika in mahala?smileys/smiley5.gif

Angeline...suntem oameni..so..e nevoie de emotii(emoticons)...!smileys/smiley36.gif

nicoletamihaela
18.05.2007, 12:22
Azi am citit un editorial,si m-am gandit ca poate ar fi interesant de citit,mai ales ca AZI..este ziua cea mare....Sincer...am ajuns ca in Caragiale...Si eu pana la urma,cu cine votez?....Paradoxul este altul...Eu il admir pe Ion Cristoiu,dar si el cred ca a ajuns la aceeasi concluzie....

pagina

Raven
18.05.2007, 20:11
"Sa traiti tovarase colonel! Am aici treizeci de banditi sub cheie. Moarte lor!"

"Moarte lor!"

Unii voteaza cu "moarte lor!".

Altii voteaza cu banditii.

Banditii nu sunt pe liste.

De-asta eu nu votez.

angeline
18.05.2007, 20:27
Raven</span> votand nu am sa ma simnt deloc o pacatoasa asa cum vrei tu sa lasi impresia prin decizia ta de fapt si de drept smileys/smiley2.gif

Raven
18.05.2007, 20:46
Asta ziceam si eu: e chestie de optiune.

Insa chestiile alea cu banditii s-au intamplat, de multe ori. Si nu asa demult. Vezi '89 si mineriadele, asta daca nu vrei sa te uiti un pic mai in spate.
Iar tovarasii sunt tot la datorie, in teren, printre oameni.

Prefer sa fiu free-lancer. Mai ales cand e vorba de lupte fratesti din interiorul aparatului.

PS: Theodorescu e aproape inapoi la TVR.

18.05.2007, 22:35
ION CRISTOIU

Ion Cristoiu reprezinta tipul de ziarist crescut si dezvoltat mentalin psihologiasociala de mahala . Cona Marie , da-mi si mie un pic de ulei ca am uita....sa .....sau o lingura de zahar....sau , Domnule !!! Ceusescu a construit ... uitativa fratilor .... vorbea cel venit din porumbul si praful ogoarelor comuniste , din bordeiul de paianta , inclinat gata sa se prabusesca .

A locuit in Pantelimon unul din cartierele Bucurestiului , cartier muncitoresc , tip tunel . Tinarul venit de la tara si fara aspect fizic "cuceritor" , venit de la veceu in porumb si pe post de hirtie iginica panusul de porumb , comunstiil-au facut fericit dandu-i o garsoniera confort 3 .Zece Blocuri confort 3 , precum exista si in Cartierul Ferentari , cartier pastorit de romul Vanghele , la capatul si marginea Bucurestiului , au facut fericiti o pleiada de prospeti si vinjosi aplaudaci Ceausisti parveniti .

Caini , gunoie , bisnitari tigani de bautura si tigari , familii cu 2-3 copii unul peste altul , in apartamente confort 3 si garsoniere confort 3 .

Tovarasul Cristoiu , mergea cu tranvaiul "ucenicind" pe unde puteala propagada comunista , poate va avansa si el cu locuinta mai aproape de oras .

Astazi este angajatul " magnatului " de origina roma securistul Dan Voiculescu , facindu-si veacul seara de seara , la postul de TV .Antena 3 ., respectiv repetind obsedat si la nesfirsit Basescu , Basecu , Basecu ...... De curind la parasit alt " tovaras" obsedat , fiei tarina cum io da-o Dumnezeu . Impreuna cu Cristoiu , latra si mai abitir unul cu figura de sobolan , unul Stan , chitaind tot timpul Basescu , Basescu , Basecu .....cu .... mustata adulmecand si chitaind .

Ceea ce spun cei doi , ramasi din trei , reprezinta argintii platiti de unul care a contribuit la jaful acestei tari , Dan Voiculescu , reprezinta ura acestuia , reprezinta frica de cercetarea penala in care este acuzat , reprezinta sudoarea romanilor si singele copiilor de la revolutie , reprezinta fondurile securitatii si ale lui Ceausescu furate de acesta si altii ca el .

Ion Cristoiu ar fi avut credibilitate , daca ar fi spus ce spune din curtea altuia si , pe argintii platiti curat .

Ion Cristoiu ca si Dan Voiculescu ( acesta intr-un interviu ) a afirmat ca populatia Romaniei nu stie cevoteaza , cu alte cuvinte 20 de miloane sintem prosti , si el Ion Cristoiu si pe cei care ai reprezinta sint destepti . Hai sic..r Domnule Cristoiu ... fa prost pe cei din familia ta .

Stiti cu cat il plateste pe luna Dan Voiculescu ca sa-si spurce constiinta si sa cinte in general ce cinta , respectiv duplicitar si pe duga ? 40 de mii de euro pe luna , 40.000 !!!!

Cosfortabila plata pentru latratul seara de seara Basescu , Basescu , Basescu , ............Basescu .

APEX

nicoletamihaela
19.05.2007, 03:53
Mai APEX,smileys/smiley5.gif..Da'nu te rugai eu frate sa imi faci autobiografia lui ION CRISTOIU,ca nu il angajez la mine la ziar....smileys/smiley36.gif.....Si cand o voi face, (sa fac angajari al mine la gazeta)...Voi stii cu siguranta pe cine sa pun redactor sef....smileys/smiley2.gif

Si are dreptate frate ca populatia habar nu are ce voteaza?Tu ai habar?.....smileys/smiley5.gif..Nici tu barem,care slava domnului,esti super destept intr-ale politiciii....smileys/smiley5.gif..Si mai si locuiesti acii..Ca sa nu te banuiesc ca esti cumva rupt de realitatea romaneasca....smileys/smiley5.gif..Da'ce sa facem si noi...Vorbe,vorbe ,vorbe..Ca asa suntem obisnuiti..Just vorbe...smileys/smiley5.gif

ps...il cunosc personal si din pacate ...eiiii.....te contrazic..Daca tot esti atat de bine informat...Apropooo..de unde ai toate informatiile?smileys/smiley2.gif

19.05.2007, 04:24
Nicoleta fii te rog mai explicita , ca nu am inteles mai nimic .

APEX

19.05.2007, 07:07
Pentru cei interesati,Basescu se intoarce la Cotroceni.

aconi
19.05.2007, 07:16
smileys/smiley32.gifla ora 20,ora inchiderii urnelor,primul sondaj ne spune 75%pro Basescusmileys/smiley32.gifBate tare din aripi lebado chiar daca sar penele

Raven
19.05.2007, 08:01
Ia sa vedem, iese de-un 85% ca-n '90?

angeline
19.05.2007, 09:36
dincolo de toate ambitiile celor 322 de parlamentari de al demite pe Basescu dupa cum era de asteptat procentul zdrobitor a aratat ca romanilor le pasa</span>...chiar si romanilor din afara tarii iar pe aceasta cale eu personal tin sa le multumesc pentru efortul lor de a se implica prin votul lor, indiferent ca ar fi fost "DA" sau "NU"...
parerea mea personala dicolo de dezbaterile foarte acide, patimase Basescu a monopolizat admiratia si este iubit, reprezinta incredere si este clar ca este un presedinte popular...se stie ca in majoritatea cazurilor dupa un timp de la instalare in functie majoritatea pierd din populariate, credibilitate si nu mai au aceeasi rata de sustinere; iata ca in cazul lui Basescu aceasta nu s-a confirmat , ba din contra a acumulat cu aprox. un milion de voturi mai mult fata de dec. 2004
pe mine una m-a surprins dorinta lui ca dincolo de luminile studiourilor de televiziune si conferintelor de presa oficiale, presedintele a propus poporului intalniri sistematice din trei in trei luni la Piata Universitatii smileys/smiley2.gif...smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif se pare ca au vazut cu ochi buni intalnirile forumistilor smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif...smileys/smiley32.gif...smileys/smiley20.gif cred ca a dat peste saramura lui Marian </span>si puiul la borcansmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

bd_duca@yahoo.e
19.05.2007, 09:36
BASESCU A CISTIGAT!!!!!,conform agentiei EFE(Spania)si a sondajelor in situ,Basescu a cistigat cu un 75%!!!!!

O ZI BUNA TUTUROR ROMANILOR DE BINE.

Raven
19.05.2007, 09:45
dincolo de toate ambitiile celor 322 de parlamentari de al demite pe Basescu dupa cum era de asteptat procentul zdrobitor a aratat ca romanilor le pasa</span>...chiar si romanilor din afara tarii iar pe aceasta cale eu personal tin sa le multumesc pentru efortul lor de a se implica prin votul lor, indiferent ca ar fi fost "DA" sau "NU"...
parerea mea personala dicolo de dezbaterile foarte acide, patimase Basescu a monopolizat admiratia si este iubit, reprezinta incredere si este clar ca este un presedinte popular...se stie ca in majoritatea cazurilor dupa un timp de la instalare in functie majoritatea pierd din populariate, credibilitate si nu mai au aceeasi rata de sustinere; iata ca in cazul lui Basescu aceasta nu s-a confirmat , ba din contra a acumulat cu aprox. un milion de voturi mai mult fata de dec. 2004
pe mine una m-a surprins dorinta lui ca dincolo de luminile studiourilor de televiziune si conferintelor de presa oficiale acest presedinte a propus poporului intalniri sistematice din trei in trei luni la Piata Universitatii smileys/smiley2.gif...smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif
Prezenta la vot 30-35%.
75% din 30-35%.
Deci aprox. 25% suport.
Subtire popularitatea lui Basescu. Subtire rau.

Cum am zis si pe alt topic, 2/3 dintre romani NU au votat.
Asta e cam remarcabil.

Bineinteles, circoteca continua in stilul tipic politicienilor romani pentru care nu exista nimic demn de respect in afara poftelor lor de nevertebrati si impotenti.
V. "manifestarile" periodice ba de pe la CC, ba de prin Piata Universitatii.

Raven
19.05.2007, 09:51
Ceva materiale.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/6665919.stm

19.05.2007, 10:01
Raven ... ti-ai ratat misiunea !!!!

ha,..ha , ...ha,.... APEX

angeline
19.05.2007, 10:03
Stimabile/a pesimist/a Raven...subtire</span> nu a fost din moment ce este repus in functie, maine vom avea confirmarea Curtii Constitutionale si atunci va fi confirmat si oficial...
nu este subtire deloc fata de obrazul gros al coalitiei marsave parlamentare</span> care a scos cu aceasta ambitie democratica in al demite pe Basescu, peste 20 mil. euro . Daca nu si-a dat demisia asa cum ar fi vrut-o parlamentarii, bine a facut iar daca s-au aventurat in exercitiul democratic ambitiile proprii, oricum nu lefurile lor le-au cheltuit ci tot banul omului de rand...daca s-ar fi pus problema da, aveti posibilitatea sa propuneti demiterea si sa se organizeze REFERENDUM dar pe banii parlamentarilor nu cred ca s-ar mai fi aventurat intr-atat...ar fi momentul sa isi arate singuri in oglinda cu degetul obrazul gros, cei care au furat de au rupt codrii pana nu le-au fost rusine, sa revina la sentimente normale si sa se straduiasca mai mult pentru functiile dumnealor pe banii nostri, sa nu mai organizeze meciuri de genul asta smileys/smiley2.gif...iar "manifestari" ?! de pe la CC ?! zile cum vrei...numai ca nu vad cum unul ca Iliescu, Nastase ar fi facut vreodata asa ceva...sau unul ca Geoanasmileys/smiley2.gif care si-a cam dat cu stangul in dreptulsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif
ps</span> eu cred ca unii dintre voi de pe aici (de pe forum) sunteti inca comunisti ! smileys/smiley2.gif

19.05.2007, 10:23
Imi pun problema pe cine mai reprezinta astazi 19 Mai parlamentul Romaniei si protejatul sau, guvernul Tariceanu (22% x participarea la vot=11% ?). Nu zic ca sunt ilegali doar ca nu mai reprezinta Romania anului de gratie 2007 (buna, rea cum o fi ea). Acesti 11% vor face si desface tot ce se va intampla pana la urmatoarele alegeri parlamentare (Ro. fiind republica parlamentara). Asa ca hibernare placuta pana la sfarsitul lui 2008 (parca).

PS interesant cum sondajul de pe forum a fost apropiat de exit poll-uri

Raven
19.05.2007, 11:13
Stimabile/a pesimist/a Raven...subtire</span> nu a fost din moment ce este repus in functie, maine vom avea confirmarea Curtii Constitutionale si atunci va fi confirmat si oficial...
nu este subtire deloc fata de obrazul gros al coalitiei marsave parlamentare</span> care a scos cu aceasta ambitie democratica in al demite pe Basescu, peste 20 mil. euro . Daca nu si-a dat demisia asa cum ar fi vrut-o parlamentarii, bine a facut iar daca s-au aventurat in exercitiul democratic ambitiile proprii, oricum nu lefurile lor le-au cheltuit ci tot banul omului de rand...daca s-ar fi pus problema da, aveti posibilitatea sa propuneti demiterea si sa se organizeze REFERENDUM dar pe banii parlamentarilor nu cred ca s-ar mai fi aventurat intr-atat...ar fi momentul sa isi arate singuri in oglinda cu degetul obrazul gros, cei care au furat de au rupt codrii pana nu le-au fost rusine, sa revina la sentimente normale si sa se straduiasca mai mult pentru functiile dumnealor pe banii nostri, sa nu mai organizeze meciuri de genul asta smileys/smiley2.gif...iar "manifestari" ?! de pe la CC ?! zile cum vrei...numai ca nu vad cum unul ca Iliescu, Nastase ar fi facut vreodata asa ceva...sau unul ca Geoanasmileys/smiley2.gif care si-a cam dat cu stangul in dreptulsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif
ps</span> eu cred ca unii dintre voi de pe aici (de pe forum) sunteti inca comunisti ! smileys/smiley2.gif

Angeline </span>sper ca am inteles gresit si ca nu ma suspectezi c-as fi comunist?! Pe mine adica.

2/3 nu au votat fata de 1/3 care au votat.
2/3 care nu au votata fata de 1/4 suport basescian.
(Despre suportul pt. Guvernoiu si ai lui nici nu merita sa ma obosesc sa vorbesc).
Mai clar de atat nici nu se poate.

Corect, Basescu e din nou in scaun. Dar eu vorbeam de altceva. Vorbeam de suportul popular cu care se tot lauda. Pai 25% nu prea e suport popular.
Retine te rog ca nu fac comparatie cu tabara cealalta, ci cu cei 66% care nu au votat.

1. Parlamentul cine l-a ales? Eu sigur nu.

2. Eu vorbeam de toate "manifestarile" alea de marketing de partid si de stat de la CC si din Piata Universitatii care s-au cam tinut lant in toti astia 17 ani.

3. Aia au murit ca prostii in '89 si in '90, e clar.
Dar imaginea lor sa fie folosita pe post de material pt. marketingul de partid si de stat la modul consistent toti acesti 17 ani, asta arata ca nu exista nici o urma de regret si respect pentru ei, acolo, la varful conducerii si nu numai.
Este culmea porcariei.
Pe mine chestiile astea ma jignesc, la propriu.

In schimb, nomenclaturistilor din biroul politic al CC al PCR li se organizeaza funeralii de stat cam in perioada cand Basescu condamna comunismul la oficial.

Cum vine asta: condamnarea comunismului fara condamnarea comunistilor? Comunism fara comunisti, coruptie fara corupti.

PS: Poti sa scoti "a"-ul final de la stimabil/a si pesimist/a. Nu sunt travestit, nici transexual, nici "gay". Pe demonstrate.&lt;wink&gt;

Raven
19.05.2007, 11:15
RAVEN TI-AI RATAT MISIUNEA !!!!!

ha,..ha , ...ha. APEX
Ia sa te vad, care-i misiunea mea? Lumineaza-ma.

fifi
19.05.2007, 11:25
Felicitari Romania si romanilor! smileys/smiley32.gifSa ne ajute D`zeu si sa fie intr-un ceas bun smileys/smiley1.gif

angeline
19.05.2007, 12:05
Pe demonstrate.&lt;wink&gt;

Piata Universitatii</span> este perceputa si declarata dupa Revolutie </span>ca si Kilometrul 0 al Democratiei</span>, tu ai amintirile tale cu CC-ul si cu PCR-ul
"aia" nu au murit de prosti si asta e clar pentru ca altfel nu am avea sansa de a dezbate asemenea dialoguri in mod public pe un forum
...pe demostrate</span> ce anume ?! ca nu esti comunist ?...nici nu imi pasa ca esti sau nu esti smileys/smiley2.gif

bd_duca@yahoo.e
19.05.2007, 12:19
......desii sint rupta de viata politica din tara,nu am incetat sa citesc in ultimele 2 saptamani,presa din tara(virtuala evident)Pot sa spun ca m-am crucit de vocabularul celor care nu-l vroiau pe Basescu.Din jena si educatie,nu va redau apelativele si a djectivele......abjecte si de pura mahala.Ma bucur pe de alta parte ca limba romana nu este o limba de circulatie,pt. ca m-ar infiora gindul ca cineva din afara ar putea sa citeasca asemenea aberatii si abjectii,injurii duse pina la granita bolilor mintale.Ma tot intreb daca ziarul ADEVARUL este constient si la curent de calitatea comentatorilor,care au acces liber???

Romania are mari valori, pe care din nefericire,foarte putini le cunosc,vulgaritatea este prezenta peste tot,toleranta lipseste de peste tot,iar maturitatea politica......este apanajul unor foarte putini.Sper si-mi doresc din suflet ca incepind de azi,sa putem sa ne bucuram cu totii,indiferent unde ne aflam pe harta lumii,de o Romanie noua plina de speranta.

nicoletamihaela
19.05.2007, 12:21
Demonstreaza-mi mie..smileys/smiley2.gif...Ca eu sunt mai cotoroanta..si suport socurilesmileys/smiley36.gif...La parul meu alb,impletit in cosita...Raven,ai mult de demonstrat...smileys/smiley2.gif.. Ca imbatranii si nu mai aud bine,si cu vederea stau cam prost...Deci sa vii cu inscrisuri cu caractere mariiiiismileys/smiley36.gif....

Fifi....Eu cred ca Dumnezeu a imbatranit,si a uitat unde suntem noi romanii..Credema pe parol de onor....smileys/smiley4.gif

Cristema...Ai motive mama de bucurie..Bucurate fata mami.si celebreaza....smileys/smiley2.gif...Inchina si pentru mine un pahar de sampanie (da sa fie de calitate,d'aia frantuzeasca) smileys/smiley4.gif,ca eu nu am voie ca ma vaccinara astia cu de toate..Au zis ca in Africa,sa nu le imbolnavesc biosfera....smileys/smiley4.gifcu ce aduc d'acii....smileys/smiley5.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley5.gif

sorin_frumusean
19.05.2007, 12:23
Bine zice Raven
Un presedinte iubit, nu are nevoie de atata campanie electorala.
Un produs bun se vinde singur smileys/smiley2.gif
Daca nu... reclama, emisiuni, interviuri... ca doar doar il vrea cineva.
Oricum, prezenta medie de 40% (desi trasa de par, ca inclusiv procente de 16-20% sunt la fel de reale) e putin.
Jenanta a fost faza cu infiintarea cu luni in urma a unor birouri ale partidului in strainatate. Tupeu fantastic: adica pleca omul la capsuni de rau ce e in tara, si partidul dupa el, sa aiba filiala si acolo. Jenant.

Dar probabil de luni guvernantii isi vor relua locurile in vechile fotolii confortabile, isi vor renegocia salariile si bonusurile si daca mai au timp, vor arunca un os populatiei care isi cauta in disperare un loc de munca, elevilor care iarna ingheata in scoli si batranilor care lesina la cozi la medicamente.
</span></span>

nicoletamihaela
19.05.2007, 12:30
Sorine...D'aia imi esti drag,ca intrii rar,da cand intrii o zici cu patima...Ai toata stima mea....Brava....smileys/smiley32.gif

Draga mea..Dna.Duca..Daca citesti Adevarul..smileys/smiley4.gif..EIIII..Te infiori..smileys/smiley5.gif

sorin_frumusean
19.05.2007, 12:32
Interesant si sondajul de aici: 133 voturi la cati membrii sunt in total Sorine?
Cam seamana cu realitatea smileys/smiley2.gif

Editat:</span> se pare ca suntem vreo 9580 membrii : http://www.romanian-portal.com/forum/members.asp

Raven
19.05.2007, 12:36
Piata Universitatii</span> este perceputa si declarata dupa Revolutie </span>ca si Kilometrul 0 al Democratiei</span>, tu ai amintirile tale cu CC-ul si cu PCR-ul
"aia"
nu au murit de prosti si asta e clar pentru ca altfel nu am avea sansa
de a dezbate asemenea dialoguri in mod public pe un forum
...pe demostrate</span> ce anume ?! ca nu esti comunist ?...nici nu imi pasa ca esti sau nu esti smileys/smiley2.gif
</span>Angeline, nu mi-ai raspuns la intrebarea pe care ti-am pus-o. Nu c-ar fi obligatoriu sa raspunzi, dar eu am pus-o la modul serios si nu ca sa ma aflu-n treaba.

Prosti asa cum am folosit eu era figura de stil.
Altceva am zis eu acolo, dar ar insemna sa fac istoria zi-cu-zi a "evenimentelor" din '89 si a mineriadelor (care au fost continuarea lui '89) si n-am nici o dispozitie s-o fac la ora asta.
Nu de alta, dar am mai facut-o, si eu nu ma repet prea mult.
(da, virgula inainte de "si")

Kilometrul 0 al democratiei a devenit Kilometrul 0 al bataii de joc in stil barbar. Din pacate.

Sa-ti spun eu ce-i in primul rand Piata Universitatii.
E chestia aia din Bucuresti colt cu TNB si Coltea unde scumpa si stimata armata romana impreuna cu vajnicele trupe de securitate au mitraliat civili neinarmati pe 21/12</span>. 22, 23 si restul au fost pe urma.
E chestia aia in forma de cerc unde s-au straduit militienii sa curete sangele de la 1 noaptea pana la 7 dimineata si tot n-au reusit sa stearga chiar tot.
Si mai e si chestia aia care se prelungeste cu bd. Magheru si Dalles unde au trecut TABurile peste oameni cum se trece la exercitile militare peste valurile de pamant.
Si toate chestiile astea au fost pe viu Angeline, pe viu, nu pe saci sau manechine.

Asa ca vezi tu, unul ca mine nu ia lectii vis-a-vis de piata aia de la Basescu sau Iliescu sau whatever politician caruia nu-i pasa nici cat de-un un 5 bani gauriti de ce s-a intamplat pe-acolo.

Daca pe voi va reprezinta vreun partid sau vreun politician, va doresc sa nu va-nsele asteptarile.

Pe mine sigur nu ma reprezinta vreun partid "reprezentativ" si ila fel de sigur nu ma reprezinta nici un politician, fie el in birlament, pardon parlament sau guvern sau presedentie.

Cum am spus, nu mai pun botul la frectii, ca n-am decat unul.

PS: Misto, o dai cotita, desi era f. clar ce era chipurile de demonstrat. Nu-i problema, ziceam doar ca nu-s genul sa ma dau femeie sau alea-alea. Raven scrie, raven e.

sorin_frumusean
19.05.2007, 12:45
nicoletamihaela :

Multumesc. Efectiv eram satul sa tot vad la tv politicieni aruncand cu mizerii dintr-o curte la altul. Nu pentru asta ii platim.

In Romania politica a ajuns un show, similar cu fotbalul unde doar "Presedintii de cluburi" si jucatorii (politici) castiga. Ca pe stadion, populatia e chemata sa voteze, sa faca galerie, chit ca nu castiga nimic.

Apoi urlete pe strada si spectacolul de rigoare al invingatorilor. Daca la fotbal e acceptabil sa vezi steagurile clubului </span></span></span>invingator, din pacate in seara asta am vazut drapelul Romaniei impotriva aceluiasi drapel.

Raven
19.05.2007, 12:46
Demonstreaza-mi mie..smileys/smiley2.gif...Ca eu sunt mai cotoroanta..si suport socurilesmileys/smiley36.gif...La parul meu alb,impletit in cosita...Raven,ai mult de demonstrat...smileys/smiley2.gif.. Ca imbatranii si nu mai aud bine,si cu vederea stau cam prost...Deci sa vii cu inscrisuri cu caractere mariiiiismileys/smiley36.gif....
De demonstrat nu-i greu, mai greu e cu consecintele demonstratiei. &lt;wink&gt;
Cam ca si la joaca cu focul: nu-i asa greu sa-l aprinzi, mai greu e sa nu te frigi.
Hai sa ma repet: nu va jucati cu focul. Scrie si pe cutiile cu chibrituri.

Nu vreau sa fac victime nevinovate. Asa ca ma abtin de la demonstratii. &lt;wink&gt;

PS: Scuze pt. off-topic.

Raven
19.05.2007, 13:13
nicoletamihaela :

Multumesc. Efectiv eram satul sa tot vad la tv politicieni aruncand cu mizerii dintr-o curte la altul. Nu pentru asta ii platim.

In Romania politica a ajuns un show, similar cu fotbalul unde doar "Presedintii de cluburi" si jucatorii (politici) castiga. Ca pe stadion, populatia e chemata sa voteze, sa faca galerie, chit ca nu castiga nimic.

Apoi urlete pe strada si spectacolul de rigoare al invingatorilor. Daca la fotbal e acceptabil sa vezi steagurile clubului </span></span></span>invingator, din pacate in seara asta am vazut drapelul Romaniei impotriva aceluiasi drapel.

Si Sorin, nu te-a facut inca nimeni refuznik, negativist etc.? Nu c-ar fi defecte by default, dar e chestia aia cu etichetatul ca la marfa din supermarket: daca asta scrie inseamna ca asa e, si cine a scris nu mai intereseaza pe consumator.
Nu stiai? Spiritul de militian e tot la putere.

Parca vad ca la urmatoarele prezidentiale iese de-un Becali.

Un circ.

sorin_frumusean
19.05.2007, 13:53
Nu sunt sigur ca te-am inteles. Esti te rog amabil sa detaliezi?
Cel putin la Revolutia din '89 era drapelul Romanesc cu stema impotriva celui cu gaura. Acum insa unul singur... folosit de ambele tabere ca sa-si justifice actiunile, chiar daca doar 1/3 din cetatenii cu drept de vot au fost interesati. Pe forum e chiar mai rau.

19.05.2007, 14:13
chiar daca doar 1/3 din cetatenii cu drept de vot au fost interesati. Pe forum e chiar mai rau.
Ca tot ne plac cifrele ("There are three kinds of lies: lies, damned
lies and statistics"): nu cred ca e corect sa iei totalul inscrisilor la forum ptr. ca si eu m-am inscis la unele, am citi vreo 2 zile si nu am mai dat pe acolo decat din 6 in 6 luni (daca nu cumva am uitat total de ele), omitand 90% din postari.
In Ro. prezenta la vot estimata a fost (parca, cf insomar) in jur de 46% (voter turnout vs. voting age population - ultima cred ca este o mare necunoscuta intr-o tara atat de disperata sa emigreze).
Intr-o tara "normala" cifrele nu sunt socante:
http://www.presidency.ucsb.edu/data/turnout.php

Relativ la reprezentativitatea parlamentului un lucru f. interesant in caz ca se confirma:"58% din electoratul PNL a votat impotriva lui Tariceanu, 25% din electoratul PSD a votat impotriva lui Iliescu si a lui Geoana

sorin
19.05.2007, 19:32
FYI

Am fost in comisia de votare la Chicago, unde chiar daca nu au votat decat un pic peste 1000 de persoane, datorita faptului ca a fost doar un singur loc de votare, destul de greu accesibil, procentul a fost zdrobitor in favoarea lui Basescu, adica 97%. NU conteaza numarul celor care au votat, dar conteaza cum gandeste diaspora.

19.05.2007, 22:06
Domnilor forumisti si ma refer la unii din Romania , cind din cele 3 milioane de Romani din afara granitelor Romaniei se vor intorce 2 miloane in 5 - 8 ani in Romania , acesti politicieni vor disparea de pe scena politica .

A fost un pas facut acum . Al doilea pas urmeaza peste numai trei luni , la alegerile pentru parlamentul european , unde o sa vedem ce reprezentare si legitimare o sa prezinte P.S.D. - ul si partidele anexa?

Urmeaza alegerile locale din primavara si cele parlamentare din toamna anului viitor . Deci destinul nostru pe 5-8 ani de zile se joaca de acum intr-un an de zile .

Traian Basescu trebuie sa faca tot ce poate in limitele prevazute de Constitutiei pentru scoaterea Romaniei din mainile acestor politicieni de interes. Trebuie sa fie schimbata Constitutia ca sa nu se mai ajunga in astfel de situatie .

M-am dus sa votez . Primarul P.S.D. - ist . Sint in justitie cu acesta de 2 ani . Am pasaport romanesc cu domiciliul in S.U.A. Sefa comisiei avea directive ca ; Numai cei cu pasaport diplomatic si de serviciu au dreptul sa voteze . A trebuit sa dau telefon la Comisia Centrala de votare .

Nemernic si hot de P.S.D. - ist . Abuz si tot ce vreti la oamenii acestui partid de comunisti si conrupti .

Astazi ziare occidentale au scris ca Romania este cea mai conrupta tara din Europa .

APEX

19.05.2007, 23:06
Ma tot intreb daca ziarul ADEVARUL este constient si la curent de calitatea comentatorilor,care au acces liber???

..........sa putem sa ne bucuram cu totii,indiferent unde ne aflam pe harta lumii,de o Romanie noua plina de speranta.

Stimata Domana . Ziarul Adevarul apartine mogulului - magnatului - holdingului (asa le place la specimene de felul asta sa li sa spuna ) Dinu Patriciu .

Ion Iliescu disperat a cerut introducerea expertizei psihiatrice pentru Traian Basecu .

Doamna , Romania este bintuita de stafiile Comunisto -Ceausiste . La Cotroceni fantoma Vacaroiu, iar in spatele acestei retele de gancsteri din politica si administratioa Romaniei , sta fatoma de aproape 20 de ani , Ion Iliescu .

APEX

20.05.2007, 01:49
.. la Chicago...procentul a fost zdrobitor in favoarea lui Basescu
La mine (tot in SUA) nu stiu inca ce a iesit dar am vazut cum votanti dinainte si de dupa mine nici nu se mai oboseau sa intre in asa zisa cabina de vot ci puneau ostentativ stampila pe "nu" direct in fata comisiei. Va fi interesant de analizat cifrele finale pentru ca ne vor da o oarece imagine asupra societatii romanesti actuale si daca exista vreo "fractura" in perceptii asa cum s-a intamplat de nenumarate ori (tineri/batrani, diaspora/cei de acasa, ardeal/regat, sat/oras, tineri/batrani, etc..).

bd_duca@yahoo.e
20.05.2007, 03:21
APEX!!!.merci de informatii,habar nu aveam.In 89 dupa "revolutie"am intrat in P.N.L......nefiind niciodata membra P.C.R.

Doream si eu,ca alte mii de cetateni o schimbare,am intrat in acel partid printr-o circumstanta ceva cam speciala,in concret datorita unei bune prietene,care fusese eleva lui MIHAI BOTEZ.

Cu acea ocazie i-am cunoscut pe toti:CIMPEANU,PATRICIU,si MIHAI BOTEZ(un om deosebit)In `90,am participat la alegeri,ca reprezentanta a P.N.L-ului.......iar in iulie `90am plecat din tara,fara sa inteleg nimic din masinatiile partidelor...mai ales cele din culise....auzisem si vazusem atit de multe,ca ma infioram gindindu-ma la ce voi face daca raman in acel partid.Nici nu va puteti imagina cit eram de debusolata,fapt pt. care,pt. a nu risca sa-mi `pierd busola,sau ce-i mai rau,sa mi-o calce cineva in picioare----am iesit din partid plecind din tara.

O ZI BUNA PT. TOTI VOTANTI....iar cei care nu au fost la vot,sa nu uite ca este o datorie civica!!!!

Raven
20.05.2007, 03:46
O ZI BUNA PT. TOTI VOTANTI....iar cei care nu au fost la vot,sa nu uite ca este o datorie civica!!!!
Really?
Adica nu conteaza cine-i pe liste, conteaza numai sa votezi.

Iliescu sau Vadim?

Ce ti-e si cu datoria asta civica...

Atunci cand o sa existe politiceni decenti pe liste, abea atunci se poate eventual vorbi de datorie civica.

Apropos, si ne-votatul tot un vot e: de neincredere.

bd_duca@yahoo.e
20.05.2007, 05:08
RAVEN.....asta-mi miroase a anarhie!!!!!Dupa revolutie,in Romania au iesit partidele....ca ciupercile dupa ploaie;acum nu stiu cite au mai ramas,dar,ma indoiesc ca nu poti vota pentru niciunul din ele.......nu ma face sa cred ca Romania nu a coborit inca din cocotier!!!????refuz sa cred ca nu exista pe undeva,vreoun partid,cit ar fi el de mic,in care ai putea sa-ti regasesti parerile si simtamintele tale.....poate intr-un partid ecologist??

Chiar asa de neagra sa fie situatia in Romania incit nu se poate vota pentru niciun partid?FA-MA SA INTELEG!!!!

MIRCEA ELIADE,spunea pe vremuri ceva cam asa:"acolo unde toata lumea face politica,intelectul nu are nicio cautatre,viata te destrama,orice ideal se macina,orice gind frumos,mediocritatea te sufoca"

Din atitudinea ta,inteleg ca nevotind,faci parte din cei care nu fac politica,esti deci un intelectual,nu te atrage niciunul din partide,corect,iti respect felul de a gindii,dar,fereste-te sa traiesti martirizat de LUCIDITATEA ta.......luciditatea continua,este un permanent MARTIRIU.......un inimaginabil tur de forta,risti sa te lupti cu morile de vint..

Cu simpatie,o romanca....departe de acel ACASA!!!!

Pisoi
20.05.2007, 05:57
Sorine, se pare ca poll-ul deschis de tine aici are cam acelasi procentaj intrunit de Basescusmileys/smiley32.gif...si consider ca si-a atins scopulsmileys/smiley2.gif

...sugerez ca acest topic sa fie inchis discutiilor si sa se deschida un altul separat(daca mai e nevoiesmileys/smiley2.gif)pentru continuarea discutiilor pe aceasta temasmileys/smiley4.gif

sorin
20.05.2007, 06:31
Buna idee Pisoi! Il inchid, pentru pastrarea procentelor sondajului. Daca vreti sa mai discutati despre acest referendum, se poate deschide un nou topic.

P.S. Acest topic va fi vizibil in continuare doar pe forumul de sondaje