PDA

Arată versiune întreagă : Vancouver vs. Toronto

02.03.2005, 03:30
buna
as avea si eu o intrebare. in luna aprilie urmeaza sa ne mutam in canada din USA ( si nu stim unde). Daca cineva a locuit in zona Vancouver si Toronto (sau din auzite), l-as ruga sa-mi spuna puncte pro si contra acestor orase. ( locuri de munca, zona de locuit, vreme, oportunitati.
am experienta in domeniu fizica si chimie. as avea ceva sanse sa-mi gasesc un loc de munca, in afara de noroc?

multumesc anticipat.

Roxa
03.03.2005, 22:31
Doamna Dorina:
Despre Vancouver nu stiu prea multe in ceea ce priveste locurile de munca si zonele in care este bine sa locuiti. Dupa cum stiti dupa experienta din State, zona de locuit este de multe ori aleasa si dupa unde anume se gaseste serviciul.
Va pot da insa detalii despre Toronto.
Un 1 bedroom in Toronto variaza intre $850 CAD si $950 CAD depinzind de cit de apropare de metrou si de magazinele importante se gaseste blocul.
Daca va hotariti pentru Toronto zone mai "safe" sint Etobicoke south, (Bloor and Islington), North York, Royal York, Young and Eglinton. Daca va iantereseaza un apartament in zona Bloor and Islington, vis-a-vis de metrou, spuneti-mi si ma interesez pentru luna aprilie, pentru ca trebuie deja semnat contractul de lease si achitate prima si ultima chirie.
Despre locurile de munca, este rezonabil de gasit in domeniul dvs. Ma pot interesa si va pot da detalii.

Daca sinteti interesata, va rog sa imi raspundeti.
Regards,

06.03.2005, 05:52
Despre locurile de munca, este rezonabil de gasit in domeniul dvs. Ma pot interesa si va pot da detalii.

Daca sinteti interesata, va rog sa imi raspundeti.
Regards,[/QUOTE]

Va multumesc mult pt raspuns. Am un master in chimie si unul in fizica. v-as fi recunoscatoare daca ati afla ceva job-uri si salariu aproximativ, ca sa stiu cum sa ma orientez. Probabil o sa venim de la 1 mai , deoarece aici contractul ne expira la 1 mai.
O zi buna