PDA

Arată versiune întreagă : rog sfat avizat

22.04.2007, 21:15
Buna ziua tuturor,

sunt rezident US din septembrie 2006, in statul Florida. Din motive intemeiate o perioada de 15 saptamani m-am reintors in Ro. Ulterior am revenit la familia mea in Miami, fara a avea nici un fel de problema la reintoarcere, doar ca m-i s-a aplicat in pasaport pe stampila de intrare mentiunea de 15 weeks out.
De Paste am revenit in Romania sa-mi vad parintii,si sa particip la un congres medical intre 26-28 aprilie la Tg Mures.
Am gasit bilet de avion convenabil pentru 1 iunie.
Credeti ca pot avea probleme la intoarcerea in US daca mai am aceasta iesire de 7 saptamani? Mentionez ca am GC.
Nicaieri nu am gasit informatii exacte care sa precizeze durata maxima de sedere inafara US.( cele 6 luni sunt cumulate?sau la o iesire?sau in decursul unui an?)
Am aplicat la plecarea din Miami pentru reentry permit I 131, dar nu am primit inca nici un raspuns si desi as fi avut in Ro de sustinut un examen pentru doctorat in curs, nu mai indraznesc sa zabovesc .

Va rog, explicati-mi cum stau de fapt lucrurile cand ai GC si calatoresti temporar inafara US.

Multumesc

nkog
23.04.2007, 03:44
muchi,

In general o persoana cu GC, poate fi plecat din USA pe o perioada de pina la un an, perioada continua,fara a avea nevoie de alte documente.(i.e. Reentry Permit). CuReentry Permit, poti iesi pina la doi ani, perioada continua.

Treaba cu 6 luni intervine cind faci cererea de cetatenie. Si sint la o iesire, nu cumulate. Daca Green Cardul este obtinut prin casatorie cu cetatean american, prezenta fizica in US, trebuie sa fie continua timp de un an jumate. Daca GC este obtinut pe barba ta, nu prin casatorie cu cetatean american, prezenta fizica in US trebiue sa fie continua timp de 2 ani jumate. Dar, din nou, astea intervin atunci cind ajungi la cererea de cetatenie.

Sper ca nuam complicat prea taresmileys/smiley1.gif.

Numai bine!