PDA

Arată versiune întreagă : Da Vinci Code

Vlad
01.03.2005, 23:47
Tocmai am terminat de citit cartea lui Dan Brawn "Da Vinci Code".Este a doua carte,de acelasi autor,pe care o citesc.Prima a fost "Angels & Demons".

Eu consider ca sunt niste carti scrise foarte bine,cel putin din punct de vedere literar.

Cartile ataca FOARTE PUTERNIC Crestinismul....a-ti citit cartile...ce parere aveti despre asta...cedeti ca este si ADEVAR in aceste carti??

agora
02.03.2005, 00:41
ataca crestinismul?

02.03.2005, 06:38
Am citit si eu "the da vinci code" asta si pot sa o cataloghez ca si "mildly entertaining". Din punct de vedere literar cam lasa de dorit, dar se vede ca autorul si-a facut temele, si cel putin partea de "suspense&thriller" e bine facuta, te tine in priza.

Spun ca literar lasa de dorit deoarece cartea se citeste ca un movie script, ceea ce probabil o va transforma intr-un film de succes, si asta e tot ce-si doreste hollywood-ul si cultura americana de consum.

Cartea de fapt nu ataca crestinismul, ci anumite personaje din carte au o atitudine anti-crestina. O mica diferenta.

Cat priveste "adevarurile" prezentate, tot ceea ce e legat de templieri, holy grail si maria magdalena sunt doar "wild speculation". Un lucru e cert: fascinatia pe care aceste teorii ale conspiratiei o genereaza nu va inceta prea curand...

felicia
03.03.2005, 01:46
Am inceput si eu sa citesc Da Vinci Code la recomandarea unor prieteni. Sper sa o termin in cateva zile, pana acum e destul de interesanta. Despre adevar ce pot sa spun este ca de cele mai multe ori este ascuns printre randuri si putini sunt cei care il descopera intru-totul, eu ma bucur atunci cand reusesc sa pun cap la cap mai multe informatii obtinute din diverse surse si sa imi formez astfel o parere proprie.

O sa revin cand termin de citit...

tonita
03.03.2005, 02:36
Fritz merci pentru recenzie, cred ca tocmai am economisit 10

Vlad
03.03.2005, 02:50
eu cred ca merita banii....daca vrei,numai pentru faptul ca e DIFERITA de "sablon".....

tonita
03.03.2005, 06:25
smileys/smiley5.gifPoti spune mai multe despre sablon ? Poate e totusi interesanta daca avem aceleasi sabloanesmileys/smiley36.gif

felicia
03.03.2005, 20:46
Toni41 - daca vrei sa economisesticei 10 euro "atat de pretiosi" ti-o pot trimite in format electronic

tonita
03.03.2005, 21:22
Merci felicia nu vreau sa te pun la treaba inutil, astept int

Vlad
04.03.2005, 01:44
Daca nu vrei sa citesti cartea,e ok.Eu am deschis topicul acesta pentru cei ce au citit deja aceasta carte,nu pentru a convinge oamenii sa o citeasca.

Diferita de sablon...eu unul nu am prea citit carti unde Isus este prezentat ca un profet,deci o persoana care a avut o familie si urmasi.

tonita
04.03.2005, 08:00
N-am vrut sa te provoc Vlad, am inteles acum despre ce e vorba.smileys/smiley1.gif

04.03.2005, 09:39
E o carte perfecta de citit in tren. Vreo trei sute de pagini pe care le-am citit in vreo trei zile, tinand cont ca engleza nu e limba mea materna...

Cel mai iritant lucru despre "da vinci code" nu e speculatia despre isus, maria magdalena si conspiratia bisericii, ci faptul ca lucrarea e "self-sufficient", scrisaanume pentu cititorul american careconsuma cultura la pachet. Adica nu cere nici o cunostinta in prealabil asupra subiectelor tratate si nici nu te stimuleaza sa descoperi mai multe dupa ce ai terminat. La un moment dat autorul explica foarte serios, ca ambasada usa din paris este considerata teritoriu american. 100% corect dar ce are asta cu literatura?

Cei care ati citit "pendulul lui foucault" sau "insula din ziua de ieri" ale lui umberto ecco, care trateaza subiecte similare - teoria conspiratiei, templieri, graal, longitudine, etc - o sa sesizati diferenta imediat.

Vlad
04.03.2005, 12:03
Deci in "LITERATURA ADEVARATA",autorul trebuie sa "STIE" ca cititorul stie tot,nu trebuie sa mai dea explicatii.

O carte care iar placea lui FRITZ ar suna cam asa:

STORY

"Ionel incearca sa ajunga la ambasada,din motive de care toata lumea isi da seama.Vrea sa vorbeasca cu cineva de acolo despre ceva ce stietoata lumea.El crede ca autorul manuscrisului descrie altceva decat ce crede toata lumea.Pe acest manuscris il stie toata lumea.Ionel e nascut unde toata lumea stie." END OF STORY

Nuvela"STORY" poate fi gasita si in librariiile americane,numai ca e prezentata in 50 de capitole....pe intelesul locuitorilor din zona.

MIRA73
14.03.2005, 20:12
Observ ca Vlad de la o intrebare...vis-a-vis de ultima carte citita de el!(sunt curioasa ce ai citit inainte...daca ai citit ceva...si cat de vasta este cultura ta beletrstica)..a ajuns la atata sarcasm incat ajung la parearea ca pe el l-a fascinat naratiunea in special abordarea autorului!....In schimb am toata admiratia pentru Fritz.....care mai mult de o parere a explicat cat se poate de corect din punct de vedere religios...poate....parearea lui! Mi-a mult mult....pacat ca Vlad a fost atat de impresionat incat n-are cum sa vada realitatea!...sunt sigura ca maine daca s-ar publica un roman(lucru destul de usor....)...si s-ar spune ca pe Isus nu l-a vandut Iuda ci....oricare dintre ucenici..Vlad ar citi-o cu sufletul la gura!

Spre deliciul lui Vlad...n-am citi cartea insa am citit aproape toate comentariile despre ea!...si de la critici literari...psihologi...clerici s.a.m.d.!...imi doresc ca in primul rand Vlad sa-si evalueze corec atitudinea lui fata de crestinism....sa citeasca Biblia...poate i-ar place...si sunt mai mult ca sigura ca va gasi explicatiile pe care le cauta!

Vlad
15.03.2005, 05:55
1.De unde stii tu ce atitudine am eu fata de crestinism???

2.Am citit biblia....si NUMAI dupa ce am citit-o am ajuns sa pun intrebari...pentru ca pe mine personal...al II-lea testament cel putin nu m-a convins deloc.Am vrut,si inca mai vreau,dovezi.

3.Inainte de "Da Vinci Code" (mult inainte),am citit istoria "Imperiului Bizantin" si mai mult, am citit foarte mult despre Imparatul Constantin,care dupa cum SPER castii a fost parintele crestinismului.

4.Poate imi spui si mie cand am spus eu ca am fost IMPRESIONAT de cartea in discutie???

5. Pe mine(spre deosebire de tine),nu ma convin parerile altora.Trebuie sa citesc sau sa vad eu.....

6.Despre ce realitate vorbesti??

7.In afara de biblie,ai mai citit ceva legat de perioada respectiva?? ca de exemplu carti de istorie?? Ma indoiesc.....

8.Poti sa-mi spui si mie cine a scris prima biblie??

sorin
16.03.2005, 08:27
Poate ar fi bine sa cititi si urmatoarele articole pentru a va face o imagine mai buna:
http://www.romanian-portal.com/us/ro/article.asp?id=2647
si
http://www.romanian-portal.com/us/ro/article.asp?id=2648

17.03.2005, 02:54
Vlad, problema pe care o am eu cu Dan Brown's"The Da Vinci Code" este ca autorul amesteca istorie cu fictiune si doar putini cititori isi dau seama cand una incepe si alta se termina. Din cauza stilului ambiguousunii interpreteaza scrierile lui Brown ca fiind istorice, cea ce este total eronat. Cat despre Imparatul Constantin, cred ca titlul de parintele crestinismului estefara merit si eronat. Constantin a fost un politician oportunist si faptul ca sa convertit la crestinism a fost o manevratactica, un fel de "if you can't beat them, join them." Dupa cate stiam eu Isus Hristossau Cristos, in greaca Kristos este parintele crestinismului, exact cea ce cuvantul crestin inseamna, ucenic a luiKristos.

8.Poti sa-mi spui si mie cine a scris prima biblie??

Biblia este o compilatie de carti scrise de profeti, oameni de rand, imparati siapostoli. De exemplu primele 5 carti din Vechiul Testament sunt srise de Moise, Psalmii de Solomon si David, cartea lui Isaia si Daniel...ai ghicit, a fost scrisa de Isaia si Daniel.Autorii Noului Testament sunt si ei bine cunoscuti, apostoliiMatei, Ioan, Luca, epistolele scrise de Pavel, Apocalipsa scrisa de Ioan..etc.Biblia a supravietuit testul timpului.Este cea mai citita si cumparata carte dupa atata timp de la aparitie este pentru mine o indicatie canu sunt numai povesti amestecate cu istorie, ci adevarul adevarat. The Da Vinci Code a fost publicata in aprilie 2003 si sa vandut in 23 mil de exemplare, sunt convins capeste 10-15 aniputiniisi vor mai aminti de Don Brown si cartea lui.

Vlad
17.03.2005, 03:55
GRESIT....Apostoli nu au scris biblia,AU SCRIS asa numitele "Gospels"....

In 1456 A.D.,Johan Gutenberg (un EVREU,care este si inventatorul tiparului),culege toate scrierile de pana atunci (cel putin asa zice el)si publica prima biblie in latina.

Constantin cel Mare a IMPUS CU FORTA crestinismul.El a fost si cel care a INVENTAT cultul "Maici Domnului".Nici un discipol nu a prezentat-o pe Maria,ca fiint Sfanta.

P.S. Dan Brown a scris o POVESTE...eu nu am apus nici o clipa ca este adevarat ce scrie acolo.Nici macar el nu a zis asa ceva.

17.03.2005, 04:54
Vlad, tu esti de opinia ca Noul Testament nu ar trebui sa faca parte din Biblie?

Ai dreptate, prima Bibliea fost tiparita1455 de catre Johann Gutenberg (nu stiam ca afost evreu),dar mult inaintea lui au circulat multe altecopii scrise de mana; in anii 200 BC Biblia Septuagint care continea numai Vechiul Testamentin limba greaca, in anii 315 AD Noul Testamento fost"publicat" de Bishop de Alexandria, Athanasius. Inanii 382 AD Latin Vulgate a fost prima copie a Bibliei complectacare continecele 80 de carti, Vechiul si Noul Testament, iar in 1384 John Wycliff a publicat prima copie in limba engleza scrisa de mana. Sunt de acord si cu faptul caMaria nu este o sfanta ci doar catolicismul a promavat-o in functie. Cat despre cartea lui Brown, dupa cum am mai spus, multe persoane cred ca The Da Vinci Code este "the new gospel."

Vlad
17.03.2005, 06:10
Eu nu prea stiu de unde tragi tu concluziile astea...dar ma rog.Eu vorbesc de Noul Testament,nu de Primul.Deci vorbesc despre crestinism.Ce vroiam eu sa zic este ca biblia a fost scrisa de OAMENI SIMPLI,si nu de discipoli.Iar Gutenberg a fost evreu,deci nuputea sa creada in Noul Testament....

P.S. Sper ca stii ca nimeni,in afara de Vatican,nu are acces la "Latin Vulgate"...deci trebuie sa II CREDEM pe ei ce ne spun despre aceasta.

17.03.2005, 07:39
Este adevarat ca uni dintre autorii Bibliei au fost oameni simpli, insa altiau fost oameni educati; Moses, Solomon si Davidau fost regi, Pavel a fost unom foarteeducat siLuca era chiar doctor.......

Gutenbergstiu ca el a murit in 1468 si imormantat intr-o biserica Francescana in Mainz, Germany.Evreiide obicei nu suntinmormantati in biserici catolice... si chiar daca ar fi fost evreu prin nastere,ce te face sa crezi ca el nu a crezut in Noul Testament?Eu am o colega de servici care este evreica si merge duminica la o biserica baptista cu sotul ei....

Cat despre Latin Vulgate, apasa pe link si vei avea si tu accessmileys/smiley2.gif

http://www.fourmilab.ch/etexts/www/Vulgate/Vulgate.html

Vlad
17.03.2005, 07:55
...iara vorbesti de Vechiul Testament....

Acum m-ai convins....un site care vrea sa reproduca Latin Vulgate....intradevar,am uitat ca apostolii aveau WEBSITE smileys/smiley5.gif.