PDA

Arată versiune întreagă : Cred ca ar fi benefic...

ovex
01.03.2005, 03:29
Cred ca ar fi bine ca acei care au inceput procesul de emigrare sau aceia care sunt deja aproape de obtinerea vizei,sa posteze pe forum exact data cand au trimis DCS,data cand au primit accuse,invitatia la interviu,dosarul la Ambasada Ca.din Bucuresti,stampilapatrata,codurile de bare,invitatia la medicale,analizele medicale si apoi vizele.Ptr.cei care vor sa emigreze ar fi benefic sa stie aceste informatii care aduc lumina in procesul de emigrare,s-ar putea delimita ptr.cei interesati durata procesului de emigrare si de ce nu s-ar trage multe concluzii odata cu trecerea timpului.Parerea mea este ca acestepostarisunt chiarnecesare,sunt si alte forumuri in toata lumeacare se ocupa de treaba asta,deci ideea nu e originala dar sper sa fie de ajutor.Sper sa postati,voi cei ce sunteti in"drum" spre Canada.

Numai bine!

sorin
01.03.2005, 03:58
Ovex,
S-ar parea ca ai ceva experienta in materie de emigrare in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n> si sfaturile si ideile tale sunt binevenite pe acest forum, unde vrem sa oferim celor interesati in emigrarea in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Canada</st1:place></st1:country-regi&#111;n> cele mai bune si bine organizate informatii.
Poate ar fi bine sa deschidem niste topice specifice in care cei care au trecut prin diverse faze ale procesului de emigrare (completare formulare, vizite medicale, interviuri, etc.) sa povesteasca din experienta lor ajutand astfel si pe ceilalti care vor trece prin asa ceva. Ce zici?
As dori sa imbunatatesc si sectiunea de emigrare in <st1:State><st1:place>Ontario</st1:place></st1:State>, care este un pic mai saraca in informatii decat cea de emigrare in <st1:State><st1:place>Quebec</st1:place></st1:State>. Orice sugestie este binevenita, daca ai experienta si in legatura cu acest aspect.
Mersi anticipat!

ovex
01.03.2005, 07:36
Daca sunt oameni care vor sa ne "povesteasca" despre drumul lor spre Canada,cu date exacte bineinteles,zic ca merita,dar daca nu sunt amatori de asa ceva,atunci........,sincer nu stiu cum putem ajuta.In rest sunt deschis la orice fel de ajutor.Multumesc ptr.incredere.

Numai bine!

ovex
07.11.2005, 04:20
dana_pascan a luat interviul!

"Acum 2 zile am primit faimoasa mapa albastra de la Biroul de imigrari de la New York. Ofiterul de la imigrari a fost foarte simpatic cu noi si nu ne-a pus nici o intrebare idioata sau fara rost. N-am avut emotii deloc, caci stiam ca totul este in regula. Eu am vorbit numai in franceza si am incercat sa vorbesc cat de mult (probabil si deformatie profesionala) pentru a-l scuti pe sotul meu. El intelege si citeste franceza, dar mai greu cu vorbitul. Oricum a avut raspunsurile pregatite de acasa la intrebari standard si s-a descurcat binisor. Evident ca a primit recomandarea de a studia in continuare, pe branci franceza, daca vrea sa se intoarca la meseria lui (care este si pe lista meseriilor "en demande" in Quebec). A fost o experienta placuta si ne-a impresionat si pe noi cat de usor si de bine au decurs lucrurile. Verdictul a fost "vous avez un dossier excellent"...asa ca cu mare bucurie am acceptat mapa albastra."

Felicitari!

dana_pascan
12.11.2005, 15:47
Pentru cei interesati, noi am aplicat pentru CSQ in SUA, la New York. Am trimis actele la sfarsitul lui Octombrie 2004. Din momentul in care le-am trimi snoi si pana le-au primit ei, s-au schimbat tarifele de procesare. Ghinion! Am fost informati ca mai trebuie sa platim ceva extra "leuti". O saptamana in plus pana am platit si am trimis chitanta (money order) .Apoi in 2 Noiembrie 2004 am primit instintarea roz care ne confirma primirea dosarului si numarul de dosar. la data respectiva timpul de procesare estimat era inre 6 si 8 luni. In august 2005 le-am trimis o scrisoare ca sa ma intresez de starea procesului (informatii nu se pot obtine prin telefon)...avand in vedere ca trecusera 9 luni. Mi s-a raspuns in scris ca , din nou, "s-a modificat schimbarea" si ca timpul de procesare esre de 10-12 luni...deci sa astept. La inceputul lui Septembrie 2005 am primit invitatia la interviu...cu data peste 2 luni, deci 3 Noiembrie. Am confirmat data si ora cu ei prin fax....restul se stie.....am luat mapa albastra! Deci intreg procesul de obtinere a CSQ a durat 12 luni, la New York.

Acum asteptam dupa cazierele americane (intre 6 si 8 saptamani) si apoi trimitem dosarul la Bucuresti.

Dintre cei care au aplicat la Bucuresti cu CSQ, poate cineva sa-mi spuna timpii de asteptare?

ovex
12.11.2005, 22:24
Dintre cei care au aplicat la Bucuresti cu CSQ, poate cineva sa-mi spuna timpii de asteptare?

La 1 luna de la trimiterea dosarului la Bucuresti,ar trebui sa primesti asa numitele coduri de bare,acestea fiindu-va trimise pentru a insoti corespondenta pe care o veti trimite din acel moment la Ambasada.

Dupa aproximativ alte 2 luni veti primi formularele ptr. analizele medicale,deci pana la aceasta faza(de medicale),trec cam 3 luni.

Daca e totul in regula la medicale si nu trebuie sa repetati radiografiile la plamani,veti fi chemati cu pasapoartele ptr.viza,cel mai tarziu dupa 6 luni de la medicale.Deci in total maxim 9 luni dar de regula tot acest proces,de la trimiterea dosarului la Ambasada pana la vize este de cca 6-7 luni.

Deci voiveti ajunge in Canada cand e cald si bine.smileys/smiley2.gif

dana_pascan
14.11.2005, 15:17
Sa-ti fie gura aurita Ovex! Pasapoartele trebuie sa le ducem personal la viza sau pot fi trimise prin posta? Viza se da pe loc sau dureaza si aia cateva saptamani pana ti-o lipesc in pasaport? Nu de alta, dar noi fiind in SUA in prezent, suntem contra cronometru...fiecare zi si saptamana conteaza...pana la expirarea vizei de SUA. Si mai avem de astepta si 6-8 saptamani dupa cazierele americane....of! Ideal ar fi sa reusim sa incheiem tot acest proces inainte de expirarea vizei SUA si sa plecam direct de aici cu tot cu catrafuse. Dar daca nu....mergem in Romania, punem viza in pasapoarte si ne intoarcem. Intr-un nici un caz nu vrem sa sarim de viza americana.....ca de.....nu ardem podurile in urma noastra.

ovex
15.11.2005, 00:31
Pasapoartele se pot trimite siprin posta,deci nu trebuie duse neaparat personal si in ceea ce priveste ridicarea lor,aceasta dureaza maxim 15 zile lucratoare insa fara ziua de vineri.Deci calculati cate 4 zile lucratoare pe saptamana de luni pana joi.Deci speram ca podurile sa ramana totusi in picioare!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

maris
09.12.2005, 05:35
celor interesati in procesul de parenare:

Actele care le-am atasat la dosar:

-copii legalizate dupa certificat de nastere,diploma de bac,certificate de calificare,hotarare de divort,carte de munca+traducerile acestor acte

-copii legalizata dupa CI,certificat de casatorie(aici nu a fost nevoie de traducere fiind de tip nou)

- DOAR copie xerox dupa pasaport

-cazierul in ORIGINAL si traducerea acestuia

-rezultatele analizelor medicale(copia 2 primita de la OIM Bucuresti)

-6 poze tip pasaport cum se cere in ,,apendicce C,,(nu mai sunt sigura dacae vorba de apendicce C sau D).cate 6 poze tot in aceleasi dimensiuni ale membrilor familiei(mama,tata,frate).Pe spatele pozelor se srie numele,prenumele,data de nastere a celui din poza si data cand au fost facute pozele.Se pun fiecare set de 6 in cate un plic ,iar pe plic pe langa datele mentionate se trece si gradul de rudenie.

-dovezi in legatura cu relatia mea cu sotul,dovezi dinainte de casatorie si dupa casatorie(mail-uri,convorbiri pe mess,copii dupa convorbirile telefonice unde am marcat numarul de telefon al sotului,poze,copii dupa note de plata de la hotel,restaurant,dovezi din care sa reiasa perioadele cand sotul meu m-a vizitat......cu cat mai multe,cu atat mai bine.aceste dovezi nu se traduc.

Medicalele le-am facut la OIM Bucuresti pe data de 26 septembrie.Ora 10 programarea,la ora 14 am terminat de facut toate analizele.M-am prezentat cu formularul+ 2 poze exact ca cele care le-am depus la dosar.Mi s-a dat copia 2 care am atasat-o la dosar.

Pe data de 20 octombrie dosarul a fost primit de cei de la Mississauga.

Pe 7 decembrie sotul meu a primit o scrisoare in care il anuntau ca indeplineste conditiile,urmandsa primeasca setul de formulare pentru csq.

Sper ca am fost cat de cat de explicita ,dar dacaam omis ceva voi reveni.

Astept alte intrebari.