PDA

Arată versiune întreagă : help!

rory
28.02.2005, 08:08
Si eu vreau sa emigrez impreuna cu familia mea! Si am ales Australia
pentru ca am vorbit cu mai multe persoane care deja stau acolo. Eu sunt
invatatoare, lucrez de 10 ani. sotul poate lucra ca muncitor
necalificat,el de fapt e cadru militar tot de 10 ani. Avem un copil de
7 ani. Credeti ca avem sanse sa gasim de munca acolo?

Ekklesia
01.03.2005, 01:01
<DIV>Rory,</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Exista mai multe vize de migrare in Australia atat vize temporare (principiu intre 2-4 ani) cat si vize permanente. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Una dintre cele mai frecvent folosite tipuri de viza este sub categoria skill migration. Ideea este ca trebuie sa acumulezi 120 puncte pentru a putea migra ca si rezident permenent, sau 110 daca ai rude in Australia care sunt gata sa te sponsorizeze sau chiar esti dispus sa locuiesti si sa lucrezi in anumite zone din Australia pentru cel putin 2 ani. Tot aici insa, pentru cei care nu obtin punctajul necesar pentru trecere, pot totusi aplica pentru alte tipuri de viza, daca o agentie sau un business din Australia ii nominalizeaza/ sponsorizeazapentru angajara in Australia. </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Unul din cele mai importante etape in proceul de migrare este evaluarea meseriei de catre o agentie din Australia. DE altfel pentru a te califica la acest tip de viza ai nevoie sa indeplilnesti 3 conditii de baza:</DIV>
<DIV>1. Varsta -sub 45 de ani.</DIV>
<DIV>2. Meserie -care sa exista si in Australia si sa ai educatie si experienta echivalenta pentru meseria respectiva in Australia. Pe de-aspura DIMIA (departamentul de migrare) cere minim 12 din ultimile 18 luni(pentru meserii de 60 puncte)sauminim 24 din 36 luni (meserii de 40,50 puncte) de angajare in munca chiar inaitea depunerii cererii de viza (cu alte cuvinte trebuie sa fii inca angajata intr-o meserie la momentul depunerii actelor) </DIV>
<DIV>3. Limba engleza -trebuie sa ai vocational english, adica nota 6 din 9 la IELTS. Exista cazuri exceptionale cu nota 5 din 9 adica functional English.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Chiar dacaAustraliaare o rata de somaj foarte scazuta, evidentca pentrua gasi o meserie buna e nevoie de timp si de ce nu -de noroc. Teoretic da este posibil, practic depinde de statul in care v-ati stabili si alte criterii.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Pentru mai multe detalii despre viza si migrare vezi DIMIA (www.dimia.gov.au (http://www.dimia.gov.au)) sau site-ul unui agent de migrare (site-ul meu)</DIV>
<DIV>la www.migration4you.co (http://www.migrati&#111;n4you.co)</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Sper sa-ti fie de folos. Pentru informatii suplimentare nu ezita sa ma contactezi prin email.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Toate cele bune.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>primul pas in procesul</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

BratuMarian
03.04.2005, 03:39
Si eu vreau sa emigrez impreuna cu familia mea! Si am ales Australia pentru ca am vorbit cu mai multe persoane care deja stau acolo. Eu sunt invatatoare, lucrez de 10 ani. sotul poate lucra ca muncitor necalificat,el de fapt e cadru militar tot de 10 ani. Avem un copil de 7 ani. Credeti ca avem sanse sa gasim de munca acolo?