PDA

Arată versiune întreagă : Cezar Giosan - Sapte ani de America

tazcelsimplu
09.04.2007, 15:13
Cezar Giosan -

Ahasverus
24.04.2007, 21:00
Desigur. E un fel de Liviu Chilian cu diploma . Nu intalnesti pe toate drumurile un inginer devenit psiholog "Magna Cum Laude" in 3 ani si jumatate iar pe deasupra , bursier Fulbright ( cred ca stii ca iainte de `90 ajungeau bursieri acolo oamenii Securitatii; acum s-o mai fi schimbat situatia ?! )si catigator al loteriei vizelor . Dar, foarte important, iubitor de manele... M-am uitat acum si pe site-ul lui. M-a luat somnul. Inodor, incolor si insipid, produs 100% al unui cap de inginer patrat.

marian42
26.04.2007, 19:48
"Daca intr-un salon, intr-un colt, unul fumeaza si tace, ala e inginer."

PETRE TUTEA

Ahasverus
29.04.2007, 02:19
Mariane, ingineriul tau , numit "taz cel simplu" care a postat pe toate forum-urile posibile din tara (inclusiv la studentii de la psihologie din Bucuresti...) si din diaspora acelasi mesaj stereotip nu este nimeni altul decat Cezar Giosan care se poate lua de mana cu Sorin Adam Matei ( asta e cu papagalul ala cu..."boierii mintii") alt flacau "cu ochi albastri" , cu fibra morala si iubitor de manele. Sint din aceeasi gasca cu Nicolae Videnie de la IRIR sau cu tinerii "cercetatori" de 1,90 m si mers de militari de la ...CNSAS. Astia au fost sloboziti cu mult inainte ca sa poata deschide pliscul acum. Pentru toti , un "zat" hotarat, ca la matze. Ramai acolo unde esti si bucura-te de libertate !

ralucaelena
26.07.2007, 22:34
pentru tazcelsimplu

am prins cartea lui cezar giosan, "7 ani de america": nici prea prea, nici foarte foarte; stil promitator, topica buna, incursiune in psihicul romanesc emigrat in tara "Unchiului Sam", o calatorie deloc usoara, au contraire. Ar putea deveni un ghid al amatorilor emigrarii in State.

ralucaelena
26.07.2007, 22:40
pentru ahasverus...

"Desigur. E un fel de Liviu Chilian cu diploma. Nu intalnesti pe toate drumurile un inginer devenit psiholog "Magna Cum Laude" in 3 ani si jumatate" = aici ai mare dreptate si, daca l-ai fi cunoscut pe omul din spatele articolului intitulat "Maneaua", http://www.algoritma.ro/dilema/fw.htm?current=104/index.htm, din spatele cartii "7 ani de America", ai fi remarcat ca acel "Magna cum Laude" nu a fost castigat pe ...ochi albastri.

"iar pe deasupra, bursier Fulbright ( cred ca stii ca iainte de `90 ajungeau bursieri acolo oamenii Securitatii; acum s-o mai fi schimbat situatia ?! )si catigator al loteriei vizelor." = intamplator, sau poate doar ironic, ochii lui Cezar sunt chiar albastri, un albastru foarte curat si frumos, dar fara a avea vreo legatura cu "Romania ochilor albastri"; nu sunt altceva decat o frumoasa mostenire de la tatal sau, un respectat si bland profesor de matematica.

"Dar, foarte important, iubitor de manele... M-am uitat acum si pe site-ul lui. M-a luat somnul. Inodor, incolor si insipid, produs 100% al unui cap de inginer patrat. " = o fi cum spui tu, nu ca mie mi s-ar fi parut mai altfel site-ul lui Cezar, dar cel putin a avut curajul sa iasa din multimea de oi ce suntem, din anonimat si sa-si sustina frumos, argumentat, punctul de vedere; daca era intr-adevar un cap patrat, nu stia cum se face asta. Sa nu generalizam, da?

Ahasverus
18.01.2008, 06:48
pentru ralucaelena...

"..ar putea deveni un ghid al amatorilor emigrarii in State."( cartea )

Mie mi se pare pur si simplu un compliment gratuit. Aici ar trebui sa- si spuna parerea cei care vor sa plece si chiar ar fi interesant s-o auzim

"daca l-ai fi cunoscut pe omul din spatele articolului intitulat "Maneaua"..."

Mi-a fost suficient sa citesc articolul,multumesc.

" ...mostenire de la tatal sau, un respectat si bland profesor de matematica."

Pentru orice copil din lumea asta tatal lui este "respectat si bland". Orice profesie ar avea...

"dar cel putin a avut curajul sa iasa din multimea de oi ce suntem, din anonimat si sa-si sustina frumos, argumentat, punctul de vedere; daca era intr-adevar un cap patrat, nu stia cum se face asta."

Exista peste tot in lume si un curaj al mediocritatii sau chiar al prostului gust = " ca paduchele-n frunte " . A sustine ca toti cei care sar in fata sunt neaparat si cei capabili e o gresala . Exista si in cultura "diversionisti de profesie" ceea ce cred ca este valabil si in cazul de fata.

Sa recapitulam

Argumentatia este inteligenta in conditiile date dar argumentele faptice sunt pur si simplu surclasate de un exces de admiratie afectiva. Sincer, nu cred ca are vreo importanta blandetea tatalui cu pledoarie pentru manele a fiului. Cred de asemenea ca nu trebuie pur si simplu confundata admiratia afectiva fata de o persoana cu o pledoarie argumentata in favoarea ei.

Cele bune

tazcelsimplu
04.09.2009, 17:46
Giosan publica a doua carte, "Americanul".
Deocamdata apare in US of A (in romana; o varianta in engleza urmand sa apara curand). Cartea este bazata pe un fapt real si povesteste viata extrem de palpitanta a unui emigrant roman in America la inceputul secolului XX.

Momentan nu exista decat un outlet de unde se putea achizitiona: https://www.createspace.com/3342790. In vreo doua saptamani se va putea lua si de pe www.amazon.com (search dupa Giosan), iar mai incolo se va gasi si in Romania.

Cat despre "7 ani de america", mi-a placut cum le zice Bedros Horasangian aci:
http://www.bibliofagia.ro/recenzie-sapte-ani-de-america-143.html

giosan
09.11.2009, 17:04
Sunt Cezar Giosan, autorul articolului de manele care a starnit valuri de protest mai demult - in special in Romania, ca in diaspora receptia a fost pozitiva. Pentru clarificare, tazcelsimplu nu sunt eu, ci un prieten care a postat anunturi despre mine pe diferite forumuri din proprie initiativa (nu stia sarmanul ce vifor se va declansa ca urmare a acestor actiuni...).

Ma bucur sa vad o implicare atat de mare in viata unui om pe care nu-l cunoasteti si intotdeauna e sanatos si productiv sa existe puncte de vedere contradictorii. Pasivitatea nu poate duce la progres, asa ca temperatura creata de cateva randuri pe care le-am scris intr-o seara nu poate decat sa ma bucure, intrucat reprezinta semne ca Romania merge inainte. Nu pot decat sa sper ca acest involvement il aratati si in probleme critice tarii, nu doar in speculatii pe marginea apartenentei mele politice trecute..., dar, in ciuda tuturor criticilor si comentariilor sarcastice, trebuie sa declar ca sunt flatat de atentie. Cand am scris articolul n-am avut nici cea mai mica idee ca asta va face inboxul de la Dilema sa fiarba si ca imi va asigura un loc perpetuu in Google searches.

Cu prietenie,

cezar