PDA

Arată versiune întreagă : caut cazare in toronto

ramonabx
07.04.2007, 15:29
Buna ziua,

Voi ajunge in Toronto pe la sfarsitul lui septembrie, nu cunosc deloc orasul si nici un roman.Caut o locuinta, gazda sau colocatie. Orice informatie,adresa, numar de telefon sau mail imi pot fi utile.

va multumesc anticipat

ramona

fifi
09.04.2007, 01:53
Ramona, ti s-a mai raspuns la celalalt mesaj de la Nou veniti, sper ca ai citit raspunsurile http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=893 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=8933&PN=1) 3&PN=1smileys/smiley92.gif

fam. tosa
21.07.2007, 01:21
salut ramonabx! si noi vom pleca in toronto la sfirsitul lunii august.nici noi nu prea cunoastem pe nimeni acolo.am vrea sa luam legatura.http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

fam. tosa
21.07.2007, 01:27
apropo de chirie ...noua ne-a gasit cineva , o cunostinta din toronto,un bedroom bucatarie baie si camera de zi la un basement cu vreo 600 dolari ce ziceti e mult?

fifi
21.07.2007, 04:14
aranjamentul dumneavoastra pt chirie in basement cu $600 este destul de bun, tinand cont ca intr-un bloc, un apartament la fel cu cel descris poate ajunge la $750-800 sau si mai mult, depinde de zona.

eu cred ca e mult mai bine sa locuiesti intr-o casa la basement decat intr-un apartament intr-un bloc pt ca ai mai multa liniste, nu te ucide liftul dimineata, nu ai tot felul de vecini galagiosi, te poti bucura de curtea din spatele casei...dar pot sa fie si dezavantaje, drept pt care va recomand sa va interesati de urmatoarele lucruri:
1. cel care v-a gasit locuinta sa mearga inainte si sa "inspecteze" cu atentie baia, colturile camerelor si in general conditia apartamentului, e mare jale pe aici cu umezeala si igrasia la basement uri.
2. sa se intereseze la proprietar ce conditii pune odata cu inchirierea, unii impun sa nu ai vizitatori, sa nu pui muzica prea tare si cate si mai cate...
3. cel mai important pt inceput, zic eu, sa fiti siguri ca locatia dumneavoastra este aproape de mijloacele de transport in comun, statie de autobuz, metrou.

fam. tosa
22.07.2007, 01:16
mersi fifi de raspuns! o sa luam aminte la ce ne-ai spus.am vz pe forum ca dai mare atentie la problemele altora...esti de apreciat!smileys/smiley1.gif

poti sa-mi spui cum este treaba cu echivalarea diplomei din Ro. eu (cori) sunt inginer chimist si sotul e inginer auto.ce sanse avem?mersi

fifi
22.07.2007, 12:13
Cori, diplomele se pot echivala dar am inteles ca dureaza ceva timp si bani, nu trebuie sa-ti faci inca de pe acum griji pentru asta, dupa ce veniti, contacteaza cel mai apropiat centru de orientare a celor noi-veniti, sunt platiti de guvern ca sa va indrume primii pasi in canada si sa va dea sfaturi si informatii.

totusi am vazut ca multi din cei veniti au reusit sa-si ia job in domeniul in care au lucrat in Ro, daca au o oarece vechime, inainte inca de a-si echivala diplomele.

fam. tosa
23.07.2007, 05:37
Fifi ceea ce imi spui tu ma incurajeaza! Sper sa ne numaram si noi printre aceea care isi gasec de lucru in domeniu lor atit de repede.Asi mai avea o intrebare, am mai scris-o pe forum, daca am putea pleca in vizita in SUA sau ne trebuie viza?

fifi
23.07.2007, 11:22
Cori, am vazut topicul unde intrebai asta dar am asteptat sa-ti raspunda cei din state, da, iti trebuie si viza si pt asta trebe sa dai si interviu la consulatul US din toronto.

v-as recomanda sa nu aplicati la scurt timp dupa ce veniti in canada, mai ales inainte de a trece de perioada de acomodare si pana nu aveti job uri...asta in cazul in care nu aveti prieteni sau rude in US care va invita. Pt simpul motiv ca vreti sa vedeti cateva orase din US puteti primi un refuz, Toronto si GTA, Canada, sa nu mai zic sunt destul de mari...aveti ce vizita...

ramonabx, pana la urma ai rezolvat cu locuinta?

fam. tosa
24.07.2007, 03:53
mersi de raspuns! bineinteles ca nu vom cere viza de SUA imediat ce ajungem ca o sa avem alte prioritati, nu sa vizitam SUA...si bineinteles ca nu ne vom permite noi prea multe la inceput!Avem prieteni acolo destul de multi si vrem sa mergem in vizita dar asta dupa citeva luni dupa ce ajungem in toronto.mersi de raspuns.

stiu ca asigurarile medicale le vom avea cam dupa vreo trei luni ...este indicat sa ne facem asigurare privata pe aceste 3 luni?si am inteles ca este indicat sa iti faci in prima luna cind ai ajuns in canada.aceste asigurari med primite dupa 3 luni sunt calumea?adica in caz de operatie (sa ne fereasca Dumnezeu) acopera toate? spitalizarea, operatia?trebuie sa ne inscriem la un medic de familie cum e in RO?

fifi
24.07.2007, 22:38
sincer nu stiu cum e treaba pt noi-veniti cu asigurarile medicale, incerc sa ma interesez in weekend ul asta si va spun ce aflu.

sunshine
24.08.2007, 17:46
Pentru fam. Tosa, daca doriti sa vizitati SUA de ce nu cereti viza de vizitator la Ambasada US din Bucuresti, inainte de a imigra in Canda?

fifi
25.08.2007, 01:50
sunshine, daca citesti cu atentie vei vedea ca fam. Tosa vrea sa viziteze US ceva mai tarziu dupa ce ajung in canada, de ce s-ar complica sa ceara de la ambasada US in Bucuresti viza acum, ei au in acest moment alte prioritati banuiesc... smileys/smiley59.gif

sunshine
25.08.2007, 06:16
Fifi, pentru ca nu strica sa-si incerce norocul la US Embassy in RO.

fifi
27.08.2007, 14:08
sunshine, fata esti dusa rau nu asa... smileys/smiley5.gif

sunshine
27.08.2007, 16:57
Fifi, pastreaza-ti calificativele pt tine, daca nu ai ceva inteligent sa spui.smileys/smiley57.gif

fifi
28.08.2007, 23:15
aoleu da` ce-ai luat foc asa fata mea ca eu am vrut sa fie ca un fel de gluma smileys/smiley4.gif

hai ca te las pe tine sa-ti imprastii inteligenta pe-aci, ca uite de cand te dai cu capul de pereti a inceput sa curga pe ei in jos, in valuri smileys/smiley2.gif