PDA

Arată versiune întreagă : 48 Hours - Special about Romania

garfield
26.02.2005, 15:08
Cei care pot sa se uite la emisiunea 48 Hours acum arata despre Romania si vandutul fetelor in sex slavery!!!!

sauzimdebine
26.02.2005, 16:23
Pentru cei ce nu au apucat sa vada detalii aici. (http://insider.tv.yahoo.com/celeb/2005/02/25/48hoursmysterysexslaves/)

sileriki
26.02.2005, 17:57
NO COMMENT

din pacate ................E REALITATEA

danielle
26.02.2005, 22:15
Am vazut si eu seara reluarea sau ce-o fi fost. Groaznic ce s-a intamplat acolo dar nu am vazut asta pentru prima data.

Au mai facut cateva emisiuni de genul asta si unii de la TV din Ro(am uitat care), parca se numea Reporter Incognito si m-am ingrozit si atunci.

Ca imagine a Romaniei nu cred ca a dat prea bine avand in vedere ce s-a aratat despre Bucuresti si viata de acolo si mai ales "indeletnicirile" respectivilor vanzatori de carne vie.

Oricum erau si rusii prin reportaj si mexicanii deci se pare ca profita acest tip de "comert" tuturor. Ce prostie...

rossa
27.02.2005, 21:38
Este dureros ce se-ntampla , dar eu unul m-am saturat sa vad astfel de lucruri . Trebuie sa intelegeti ca astfel de lucruri se-ntampla in toata lumea , din cele mai vechi timpuri , indiferent de statutul statului respectiv, iar Romania nu este nici prima si nici ultima tara in care se practica asa ceva . Toata lumea care vine in Romania este incantata de ospitalitatea oamenilor , de turismul rural de salbaticia locurilor iar cand se intorc acasa scot in evidenta aceleeasi probleme cu tiganii , cu vanzarea de femei ca sclave sexuale si multe altele . De ce nu spune nimeni despre olimpicii romani care au castigat tot ce se putea castiga la nivel mondial , despre informaticienii romani care au impanzit SUA si CANADA si despre multe alte lucruri bune .? Este foarte simplu - lucrurile bune se vand prost iar lucrurile proaste se vand bine - Economia de piata - cerere si oferta .

Eu sunt convins ca in Romania exista un milion de lucruri proaste si ca sunt inca un milion de neajunsuri dar daca cineva nu incepe sa promoveze si lucrurile bune atunci chiar ca nu mai exista nici o sansa . Eu unul sunt suparat si in ceea ce priveste posturile nationale de tv , stirile de la ora 5 pm cuprind numai informatii cu privire la babe violate, la batai din carciuma de la sat , la certuri comunale si multe alte mizerii . De parca m-ar interesa pe mine de tata Floarea care a fost violata . Este adevarat ca pentru femeia respectiva a fost o tragedie dar pe mine unul nu ma intereseaza . Ceea ce ma intriga cel mai tare este faptul ca toate posturile Tv , dau aceeasi stire despre aceeasi tata Floarea . Asta denota neseriozitate , deci posturile Tv se rezuma la stirile oferite in conferintele de presa ale politiei . Altfel nu se explica cum o biata femeie ajunge peste noapte vedeta TV.

garfield
27.02.2005, 22:47
rossa, orice ziar citesti si la orice program de stiri te uiti, totdeauna vei vedea stiri negative. Cine pe cine a omorat, rapit sau furat. Unde este razboi si ce cutremur, tornado sau tidal wave a omorat cei mai multi oameni. Asta e firea oamenilor. Suntem toti fascinati de stiri proaste.

Daca la stiri ai vedea numai stiri bune despre ultimele premii si medalii date in toate domeniile de stiinta si sport, sau lista de ultimele poezii sau cele mai bune carti publicate, te-ai uita in fiecare seara la televizor la stiri? Eu personal stiu ca nu as sta o ora la buletinul de stir sa vad o lista de matematicieni premiati.

Daca eu ofer sa-ti arat poze cu ceva oameni morti vrei sa te uiti la ele? Probabil ca nu. Dar cand conduci si treci pe langa un accident, incetinesti sa te uiti. De ce? Un fel de curiozitate morbida care e greu de explicat.

Adevarul ecaanumite stiri rele sunt mai grave decat altele si oamenii dau mai multa atentie si le retin mai mult timp. Exemplu ar fi cazul lui Michael Jackson. Daca el ar fi acuzat ca nu si-a platit taxele si datoreaza milioane de dolari, nu ar da multa lume atentie, dar orice crima impotriva copiilor se considera mai grava decat orice si primeste mult mai mare atentie si publicitate.

La fel s-a intamplat acum 15 ani cand a fost emisiunea de la showul 20-20 care a documentat problema copiilor si orfelinatelor din Romania. Similar e si emisiunea deieri, 48 Hours. Vanzarea fara rusine a femeilor ca sex slaves e revoltanta si atrage atentia publicului. Toata lumea are o sotie, sora sau fiica, si atinge 'aproape de casa' (it hits close to home)

Din pacate nu sunt multe stiri despre Romania inemisiunile sau publicatiiledin America si cand showuri pe care le vad milioane de oameni arata astfel de activitati, impresia facuta de publicul de aici este foarte negativa. Dupa ce a fost transmisa emisiunea de la 20-20 despre copii din Romania, eu nu am mai spus la nimeni ca suntdin Romaniapentru ca se uitau la mine ca si cand eu as fi fost un monstru care legam copii de pat si ai tineam murdari, dezbracati si nemancati, mai rau ca animale in grajd.

Dar asta e firea oamenilor. Retinem mult mai usor stiri negative, si uitam usor pe cele pozitive. (you're only as good as your last mistake) Dupa aia asociem o activitate cu un grup de oameni, o rasa sau o natie.

rossa
27.02.2005, 23:59
Garfield , in cea mai mare parte ai perfecta dreptate , totusi nu prea-i plastica comparatia dintre Michael si ?a?a Floarea . Eu asa inteleg stirile negative de senzatie , sa relateze despre oameni cu impact foarte mare in media , despre politicieni , dar ?a?a Floarea nu impresioneaza pe nimeni (lasand la o parte dramatismul ei personal) si mai este si reluata pe toate posturile TV. Eu inteleg negativismul perfect vandut al stirilor despre calamitati , despre morbiditati dar consider ca ar trebui sa functioneze principiul balantei , sa se vada si putin din partea buna pentru ca altfel apare ipocrizia .

28.02.2005, 01:08
Din pacate imaginea Romaniei, si deci si a noastra, a romanilor sufera din cauza stirilor negative. Poti sa spui ce vrei, ca si alti o fac, ca sclavia a fost din atichitate, ca si rusii, mexicanii sau chiar si americanii auscalvi, etc; faptul ca in anul 2005 un reporter american poate cumpara o femeie din Bucuresti in mai putin de 24 de ore cu $1800, este foarte rusinos. Ma gandesc cu groaza la comentariile pe care colegi de servici au sa le faca astazi la coffee break.smileys/smiley18.gif

rossa
28.02.2005, 01:49
Si pe la noi l-au dat la stiri pe criminalul ala american care a omorat nu stiu cate persoane si care era un om casatorit , credincios linistit .

tonita
28.02.2005, 04:44
Din pacate imaginea Romaniei, si deci si a noastra, a romanilor ..... Ma gandesc cu groaza la comentariile pe care colegi de servici au sa le faca astazi la coffee break.smileys/smiley18.gif

De ce cu groaza Mugatu ?!smileys/smiley22.gif Te simtii cumva vinovat de a fi rom

28.02.2005, 05:06
Toni, ma simt mandru de fiecare data cand Romania sau romanii au facut ceva bun si rusinat cand suntem vorbiti de rau. Pot eu sa ma laud si sa spun ce grozavi suntem noi romanii?? ca ne vindem intre noi ca pe timpul feudal??? Desigur ca nu, si orice persoana cu putin bun simt cred ca se simte prost cand lucruri rusinoase apar la lumina. Daca tu esti mandri de asa performante, asta este treaba ta, dar nu ma condamna pe mine pentru ca ma simt rusinat. Nu pot schimba eu situatia sau oameni din Ro, numai authoritatile pot sa faca ceva in aceasta privinta dar se pare ca nu au resurse sau interes.

garfield
28.02.2005, 06:35
Garfield , in cea mai mare parte ai perfecta dreptate , totusi nu prea-i plastica comparatia dintre Michael si ?a?a Floarea . Eu asa inteleg stirile negative de senzatie , sa relateze despre oameni cu impact foarte mare in media , despre politicieni , dar ?a?a Floarea nu impresioneaza pe nimeni (lasand la o parte dramatismul ei personal) si mai este si reluata pe toate posturile TV. Eu inteleg negativismul perfect vandut al stirilor despre calamitati , despre morbiditati dar consider ca ar trebui sa functioneze principiul balantei , sa se vada si putin din partea buna pentru ca altfel apare ipocrizia .

Daca am traii intro lume perfecta, asa ar fii cum zici tu. Stiri si raportaje balansate. Dar deoarece suntem un pic mai putin perfecti, si suntem toti atat de mult pasionati de tragedie, tot ce e mai rau va fi pe prima pagina, si daca nu sa intimplat nimic rau, inflorim putin o tragedie mai mica si o facem sa apara mult mai serioasa. In acest fel se pot vinde ziarele, si oamenii stau lipiti la televizor.

tonita
28.02.2005, 06:46
Sory Mugatu, n-am vrut sa te condamn!smileys/smiley9.gifAm crezut doar ca nu trebuie sa-ti fie rusine. Cum vrei. Personal nu am sentimentul ca noi suntem kk . Am aflat ca niste indivizi care vorbesc din int

garfield
28.02.2005, 06:54
Colegii tai se vor dovedi plini de prejudecati daca iti vor reprosa ceva legat de emisiunea aia.

Hei, asa e firea oamenilor sa fie plin de prejudecati. Mie mi sa intimplat de mai multe ori dupa astfel de intrebari 'tu esti roman, nu? am vazut emisiunea de aseara si e desgustator ce se intimpla acolo si ce faceti voi' Ce sa fac eu si cum sa le explic ca stai putin ca nu e vina mea si eu nu am nimic de aface cu ce se intimpla acolo?

Oamenii asociaza si generalizeaza. Aici Columbia este cunoscuta ca una dintre cele mai mari surse de droguri care intra in tara, si ei au si renumita 'columbinan neck tie' (pentru cei care nu cunosc, asta e cand ai taie la cineva gatul si scoate limba pe gat). Acum dupa toate stirile astea la toata presa, cand intilnesti pe cineva care zice ca sunt din Columbia, ce-ti vine prima data in minte? Vai, ce cafea buna recoltati voi? Ce munti mari si ce peisaj frumos este in Columbia? Echipa lor de fotbal? NU. Primul lucru car-ti vine in minte e traficul de drogruri si 'cravata lor'. Automat at-ti pui mana la gat si verifici ca esti okay, si daca nu esti interesat in cumparat droguri, te scuzi si mergi mai departe.

Eh, din pacate la fel este adevarat si pentru romani. Eu cand am fost in Austria in 1978 romanii erau asa de cunoscuti, si aveau asa o reputatie de hoti, ca in ORICE magazin intram era un vanzator umbra langa noi, de la intrare pana la iesire. De multe ori mai auzeai si comente de 'rumanian tzigoiner'. Mai mare dragul sa spui la toata lumea cu mandrie ca esti roman nu? Eu nu am furat nimic in viata mea, dar nu m-a scutit de a fi tratat ca un hotz.

Acum o mai ocolesc un pic si zic la toata lumea ca sunt din Brooklyn. smileys/smiley2.gifDupa aia nu mai intreaba nimica smileys/smiley36.gif

28.02.2005, 07:15
Toni, eu cand aud de lucruri pe care le fac romanii (bune sau rele) ma bucur sau intristez. Americanii insa nu stiu multe despre Romania si atunci cand lucruri rusinoase se fac public oameni incep sa-si faca o impresie eronata despre noi. De exemplu, cand abuzurile preotilor catolici se fac public, o colega de lucru care este catolica imi spunea ca ii este rusine si nici nu mai spune la lume ce religie are ea. Asta nu inseamna ca toti catolici abuzeaza copii, ca ea are vreo vina sau ca ea a participat la asemenea activitati. Eu nu ma asund ca sunt Roman, si in majoritatea cazurile am motive sa ma mandresc cu cultura si originea nostra. Insa ocazional incidente de genul asta ma pune in defensiva si obliga sa explic cum de este posibil ca asa ceva sa fie tolerat intr-o tara civilizata.

28.02.2005, 07:35
Garfield, eu am citit mesajul tau dupa ce am postat pe al meu. Nu judec sau condamn pe nimeni, asta este frumusetea unei societati democratice. Nu e traba mea ce fac alti, eu am insa un accent destul de puternic asa ca e mai bine le spuneu oamenilor de originea meadecat sa-i las saghiceasca.

tonita
28.02.2005, 07:43
Nu am nici un merit ca sunt rom

rossa
28.02.2005, 18:19
Fiecare natiune are ceva foarte rau in trecutul sau . Daca ar fi sa mergem pe acest considerent inseamna ca luati individual suntem niste monstri dar daca formam un popor pestrit ( in sensul bun) cum sunt americanii , inseamna ca totul e bine si frumos . Eu cred ca principalul lucru care ar trebui sa conteze este acela ca suntem oameni iar unii dintre noi ( adica voi ) ati plecat in strainatate si pentru a scapa de aceste etichetari si aceste stereotipuri. Daca nici acolo unde sunteti nu ati scapat de asa ceva , atunci este un lucru trist , eu unul speram contrariul ....