PDA

Arată versiune întreagă : romani in Clearwater

silva
30.03.2007, 11:21
Salutare tuturor,

si eu pe aici cautand niste romanasi de ai mei ca tare mi-e dor de voi. Eu si sotul meu ne-am mutat in zona, de vreo luna, venim din Alaska. Eu sunt in america de anul trecut, mai noua asa si cu un dor de casa enorm. Ma gandeam ca poate gasesc ceva romani pe aici, asa mai imi trece dorul de casa.

Si mai e ceva......am nevoie de prieteni, asa cum stiu ca romanii mei pot fi, poti cunoaste mii de oameni, tot romanul tau ti-e la suflet.

No......poate raspunde cineva.

Paste Fericit! tuturor si sa ne auzim cat de curand.

va pup pe toti......asa torcaiala ca in Ardeal.....hihihihihihi

bambu
31.03.2007, 06:55
buna silva,eu urmaresc acest forum de cateva luni bune,tot din Ardeal sunt,e posibil sa-ti raspunda cineva din zona, dar nu vreau sa te dezamagesc,nu prea cred... sora mea se afla la Disney dinaugust anul trecutimpreuna cu alti romani, dar nu prea se ajuta intre ei, e ciudat...sunt rautaciosi., egoisti! dar ,sa nu te intristez,eu voi lua lagatura cu ea,sa-i spun de voi! Va pup, Paste Fericit si numai bine va doresc!smileys/smiley2.gif

31.03.2007, 09:52
hei buna silva bine ai venit,sa stii ca intelef f bine ce simti pt ca si eu trec prin acelasi lucru chiar daca uite se fac 2 ani de cand sunt aici,mi-ar face placere sa ne cunostem ,numai bine ..

silva
02.04.2007, 06:15
Servusache......si un romanas daca gasesc si tot e bine.

multumesc pentru raspuns la amandoi. Disney e in Orlando la vreo 2 ore de mers cu masina, dar ar fi ceva sa intalnesc ceva romani acolo. Am fost in orlando acum 2 saptamani cand ne-a sosit masina din Alaska, am trecut prin fata pe la Disney, fain ce sa zic.

Eu as vrea mai mult sa intalnesc aici in zona unde e mai usor de ajuns si mai repede.

Dl Darinar sau Doamna ca nu stiu sigur si nu vreau sa jignesc, m-as bucura sa ne intalnim. Nu stiu de ce pe aici se crede ca daca romanii ajung sa se intalneasca trebuie neaparat sa fie din motive materiale, ajutor sau altceva. Eu nu cer ajutor, doar sa intalnesc ceva romani de ai mei, sa pot zbiera in romaneste cat imi e dor de tara si cat ma bucur ca imi pot vorbi limba. Stiu cum sunt romanii....dar asa cum sunt ei, sunt ai mei si ii iubesc chiar si atunci cand ei nu ma vor....na ca ajunsei ca Motoc......lol

Sper sa ne intalnim, eu deocamdata imi caut de lucru, dar dupa ce imi gasesc ceva de lucru si mi lucrurile intra in normal de abia astept sa ne vedem. A.....citisem undeva aici pe forum ca ar fi o biserica ukrainiana in St Pete, am fost ieri acolo, e drept ca am ajuns pe la 12.45 si nu mai era nimeni pe acolo. Eu chiar speram ca poate intalnesc ceva romani. O sa incerc sa merg de Inviere, sper sa aiba aceleasi traditii ca bisericile noastre.

Daca nu mai scriem pana atunci va doresc un Paste Fericit, plin cu voie buna si oua rosii si cozonac ca la noi acasa.

va pup pe toti

mike1312ro
15.04.2007, 04:12
buna,

ma cheama mihai si stau in st. pete. sunt venit doar de o saptamina si caut si eu prieteni aici. nu sunt ardelean dar sunt convins ca o sa ne intelegem foarte bine daca apucam sa ne cunoastem.

mike1312ro
15.04.2007, 04:16
ah, am uitat sa spun . mai am niste cozonac romanesc de la paste... cine este interesat, sa ma sune la 2170713.

keyframe14
15.04.2007, 04:42
nu zice de doua ori ca ma urc si eu in masina;))

mike1312ro
15.04.2007, 12:58
nu vrea nimeni cozonac?

20.04.2007, 05:36
Si eu sunt in Tampa Bay Area....

dolly
26.04.2007, 18:06
Buna Silva,

Eu locuiesc in Tampa, daca vrei ma poti suna la 727-459-0211.Ciao

silva
17.05.2007, 06:58
salutare iarasi la toata lumea

scuze ca nu am mai intrat, am tot fost cu cautatul unui loc de munca, plus ceva probleme de sanatate, plus dor de tara si depresie si uite asa......s-au adunat toate

multumesc pentru raspuns......multumesc din suflet, dolly o sa te sun sa stii.

A....inca ceva, am mai cunoscut un roman aici, un om de milioane care m-a ajutat enorm sa ma integrez aici, fiind noua si trecand prin toate problemele astea, e un preot roman la o parohie greceasca de aici din clearwater. Chiar vorbeam ca imi zicea ca a aflat ca romanii de aici se intalnesc la o biserica ukrainiana din St. Pete. Eu am fost intr-o duminica acolo si nu era nimeni, poate nu a fost duminica ce trebuia.

Oricum....inca odata multumesc pentru raspuns si sper sa intru mai des si sa tinem legatura, poate chiar ne putem intalni.

A......mi-am amintit de cozonac......cam tarziu am vazut mesajul....ca as fi vrut....banuiesc ca nu-l mai ai...asa-i?

Hai va pup pe toti.....ardeleni sau nu....romanasi de ai mei sunteti.....si nici eu nu nascuta in ardeal....am trait acolo ultimii 10 ani dar sunt nascuta in sudul tarii, in Turnu Magurele.....asa ca......romanii sunt romani, ardeal, regat, moldova, oltenia, banat, dobrogea......toti.

Mai vorbim.......pa

mike1312ro
17.05.2007, 07:06
buna silva,

cozonacul a plecat... nu mai este... dar am ramas eu si chiar as vrea sa gasesc si eu locul acelei faimoase biserici. eu am fost la o biserica ukraineana ortodoxa, st michael, da nu despre aia e vorba. e una pe str 5 n si este catolica... incurcate sunt caile domnului

nr meu este 727 217 0713 suna-ma

mihai

roxanici
19.05.2007, 12:40
Epiphany of Our Lord Ukrainian Catholic Church

434 90th Ave. N.
St. Petersburg, Fl. 33702

Slujba incepe in fiecare duminica la 11.30.

mike1312ro
20.05.2007, 08:37
merci pentru adresa. iti ramin dator cu o cinste. poate duminica viitoare, dupa slujba... hahahaha

CostiS
30.05.2007, 16:01
Sal'tare, monserilor,

Na, ca m-am gasit si io cu postarea mea, la aproape doua luni de cand m-am afisat prin comuna St Petersburg, judetul Florida. Nu m-a dus mintea pana acum... Vorba lu' Mencia, saracu': Dee-dee-dee... Bine ca m-am prins.
Deci, cum ziceam, locuiesc in St Pete si lucrez in Tampa. Poate ne intalnim toti de pe aici la biserica sau, pur si simplu, pe undeva prin oras. Pot sa aduc ceva vin romanesc, ca am gasit o sursa.
Ce ziceti?

CostiS
30.05.2007, 16:03
Mey, si ce e 'newbie' asta, de mi s-a lipit de username?! De ce unii "e" groupie si altii newbie?! Pai e corect???smileys/smiley5.gif

keyframe14
30.05.2007, 16:09
Mey, si ce e 'newbie' asta, de mi s-a lipit de username?! De ce unii "e" groupie si altii newbie?! Pai e corect???

E discriminare Costi...dar daca tot suntem in america..eu zic sa dam pe cineva in judecata:)